Taşkömürü ve linyit en fazla termik santrallerde yapıldı...

29 Kasım 2019 Cuma 12:40

Taşkömürü ve linyit en fazla termik santrallerde yapıldı...

TÜİK'in 2019 yılı Eylül ayı verilerine göre taşkömürü ve linyit teslimatı en fazla termik santrallere yapıldı.

 Katı yakıtların 2019 yılı Eylül ayı toplam satılabilir üretim miktarlarına bakıldığında; taşkömürünün 118 bin 360 ton, linyitin 7 milyon 790 bin 411 ton ve taşkömürü kokunun 362 bin 40 ton, teslimat miktarlarına bakıldığında ise taşkömürünün 3 milyon 822 bin 650 ton, linyitin 7 milyon 66 bin 677 ton ve taşkömürü kokunun 357 bin 796 ton olarak gerçekleştiği görüldü. Üretimin teslimatları karşılama oranı en düşük taşkömüründe gerçekleşti.
Üretilen katı yakıtların teslimatları karşılama oranı %3,1 ile en düşük taşkömüründe gerçekleşti. Bu oran taşkömürü kokunda %101,2 iken, linyitte %110,2 olarak hesaplandı. Taşkömürü ve linyit teslimatı en fazla termik santrallere yapıldı Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; taşkömürü teslimatının %55,6'sı termik santrallere, %14,4'ü kok tesislerine ve %7,5'i demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken; linyit teslimatının %86,3'ü termik santrallere ve %8,9'u demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Taşkömürü kokunun ise %96,5'i demir-çelik sanayine sevk edildi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , TÜİK , taşkömürü , linyit , termik santraller ,

Yorumlar

İlk kez ters omuz protezi ameliyatı yapıldı...

29 Kasım 2019 Cuma 12:11

İlk kez ters omuz protezi ameliyatı yapıldı...

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde bulunan Devlet Hastanesi'nde ilk defa ters omuz protezi ameliyatı ve kemik kıkırdak ameliyatı gerçekleştirildi.

 Yaklaşık bir yıldır Çaycuma Devlet Hastanesi’nde görev yapan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Volkan Tutuş, bir yılda yaklaşık 500 ameliyata imza atarak Çaycuma halkına ve devlete hizmetini sürdürüyor. Ortopedi alanında ilklere imzasını atmaya devam eden Op. Dr. Volkan Tutuş, 62 yaşındaki Fahriye Ayvaz isimli hastanın sağ omzunda bulunan Rotator Cuff Artropatisine bağlı Artroz (Omuz kaslarını çalışmamasına bağlı omuz kireçlenmesi) için Reverse Omuz Protezi (Ters Omuz Protezi) ameliyatını gerçekleştirdi. Bu ameliyat Çaycuma Devlet Hastanesi’nde ilk vegenel olarak Türkiye’de az gerçekleştirilen bir ameliyat olarak belirtildi. Ameliyat sonrası hastamızın ağrıları geçtiği ve fizik tedavi sürecinde omuz hareketlerini tekrar kazanmaya başladığı öğrenildi. 
Öte yandan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Volkan Tutuş, 50 yaşındaki Nuran Bilgin adlı hastaya Mozaikplasti (Otolog Osteokondral Transplantasyon) Kemik-Kıkırdak naklini başarı ile gerçekleştirdi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , Devlet Hastanesi , Volkan Tutuş , Ortopedi , Ters Omuz Protezi , İlk kez

Yorumlar

Posbıyık'ın emekçi kıyımına mahkeme "DUR" dedi

28 Kasım 2019 Perşembe 16:04

Ereğli Haber

Posbıyık'ın emekçi kıyımına mahkeme "DUR" dedi

Yüksek maaşlarla 39 kişiyi işe alıp 19 taşeron işçisini işten atan CHP'li Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'a yargı "Dur" dedi. Dava açan 5 işçiden 3'ü işe geri dönüyor.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi’nde çalışırken Belediye Başkanı Halil Posbıyık tarafından işten çıkartılan 19 işçiden 5’i dava açarken, bu işçilerden 3’ü açtıkları işe iade davasını kazandı.
Kdz. Ereğli ilçesinde 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Belediye Başkanlığı’nı Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Halil Posbıyık’ın kazanmasının ardından 19 çalışan farklı gerekçeler sunularak işten çıkarılmıştı. İşten çıkarılan 19 işçiden 5’i Kdz. Ereğli Belediyesi hakkında işe dönüş davası açtı. İşten çıkartılanlardan Erol Acar, Hürkal Durusoy ve Gürkan Özdemir’in Kdz. Ereğli 1. İş Mahkemesi’nde açtıkları davanın bu günkü duruşmasında mahkeme heyeti emsal bir karar vererek işçilerin haksız yere işten çıkartıldığına karar vererek işe geri iade edilmeleri yönünde karar verdi. Davayı kazanan işçiler Kdz. Ereğli Belediyesi’nde yeniden işe dönecek olmalarının mutluluğunu yaşadıklarını belirtirken, belediye yönetiminin 9 aylık maaşlarını ödeyerek kendilerini yeniden işten çıkartma hakkı bulunduğunu ve bunun endişesini yaşadıklarını ifade etti. Davayı kazanan işçiler ayrıca işten çıkartılan toplamda 5 arkadaşının dava açtığını, kendileri hakkında verilen kararın emsal teşkil edeceğini ve geri kalan 2 işçinin de davayı kazanarak işlerine geri dönmesini dilediklerini söyledi. Kdz. Ereğli Belediyesi’nin, Kdz. Ereğli 1. İş Mahkemesi’nde verilen karara 15 gün içerisinde itiraz etme hakkı bulunuyor. Kdz. Ereğli Belediyesi'nden işten çıkartılan diğer 15 işçinin ise arabulucuya giderek 35 ila 50 bin TL arasında değişen miktarlarda tazminatlar anlaşarak dava açmadıkları öğrenildi.

Yorumlar

ZBEÜ’de Sağlıkta Şiddet konferansı gerçekleştirildi!..

28 Kasım 2019 Perşembe 14:01

ZBEÜ’de Sağlıkta Şiddet konferansı gerçekleştirildi!..

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından “Gabapentinoidlerin Kullanımı ve Sağlıkta Şiddet” konferansı gerçekleştirildi.

 Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Şebnem Kargı Konferans salonunda Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından “Gabapentinoidlerin Kullanımı ve Sağlıkta Şiddet” konferansı verildi. Konferansın moderatörlüğünü ve açılış konuşmasını Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı ve Öğr. Üyesi Prof. Dr. Selda Sarıkaya yaptı. 
Konuşmanın ardından bilgilendirme sunumunu yapan Nöroloji Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Esra Acıman Demirel son 10 yılda gabapentinoidlerin endikasyonlarının ve buna paralel olarak kullanımlarının arttığını, bunların Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok reçete edilen 10 ilaç arasında yer aldığını söyledi. Gabapentinoidlerin kötü kullanımının da arttığını belirten Dr. Acıman Demirel klinisyenlerin bu ilaçları reçete ederken hastaların geçmiş madde kullanım bozukluğunun, psikiyatrik hastalık ve kullandıkları ilaç öykülerinin doğru alınması gerektiğini vurguladı. 
Etkinlikte konuşan Prof. Dr. Selda Sarıkaya, Gabapentinoidlerin ülkemizde Sağlık Uygulama Tebliği’ne (SUT) göre kullanımlarını detaylı olarak anlattı. Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Atasoy ise bu ilaçların kötü kullanan hastaların hekimlere ve diğer sağlık çalışanlarına karşı şiddet uygulamaya eğilimli olabileceklerini ve bu konuda dikkatli olunması gerektiğini belirterek bunun önüne geçilmesi için izlenmesi gereken yolları anlattı. 
Katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla sonlanan konferansta konuşmacılara teşekkür belgeleri, Dekan V. Prof. Dr. Murat Can ve Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şenay Özdolap tarafından verildi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , ZBEÜ , şiddet , sağlık , konferans , eğitim , ilaç kullanımı , psikiyatrik

Yorumlar

Ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundular...

28 Kasım 2019 Perşembe 12:39

Ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundular...

Başkent Zonguldaklılar Derneğinin Başkanlığını yürüttüğü Batı Karadeniz Birliği, görevine asaleten atanan Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü ve aynı zamanda Zonguldaklı olan Yakup Moğul’u makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

 Ziyarete katılanlar arasında Zonguldak, Çankırı, Sinop, Kastamonu, Bolu, Karabük ve Bartın Ankara İl Dernekleri Federasyonlarının oluşturduğu Batı Karadeniz Birliği yöneticileri ve üyeleri katıldı. 
Baş-Zonder Başkanı Tuncay Gençer, Genel Müdür Yakup Moğul ile gerçekleşen görüşme hakkında bilgi vererek, "Birliğimizin temel hedefleri olan milli aracın Filyos’ta üretilmesi, Karadeniz Sahil yolunun Samsun’dan Düzce’ye kadar olan kısmının tıpkı bu yolun ilk kısmı, Bolu tüneli olduğu gibi, bir gayret ve yüklenme ile bir an önce bitirilmesi, Sakarya - Bartın Demiryolu projesinin bir an önce hayata geçirilmesi ve Filyos Endüstri Bölgesinin su ihtiyacının giderilmesi için projeler geliştirilmesi konularındaki hedeflerimizi anlattık. Birliğin temel amacının sayılanlar gibi bölge için cazibe merkezi olabilecek yatırım alanlarına yönelik projeleri dile getirmek, farklı projelere destek olmak ve bölge’nin kalkınmasına katkı vermek olduğunu belirttik. Genel Müdürümüz, birliğin gücünün ortamın samimiyetinin etkileyici olduğunu, ümit verdiğini belirterek bu yapının daha da güçlendirilmesini, ilk olan böylesine bir fırsatın iyi değerlendirilmesini, olaya büyük bakılarak siyaseti, bürokrasisi, ekonomisiyle bir bütün olarak bölgemize büyük yatırımların gelmesinde, Ankara’da Zonguldak ve bölgenin öne çıkarılmasında ayrıca Zonguldak ve bölge genelinde bir farkındalık oluşturulmasında bu yapının önemli katkı vereceğini belirtti. Ankara’da gönül ve ufuk birlikteliğinde olduğumuz üst düzeyde görevli hemşerimizle birlikte olmanın mutluluğunu yaşadık" dedi. 
Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Moğul, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek üzerine düşen her türlü desteği vereceğini ifade etti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Batı Karadeniz Birliği , Ceza İşleri Genel Müdürü , Yakup Moğul , ziyaret , tebrik

Yorumlar