Tarım ve Orman Bakanlığı açıkladı

9 Eylül 2019 Pazartesi 11:19

Tarım ve Orman Bakanlığı açıkladı

Tarım ve Orman Bakanlığı, 9 ilde çıkan orman yangınlarının tamamen kontrol altına alındığını duyurdu.Tarım ve Orman Bakanlığı, Adana, Bursa, Amasya, Kahramanmaraş, Antalya, Zonguldak, Kastamonu, Mersin ve Muğla’da çıkan orman yangınlarına ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü Yangınla Mücadele Ekiplerince 8 Eylül 2019 tarihinde 9 ilde çıkan yangınlara ortalama 12 dakikada ilk müdahale gerçekleştirilerek yangınlar tamamen kontrol altına alınmıştır. Adana, Bursa, Amasya, Kahramanmaraş, Antalya, Zonguldak, Kastamonu, Mersin ve Muğla’da (08.09.2019 Pazar) çıkan yangınlara kısa sürede ilk müdahaleler gerçekleştirilmiş olup, bütün yangınlar tamamen söndürülmüştür.” denildi.

Açıklamada, şu ifadelere de yer verildi:
“Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü Yangınla Mücadele Ekiplerinin yangın yerlerinde soğutma çalışmaları devam ederken, mevsim koşulları ve rüzgar gibi etkenler de göz önünde bulundurularak, 7/24 esasına göre Ormanlar ekiplerimizce gözetim altında tutulmaktadır.”

Etiketler:

yangın , orman , Tarım ve Orman Bakanlığı , açıkladı KdzEreğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

Çatı katında çıkan yangın mahalleliyi endişelendirdi

9 Eylül 2019 Pazartesi 10:14

Çatı katında çıkan yangın mahalleliyi endişelendirdi

Zonguldak'ta 7 katlı bir apartmanın çatı katında çıkan yangın mahalleliyi endişelendirdi

Ekiplerin müdahalesi sonucu kontrol altına alınan yangında herhangi bir can kaybı yaşanmadı. 
Tepebaşı Mahallesi Statüstü evlerde 7 katlı bir binanın çatı katında henüz bilinmeyen bir sebepten dolayı yangın çıktı. Kısa sürede rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın çatı katının tamamını sardı. Kattan alevlerin ve dumanların çıktığını gören vatandaşlar durumu hemen itfaiye ve sağlık ekiplerine haber verdi. Kısa sürede olay yerine gelen Zonguldak Belediyesine ait itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Yangının büyümesi üzerine Kozlu ve Kilimli ilçe belediyelerinden takviye ekip istendi. Olay yerine gelen Kozlu ve Kilimli Belediyesi itfaiye ekipleri de yangına müdahale etti. Yangın itfaiye ekiplerinin 2 saat çalışmasının ardından kontrol altına alınarak söndürülürken, herhangi bir can kaybı yaşanmadı. 
Polis yangın ile ilgili çalışma başlattı. 

Etiketler:

Zonguldak , Kozlu , Kilimli , İtfaiye , Yangın ,

Yorumlar

Mevsimlik tarım işçileri dönüş yolunda

7 Eylül 2019 Cumartesi 16:34

Mevsimlik tarım işçileri dönüş yolunda

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden gelerek yaklaşık 1 ay boyunca Karadeniz Bölgesi'nde fındık toplayıp aile ekonomilerine katkıda bulunan fındık işçileri memleket topraklarına dönmeye başladı.


Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde yaklaşık 1 ay boyunca fındık toplayan fındık işçilerinden işlerini bitirenler köy halkına veda ederek memleketlerine uğurlandı. Fındık işçilerinden Ahmet Öztürk, fındık toplamanın zor olduğunu, ancak Güneydoğu'da deniz bulunmadığından Karadeniz'de suya girmenin çok zevkli olduğunu söyledi.
Yine fındık işçilerinden Mahmut Öz, bölgelerinde ailelerin genelde kalabalık olduğunu belirterek, "Bu aylarda bizim bölgemizde iş olmaz. O yüzden biz de ekmek parası için mecburen fındığa geliyoruz. Eğer bulabilirsek 1 ay da olsa çalışırız. Biz çalışmadan yılmayız. Bizi burada zorlayan tek etken nemli hava. Havanın sıcaklığı pek etkilemiyor çünkü bizim bölgemiz buradan daha sıcak. Bir de fındıkta modern tarım yok. Biz 1 ay boyunca bizlere çok sıcak davranan Karadeniz halkına çok teşekkür ederiz" dedi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , fındık işçileri

Yorumlar

Mevsim değişikliğinde cildimizin nelere ihtiyacı var

7 Eylül 2019 Cumartesi 16:33

HABER TÜRK

Mevsim değişikliğinde cildimizin nelere ihtiyacı var

Mevsim geçişlerinde en çok etkilenen şüphesiz cildimizdir

Herkesin bildiği gibi mevsim değişikliği sadece ruhumuza değil cildimize de etki etmekte.

Bu etkileri en aza indirmek için akla ilk gelen nemlendirici ve tonikler…

Yapılan yanlışların en başında cilt tipine uygun doğru nemlendirici seçilmemesi yer alıyor.

Derinlemesine makyaj temizlenmeden uygulanan nemlendiriciler, makyaj kalıntılarını cilt altında sabitleyerek mevsim değişikliğinin beraberinde akne oluşumunu meydana getiriyor.

Bu etkilerden kurtulmak için ise yapmamız gerekenler:

Cildimizi ölü hücrelerle kalınlaşan üst deriden arındırmak gerekir ve bunun için doğal meyve asitleri kullanılabilir.

Hangi cilt tipine sahip olduğumuz ve aldığımız ürünün kaliteli olup olmadığına bakmamız gerekmektedir

Bu yüzden doğru bakım ve nemlendirme de işin bir parçasıdır

Cilt soğuk havada nem kaybını karşılamak için, normalden fazla yağ üreterek reaksiyon verir.

Bu da akne ve siyah nokta oluşumunu iki kat artırır. Bu yüzden derin nemlendirme yapan serum ve maskelerin kullanımı, temizleme ve ölü üst derinin atılması (eksfoliasyon), mevsime ve cildin mevsimsel ihtiyaçlarına uygun ürünler kullanımı önemlidir. 

Öncelikle şunun bilinmesi gerekir ki; sonbaharda da kış aylarında da güneş koruyucu ürünler kullanılmaya devam edilmelidir. Çünkü gün ışığının olduğu her mevsimde ve saatte cildimiz UV ışınlarına maruz kalır ve gittikçe yaşlanır.

Yaşlanmış ya da kırışmış ciltler için antioksidan özellikleri olan gece kremleri, maske ürünleri ve de cildin kalınlığını azaltmaya yönelik tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Özellikle ani hava değişikliklerinde bilinçli hareket etmek ve cilt sağlığımız için gerekli önlemleri almak çok önemlidir.

Avokado maskesi kış aylarında kuruyan ve tahriş olan ciltler için ideal ve yapımı çok kolaydır.

Avokadoyu rendeleyerek üzerine bir miktar sızma zeytinyağı ekleyerek bu hoş kokulu ve yumuşak karışımı yüzünüze uygulayın.

Bu besleyici maske cildinizi, vitaminler, mineraller, antioksidanlar tarafından besleyecek ve soğuk, kuru kış aylarının etkileriyle mücadele etmesine ve yumuşamasına yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Bakım , Nemlendirme , Kış , Mevsim , Avokado , Maske ,

Yorumlar

Ormanlı Belediyesi okulların bakımlarını yapıyor

7 Eylül 2019 Cumartesi 16:22

Ormanlı Belediyesi okulların bakımlarını yapıyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Belediyesi 2019-2020 eğitim öğretim yılı açılışı öncesi beldedeki tüm okulların bakım ve onarımlarına destek verdi.


Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol 2019-2020 eğitim öğretim yılı öncesinde beldedeki tüm okulların, bakım, onarım ve boyaları için destek verdiklerini söyledi. Öğrencilerin daha temiz ve daha modern sınıflarda eğitim öğretim görmelerini istediklerini anlatan Başol “Biz her yıl olduğu gibi bu yılda yeni eğitim öğretim yılı öncesinde okullarımızın idarecilerinden gelen talepler üzerine gerekli yardımlarımızı yapıyoruz. Gerek okullarımızın bakımları, gerek boyanması ve gerekse temizliği noktasında her türlü katkıyı sunuyoruz. Gençlerimiz bizim geleceğimiz. Dolayısıyla bizde Ormanlı Belediyesi olarak onların eğitimlerine önem veriyoruz. Sadece okullar açılmadan önce değil, okullar açıldıktan sonrada tüm yıl boyunca okullarımızın yanındayız. Her türlü katkı ve desteği sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , okul ; Ormanlı

Yorumlar