Tarihi tulumbalar restore edilip hizmete açıldı

13 Ekim 2020 Salı 14:39

Tarihi tulumbalar restore edilip hizmete açıldı

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Belediyesi, kentin tarihi çeşmelerini ortaya çıkarmak için çalışma başlattı. Bu kapsamda ilk olarak tarihi sobacılar çarşısındaki Tulumbacılar Sokağı’na adını veren tulumba, eski yerine yerleştirildi. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, tulumbadan su çekerek ikram etti, diğer tarihi çeşmelerin de restorasyonlarının yapılacağını açıkladı.

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin, kentin tarihi değerlerini yaşatmak için başlattığı ‘Tarihi Çeşmeler Restorasyonu’ kapsamında Tulumbacılar Sokağı yeniden tulumbaya kavuştu. Tulumbanın çevresi seramik sanatçılarının eserleriyle kaplandı. Seramik eserlerde, sokağın eski hali, Kdz. Ereğli’nin simgelerinden olan çınar ağacı, Kdz. Ereğli’de suyun tarihiyle ilgili görseller yer alıyor. Sanatçılarının çalışmaları devam ediyor.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık, tarihi sobacılar çarşısında adını tulumbadan alan Tulumbacılar Sokağı’na yapılan tulumbadan su çekerek çarşı esnafına ikram etti. Sokağın eski sakinlerini hatırlayan ve anılarını paylaşan Posbıyık, esnafla sohbet etti. Tarihi tüm çeşmeleri ortaya çıkarmak ve restore etmek için Anıtlar Kurulu’na başvuru yaptıklarını açıklayan Başkan Posbıyık şunları söyledi:“Elimizden geldiği kadar geçmişi canlandırmaya, eski Ereğli’yi ve tarihimizi korumaya çalışıyoruz. Tulumbayı buraya koyduk. çok özel bir simgesi vardır Tulumba sokak için. Eskiden burada yaşayanlar bilir. Bölgemizde bulunan bütün tarihi çeşmelerin restorasyonunu yapıp tarihi unutmamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Kenarda, köşede kalan diğer tarihi çeşmelerin yapılması için Anıtlar Kurulu’ndan izin istedik, Nart bey müracaatı yaptı, sonucun gelmesini bekliyoruz. Anıları tazelemek, eski günleri hatırlatmak için bu çalışmaları yapıyoruz. Seramik sanatçısı Ayşe Hindistan ve Aysun Yıldırım başta olmak üzere sanatçı arkadaşlarımız sağ olsunlar. Gönüllerinden gelerek bize yardım ediyorlar. Emek veriyorlar, alın teri döküyorlar. Hepsine şükranlarımı sunuyorum.”Atölye Anka sahibi seramik sanatçısı Ayşe Hindistan, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a “Sanatı sokağa taşımamıza izin verdiğiniz ve tarihe sahip çıktığınız için teşekkür ediyoruz” dedi. Güzel bir eserin ortaya çıktığını anlatan Hindistan, şunları söyledi: “Tarihi anımsatan tulumbanın tasarımını biz üstlendik. Üzerinde; eşek ile su taşıyan bir figür, omzunda su taşıyan kadın figürü kullandık. Bir tarafına da, çarşının eski görüntüsünü yapmaya çalıştık. Şu anki fotoğrafını çekip, perspektifini eskittik. Ereğli Nostalji Derneği’nden de eski fotoğraflarını alıp, onlara bakarak, eskiye benzetmeye çalıştık. Tabii buna kendi yorumumuzu da kattık. Şamotlu çamur kullanarak, üzerini de sırlayarak ortaya çıkardığımız eserimizin montajını da seramik ustası Hocamız Şevket Şanlıoğlu yaptı. Üzerinde Tarihi Çınar, Sevgi, Barış, Dostluk simgeleri ile Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın sembolik imzası bulunan çalışma hayırlı olsun.”
Çarşı esnafı da Tulumba Çeşmesi ile tarihi yaşadıklarını belirterek, Başkan Posbıyık’a teşekkür etti.
Başkan Posbıyık, daha sonra yeniden düzenleme çalışmalarının yapıldığı Pazar yeri girişindeki Mehmetçik Çeşmesi köşesinde inceleme yaptı. Edebiyat öğretmeni Maksude Çubukcu’nun ‘Pazar’ın Güzel Ayşesi’ şiirinin de yeniden okunur hale getirildiğini söyleyen Başkan Posbıyık, şu açıklamada bulundu:“Maksude Çubukçu hoca Ereğli’nin, Zonguldak’ın değerlerinden. Edebiyat öğretmeni. Aynı zamanda sosyal bir hanımefendi idi. Allah onu nur içerisinde yatırsın. Bu bölgeye çok büyük hizmetleri oldu. Bize karşı da büyük bir sevgisi vardı. Bizim de ona saygımız vardı. Maksude Çubukcu hoca “Pazar’ın Güzel Ayşesi” isimli şiirinin Pazar yerine konulmasını talep etmişti. O yıllarda talebiyle şiirini buraya koyduk. Zaman içerisinde yıpranmıştı. Bu hatırayı canlandırmak için danışmanlarımızdan Nart Bozkurt bey ve Nergis Bozkurt hanım olayın üzerine gitti. Şu anda şiiri okunabilir hale getirdik. Çevresi düzenlendi. Çalışmalarımız devam ediyor. Mehmetçik Çeşmesi’ni ortaya çıkardık. Burayı inci gibi yapacağız. Duvarlara yeni dizeler yazılacak, Park Bahçeler görevlerini yapacak. Pazar yerinin girişindeki bu köşe, geçmişe dönük büyüklerimize olan saygımızı, anımızı hatırlatacağımız köşe olacak. Bir kez daha Maksude Çubukcu hanımefendiyi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Yorumlar

İzolasyon kuralına uymayan 3 kişi yurda yerleştirildi

12 Ekim 2020 Pazartesi 18:47

İzolasyon kuralına uymayan 3 kişi yurda yerleştirildi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde izolasyon kuralına uymayan 3 kişi yurda yerleştirildi.

Kdz. Ereğli Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Covid-19 temaslı 3 vatandaş izolasyon sürecine uymayıp evlerini terk ettiği için yurda yerleştirildi. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararına göre izolasyon koşullarını ihlal eden kişilerin karantina süreçlerini yurtta tamamlayacaklar. Kdz.Ereğli Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde: “ Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında; test sonucu pozitif olan veya test sonucu pozitif olan şahıslarla temaslı olan vatandaşlarımızdan evlerinde izolasyonda bulunması gerekirken evlerini terk ettikleri tespit edilen E.A., K.K., ve S.K isimli vatandaşlar, izolasyon süreçlerini tamamlamak üzere İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 14.09.2020 tarih ve 67 sayılı kararına istinaden ilimiz merkezindeki Güney Mahallesi Hür Sokak Numara 24 adresli Abdullah Sabri Efendi Erkek Yurduna nakledilmişlerdir. İzolasyon koşullarını ihlal eden yada izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan, geçici nitelikte yerlerde konaklayan kişilerin izolasyon süreçlerini geçirmek/tamamlamak üzere Zonguldak merkezde bulunan Güney Mahallesi Hür Sokak Numara 24 adresli Abdullah Sabri Efendi Erkek Yurduna nakledileceklerdir. Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

Yorumlar

Posbıyık’a yanıt; “Balıkçı barınağı balıkçılarındır”

12 Ekim 2020 Pazartesi 17:41

Posbıyık’a yanıt; “Balıkçı barınağı balıkçılarındır”

S. S. Kdz. Ereğli Su Ürünleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı M. Ali Köse, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın geçtiğimiz hafta mecliste gündeme getirdiği balıkçı barınaklarında yer alan lokantaların günü birlik turizm tesisi yapılmasına ilişkin imar değişikliği ve yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

S. S. Kdz. Ereğli Su Ürünleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı M. Ali Köse, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın Bozhane ile ilgili söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtirken, yapılmak istenen imar değişikliğinin bakanlık ön iznine bağlı olduğunu Kdz. Ereğli Kaymakamı, Belediye Başkanı ve meclisinin bilmemesinin mümkün olmadığını ifade etti. Köse yazılı olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “06.10.2020 tarihinde yapılan Kdz. Ereğli Belediyesi Meclis toplantısında Belediye Başkanımız kamuoyuna yaptığı açıklamada Bozhane Balıkçı Barınağı hakkında yalan ve yanlış beyanlarda bulunmuş, Bozhane Balıkçı Barınağının 1994 yılı öncesine döndüğünü, olumsuz hareketlerin başladığını, insanların bıçaklanabileceğini ve kadınlarımızın oraya giremediğini belirterek biz balıkçıları ve camiamızı töhmet altında bırakarak suçlamıştır. Bu basın açıklaması üzerimize atılan bu suçlama ve töhmeti temizlemek ve Sayın Başkanın yanlış bilgiler aktardığını beyan etmek için, kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı nedeniyle yapılmıştır. Balıkçı barınakları ülkemizin her yerinde olduğu gibi Kdz. Ereğli’de de balıkçılık mesleğini icra eden ve geçimini balıkçılıktan temin eden insanların ihtiyaçlarını karşılamak için devlet tarafından yapılarak balıkçıların kullanımına verilen tesislerdir. Balıkçı barınaklarının kullanımı ve işletmesi Yüce Meclisimizin çıkardığı ve Cumhurbaşkanlarımızın onayladığı kanunlarla ve yönetmeliklerle Su Ürünleri Kooperatifine verilmiştir. Yine bilindiği üzere balıkçı barınaklarının yapılması, işletmeye verilmesi, balıkçı barınakları üzerinde yapılacak alt ve üst yapıların yapılması gibi değişiklikler ve en önemlisi 1/1000, 1/5000 gibi imar değişikliklerinin yapılması Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı yetkisi ve onayındadır. Yani Kdz. Ereğli Kaymakamlığı Milli Emlak Müdürlüğü’nün yazılı talebi üzerine 06.10.2020 tarihinde Kdz. Ereğli Belediyesi meclis gündemine alınan, Bozhane Balıkçı Barınağı sınırları içerisinde bulunan lokantaların bulunduğu alanın ‘’ günü birlik turizm tesisine çevrilmesi’’ gündemi usulsüzdür ve amacı Ereğli’de yeni gündem oluşturmaktır.
3621 sayılı Kıyı Koruma Kanunu, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve 1996 yılında yürürlüğe giren Balıkçı Barınakları Yönetmeliğinin 7. Maddesine göre Kdz. Ereğli Belediyesi ve Kaymakamlığı yetkileri olmadığı halde bu konuyu gündeme getirmişlerdir. Buna benzer bir durum 06.10.2011 tarihinde yaşanmış, Kdz. Ereğli Belediye Meclisi’nde oy birliği ile 1/1000 lik plan değişikliği yapılmış. Ancak bakanlıkların itirazı üzerine, aynı Belediye Başkanımız ve Belediye Meclisi’miz 07.12.211 tarih 192 sayılı meclis kararı ile 06.10.2011 tarih 167 sayılı meclis kararını durdurmuştur. O dönem yapılan bu resmi yazışmalar ve yanlış kararlar balık lokantalarının kapanmasına sebep olmuştur. Yine aynı senaryo oynanmaktadır. Lokantaları işletenler kooperatifimizin üyeleri olup aynı zamanda çiğ balık satış yerleri olarak kiracılarımızdır. Buralar yine Halil başkanımızın döneminde başlatılarak bugünlere kadar ruhsatsız olduğu bilindiği halde hep idare edilmiştir. Ancak bu meclis kararı ile yapılan değişiklik bakanlık ön iznine bağlanmış olup mevcut yasalar ve yönetmeliklere göre bakanlıkların balıkçı barınağında imar değişikliğine izin vermeyeceği aşikârdır. Bu durum balık lokantalarının resmi olarak ruhsatsız olduğunu ortaya çıkartacak, gündem oluşturacak ve lokantaların tekrar kapanmasına sebep olacaktır. Bunun böyle olacağını devlet büyüklerimiz olan Kaymakam ve Belediye Başkanımız ve meclis üyelerimizin bilmemeleri mümkün mü? Bizlerin Kaymakamımızdan ve Belediye Başkanımızdan talebimiz şudur: Balıkçı barınağı Ereğli sınırlarındadır ve devlet büyüklerimizin üvey evladı değildir. Buranın güvenliği ve temizliği birinci derecede Kaymakamlık ve Belediyenin görevidir. Sayın Belediye Başkanımız balıkçılar son seçimde size oy verdiler. Ama siz balıkçı barınağını dışlayarak barınağın temizliğini yapan temizlik görevlisine bile oraya girmeyeceksin, temizliğini yapmayacaksın diye emir veriyor ve temizliğini yaptırmıyorsunuz. Hem günü birlik turizm tesisi yapmak istiyor hem de buranın temizliğini yasaklıyorsunuz. Netice olarak Bozhane Balıkçı Barınağı Ereğli’de geçimini sağlayan, çoluk çocuğunu balıkçılıkla geçindiren binlerce balıkçınındır. Su Ürünleri Kooperatifi Yönetimi olarak yönetmeliğin bize verdiği sınırlı görevlerimizi yaparak balıkçı üyelerimize hizmet etmeye çalışıyoruz.”

Yorumlar

HES kodu zorunluluğu getirildi

12 Ekim 2020 Pazartesi 17:00

HES kodu zorunluluğu getirildi

Zonguldak Umumi Hıfzıssıhha Meclisince alınan karar doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşları ile hizmet veren kuruluşlara ait binalara girişlerde HES kodu sorgulaması zorunluluğu getirildi.

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisince yeni tip korona virüs tedbirleri kapsamında bir dizi yeni kurallar getirildi. Buna göre Zonguldak'taki kamu kurum ve kuruluşları, banka, postane, noter, alışveriş merkezi, elektrik-su-doğal gaz abonelik ve tahsilat işlemlerine yönelik hizmet veren kuruluşlara ait binalara girişlerde vatandaşlara HES (Hayat Eve Sığar) kodu sorgulaması yapılmasına karar verildi.

65 yaş üstü vatandaşlara ziyaret ve refakat yasağı
Öte yandan alınan karar doğrultusunda Zonguldak'taki tüm özel ve kamu hastanelerinde 65 yaş üzeri vatandaşlar, hastane ziyaretlerine ve refakatçi olarak kabul edilmeyecek.
65 yaş ve üzeri vatandaşların AVM, market, semt pazarı, pazar yeri gibi toplu alışveriş mekanlarını 16.30-18.30 saatleri arasında zorunlu kalmadıkça kullanmamaları önerilecek. 65 yaş ve üzeri vatandaşların 07.30-09.30 ile 16.30-18.30 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını zorunlu kalmadıkça kullanmamaları önerilecek.
Çalışan personel sayısı 50 ve üzeri olan fabrika ve işletmelere girişlerde HES kodu sorgulaması yapılacak. Toplu halde bulunulan alanlarda vatandaşlar, maske ve sosyal mesafe konusunda kolluk kuvvetlerince anonslarla uyarılacak.
Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının bu sürece dahil olarak süreç hakkında gerekli işbirliğini sağlayacağı belirtildi. Uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan şahıslara idare para cezası uygulanmasına, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin TCK 195. maddesi kapsamında adli işlemlerin başlatılmasına karar verildiği açıklandı.

Yorumlar

Çiftçilere sertifikalı buğday tohumu dağıtıldı

12 Ekim 2020 Pazartesi 16:58

Çiftçilere sertifikalı buğday tohumu dağıtıldı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde çiftçilere sertifikalı buğday tohumu dağıtıldı.

Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından çiftçilere dağıtılmak üzere İl Özel İdare kaynakları kullanılarak desteklenen 60 ton sertifikalı buğday tohumu gerçekleşti.
Buğday tohumu dağıtımı hakkında bilgi veren İlçe Müdürü Coşkun Ulutaş; " 2020 yılı sonbahar ekilişlerinin başlaması nedeniyle çiftçilerimizin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ilçe müdürlüğümüzce çalışmalar yaptığımız bu günlerde, buğday üreticisi çiftçilere yönelik tohum ihtiyaçlarına yardımcı olmak ve verim artışında destekleyici olan yüksek verimli çeşit buğday tohumu temin ettik. Bu amaçla İl Müdürlüğümüz kanalı ile ilçemiz çiftçilerine temin edilen 60 ton sertifikalı buğday tohumu dağıtımı gerçekleştirdik. Bu şekilde çiftçilerimize devlet olarak gider yönünden hem kaliteli ve yüksek verimli tohum temini hem de fiyat yönünden sübvanse ederek desteklemiş oluyoruz. Ayrıca tarım ve hayvancılık konularında eğitim çalışmalarımıza devam ediyoruz. Önceliğimiz üretim. Covid-19 ' un başlangıcından itibaren bir çok sektörde üretim ara verirken gıdanın öneminin bu dönemde daha çok hissedilmesi, güvenilir gıdaya ulaşımın önemi, üretime olan ihtiyacı da dikkate alarak verdiğimiz destekle çiftçilerimizin üretimi hız kesmeden devam etmektedir. Biz de kurum olarak üretimde yer alan her çiftçimize, her vatandaşımıza gereken yardım ve kolaylığı sağlama gayreti içindeyiz. Bu nedenle önümüzdeki günlerde çiftçimize reygras, yonca tohumları ile fındık, ceviz ve trabzon hurması fidanları dağıtımı gerçekleştireceğiz. Bu vesileyle taleplerimizi karşılayan Valimize ve İl Müdürümüze, ayrıca emeği geçenlere kurumum adına teşekkür ederim. Üretim için ben de varım diyerek buğday tohumu alan çiftçilerimize bol ve bereketli ürün temenni ediyorum." dedi.

Yorumlar