Tamamını yaptı... Akın Tatoğlu'ndan örnek davranış...

25 Eylül 2017 Pazartesi 16:33

Ereğli Haber

Tamamını yaptı... Akın Tatoğlu'ndan örnek davranış...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Tat Metal Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Akın Tatoğlu tarafından yaptırılan ve annesinin adını taşıyan Cemile Tatoğlu Anaokulu’nun yapımı tamamlanırken, okula kayıt alınmaya başlandı.

Tat Metal Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Akın Tatoğlu tarafından yaklaşık 2 milyon TL’ye yaptırılan Cemile Tatoğlu Anaokulu 2017-2018 eğitim öğretim döneminde açıldı. Okula kurucu müdür olarak Gülşen Utku Anaokulu’nda başarı çalışmalara imza atan Demirhan Döl görevlendirildi.
Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, Sanayici Akın Tatoğlu’na ilçede önemli bir ihtiyaç olan anaokulunun tamamını yaptırmasından dolayı teşekkür etti. Korkmaz konuya ilişkin olarak “Ülkemizin önemli sanayicilerinden biri olan Sayın Akın Tatoğlu tarafından değerli anneleri Cemile Tatoğlu adına yaptırdığı 5 sınıflı anaokulu bu yıl ki eğitim öğretim dönemine yetişti ve kurucu müdürümüzü ve öğretmenlerimizi görevlendirerek kadrosunuda oluşturdu. Okul toplam 2,5 dönüm arazi üzerine yapıldı. Toplam 5 sınıf, çok amaçlı salonu, yemekhanesi ile hizmete açıldı. Bu yıl itibari ile kayıt almaya başladık ve kayıtlar halen devam ediyor. Ben bu vesile ile İlçemizin önemli bir ihtiyacını karşılayan hayırsever sanayicimiz Akın Tatoğlu’na tüm milli eğitim camiası adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Yorumlar

Eğitimde ki sorunları tek tek sıraladı..

21 Eylül 2017 Perşembe 10:41

Eğitimde ki sorunları tek tek sıraladı..

Eğitim Bir Sen ve Memur Sen Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Ziya Babal ilçede eğitim öğretim kurumlarında yaşanan sorunları dile getirdi.

2017-2018 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyen Eğitim Bir Sen Kdz. Ereğli Şube Başkanı Ziya Babal, okul idarecilerinin sürekli soruşturma ve azarlanmaya maruz kaldığını söyledi. İlçede yeni yapılan okulların denetim yapılmaması nedeniyle birçok eksikle birlikte teslim edildiğinden idarecilerin ciddi sıkıntılar yaşadığını vurgulayan Babal, kendilerini kaygılandıran durumlar bulunduğunu ifade etti.


“Nitelikli yönetici bulmak imkansız hale gelecek”
Babal yazılı olarak yaptığı açıklamada şu konulara değindi; “Yeni bir eğitim öğretim yılına başlarken 2017-2018 yılının hepimiz için hayırlı ve başarılı olmasını diliyorum. Şüphesiz iyi ve güzel dilekler başarı için yeterli değil. Başarıya giden yolları arayıp bulmak, azim ve kararlılıkla hedefe doğru yürümek hepimizin görevi. Başta bakanlığımız olmak üzere, yöneticiler, öğretmenler, öğrenciler ve anne babaların topyekun seferber olmadan, içinden çıkabilecekleri bir süreç değil bu. Şüphesiz herkesin bu sürece olumlu katkıları olabildiği gibi, olumsuz etkileri de olabilmektedir. Bu işin çözümü, öncelikle özeleştiri, gayret ve samimiyettedir. Eğitimciler Birliği Sendikası Kdz. Ereğli Temsilciliği olarak çocuklarımızın geleceği ile ilgili ümidimizi korurken, geriye dönüp baktığımızda bizi kaygılandıran ve ajandamıza not ettiğimiz bazı hususların da yine çocuklarımızın yarınları adına altını çizmek istiyoruz.
Gecikmeli de olsa birçok okulumuza yeni idareciler atanarak okullarda yaşanan idari boşluk kapatılmıştır. Göreve yeni başlayan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Bir süre önce mülakat sonuçları üzerinden bir takım spekülatif sataşmaların yaşandığı herkesin malumudur. Ancak atama sonuçlarına baktığımızda her kesimden, farklı sendikalara mensup arkadaşların yerleştiği de görülmektedir. Bu yıl yönetici mülakatlarına maalesef yeterli sayıda adayın müracaat etmediğini belirtmek gerekiyor. Hatta bu yüzden bazı okul müdürlüklerinin boş kaldığını biliyoruz. Bunun nedenleri üzerinde yetkililerin düşünmesi gerekiyor. Binbir güçlükle okulları idare etmeye çalışan arkadaşlarımızın taltif edilmesi bir yana, sürekli soruşturma ve azarlanmaya maruz kalmaları, her gün yeni yeni sorumluluklar yüklenmeleri, onları yöneticilikten uzak durmaya sevk etmektedir. Bu durum böyle devam ettiği taktirde gelecek yıllarda nitelikli yönetici bulmak imkansız hale gelecektir diye kaygı duyuyorum. Yeni yapılan okullar, müdürlerin adeta kâbusu olmaya devam ediyor. Yeterli denetim yapılmadığı için birçok eksiği ve gediği ile birlikte teslim alınan binalar, sorunlar yumağı halinde okul müdürlerinin kucağına bırakılırken sorumlular ihale kovalamaya devam etmektedir.”


“Parayı bastıran istediği okula çocuğunu verebilmektedir”
Bakanlığın ilköğretim okullarında uyguladığı adrese dayalı kayıt sisteminin kimi işgüzar yöneticiler tarafından göz göre göre rafa kaldırıldığını vurgulayan Babal, parayı bastıran, ya da adamını bulan herkesin istediği okula ve istediği öğretmene çocuğunu verebildiğini belirtti. Alınan bağışlarla devlet okullarının da neredeyse paralı hale geldiğini ifade eden Babal “ Adres bölgesi dışından alınan öğrenciler bazı okullarda izdihama yol açarken, kimi okulların öğrencisizlikten yakındığını görüyorum.
Okulların açılacağı güne kadar devam eden il içi ve il dışı öğretmen atamaları, teşkilatı felç etmiş durumda. Özür atamaları dahil tüm atamalar Eylül ayına kadar tamamlanmalı, öğretmen açığı olan okullara dersler başlamadan önce görevlendirmeler mutlaka yapılmalıdır.
Dağıtılan bedava kitapların içerik olarak yetersiz bulunması ve onların yerine yardımcı ya da kaynak kitaplar önerilmesi, velilere ciddi maliyet yüklerken, bakanlığımızın bedava kitap uygulaması amacına ulaşmak şöyle dursun, aleyhte propagandaya vesile olmaktadır.
Okullarda olması gereken yardımcı personelin olmayışı, imkânı olmayan okul yöneticilerini farklı arayışlara iterken, çok ciddi riskleri de beraberinde getirmektedir. Öğrencilerin taşınması, ihale süreçleri ve uygulamada karşılaşılan zorluklar hem eğitimcilerin hem de öğrencilerin kâbusu olmaya devam etmektedir” dedi.

Yorumlar

40 bin öğrenci ile eğitim öğretime start verdi...

18 Eylül 2017 Pazartesi 19:26

Ereğli Haber

40 bin öğrenci ile eğitim öğretime start verdi...

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) 2017-2018 eğitim-öğretim yılına başladı. Yaklaşık 40 bin öğrenci Bülent Ecevit Üniversitesi’nde ders başı yaptı.

BEÜ, 2017- 2018 akademik yılında 116 ön lisans, 87 lisans, 78 lisansüstü programı ile toplam 285 bölüm ve programda eğitim verecek. 10 ayrı kampüste hizmet veren BEÜ’de, birinci ve ikinci öğretim programlarının yanında uzaktan eğitim ve tezsiz yüksek lisans programları da bulunuyor.
2017-2018 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte tüm öğrencilere başarılı bir eğitim yılı dileyen BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer: “Bülent Ecevit Üniversitesi ailesi yaklaşık 40 bin öğrenciye sahip bir üniversite. Üniversitemiz bünyesinde 14 fakülte, 3 enstitü,4 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu ve 1 devlet konservatuvarı ile toplamda 285 bölüm ve programda eğitim-öğretim faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Her geçen gün büyüyen Üniversitemiz eğitim-öğretim, araştırma ve topluma hizmet faaliyetlerinin kapasitesi ve kalitesini de artırmaya devam etmektedir. Üniversitemiz sadece sayısal artışa önem vermemekte aynı zamanda kaliteyi de büyüme stratejisinin merkezine koymuştur. Tüm kampüslerimizde çok önemli yatırımlar yapılmış, eğitim-öğretimle ilgili tüm altyapı, derslikler ve laboratuvarlar güncellenmiş ve eksiksiz bir şekilde hizmete sunulmuştur. 2017 yılı içerisinde İbn-i Sina Kampüsü Kütüphane ve Sosyal Tesisini ve Farabi Kampüsü Mühendislik Fakültesi yeni binasını hizmete aldık. Yine 2017-2018 akademik yılı itibariyle tüm eğitim birimlerimizde 166 laboratuvar hizmet verecek. Üniversitemizde; ülkemizde bir ilk teşkil eden 7/24 hizmet veren iki kütüphaneyi öğrencilerimizin ve personelimizin hizmetine sunduk. Bu hizmet ve yatırımlarımıza ek olarak pek çok Avrupa ülkesi ile yürüttüğümüz Erasmus ve Erasmus+ programları, Farabi ve Mevlana programları ile öğrencilerimize farklı ülkelerde ve üniversitelerde eğitim deneyimleri sunuyoruz. Öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimizle birlikte üniversitemizi daha iyi yerlere getirmek istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle 2017-2018 eğitim-öğretim yılının öğrencilerimize, tüm akademik ve idari personelimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yorumlar

Özel okul konforunda köy okulu

18 Eylül 2017 Pazartesi 15:03

Ereğli Haber

Özel okul konforunda köy okulu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde öğretmen ve veliler Çayırlı Köyü İlkokulu’na yaptıkları çalışmalarla özel okul konforu kazandırdı.

Kdz. Ereğli ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki 8 derslikli Çayırlı Köyü İlkokulu öğretmen ve velilerin iş birliği ile özel okul gibi yapıldı. ‘Bu okulda herkes çok mutlu’ sloganı ile yola çıkan Okul Müdürü Ersin Yalçınkaya, Müdür Yardımcısı Murat Argun ve 9 öğretmen öğrencilerin en iyi şartlarda eğitim görmesi için çalışma başlattı. Okul iç ve dış duvarları boyanarak yapılan dekorasyon ve koridorlardaki duvarlara Atatürk fotoğrafları, sözleri ve Türk bayrakları asıldı. Veliler için konforlu bekleme salonu, öğrenciler için drama, zeka oyunları sınıfı ve masa tenisi konuldu. Koridorlara cep kütüphaneleri yapılarak öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırılması hedeflenirken, sınıflar ve yemekhanelerin tüm masa ve sandalyeleri yenilendi. ‘Askıda kırtasiye’ uygulaması ile kullanmadıkları malzemeleri toplayan öğrenciler, ihtiyacı olan diğer arkadaşlarının bu malzemelerden faydalanmasını sağlıyor. Yapılan çalışmalar da temizlik, hijyenik ve çocukların sağlığına verilen önem nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘Beyaz Bayrak’ ödülü verdiği okul, e-twinining proje çalışmalarıyla birde ‘Ulusal kalite etiketi” ödülü almayı başardı.

Öğrenciler okulu çok sevdi
Yapılan yeni düzenlemeler sonrası hem öğrenciler hem de velileri Çayırlı İlkokulu’na hayran kaldı. Daha önce başka bir okulda eğitim-öğrenim gören oğlunun bu okulu gördükten sonra çok sevdiğini ve bu okulda kalmak istediğini anlatan öğrenci velilerinden Fatma Gün, yapılan çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti. Fatma Gün gazetecilere yaptığı açıklamada “Benim oğlum daha önce başka bir okulda öğrenim görüyordu. Buraya ziyarete geldik. Okulu çok beğendik. Hele çocuğum drama sınıfı, zeka oyunları olsun, buraya geldiğinde 'Anne ben o okula gitmek istiyorum' dedi. Başka da bir şey demedi. Çocuğumu buraya aldığım için çok memnunum. Öğretmenlerimiz çok başarılı. Okulumuz çok güzel. Gerek görsel gerekse de eğitim olarak daha önce ben de burada okudum. O zamanki hali ile şimdiki hali arasında çok fark var. Mesela yemekhane ve drama sınıfı eskiden bizim çatı idi. Orada hiç bir şekilde etkinlik yapılmıyordu. Şu anda çocuklarımız etkinliklerini yapabiliyorlar, oyunlar oynayabiliyorlar. Zeka oyunlarımız var. Yemeklerini temiz bir ortamda istedikleri gibi rahat bir şekilde yiyebiliyorlar" dedi.
Yapılan çalışmalar ve düzenlemelerle öğrencilerin okula severek gelmeleri ve eğitimlerindeki başarılarının daha da artırılması hedefleniyor.

Yorumlar

Okula gidemeyince öğretmen evine geldi

18 Eylül 2017 Pazartesi 14:58

Ereğli Haber

Okula gidemeyince öğretmen evine geldi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Eisenmenger sendromu hastası olan 12 yaşındaki Gökçe Bozkurt, okula gidemeyince görevlendirilen öğretmen tarafından eğitim-öğrenimine evde başladı.

Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykut Manioğlu, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz ve beraberindeki protokol üyeleri Nimet İlkokulu 3. Sınıf öğrencisi İclal Gökçe Bozkurt’u evinde ziyaret etti. Kalp ve Akciğer sorunu yaşayan ve kalabalık ortamlarda bulunamayan İclal Gökçe Bozkurt için Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından evinde eğitimine devam etmesi için Zeynep Ak isimli öğretmen görevlendirildi. Bozkurt, bu gün diğer arkadaşları ile birlikte okula gidemese de 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk dersini evinde göremeye başladı.
İclal Gökçe Bozkurt’a yeni eğitim öğretim yılında ders kitaplarını veren Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı evde eğitim örneğinin çok güzel bir uygulama olduğunu söyledi. Madenoğlu konuşmasında “Özel durumları nedeniyle okula devam edemeyen öğrencilerin evde eğitim öğretime tabi tutulması harika bir uygulama. Dünyada benzeri yoktur böyle bir uygulamanın. Benzerini hiç duymadım. Bu uygulamadan dolayı devletimizin görevini gerçekten iyi bir şekilde yapıyor olarak algılıyoruz biz. Çocuğumuzun başarısının daim olmasını diliyorum. İleride, öğretmen, herhangi bir memur, polis, hatta kaymakam bile olabilir. Bu çocuğumuza evine gelip ders veren öğretmenine ve okul müdürümüze de teşekkür ediyoruz” dedi.

Baba Bozkurt: “Kızım çok başarılı bir öğrenci”
Kızının çok başarılı bir öğrenci olduğunu ancak kalabalık ortamlarda bulunamadığını dile getiren baba Halil Bozkurt, onu okula gönderemediklerini ifade etti. Baba Bozkurt konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Kızım üç senedir evde eğitim görüyor. Şu anda 12 yaşında üçüncü sınıfa gidiyor. Normalde kalabalığa girmesi yasak. Evde eğitim sistemi bu tip hasta çocuklar için çok güzel bir şey. Kızım kalabalığa giremediğinden, okulun tozundan etkileniyor. Fazla yürümesi sakıncalı. Kızım çok başarılı bir öğrenci, evde eğitim öğretim uygulaması devletimizin çok güzel hizmetlerinden biri. İnşallah devam eder. Kızım çok akıllı bir çocuk, okula gitmeyi çok istiyor ama gönderemiyoruz.”
Ziyaret sonrası 12 yaşındaki İclal Gökçe Bozkurt, öğretmeni Zeynep Ak ile ilk dersini yapmaya başladı.

Yorumlar
  • Furkan
    19 Eylül 2017 Salı 00:08

    Nimet İlkokulu idaresi gerçekten iyi çalışıyor ve öğrenciler le ilgileniyor helal olsun gen İdareciler .