TÜİK yeni bölge müdürü görevine başladı

12 Nisan 2018 Perşembe 11:21

TÜİK yeni bölge müdürü görevine başladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürü Ercan Çelik görevine başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürü Ercan Çelik yeni görevine başladı. Memuriyet hayatına TÜİK Nevşehir Bölge Müdürlüğünde Uzman Yardımcısı olarak başlayan ve 2006 yılından bu yana Türkiye İstatistik Kurumunda çeşitli kademelerde yöneticilik yapan Ercan Çelik, Zonguldak Bölge Müdürü olarak görevine devam edecek.

Yorumlar

Haluk Levent, 1 Mayıs'ı Zonguldak'ta kutlayacak

12 Nisan 2018 Perşembe 10:29

Haluk Levent, 1 Mayıs'ı Zonguldak'ta kutlayacak

Ünlü Rock müziği sanatçısı Haluk Levent, 1 Mayıs'ta Zonguldak'ta olacağını açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Levent, "1 Mayıs'ı Zonguldak'ta madenci ve aileleriyle birlikte kutlayacağız. Herkesi bekliyoruz" ifadelerine yer verdi. Öte yandan 2017 yılında gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarında ünlü sanatçı Edip Akbayram sahne almıştı.

Yorumlar

Kozlu heyeti Kastamonu'da temaslarda bulundu

12 Nisan 2018 Perşembe 10:27

Kozlu heyeti Kastamonu'da temaslarda bulundu

Zonguldak'ın Kozlu İlçe Belediye Başkanı Kerim Yılmaz, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Gören ve Kozlu Belediye Teknik Başkan Yardımcısı Mustafa Baykan ile İlbank Proje Yatırımlar Müdürü Aziz Kara ve İlbank Kastamonu Bölge Müdürü Sayın Ensar Aktaş’ı ziyaret ettiler.

Heyet Kozlu’da yapılacak olan Değirmenağzı içme suyu projesi ve Esenköy, Değirmenağzı ve Ilksu’da yapılacak paket arıtma sistemi projeleri için görüşme yaptı. Kozlu Belediye Başkanı Kerim Yılmaz yaptığı açıklamada; "İlçe Başkanımız ve Başkan Yardımcımız ile İlçemizde yapılacak olan Değirmenağzı İçme suyu projesi ve Esenköy, Değirmenağzı ve Ilıksu’da yapılacak olan paket arıtma sistemi projeleri için Proje Müdürümüz Ensar Aktaş ve İlbank Kastamonu Bölge Müdürümüz Ensar Aktaş ile toplantı düzenleyerek projelerimiz için destek istedik. Proje Müdürümüz ve Bölge Müdürümüze desteklerinden ve Misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederim’’ dedi.
Temaslarına devam eden heyet daha sonra ile DSİ 23.Bölge Müdürü Hayrettin Baysal ile Kozlu Köyü’nde yapılması planlanan Su Barajı ve Kozlu Deresi Islah çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulundu.
Başkan Yılmaz yaptığı açıklamada; "İlçemizin içme suyu problemini çözmek Ulutan Barajına bağımlı kalmamak için Kozlu Köy’de yapmayı planladığımız Su Barajı projesi ve Kozlu deresi ıslah çalışmaları için DSİ Bölge Müdürümüz Hayrettin Baysal ile görüş alışverişinde bulunduk. Bölge Müdürümüze desteklerinden ve Misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederim’’ dedi.

Yorumlar

Madencilerin sorunları masaya yatırıldı

12 Nisan 2018 Perşembe 10:19

Madencilerin sorunları masaya yatırıldı

11-13 Nisan 2018 tarihleri arasında Zonguldak’ta gerçekleştirilen Türkiye 21’inci Uluslararası Kömür Kongresi ve Sergisi, açılış konuşmaları ve sergi açılışıyla başladı.

Zonguldak Maden Mühendisleri Odası tarafından gerçekleştirilen kongreye TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel, CHP Enerji Grup Komisyonu Başkanı Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, KESK Eş Başkanı Aysun Gezen, CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpçu ve Ünal Demirtaş, GeNel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel, "1978 yılında ilkini yaptığımız Kömür Kongresi olanaksızlığa ve engellemelere rağmen 40 yıldır kesintisiz olarak düzenlenen kongrelerimizin düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve bu emeğe zemin sunan Maden Mühendisleri Odası teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ülkemizde var olan stratejik öneme sahip vardıklarından birisi de kömürdür. Dünyada ve ülkemizde projeksiyonda fosil kaynaklı enerji ham maddelere ihtiyacın olduğu yadsınmaz bir gerçektir, Enerji de dışa bağımlığımızın giderek arttığı son dönemlerde kömür varlığımızı etkin ve verimli bir şekilde üretmemiz kömürün önemi daha da artmaktadır. Kömür rezerv verimlilik ve üretim, güvenliği ve işçi ekonomiklik, yükseltilebilmesi yenilikçilik esaslarına bağlı olmak kaydıyla kömür kalitesi olarak yönünde büyük önem vermek zorundayız. Bununla birlikte ülkemizde yaygın bulunan linyit varlığımızın yanında Zonguldak özdeş Karaelmas olarak adlandırdığımız taşkömürü varlığımızı da stratejik öneme sahiptir. Taşkömürü koklaşabilir özelliğe sahip olduğundan demir çelik sanayinin vazgeçilmez. Bu nedenle taşkömürü evlerde ve termik santrallerde kullanamayacak kadar çok değerli bir kaynağımızdır. Ben kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.

"Her konuşmamızda madencilik sektörünün sorunlarına dikkat veriyor, çözüm önerileri sunuyoruz"
Kongrenin açılışında bir konuşma yapan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, “Kuruluş kapasitesi yıllık 5 milyon ton olan Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun üretimi yıllık sadece 823 bin ton. Çalışan işçi sayısı 7 bin 462. Varlık sebebimiz olan Kardemir ve Erdemir’e kömür veremiyoruz. TTK’nın düşük kalorili atık kömürünü değerlendirmek üzere kurulan ÇATES’e bile kömür verilemiyor. TTK dip yaptı, Zonguldak göç veriyor. 20 kez bu kongrelerde ve başta Genel Maden İşçileri Sendikası olarak bizim yaptığımız kongreler ve etkinlikler başta olmak üzere, hemen hemen tüm konuşmalarımızda madencilik sektörünün sorunlarına dikkati çekiyor ve çözüm önerilerimizi sunuyoruz. Bu coğrafyada, Zonguldak Maden Havzası’nda 170 yıllık üretim kültürümüzden aldığımız derslerden ve ödediğimiz bedellerden söz ediyoruz. 1848 yılından günümüze Osmanlı İmparatorluğu’nun gerileme ve dağılma dönemlerinde, genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hızla kalkındığı dönemlerde, bölge insanları ve millet olarak yaşadıklarımızı anlatıyoruz.
Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 1931 yılında söylediği; 'Zonguldak’ın derin toprakları altındaki Servet-i Madeniyye ne kadar kıymetli ise bizim nazarımızda Zonguldak da o kadar kıymetli bir vilayetimizdir' sözünü sık sık hatırlatıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada, 170 yıllık üretim kültürüne sahip bu bölge, tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşıyor. 1920’lerden 1980’lere ülkemizin taşkömürü ihtiyacının neredeyse tamamını karşılayan maden havzamızda, bugün kamu ve özel sektör olarak taşkömürü üretimi 1,5 milyon ton civarında. Kuruluş kapasitesi yıllık 5 milyon ton olan Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun üretimi yıllık sadece 823 bin ton. Çalışan işçi sayısı 7 bin 462. Varlık sebebimiz olan Kardemir ve Erdemir’e kömür veremiyoruz. TTK’nın düşük kalorili atık kömürünü değerlendirmek üzere kurulan ÇATES’e bile kömür verilemiyor. TTK dip yaptı, Zonguldak göç veriyor" şeklinde konuştu.

"Taşkömürü yeteri kadar değerlendirilmiyor"
Ardından konuşan CHP Enerji Grup Komisyonu Başkanı Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, hükumetin Zonguldak’a sahip çıkmadığını söyledi. Zonguldak kömürünün yeteri kadar değerlendirilmediği ifade eden Akın, “Niyetimiz unutulmaya yüz tutan ve bırakılmış olan taş kömürünü parlatmak. Yani karaelması yeniden karaelmas yapmak. Burası Cumhuriyetin ilk şehri Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk şehri buna sahip çıkmakta cumhuriyet sevdalıları olarak hepimizin görevi. Çok önemli bir konu var yerli milli bunu en iyi anlayan sizler olmanız lazım. Yerli ise yerli, milli ise milli taş kömürü var. Hem de karaelmasınız var. Fakat bu kömür yeteri kadar değerlendirilmiyor. Ortaya konulan çareler ortada yok. Bunu ortaya çıkartmak daha çok değerlendirmek ancak o zaman yerlilikle olur. Yerliyi milliyi savunan insanlar ilk önce Zonguldak’a sahip çıkmak zorunda" şeklinde konuştu.
Türkiye 21. Uluslararası Kömür Kongresi açılış programının ardından sergi açılışı gerçekleştirildi.

Yorumlar

Öğrenciler ilçe şampiyonluğu için pedal çevirdi

10 Nisan 2018 Salı 18:38

Öğrenciler ilçe şampiyonluğu için pedal çevirdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kdz. Ereğli Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü iş birliğinde 2017-2018 eğitim öğretim yılı ‘Okullar Arası Bisiklet Yarışı’ düzenlendi.

Zonguldak Gençlik hizmetleri tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı spor faaliyetleri kapsamında ‘Okullar Arası Bisiklet Yarışı’ düzenleniyor. Kdz. Ereğli İlçesi’nde İl yarışlarına gönderilecek öğrencileri belirlemek üzere Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kdz. Ereğli Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından ‘Okullar Arası Bisiklet Yarışı’ etkinliği gerçekleştirildi. Toplamda 58 öğrencinin katıldığı etkinlikte öğrenciler küçükler ve yıldızlar gruplarında yarıştı. Polis haftası nedeniyle yarışmanın startını Polis Memuru Burhan Temizoğlu verdi.

Yorumlar