TÜBİTAK bilim söyleşisi Devrek’te gerçekleştirildi

5 Aralık 2019 Perşembe 12:50

TÜBİTAK bilim söyleşisi Devrek’te gerçekleştirildi

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından başlatılan bilim söyleşileri etkinlikleri kapsamında Bülent Ecevit Üniversitesi Zonguldak Meslek Yüksekokulu (ZMYO) desteği ile Zonguldak Devrek İlçesi Çaydeğirmeni TOKİ İlkokulu’nda söyleşi gerçekleştirildi.

 Çaydeğirmeni TOKİ İlkokulu 4. sınıf öğrencileri ile ve beldedeki diğer ortaokullardan öğrenci ve öğretmenlerin katıldığı söyleşide, ZMYO Mimarlık ve Şehir Planlama Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Veli Akarsu tarafından “Şu Mühendislik Mesleği Denilen Şey De Nedir Ki? Thales, Öklid Geometrisi ve Geomatik Mühendisliği” başlıklı sunumlar yapıldı. Dr. Öğr. Üyesi Akarsu, kendi deneyimlerini de paylaştığı etkinlikte, öğrencileri bilimsel bir kariyerin gelişim süreçleri, araştırma konuları, yenilikler ve tartışmalar hakkında bilgilendirdi. 
Söyleşiyle ilgili bilgi veren Akarsu, TÜBİTAK ve Üniversitemiz destekleri ile gerçekleştirilen bilim söyleşilerinin, çocukların bilimle tanışması ve bilimsel çalışmalara yönelik farkındalığın oluşmasına olan katkısına değinerek, bilim söyleşisine desteklerinden dolayı başta TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı olmak üzere TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi Başkalığına ve çalışanlarına ve Çaydeğirmeni TOKİ İlkokulu yönetici ve öğretmenlerine teşekkür etti. 
TÜBİTAK Bilim Söyleşileri, bilim insanlarını öğrencilerle buluşturarak toplumda bilim farkındalığını ve popüler bilim okuryazarlığını artırmayı hedefleyen etkinlikler olarak biliniyor. Bu etkinlikler çerçevesinde temel bilimler, sosyal bilimler, teknoloji, mühendislik, sanat ve tasarım konularında farkındalık oluşturmak; hedef kitlenin bilimsel konuları, kavramları ve süreçleri alanında uzman bir konuşmacının deneyimlerinden yola çıkarak anlamasına imkân sağlamak amaçlanıyor. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Devrek , Çaydeğirmeni Toki İlkokulu ,

Yorumlar

Zonguldak İŞKUR hedeflere ilişkin değerlendirme yaptı

5 Aralık 2019 Perşembe 12:00

Zonguldak İŞKUR hedeflere ilişkin değerlendirme yaptı

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu 2019 yılı hedef gerçekleştirmeleri, 2020 yılı hedef önerileri , İşgücü Piyasası Araştırmaları (İPA) ve sonuçları dikkate alınarak hedeflere ilişkin değerlendirme yapıldı.

 Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu başkanlığında İl Müdür Yardımcısı Hakkı Alkan, Şube Müdürü Özgür Tanrıverdi, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, Ticaret ve Sanayi Odası TOBB Danışmanı Doç. Dr. Ferdi Kesikoğlu, Bülent Ecevit Üniversitesi İ.İ.B.F. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Sadık Kılıç, BAKKA Uzmanı Mustafa Ayhan İnanır ve Zonguldak Esnaf ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Rukiye Kır’ın katılımıyla hedef ve İPA değerlendirme toplantısı yapıldı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , İŞKUR , değerlendirme toplantısı

Yorumlar

Bahri Küpeli, hayatını kaybetti...

5 Aralık 2019 Perşembe 11:20

Bahri Küpeli, hayatını kaybetti...

Batı Karadeniz Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (BAKZİFED) Genel Başkan Bahri Küpeli, 6 Aralık Cuma günü Dedeman Otelde yapılacak olan "Yapısal Reformlar Paneli"ne katılmak üzere geldiği Zonguldak'ta hayatını kaybetti.

 57 yaşındaki Bahri Küpeli'nin gün boyunca kendini kötü hissettiği öğrenildi. Geceyi geçireceği otelden çıktıktan bir süre sonrada yere yığıldı. Küpeli'ye ilk müdahaleyi çevredeki vatandaşlar ve yakındaki sağlık görevlileri yaptı. Küpeli, ihbar üzerine olay yerine gelen ambulans ile Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Bahri Küpeli, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılmadı. 
Bahri Küpeli'nin cenazesi yapılan otopsinin ardından ailesine teslim edileceği öğrenildi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , BAKZİFED Başkanı , kalp krizi , hayatını kaybetti , iş adamı

Yorumlar

Temizlik işçisinden örnek davranış...

5 Aralık 2019 Perşembe 10:22

Temizlik işçisinden örnek davranış...

Zonguldak'ta temizlik personeli olarak çalışan Muhammet isimli işçi, çöpten topladığı ekmekleri kuşlara yedirdi.

 Zonguldak Belediyesinde temizlik görevlisi olarak çalışan Muhammet isimli bir işçi vatandaşların şaşkın bakışları arasında çöpten bir şeyler topladı. İşçi, bir süre sonra çöpten çıkardığı ekmek parçalarını kuşlara yedirdi. Temizlik görevlisinin bu örnek davranışı ise vatandaşlar tarafından takdir topladı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , örnek davranış , temizlik işçisi

Yorumlar

Kadın Kolları engellileri tekerlekli sandalyeye kavuşturdu

4 Aralık 2019 Çarşamba 18:34

Kadın Kolları engellileri tekerlekli sandalyeye kavuşturdu

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Kadın Kolları mantı yapıp satarak, elde ettikleri gelir ile tekerlekli sandalye alıp, 4 engelliyi tekerlekli sandalye ile buluşturdu.

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Kadın Kolları daha önce kermes yaparak bir engelli vatandaşa tekerlekli sandalyeye kavuşturmuşlardı. Kadın Kolları Başkanı Fatma Doğru öncülüğünde şimdi de mantı yapıp, satarak elde ettikleri gelir ile 4 adet tekerlekli sandalye alıp, Engelliler Günün’de engelli vatandaşları sevindirdiler.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Fiziksel Engelliler Derneğini ziyaret ederek, her zaman engellilerin yanında olduklarını söyleyen AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Doğru, engellilerin ekonomik ve sosyal yaşamda yer alabilmeleri için çaba gösterdiklerini ve bundan sonrada ellerinden gelen mücadeleyi vereceklerini ifade etti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk, AK Parti Kadın Kollarının yapmış olduğu duyarlı davranıştan dolayı engelliler adına kendilerine teşekkür etti ve bu davranışın ilçede ki diğer kurum ve kuruluşlara örnek olmasını diledi.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak ,

Yorumlar