TSO yönetimi pazaryeri esnafıyla buluştu

1 Kasım 2018 Perşembe 14:22

TSO yönetimi pazaryeri esnafıyla buluştu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş ve yönetim kurulu üyeleri pazaryerinde ki esnaflarla sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Kdz. Ereğli ilçesindeki merkez pazaryerindeki esnaflarla sabah kahvaltısı yaptı. Pazaryeri esnafları kahvaltı sırasında TSO Başkanı Arslan Keleş’e yaşadıkları sıkıntılar hakkında bilgiler verdi. Esnaflar daha sonra Keleş’le birlikte pazaryeri ve etrafını gezerek yapılması gerekenlerle ilgili önerilerini anlattı. Kahvaltı ve ziyaret programının verimli geçtiğini anlatan TSO Başkanı Keleş, pazaryerindeki esnafın sorunlarının giderilmesi için gerekli adımların atılacağını dile getirdi.

Yorumlar
  • EMRE GÖREN
    1 Kasım 2018 Perşembe 23:17

    PAZARYERİ HAYATINDA İLK DEFA Bİ TSO BASKANI GÖRDÜ TEBRİKLER AMA RESİMDE SADECE 2 TANE PAZARCI GÖRÜNÜYO

BEÜ araştırma merkezinin başarısı tescillendi

1 Kasım 2018 Perşembe 09:58

BEÜ araştırma merkezinin başarısı tescillendi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sağlık bakanlığı, Kalite ve Akreditasyon Dairesi Başkanlığı tarafından hasta hizmetleri, hastaya kaliteli hizmet sunulması hasta, hasta yakını ve çalışan güvenliği standartları konusunda değerlendirilmiş, değerlendirme sonucunda merkezin kalite standartlarında başarılı bir şekilde hizmet sunduğu tescillenmiş oldu.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki Kalite ve Akreditasyon Dairesi Başkanlığı, Türkiye Sağlıkta Kalite Sistemi çerçevesinde, sağlık hizmeti sunan tüm kurum ve kuruluşlarda, hasta ve çalışan güvenliği ile hasta ve çalışan memnuniyetinin sağlanması, aynı zamanda etkin, etkili, zamanında ve hakkaniyet çerçevesinde hizmet sunulması misyonuyla her yıl sağlık hizmeti sunan kurum ve kuruluşları “sağlıkta kalite standartları” çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutuyor. 
Bu bağlamda, BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, 08-10 Ekim 2018 tarihleri arasında hastanın hastaneye girişinden itibaren aldığı hizmetin kayıt altına alınmasından başlayarak, laboratuvar hizmetleri, ameliyathane, acil servis, doğum, diyaliz ünitesi, yoğun bakım, hasta bakım hizmetleri, acil durum afet yönetimi, hasta ve çalışan güvenliği gibi birçok hizmet alanında her bölüm kendi standartları çerçevesinde sağlıkta kalite değerlendirmesinde puanlamaya tabi tutulmuş, 91 puan alarak önceki yıllara göre başarısını bir adım öteye taşımış oldu. 
Başarı üzerine açıklama yapan Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Şenay Özdolap: “Merkez Başmüdürlüğü olarak, merkezimizde değerlendirme sonrasında kazanılmış olan başarı bizleri mutlu etmiş olup, hasta odaklı sunulan tüm hizmetlerimizde kalitenin sağlanması temel hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Başarımızın devamlılığını sağlamak ve hizmet kalitesini arttırmak yolunda tüm çalışmalarımız devam edecektir. Bu kapsamda bu başarıda emeği geçen tüm çalışanlarımıza teşekkür ederim” dedi. 
Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı da “Hedefimiz sağlıkta tescillenmiş olan kalitemizi üniversitemizin her biriminde daha da arttırmak yönünde olacaktır. Üniversitemizi hep daha ileri taşıma çabası ve gayreti içinde olacağız” diyerek; elde edilen bu başarıda katkısı olan ve emeği geçen tüm personelimizi tebrik etti. 

Yorumlar

"Akıllı kent çevre dostu kenttir"

31 Ekim 2018 Çarşamba 18:34

 "Akıllı kent çevre dostu kenttir"

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde “Akıllı Kentler ve belediyelerde çağdaş teknolojilerin kullanımı” adlı panel düzenlendi. Panelistler akıllı kentlerin enerjiyi en verimli şekilde kullanarak çevre dostu olan ve içinde yaşayanları mutlu eden kent olduğunu dile getirdi.

Çaycuma Seka Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen panele, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Zonguldak Belediye Meclis Üyesi Gökhan Demir, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zekai Kamitoğlu, Çaycuma Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Kandemir, Çaycuma Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Kemal Yurtbay, Çaycuma Belediyesi meclis üyeleri, Çaycuma Belediyesi personeli ile bazı sivil toplum örgütü temsilcileriyle vatandaşlar katıldı. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Erol Köktürk’ün yaptığı panelde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahmi Nuran Çelik ve Dr. Öğretim Üyesi Caner Güney, belediyelerde çağdaş teknolojilerin kullanımı üzerine görüşlerini açıkladı. Panelistler mekânsal planlamadan güvenliğe, enerjinin verimli kullanımından kentlerde yaşamı çekilmez hale getiren trafikle mücadeleye kadar her alanda teknolojik ve çevre dostu çözümlerin neler olduğu konusunda açıklamalarda bulundu.
Panelin açılışında konuşan Prof. Dr. Erol Köktürk, Çaycuma Belediyesinin kendilerini böylesi önemli bir etkinlikte Çaycumalılarla buluşturduğunu belirterek, “Ana başlığı ‘Akıllı kentler’ olan bu panelde, çağdaş teknolojilerin yerel yönetimlerin yaşamlarına ne kara sorusunun yanıtını arayacağız. Bunu tartışacağız hep beraber. Alanında çok değerli bilgilere sahip hocalarımız ilk kez bir yerel yönetim ‘Gel bize akıllı şehirleri anlat’ diye davet etmiş. Hocalarımız bir sunum yapacaklar, zaman el verdiğince sizlerin tartışmaya katılarak boyutlandırmasını özellikle istiyoruz. İnsanoğlunun uygarlık tarihi bir yanıyla baktığımız da doğaya üstünlük sağlama mücadelesinin tarihidir. Doğa güçleri karşısındaki güçsüzlüklerini aklıyla aşmaya çalışan insanoğlu bu nedenle teknoloji üretimini, teknoloji geliştirmeyi hayal etmiş, düşünmüş ve gerçekleştirmiş bir varlıktır. Ucu sivriltilmiş bir taşın sopanın ucuna eklenerek av ya da korunma amacıyla kullanılması, tekerleğin bulunması, bir sürtünmeyle ateşin icadı gibi bugün bize çok komik gelecek basit teknolojiler, uygulandığı tarihte insanoğlunun teknoloji üretiminin ilk ürünleri olarak görülmelidir. O zamandan bu yana harcanan çabalarla insanoğlu bugün uzaya kadar çıkabilmiştir. İnsanoğlu yeryüzü kaynaklarının paylaşımı savaşımında yeryüzünde dokunmadık dolayısıyla da boz bırakmadık yer bırakmadı. O yüzden, bugün, doğaya üstünlük sağlamak değil de doğayla barış içinde yaşama fikri ön plana çıktı. İnsanoğlu bunu başarmak zorundadır, tersi durumda, çevre sorunları hepimizin geleceğini tehdit eder boyutlardadır. Teknoloji doğru kullanıldığı zaman yaşam kalitemiz artıyor, yaşamımız kolaylaşıyor, kendimize ayırdığımız zaman artıyor. Emeğimizi daha verimli kılıyor. Yaratıcılığımızı zenginleştiriyor. Bir yandan bizleri yalnızlaştırırken, diğer yandan sanal arkadaşlıkları çoğaltıyor. İnsanların oturdukları yerden yalnızlıklarını aşabilecekleri kapılar aralıyor. Ama teknoloji yanlış kullanılırsa insanları tembelleştiriyor, bağımlı kılıyor, zamanımızı çalıyor, muhakeme yeteneğimizi yitirmemize neden oluyor. Bugün biz teknoloji kullanımına olumlu pencerelerden bakmaya çalışacağız” dedi.
Ardından söz alan Doktor Öğretim Üyesi Caner Güney ise yaptığı konuşmada, toplantıya düzenleyenlere teşekkür etti. Akıllı Kentler hakkında bilgiler veren Güney, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtik ve bazı Kanun Hükmünde Kararnameler çıkıyor. Ülkedeki idari yapı çok değişti. Cumhurbaşkanlığının yayımladığı birinci kararnamede Yerel Yönetimler Politikalar Kurulu var. 35’inci maddenin e bendinde ‘Akıllı şehircilikle ilgili araştırmalar yaparak strateji önerilerinde bulunmak’ şeklinde bir görev tanımı var. Yani ‘Kamu bunu yapacak’ diyor. Ama örneğin ‘Akıllı şehirler gelişecek’ demiyor. Kararnamede sadece bu kadar geçiyor. Bu kararnameyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla ilgili bölüm var. Oraya baktığımız zaman Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi’nden bahsediyor. Çünkü akıllı şehir olacaksanız mekânsal bir veriyi iletmeniz gerekiyor. Mekânsal veri belediyede yerel yönetimlerde karşılığında kent bilgi sistemi olması gerekiyor. Bir de Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü var. Onda da enteresan değişiklikler var. Mesela, stratejik planlama kavramı çok ön plana çıkıyor. Biz yeni coğrafi bölgeyi pek kullanmıyoruz. Kamu kurum ve yerel yönetimlerde hiç rastlamadım. Şimdi stratejik planlamaya gidildi. Yani hangi ekonomiler nereye odaklanıyorsa planlama ona göre ulaşacak. Kamu tarafında bunlar yapılıyor. Kamu bu işleri yapabilmek için de birçok etkinlik düzenliyor. Özellikle yerel yönetimler çok etkinlik düzenliyor” diye konuştu.

Yorumlar

Balık fiyatları cep yakıyor

31 Ekim 2018 Çarşamba 15:47

Balık fiyatları cep yakıyor

Zonguldak’ta tezgahlarda bulunan hamsi, istavrit, çinakop, zargan, mezgit ve palamut fiyatları tavan yaptı. Geçen hafta tanesi 10 liraya satılan palamut 20 liradan alıcı buldu.

Zonguldak merkez balık halinde balık fiyatları cep yaktı. Tezgahlarda çeşit olmasına rağmen fiyatların pahalı olması balıkçı esnafının işlerini düşürdü. Geçen hafta ucuz ve bol olan palamut tanesi 10 liradan alıcı bulurken bu hafta tanesi 20 liradan alıcı buldu. Tezgahlarda yer alan balık fiyatları ise şöyle; Hamsi 10, İstavrit 15, Çinakop 30, Zargan 25 , Mezgit 25 ve Palamut 20 liradan alıcı buldu. 

Yorumlar

Kezban sosyal medyayı salladı

31 Ekim 2018 Çarşamba 15:40

Kezban sosyal medyayı salladı

Zonguldak’ta annelerinin kabul etmediği yavru kuzulara annelik yaparak emziren Kangal köpeği Kezban, sosyal medyada büyük ilgi gördü.

İş adamı Suat Karakaş, Çaycuma’nın Yukarı İhsaniye köyünde bir süre önce çiftlik kurdu. Adını “Kezban” koyduğu 3 yaşındaki dişi kangal köpeğini de çiftlikteki koyunlara bekçilik yapması için çiftliğe getirdi. Kezban isimli kangal köpeğinin bir süre önce 5 yavrusu dünyaya geldi. Bu sırada çiftlikte iki yavru kuzu da dünyaya geldi. Ancak kuzuların annesi emzirmeyince, kangal köpeği yavru kuzulara annelik yaptı. 
Kendi yavrularından ayırmadığı kuzuları emziren Kezban, sahibinin de dikkatini çekti. O anları sosyal medyada paylaşan sahibi ise büyük ilgi gördü. Sosyal medyada ilgi odağı olan Kezban ise vefasıyla hiç yanından ayrılmayan kuzuları beslemeye devam edecek. 

Yorumlar