TSO Osmanlı Çileği aromalı ürünlere sahip çıkacak

6 Ağustos 2019 Salı 17:56

TSO Osmanlı Çileği aromalı ürünlere sahip çıkacak

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Ereğli’nin girişimci iş adamlarından Vahap Akbulut’un ürettiği Osmanlı Çilek seti ürününe destek verdi.


Kdz. Ereğli’nin girişimci iş adamlarından Vahap Akbulut Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş’i makamında ziyaret etti. Akbulut ziyarette Arslan Keleş’e kendisinin ürettiği Osmanlı Çileği aromalı şampuan, kolonya, sabun ve kremden oluşan kozmetik ürünlerden oluşan ve Ereğli’nin tanıtımını amaçlayan hediye paketini takdim etti. İşadamı Akbulut ziyarette, amacının Kdz. Ereğli’nin daha fazla tanınmasına katkı sağlamak olduğunu ifade etti. Ürünlerle ilgili olarak bilgi aktaran Akbulut, baharatçılıktan gelen bir ailenin çocuğu olduğunu ifade ederek, " Doğal ürünler ve doğal kozmetik ürünleri üretimi, satışı ve aynı zamanda Türkiye çapında pazarlamasını yapmaktayız. Öncelikli hedefimiz, Kdz Ereğli kömürüyle ve çeliği ile öne çıkmış şirin bir ilçemizdir. Osmanlı Çileği ise sadece Türkiye'de yetişen aroması, tadı ve kokusuyla öne çıkan mükemmel bir meyve. Günümüzde önem verilip Osmanlı çileğimizin üretimi biraz daha arttı. Bizde Osmanlı Çileği ile alakalı ilçemiz, Ereğli'mizin tanıtımı ile alakalı ile neler yapabiliriz diye bir düşünceye kapıldık ve Osmanlı çileği ile kozmetik ürünleri üretmeye karar verdik ve bunu başardık. Dışarıdan gelen misafirlerimiz olsun, Ereğli özlemi çeken gurbetçimiz olsun artık geldiklerinde sadece Osmanlı Çileği reçeline bağlı kalmaksızın, Ereğli'den hatıra kalması şeklinde içinde Osmanlı Çileği şampuanı, kremi, kolonyası ve sabun şeklinde güzel bir ürün konsepti yaptık. Devamında da Osmanlı çileği ile alakalı farklı iyi şeyler yapmaya da devam edeceğiz. Bizler artık burada yaşıyoruz Ereğli için ne yapabilirsek bizim için artık bir onur ve gururdur. Bu ürünler şimdi mesela kremimiz soft ve doğal bir kremdir. Hiçbir yan etkisi olmayan nemlendirici ve Osmanlı Çileği aromasına sahip bir krem. Şampuanımız yine saç bakımında kullanılan dökülme, kırılma ve benzeri sorunlar için ve Osmanlı çileği özü içeren hoş bir şampuan. Sabunumuz yine Hindistan cevizi esaslı kimyasal olmayan Osmanlı çileği kokusuyla özdeşleşmiş bir sabun. Kolonyamız ise keza Osmanlı Çileği ekstraktı kullanılarak Ereğli havası teneffüs ettiren, Ereğli'yi Türkiye'ye dünyaya tanıtmayı amaçlayan kozmetik ürünlerimiz. Ürünle alakalı maddi bir beklentimiz yok. Bu seti 49 TL'ye satıyoruz. Ereğli'miz tanınsın yani Ereğli tanınırsa bizler tanınırız. Ereğli göç almaya başlarsa, üretim olursa burada ki refah seviyesi yükselir, hep beraber mutlu oluruz. Şuanda bizim bir ticari kaygımız yok. Sizlerde hak verirsiniz ki bu setin fiyatı zaten maliyet fiyatıdır" dedi. 
Akbulut, şu anda ürünleri İstanbul’da ki imalathanelerinde ürettiklerini, ancak uygun yer bulması halinde Ereğli’de de üretim tesisi kurmayı hedeflediğini ve kurmayı düşündüğü bu tesiste yaklaşık 50 kişinin istihdam edileceğini de sözlerine ekledi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş ise düşüncesinden dolayı Vahap Akbulut’u kutlayarak, üretilen bu setin Ereğli’nin tanıtımına ciddi katkıda bulunacağına inandığını ve TSO olarak ürünün tanıtımı için ellerinden gelen her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. Keleş, Vahap Akbulut’un Ereğli’ye kurmayı düşündüğü üretim tesisi için de TSO olarak her türlü desteğe hazır olduklarını belirterek, “Ereğli’ye bir çivi çakanı biz başımızın üzerinde taşırız. Özellikle üretime yönelik tesisler bölge ekonomimize ciddi katkı sağlayacaktır. Yer konusunda ne yapılması gerekiyorsa TSO yanındadır” dedi. 
Ziyaret toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Yorumlar

GMİS, TTK ve MTA’DA grev kararını aldı

6 Ağustos 2019 Salı 17:26

GMİS, TTK ve MTA’DA grev kararını aldı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanlar Kurulu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek grev kararını açıkladı.


GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Bakan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hüseyin Kolçak, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile GMİS’ e bağlı şube başkan ve yöneticilerinin katıldığı ziyarette GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, “Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. 
Madencilere seslenen GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Hükümet ile TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu arasında çerçeve anlaşması henüz imzalanmadı. Çerçeve anlaşması imzalanmadığı için bizim sözleşme görüşmelerimiz de sonuçlanmıyor. Yılbaşından bu yana, yani 7 aydır toplamda 200 bin, TÜRK-İŞ’e bağlı 17 sendika üyesi yaklaşık 150 bin işçi sözleşmelerin bitirilmesini bekliyor. Hükümet, daha önce vermiş olduğu 5+4 teklifini 6+4 olarak revize etti ancak, diğer tekliflerinde değişiklik yapmadı. 3 bin 500 TL altında ücret alanlara brüt 60 TL iyileştirme teklif etmişti. Bildiğiniz gibi bizim seyyanen 300 TL teklifimiz var. TÜRK-İŞ Genel Başkanı ve Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu başkanımız Ergün Atalay, daha önce ifade ettiği gibi bu teklifleri tartışmaya değer bulmuyor. Biz, Genel Maden-İş olarak Kamu-İş ile diğer maddelerde anlaşma sağladık. Ancak ücret maddeleri çerçeve anlaşmasını bekliyor.” 

“Grev sürecimiz devam ediyor” 
60 günlük yasal süreçlerinin devam ettiğini ifade eden GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Daha önce yaptığımız Başkanlar Kurulu toplantısından sonra açıkladığımız Sonuç Bildirisinde ve Sendikamız Genel Merkezinde sizlerin de katılımıyla yaptığımız basın açıklamasında ifade ettiğimiz gibi 60 günlük yasal sürecimiz devam ediyor. Bugün, 6 Ağustos 2019 tarihi itibariyle grev kararımızı alacak, Kamu-İş’e, TTK ve MTA işverenine bu kararımızı bildireceğiz. Ancak görüşmelerimiz kesintisiz devam edecek ve 25 Ağustos 2019 tarihine kadar sözleşmemizin masa başında bitirilmesi için çalışacağız. Biz üretmek istediğimizi, ülkemizin ekonomik kalkınması ve milletimizin refahı için çalışmak istediğimizi her fırsatta ifade ettik. Bizi greve mecbur bırakanların ülkemize ve milletimize zarar vereceğini bir kez daha ifade ediyoruz” dedi. 

“Anlaşamazsak grev pankartlarını asacağız” 
Eğer mecbur kalınırsa 25 Ağustos itibariyle tüm iş yerlerinde grev pankartı asacaklarını ifade eden Yeşil, “Biz her şart altında işçi arkadaşlarımızın hak ve menfaatlerini koruyacağımızı, kazanılmış haklarımızdan taviz vermeyeceğimizi ve yeni kazanımlar için mücadele edeceğimizi burada Başkanlar Kurulu olarak tekrar ediyoruz. Eğer bizi greve mecbur bırakırlarsa 25 Ağustos’ta tüm iş yerlerimizde grev pankartlarımızı asacak ve tarihimize yakışır bir grevi bölge halkımızla birlikte hayata geçireceğiz. Biz, ülkemizin içeride ve dışarıda çok ciddi sorunlarla boğuştuğu bu ortamda haklı ve meşru taleplerimizi tüm ilgililere ulaştırdık. Her fırsatta hükümeti uyarmaya birlikte devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Çakır açıkladı... Ereğli'de gemi söküm işi yapılacak mı?

6 Ağustos 2019 Salı 15:32

Çakır açıkladı... Ereğli'de gemi söküm işi yapılacak mı?

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 2010 yılımdan batan geminin enkazının kaldırılması için Kdz. Ereğli Liman Başkanlığı tarafından söküm ihalesine çıkılacak.

Kdz. Ereğli ilçesinde 54,65 metre boyunda, 8,9 metre eninde ve 713 gros tonluk Ahsen isimli kuru yük gemisi fırtına nedeniyle kıyıya sürüklenmiş ve daha sonrada sulara gömülmüştü. Ahsen isimli hurda halindeki kuru yük gemisinin parçalanıp sökülmesi ve denizde oluşan kirliliğin kaldırılması için Kdz. Ereğli Liman Başkanlığı’nın ihaleye çıkacağı belirtildi. AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır Ereğli sahil kenarında bulunan geminin söküm ve satış ihalesinin 20 Ağustos 2019 günü saat 15.00’de Kdz. Ereğli Liman Başkanlığı’nda yapılacağını açıkladı. İlçede gemi söküm işi ile ilgili olarak yanlış bir algı oluşturulmaya çalışıldığını anlatan Çakır şunları kaydetti: “Son günlerde sosyal medyada ve kamuoyunda sıkça dile getirilen gemi söküm işi ile ilgili bir bilgi kirliliği var. Bununla ilgili ben doğruları açıklamış olayım. Ereğli’de gemi söküm inşaatıyla ilgili bir talepte bulunmadık. Yasa olarak Ereğli’de böyle bir işin yapılmasına zaten yasa imkan tanımıyor. Zonguldak’ta katılmış olduğumuz bir radyo yayınında Kilimli ile ilgili bizim görüşlerimizi ifade ettiler. Kilimli’de ki gemi söküm işi ile ilgili talep ettiler, bizde konuyla ilgili görüşlerimizi ifade ettik. Ancak bir yerel gazete bunu alıp sanki biz Ereğli’de söküm işi istiyormuşuz gibi bir haber yapması Ereğli kamuoyunda da sıkça dile getirilip sosyal medya da paylaşılır oldu. Bu konuyu düzeltmek istiyoruz. Bizim Ereğli’ye Gemi söküm inşası ile ilgili bir resmi talebimiz olmamıştır, aynı zamanda şuan mevcut yasalar neticesinde Ereğli’de böyle bir şeyin yapılabilme imkanı yoktur. İkinci bir konu ise aynı döneme denk gelmesi tamamen bir tesadüf olmakla birlikte, Kdz. Ereğli Liman Başkanlığı’nın gemi söküm ve ihalesi ile ilgili kamuoyu bu iki fikri birleştirmiştir. Bununla da ilgili şu an hemen arkamda görmüş olduğunuz uzun yıllardır burada batık halde olan gemi artığının sökülüp taşınarak hem denizin hem de çevrenin korunmasına imlan sağlamak iççin bir ihaleye çıkmıştır. Ama bunu maksatlı olarak birileri sanki Kdz. Ereğli’ye gemi söküm işi getiriyoruz, çevreye zarar vereceğiz, kanserojen getireceğiz diye kamuoyunda olumsuz hava oluşturmaya çalışıyor. Ben bunları aydınlığa kavuşturmuş olmak için söylüyorum, Ereğli’de son olarak gemi söküm işi ile ilgili bir talepte bulunmamakla birlikte yasa olarak böyle bir şeye imkân tanınmamaktadır. Diğer bir gemi söküm işi ile Liman Başkanlığının yaptığı da Ofis Yolu’nda ki batık geminin hurdaları alınarak hem denizin hem de burada ki doğanın, çevrenin korunması amaçlı yapılmaktadır.” 

Yorumlar

Ankaralı Turgut'un klibini İz Medya Prodüksiyon çekti...

6 Ağustos 2019 Salı 15:17

Ankaralı Turgut'un klibini İz Medya Prodüksiyon çekti...

Ankaralı Turgut Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Kemal Sunal’ın “Şark Bülbülü” filminde seslendirdiği ‘Esmerim Biçim Biçim’ şarkısını okuyarak klibini çekti. Klibin çekimleri İz Medya Prodüksiyon tarafından gerçekleştirildi.

Ünlü Sanatçı Ankaralı Turgut ‘Esmerim Biçim Biçim’ şarkısının kliplerini çekmek için Kdz. Ereğli’ye geldi. İzzet Altın Meşe’nin ardından Kemal Sunal’ın “Şark bülbülü” filminde seslendirmesiyle herkesin diline dolanan “Esmerim biçim biçim” şarkısını yeniden seslendiren sanat camiasının tanınan ve sevilen isimlerinden olan Ankaralı Turgut, klip çekimleri için Kdz. Ereğli’yi seçti. Klip çekimleri esnasında vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılanan Ankaralı Turgut, Kdz. Ereğli’yi çok beğendini ve klip çekimleri için Ereğli’nin güzel bir tercih olduğunu dile getirdi. Uzun aradan sonra sonra yeniden sahnelere geri dönen Ankaralı Turgut, televizyonlarda artık müzik eğlence programları yerine izdivaç yada değişik türlerdeki yarışmaların yayınlanmasını eleştirdi.

“Kdz. Ereğli’yi güzel bir ilçe olduğu için seçtim”
Eski sanatçıların günümüzde daha fazla rağbet gördüğünü aktaran Ankaralı Turgut “Esmerim Biçim Biçim” şarkısının hikayesini ise şu şekilde anlattı; “Ben bu röportajları izlerim. Sanat, halk müziği hep severim. Bu şarkı çok eski bir şarkı bizim eskilerimizde biliyor. Gençliğimizin şarkısıydı ve çok tutmuştu tabi o zamanlar basın, medya yoktu. Biz bu şarkıyı plaklardan, radyolardan dinlerdik. Günlerden bir gün televizyon izliyorum; şarkıyı gördüm okudum. Zaten İzzet Altınmeşe abimizden dinlemiştim ben bu şarkıyı. Birde rahmetli Kemal Sunal abimizden tekrar Allah rahmet eylesin diyoruz buradan, kendisi de seslendirmişti filminde. İzzet Altınmeşe okuduğunda hatırlıyorum ben, 2 ay sonrada rahmetli Kemal Sunal abimiz kullanmıştı filminde. Buradan esinlendim, güzelde bir iş çıktı meydana. Takdir halkındır, kararını verecektir halk. Ama bu şarkı 21. Yüzyılda da hala var. Ereğli’yi seçmemin nedeni güzel ilçe. Ereğli’de benim Erdin Vefasız diye bir arkadaşım var ama kendisi vefalıdır. Kendileri vesile oldu burada ekip arkadaşlarımızla beraber güzelde bir klip oldu ellerine sağlık çok teşekkür ediyorum. Çok teşekkür ediyorum ekip arkadaşlarımıza, çalışma arkadaşlarımıza ve halkımıza. Güzel bir klip yaptık. Hareketli parçayı da burada yapalım dedik ve güzelde oldu. Değişiklik olsun sonuçta Türkiye’nin her yeri bizim güzel vatanımız. Buranında havası ve denizi çok güzel.”

“Televizyonlarda aşk dizileri ve yarışmalar var”
Artık televizyon ekranlarında sanatçıların yer alamadığını bunu yerine yarışma programlarının yayınlandığını belirten Ankaralı Turgut sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Ben sanat yapıyorum sanatın olmadığı bir yerde yaşantıda olmaz. Müzik evrenseldir. Ben müziğin yer şeyini dinlerim. Arabesk de dinlerim, rock da dinlerim her şeyi dinlerim çünkü ben iyi bir dinleyiciyimdir. Karşımda ki insanı da öyle düşünüyorum. Ama şuan medya olayını biliyorsunuz ekranlarda program bırakmadılar, çektiler bitirdiler. Programlar belli; aşk dizileri var, yemek programları var. Günümüz böyle geçiyor işte. Biz işimizi yapmak istiyoruz. Çünkü sanatçılar olarak çok az kaldık.”

“Yeniler bir şeyler yapmaya çalışıyor ama
Herşeyin eskisi güzeldir”
Son dönemde müzik piyasasında çıkan şarkıcılarıda değerlendiren Ankaralı Turgut her şeyin eskisinin daha güzel olduğunu söyledi. Ankaralı Turgut açıklamasında “Valla şimdi her zaman aslanın yavrusuna da aslan derler, dişisine de aslan derler, erkeğine de aslan derler. Bu sanatı aslan gibi yapan kişiler iyi yerlerde korunuyorlar zaten. Şu anda tamam yeni nesilde bir şeyler yapmaya çalışıyor ama her şeyin eskisi güzeldir. Eski sanatçılarımız kalmadı vefat etti çoğu, Allah rahmet eylesin. Bizde zaten sayılı kaldık. Ben işimi yapmak istiyorum kısacası, ben halka sanatımı yapmak istiyorum, türkülerimi söylemek, oyun havalarımı çalmak istiyorum. Kısacası ben işimi yapmak istiyorum. Buradan tüm siyasetçilere de söylüyorum; herkes işini yapsın bizim işimizin, ekmeğimizin önüne kimse geçmesin. Biz halkımız için sanat yapıyoruz. Yarın bir gün biz bu ülkeden geçip gidersek arkamızdan bir eser bırakacağız, şarkılarımız kalacak. Bu yüzden biz sanatçıların adlarına sahip çıkılsın. Gerçekten medyadan kısıtlamalar kalksın, halkında o sanatçıyı görmeye duymaya ihtiyacı var. Ama inşallah güzel şeyler olacak diyorum.”
Ankaralı Turgut’un “Esmerim biçim biçim” şarkısının klibi sosyal medya kanallarında yayınlanmaya başlarken, klip bir haftada büyük bir izleyici kitlesine ulaştı.

Yorumlar

Yangının hasarı gün ağarınca ortaya çıktı

6 Ağustos 2019 Salı 14:08

Yangının hasarı gün ağarınca ortaya çıktı

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde dün gece fındık fabrikasında çıkan yangının hasarı gün ağarınca ortaya çıktı.

Yangın akşam saatlerinde Alaplı ilçesindeki fındık fabrikasında meydana geldi. İddiaya göre fabrikada yeni sezon öncesi hazırlık çalışmaları yapıldığı sırada kaynak makinesinden sıçrayan kıvılcımlar yangına yol açtı. Yangın kısa sürede büyüyerek fabrikanın her tarafını sardı. Yangın sırasında içeride bulunan çalışanlar ise kendilerini dışarı attı. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen Alaplı Belediyesi itfaiyesi ekipleri yangını söndürmede yeterli gelmeyince Ereğli, Akçakoca, Düzce ve Yığılca ilçelerinden takviye itfaiye ekipleri geldi. Yaklaşık 15 araç ile müdahale edilen yangın 3 saat süren çalışma sonucunda kontrol altına alınabildi. Yangının meydana getirdiği hasar ise gün ağarınca ortaya çıktı. Yangın sonrasında fabrikada büyük çapta maddi hasar meydana geldiği öğrenildi. İstanbul Fındık İhraçtılar Birliği Başkanı Ali Haydar ise yangın felaketinden dolayı üzgün olduklarını belirtti. Başkan Haydar açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Sektörümüzün en önemli yapı taşlarından olan Erçal firmasında yaşanan yangın felaketinden dolayı sektörümüz olarak üzgünüz. Sektörümüze verdiği hizmet hiçbir zaman tartışılmaz, özellikle kaliteli ürünü ile güvenirliği ile bölgeye önemli bir şekilde istihdam sağlayan, Türkiye ekonomisine büyük değer kazandıran Erçal firmasına Erçal ailesine tüm ihracatçılar olarak çok geçmiş olsun diliyoruz. İnşallah en kısa zamanda aynı değerde katma değerde sektörümüze katılıp ekonomimize katılıp ailemizde aktif bir şekilde yer alacaktır. Bu demek değildir pasif bir şekilde olup fındık sektörünün içinde olmayacak, tüm fabrikalarımız tüm tesislerimiz Erçal’ındır, Erçal ailesine açıktır. Bugünden itibaren el ele olacağız Erçal ile biz bir ihracat ailesiyiz, çok önemli firmalarımızdan biri tekrardan geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum”

Yorumlar