Sürüne sürüne hayata tutundu...

30 Haziran 2018 Cumartesi 19:24

Ereğli Haber

Sürüne sürüne hayata tutundu...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde çiftçilik yapan Galip ve Gülten Başyiğit çifti yaralı halde bulduğu köpeği tarım aracıyla 30 kilometreden tedaviye getirdi. Büyük acı çeken yaralı köpek veteriner kliniğinde tedavi altına alındı.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Şamlar Köyü’nde yaşayan Galip ve Gülten Başyiğit çifti yaralı halde büz içerisinde buldukları Sarıkız ismini verdikleri köpek ve yavrularını koruma altına aldı. Otomobilin çarpması sonucu yaralandığı tahmin edilen anne köpeğin arka ayakları tutmazken, yerde sürünerek yavrularını emzirip hayata tutunmaya çalıştı. Son olarak Kdz. Ereğli Gönülden Hayvanseverler Derneği’ne ulaşan Galip Başyiğit, olumlu yanıt alınca yaralı köpeği yaklaşık 30 kilometre taşıyarak ilçe merkezine getirdi.
Köyde köpeğe bakıp besledikleri için komşularının ve bazı köylülerin kendilerine tepki gösterdiğini belirten Galip Başyiğit, bu durumun kendisini daha da üzdüğünü ifade etti. Başyiğit konuşmasında, “Köpeklere ekmek veriyorduk biz, kaybolduğunu anladık. Sağı solu araştırırken bir yol kenarında büz içerisinden çıktı. Sonra araştırmaya başladık, belediyeyi aradık, TV kanallarına ulaşmaya çalıştık ama kimse bizi arayıp sormadı, haber vermedi. İlgilenmediler. Köpeğe tam manası ile ne olduğunu bilmiyorum, tahmin ediyorum ki araba vurmuş. Başkası bu köpeklere bir ısırık ekmek vermiyor. Evin önünden ayrılmıyorlardı. Herkes taş atıyordu. Bizde ekmek verdiğimiz için bizim evin önünden ayrılmaz bunlar. Bizden başka kardeşimin hanımı ilgileniyor. Bu köpeklere baktığımız için köylüler bizimle devamlı kavga ediyor. Ölsün diye bakıyorlar” dedi.
Galip Başyiğit’in eşi Gülten Başyiğit de köydeki köpeklere gönüllü olarak baktığını belirterek yaralanan köpeğe de ekmek verdiğini dile getirdi. Başyiğit konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Araştırma yaptık ama kimse cevap vermedi. Ben bakıyorum bu hayvanlara, ekmek veriyordum. Beni yemek veriyor diye herkes benimle kavga ediyor. Sokakta yaşayan köpeklerdi biz tesadüfen gördük.”

"Galip bey gibi insanlar olduğu için çok şanslıyız"
Gönülden Hayvansevenler Derneği Başkanı Belgin Kurt Alcan da videosunu izlediği yaralı köpeğin tedavisi için girişimlerde bulundu. Yürüyemeyen köpeği veteriner kliniğine getiren Alcan “Sizi hor görüyorlar, bakıyorsunuz diye küçümsüyorlar. Ama siz sizin faydalanabileceğiniz bir hayvan olsa inek, tavuk gibi kimse bir şey demez. Onlardan çok memnunlar ama muhtaç olan, üstelik hasta, ayaklarını sürüyor. Ben buradan duyurmak istiyorum. Şamlar köyü muhtarı, yöneticisi, sakinleri Galip bey gibi bir köylünüz olduğu için çok şanslısınız. Hepinizin yapması gereken davranışı yaptı. O çok vicdanlı merhametli, hayvanlara ve insanlara karşı. Ben derneğimiz adına kendi adına Galip beyi canı gönülden kutlamak istiyorum. İlçemizin böyle insanlara çok ihtiyacı var. Son günlerde bu hayvanlara yapılan şiddet, kötü muameleler o kadar çok ayyuka çıktı ki, böyle müstesna insanlarında aramızda olduğunu bilmek bizi umutlandırdı. Yardımcı olmak isteyen buradan çıktı. Rıfat Morcu’ya da çok teşekkür ederim. Biz bu köpeğin tedavisini yaptıracağız. Vicdanımızı kaybetmeyelim, umutlarımızı kaybetmeyelim. Geleceğe dair umutlarımız olacaksa o merhametten geçiyordur. Unutmayalım lütfen” şeklinde konuştu.

1,5 ay sonra yürüme umudu var
Veteriner kliniğinde kan tahlilleri yapılıp röntgen filmi çekilen Sarıkız isimli yaralı köpeğin bitkin olduğunu, omuriliğinde kayma ve patilerinde enfeksiyon bulunduğunu anlatan Veteriner Hekim Hakan Türkoğlu, yapacağı tedavinin ardından kendisinin yeniden yürüme umudu bulunduğunu ifade etti. Türkoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, “Köpeğimizin ilk önce genel muayenesini yaptık. Genel muayenesinde biraz zayıflık olduğunu gördük. Zaten dışarıdan da çok bariz bir şekilde belli oluyor. Bu köpek bir anne yavrularını emzirdiği için bu dönemde daha sağlıklı beslenmesi gerekiyordu. Muhtemelen biraz sağlıksız beslenmiş. Kan değerleri düşük, kanında bir miktar enfeksiyon var. İlk yapacağımız iş bu enfeksiyonu temizlemek olacak. Kan değerlerinin yükselmesi için kaliteli bir şekilde besleyeceğiz. Bunun takibini yapacağız, ilaç tedavisine başlayacağız. Röntgenini çektik, kalça bölgesinde bir kırık yok. Bu bizim için sevindirici bir haber. Bacaklarda bir kırık yok ama ayak bölgesinde muhtemelen sürtünmeye bağlı olarak, deri bölgesi aşınmış ve ardından bu bölgede tahribat oluşmuş. Bu bölgeyi antibiyotik tedavisi ile beraber kurutacağız. Bu bölge de ki yaraları kurutacağız ardından bandaj yapacağız. Bacaklarda hissimiz var. Omurgada bir miktar kayma var. Bu kaymaya bağlı olarak, his kaybı var köpeğimizde. Ama bu operasyon ile düzelebilecek bir şeye benziyor. Yürüme umudu var, bunun için çabalayacağız. Öncelikle genel durumu toparlayacağız, enfeksiyonu yeneceğiz” dedi.
Gökhan Başyiğit’in cep telefonu ile kaydettiği görüntüler hayvanseverleri derinden üzerken, yaralı köpeğin yaklaşık 1,5 ay sürecek tedavisinin ardından yeniden ayağa kalkabileceği ifade edilirdi.

Yorumlar
  • Vatandaş
    1 Temmuz 2018 Pazar 11:08

    Allah sizden razi olsun hayvana merhameti olmayanin insana hic olmaz .koylu kopekler olmasa .yabanın hayvanlarla nasil mucadele edecekti .allah inş şifasini verir teşekkür ederiz .

10 .15 'de YKS maratonu başladı....

30 Haziran 2018 Cumartesi 11:25

10 .15 'de YKS maratonu başladı....

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) saat 10.15'te başladı.

Bu yıl ilki gerçekleştirilen YKS'nin birinci oturumu olan TYT saat 10.15'te başladı. Erken saatlerden itibaren sınava girecekleri binalara gelen adaylar, kimlik kontrolü yapılarak, güvenlik kontrolünden geçirilerek sınav salonlarına alındı. Sınav binalarının kapıları saat 10.00'da kapatılırken daha sonra gelen adaylar sınava alınmadı. Adayların haricinde velilerde sınav heyecanı yaşadı. Çocukları sınava giren veliler okul önlerinde çocuklarının sınavdan çıkmalarını bekliyorlar. 
TYT'de Türkçe testinden 40, Sosyal Bilimler testinden 20, Temel Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 20 olmak üzere toplam 120 soru yöneltiliyor. Sınav, 135 dakika sürecek. 

Yorumlar

Çolakoğlu teşekkür ziyaretlerini sürdürdü...

30 Haziran 2018 Cumartesi 11:08

Çolakoğlu teşekkür ziyaretlerini sürdürdü...

AK Parti 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde Milletvekili olan Ahmet Çolakoğlu bugün teşekkür etmek için çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

Öncelikle Bakacakkadı Belediyesi Başkanı Sezgin Özdemir, Devrek Belediyesi Başkanı Mustafa Semerci, AK Parti Devrek İlçe Başkanı Serdar Kelebek ve yönetimi, Çay Değirmeni Belediyesi Satılmış Gebeş, Gökçebey Belediyesi Başkanı İsmet Karcı, AK Parti Gökçebey İlçe Başkanı Hayrettin Karadağ gibi belediye ve İlçe teşkilatlarına seçim sonrası teşekkür ziyaretlerini yaptı. Çolakoğlu verdikleri desteklerden ötürü teşekkürlerini sunarken, karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu. 

Etiketler:

Çolakoğlu , ziyaret

Yorumlar

Nikah masasına üniforma ile oturdu

29 Haziran 2018 Cuma 19:51

Nikah masasına üniforma ile oturdu

Zonguldak'ta Uzman Çavuş Gökhan Uçar, birlikte olduğu Ayten Kurttekin ile nikah masasına oturdu. Uçar, damatlık yerine 'En güzel damatlık' diyerek askeri üniformasını giyip nikah masasında evliliğe 'evet' dedi.

İzmir'de 3 yıldır uzman çavuş olarak görev yapan Gökhan Uçar, bir süredir birlikte olduğu kız arkadaşı Ayten Kurttekin ile hayatlarını birleştirme kararı aldı. Nikah için hazırlıklarını tamamlayan çift, Zonguldak Belediyesi Evlendirme Müdürlüğüne gelerek nikahlarını kıydı. Nikah Salonuna damatlık yerine askeri üniformasıyla gelen damat, büyük alkış aldı ve ilgi gördü.
Çift, yeni hayatlarına 'evet' diyerek salondan ayrıldı. Çift, "Bizi bu mutlu günümüzde yalnız bırakmayan şahitlerimize ve destekleyen herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

Yorumlar

"Herkesin yaşamaktan mutlu olduğu yer"

29 Haziran 2018 Cuma 19:49

"Herkesin yaşamaktan mutlu olduğu yer"

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, mahallelerde devam eden altyapı ve çevre düzenlemesi çalışmaları inceledi.

Belediye Başkanı Nuri Tekin, 1050 Evler C,L,F Bloklar, 1050 Evler Mesire alanı, ve TOKİ (Yeni Mahalle) devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Gittiği mahallelerde büyük ilgi ve sevgiyle karşılaşan Belediye Başkanı Nuri Tekin, “Her mahallemize eşit şekilde hizmet dağıtmak için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.
Vatandaşlarımız görüş ve önerileri bizim için son derece önemli olduğunu belirten Tekin, " Bunun için de düzenli bir şekilde onlarla bir araya gelip, istek ve şikayetlerini dinliyor, çözüm önerilerini alıyoruz. Bu isteklerden yola çıkarak, mahallelerimizin ihtiyaçları doğrultusunda hizmetlerimizi geliştiriyoruz. İlçemizin daha da yaşanılabilir bir hale gelmesi için, hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyor, yoğun bir mesai ile çalışıyoruz. 4 yılda değişimi ve gelişimi ile hayranlık uyandıran bir ilçe haline geldik. Yaptığımız yoğun çalışmalarımızda da en büyük güç kaynağımız, vatandaşlarımız oluyor. Bizler vatandaşlara hizmet etmek için buradayız. Hep birlikte modern ve herkesin yaşamaktan mutlu olduğu bir Alaplı'yı oluşturmak ve elimizden gelenini en iyisini yapmaya var gücümüzle çalışıyoruz.”

Yorumlar
  • RIFAT
    30 Haziran 2018 Cumartesi 11:06

    Bravoo başkanım alaplı sonunda başkanını buldu hele şükür çok şükür RABBİM utandırmasın inşallah kolay gelsin