Sokak hayvanları yararına olan kermes büyük ilgi gördü

21 Ocak 2019 Pazartesi 17:06

Sokak hayvanları yararına olan kermes büyük ilgi gördü

Zonguldak/Devrek ilçesi Cumhuriyet meydanında sokak hayvanları yararına düzenlenen “Sevimli Patiler” isimli kermes vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılandı.

Devrek Esnaf ve Sanatkarlar Odası Projesi kapsamında, ZBEÜN Devrek Meslek Yüksekokulu ve Devrek Belediyesinin katkılarıyla Devrek Hayvan Hakları ve Eğitimi Grubu (DEVHAYDER) gönüllüleri tarafından gerçekleştirilen Sevimli Patiler Kermesi vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılandı. Bir çok Devrekli vatandaş evlerinde pasta, börek, kek gibi yiyecekler yaparak kermes alanına getirdi ve projeye katkı sağlamaya çalıştı. Diğer taraftan Devrek Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü öğrencileri ve öğretim görevlileri tarafından hazırlanan el emeği göz nuru baskılı çantalar, tokalar, ataclar ve ayraçlar satışa sunuldu. Proje kapsamında atık malzemeler geri dönüştürülerek mama bağış kutuları yapıldı ve esnaflarımızın iş yerlerine konuldu. Ayrıca hayırseverlerimiz tarafından mama odak noktaları yaptırılarak kermes alanında sergilendi. Vatandaşlar bir yandan kermes alanında satışa sunulan ürünleri alarak destek olurken diğer taraftan da sokak hayvanlarına dağıtılmak üzere mama bağışında bulundular.
Devrek Hayvan Hakları ve Eğitimi Grubu üyelerinin şimdiye kadar yapmış olduğu çalışmaların ve gruba destek veren esnafların fotoğrafları Belediye binası önündeki ekrandan yayınlandı ve herkesin bu soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarına karşı daha bilinçli olması amaç edinildi. DEVHAYDER adına konuşan Devrek Meslek Yüksekokulu Müd. Yar. Öğr. Gör. Şule Kıycı, “Öncelikle pasta, börek yaparak destek veren duyarlı tüm kadınlarımıza, projenin başından sonuna kadar gerek mama bağışı ile gerekse manevi olarak yanımızda bulunan tüm Devrekli esnafımıza, Devrek MYO öğretim elemanlarımıza ve öğrencilerimize, kermes alanımıza gelerek ürünlerimizi alan ve destek olan duyarlı herkese teşekkür ederim. Havalar oldukça soğuk ve ne yazık ki yiyecek bir şey bulamayıp aç kalan sokak canlarımız donarak can veriyor. Bizler insan olarak sokak hayvanlarının yaşam alanlarını da işgal etmiş bulunuyoruz ve onları görmezden geliyoruz. Onların da yaşama hakkı olduğunu unutmayalım ve daha merhametli olalım. Kapılarımızın önüne su ve mama koyalım. Beslenme odaklarımız yapıldı, bu odaklara mamalar bırakalım, Devrek Belediyesi Hayvan Barınağını ziyaret ederek oradaki canlara destek olalım istiyoruz. Basında hayvanlara yapılan bir çok eziyete şahit oluyor ve üzülüyoruz, bizler Devrekliler olarak sokak canları konusunda Türkiye’ye örnek olalım diyorum” dedi ve herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet etti.

Yorumlar

Varank, Genel Sekreterlerle bir araya geldi

21 Ocak 2019 Pazartesi 17:03

Varank, Genel Sekreterlerle bir araya geldi

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından istişare toplantısı düzenlendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Başkanlık ettiği toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri ve Ajans Genel Sekreterleri katıldı. Ajansların kurulduğu günden bugüne yapılan faaliyetler hakkında kısa kısa görüşler sunulurken 2019 yılı için planlanan faaliyetler değerlendirildi. Bakan Mustafa Varank, kalkınma ajanslarının bölge açısından önemine değinirken, yeni yılda tüm imkânlarla sanayici, girişimci ve araştırmacının yanında olmaya devam edileceklerini ifade etti.

Yorumlar

Hamsi kıtlığı yaşanıyor...

21 Ocak 2019 Pazartesi 16:58

Hamsi kıtlığı yaşanıyor...

Zonguldak'ta bereketli geçen balık sezonunda açıklarda yaklaşık 600 ton hamsi avlanmasına rağmen kentte adeta hamsi kıtlığı yaşanıyor. Su Kooperatif Başkanı Harun Balta ise tezgahlardaki hamsinin yokluğunu "Bu sene insanlar tezgahlarda bol hamsi istiyor. Maalesef hamsi kısa sürdü" diye ifade etti.

1 Eylül 2018 tarihinde denizlerde av yasağının kalkmasının ardından başlayan balık sezonu bereketli geçti. Tonlarca palamut ardından da hamsi, istavrit ve çinakop ile balıkçılar limanlara yanaştılar. Kasalara konulan balıklar kamyonlara yüklenerek metropol kentlere ulaştırıldı. Karadeniz'e kıyısı olan Zonguldak'ta ise Kilimli ve Kozlu ilçelerinin açıklarına akın eden balıkçılar, avladıkları tonlarca ağırlığındaki balık ile vatandaşın ucuz balık yemesi için çabaladı.
Trabzon, Ordu, Giresun, İstanbul gibi illerden Zonguldak açıklarına gelerek balık avlayan büyük balıkçı tekneleri, sezon sonunun yaklaşması ile limanlara yanaşmaya başladı.

'Tonlarca balık avlanmasına rağmen tezgahta fiyatlar yüksek'
Kozlu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Harun Balta, bereketli bir balık sezonu geçirmelerine rağmen kıtlık yaşandığını ifade etti. Zonguldak açıklarında 600 tona yakın hamsi avlandığını belirten Balta, buna rağmen tezgahlarda hamsinin kilosunun 25 ila 30 liradan satışa çıkarıldığını ekledi. Balta, yaşanan süreci şöyle aktardı:
"Bu sene sürdürülür balıkçılık umduğumuz gibi çıktı. Zannediyorum tüm balıkçı arkadaşlar da bu işten çok memnun. İnşallah önümüzdeki sezonlar da bu sezon gibi olur. Bu sezonun son zamanlarını yaşıyoruz. Şu anda sezonun mezgiti var. Kendi balıkçılarımız da bu işe devam ediyor. Bu sene bu limandan 600 ton hamsi, 250 ton istavrit, 300 tona yakına çinakop. Sevk ettiğimiz balığın istatistiği bu. 600 tonun üzerinde buradan hamsi çıktı. İrsaliye kesiyoruz, giden kasalar belli. Burada çıkan balık az değil aslında. Bu balığın her sene böyle olması lazım. Kimse bu sene balığın bol olmadığını söylemesin. Bunun daha iyi olabilmesi için herkes üzerine düşen görevi yapacak. Bu sene insanlar tezgahlarda bol hamsi istiyor. Maalesef hamsi kısa sürdü. Tezgahta bulunan balık gerçekten sezonun son balıkları. Onu da vatandaş alamıyor. Şu anda gerçekten balık kısıtlı. Hamsi gelse balıkhane 10 kasa alıyor. 25 liradan aşağıya veremiyor. Piyasayı az buçuk biliyoruz. Bu kıtlıkta normal. Aslında daha ucuz olup vatandaş yesin. Amacımız o, inşallah da yiyecek."
Öte yandan Zonguldak Balık Hali'nde hamsinin fiyatı kalitesine göre 10 ila 30 lira arasında değişirken mezgit 25, barbun balığı 35 ila 40, istavrit ise 10 ila 15 liradan satışa sunuluyor.

Yorumlar

Vali Bektaş, Harmankaya Şelalesini gezdi

21 Ocak 2019 Pazartesi 13:58

 Vali Bektaş, Harmankaya Şelalesini gezdi

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Zonguldak’ta turizm yatırımları yapılması planlanan doğal güzellikleri tanımak ve görmek amacıyla gezilerine devam ediyor.

Turizm yatırımları ve tanıtımı kapsamında Harmankaya Şelalesini ve çevresini gezen Vali Bektaş yaralı halde bulunan bir kuşun tedavisi yapıldıktan sonra doğaya saldı. Gezide, ayrıca soğuk kış günlerinde aç kalmamaları için yaban hayvanlarına yemde bırakıldı. Vali Bektaş’ın, şelale gezisine Vali yardımcısı Nevzat Taştan, Orman Bölge Müdürü Zekeriya Beyazlı ve Milli Parklar Şube Müdürü Sezgin Örmeci eşlik etti.

Yorumlar

Başkan Uysal pazarcı esnafına çorba dağıttı

21 Ocak 2019 Pazartesi 11:20

Başkan Uysal pazarcı esnafına çorba dağıttı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal Merkez Pazar yerinde esnaflara çorba dağıttı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal sabah saatlerinde Merkez Pazar Yeri esnaflarına ve vatandaşlara çorba ikram etti. Başkan Uysal çorba dağıtımının fotoğraflarını sosyal medyadan paylaşarak yeni bir haftanın başlaması dolayısıyla vatandaşların haftalarını iyi geçirmelerini temenni ederken, esnaflara da bol kazançlar diledi.

Yorumlar