Sokak hayvanları için...

15 Nisan 2020 Çarşamba 13:29

Sokak hayvanları için...

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde ki sokak hayvanları için yapılan aş evleri yerleştirilmeye başlandı.

 Çaycuma Kent Konseyi tarafından “Benim de Hayvanların Aşında Bir Katkım Olsun Diyorsanız, Gelin Hayvanlara Aşevi Yapalım; İsterseniz Üzerine İsminizi Yazalım” sloganı ile başlatılan kampanyaya hayvan severler ve Çaycumalılar büyük ilgi gösterdi. 
Kampanya dâhilinde tamamı Çaycuma’da hayvan sever gönüllülerin desteği ile yaptırılan aşevleri pandemi (Koronavirus salgını) nedeniyle gecikmeli de olsa sahiplerine teslim edilerek ilçenin çeşitli yerlerine yerleştirilmeye başlandı. Çaycuma Kent Konseyi bu günlerde aç kalan sokak hayvanları için önemli bir ihtiyacı karşılayan aşevlerine destek veren hayırseverlere teşekkür etti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , sokak hayvanları

Yorumlar

Polis, sosyal mesafeyi koruyarak zeybek oynadı!

15 Nisan 2020 Çarşamba 13:26

Polis, sosyal mesafeyi koruyarak zeybek oynadı!

Zonguldak'ta sosyal mesafeye dikkat çekmek isteyen polis ekipleri aralıklarla durdurdukları alanda zeybek oynadı. Drone ile havadan da desteklenen klip kısa zamanda büyük ilgi gördü.

 İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri Polisevi önünde sosyal mesafeye dikkat çekmek istedi. Evde kalan vatandaşlara da moral vermek isteyen polis ekipleri, belirli mesafe aralıklarıyla zeybek oynamak için önce prova yaptı. Ardından da müzik eşliğinde zeybek oynadı. 
Zonguldak Emniyet Müdürü Metin Turanlı da sosyal medya hesabından "Bizim çocuklar kendine yakışanı yaptı. Şeklen mevzuyu bir kez daha anlatmaya çalıştı. Görevimiz efe zeybeğindeki gibi mesafeli yapmak durumundayız. Diyoruz ki bu yaz horon oynamak, halay çekmek istiyorsanız; küçük büyük herkes evde bile efe gibi durun. Sokakta en az zeybek gibi ayrı yürüyün" ifadeleriyle klibi paylaştı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , POLİS , ASAYİŞ

Yorumlar

Aracı hurdaya döndü... Kendisi....

14 Nisan 2020 Salı 20:40

Aracı hurdaya döndü... Kendisi....

Zonguldak'ta kontrolden çıkan otomobil ters şeride geçip reklam panosuna çarparak durabildi. Sürücü hurdaya dönen araçtan burnu bile kanamadan çıktı.

 Edinilen bilgiye göre kaza, akşam saatlerinde Terminal Kavşağı üzerinde meydana geldi. Celil C. isimli 67 ZF 233 plakalı otomobil sürücüsü direksiyon hakimiyetini kaybederek ters şeride geçip reklam panosuna çarparak durabildi. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine polis ekibi sevk edildi. Kazada araç sürücüsünün burnu bile kanamazken otomobil kullanılamaz hale geldi. Hurdaya dönen araç çekici yardımıyla yoldan çekilirken, yolu temizlenmesi için belediye ekiplerine haber verildi. 
Kazanın ardından konuşan Celil C., "Tümseğe takıldım. Lastik sıkıntılı lastik. Toplanmadı araç böyle oldu. Bende bir şey yok" dedi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak

Yorumlar

Koca son vaka ve ölüm sayısını açıkladı!

14 Nisan 2020 Salı 20:20

Koca son vaka ve ölüm sayısını açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim kurulu toplantısı sonrası korona virüs ile ilgili son dakika gelişmelerini aktardı. Bakan Koca açıklamasında, "Şu ana kadar aldığımız sonuçlar, Türkiye'nin salgını en az kayıpla aşacağına işaret ediyor. Hastalık Amerika'da 10., İtalya'da 8. haftada, İspanya'da 9. haftada bir günde görülen en yüksek vakaya ulaştı. Türkiye'de iste 4. haftada ulaştı. Yani Türkiye'de vaka artış hızı düşüşe geçti" dedi. Bakan Koca, günlük korona virüs tablosunu da paylaşıp,"Bugün ki test sayımız 33 bin 70 oldu. Haftalık test sayımızı geçmiş olduk. Bugün vefat eden 107 vatandaşımız ile toplam ölüm sayısı bin 403 oldu" dedi.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor. İşte Koca'nın açıklamalarından satır başları:

'SALGINI EN AZ KAYIPLA AŞACAĞIZ'

Koronavirüse karşı mücadelemiz birlikteliğimiz olmuştur. Bir salgının aşamaları hakkında kesin ifadeler kullanılamaz. Şu ana kadar aldığımız sonuçlar, Türkiye'nin salgını en az kayıpla aşacağına işaret ediyor. Tedbirler yüzde yüz uygulanmadığı halde alabiliyoruz. Kurallara istisnasız uyalım. Sonuca odaklanalım. Bilelim ki tedbir yüzde yüze ulaştıkça uğraşılacak tek sorun vakalardır.

'VAKA SAYISI DÜŞTÜ'

Vaka sayıları gün geçtikçe artıyor. Vaka sayıları veriler pek çok ülkede tartışma konusu. Türkiye'de tespit edilen her olay sizin gözünüzün önündedir. Hastalık Amerika'da 10., İtalya'da 8. haftada, İspanya'da 9. haftada bir günde görülen en yüksek vakaya ulaştı. Türkiye'de iste 4. haftada ulaştı. Yani Türkiye'de vaka artış hızı düşüşe geçti.

'FİLYASYONDA NELER OLUYOR?'

Yayılma hızını kontrol altına almaya başladık. Filyasyon kelimesini çok duydunuz. İşte bu ağırlıklı filyasyonla oldu. Bu kelimeyi ilerideki günlerde unutmayacaksınız. Filyasyon bildiğiniz gibi bulaşıcı hastalıkla ilgili temas zincirinin tanınmasının adıdır. Vaka artış hızının erkenden düşüşe geçmesini biz filyasyon uygulaması ile sağladık.

Filyasyonda neler oluyor? Bu kişilere ulaşılıyor. Tanı konanlar izole ediliyor ve tedavilerine başlanıyor. Filyason uygulaması soruya güçlü bir cevap getiriyor. Biz nokta atışı yaparak ilerliyoruz. Yaygın temas taraması, sıkı takip. Salgının önünü kesmenin yolu bu. Dünyada birçok ülke ise filyasyonu kullanmayıp sadece şikayetle ilerliyor.

Türkiye'de ölüm artış hızındaki yavaşlama 5. haftada gerçekleşmiştir. En erken yakalan ülkeyiz. Vaka artış hızının inişe geçmiş olması mücadelede doğru yolda olduğumuzun, tedbirlerin sonuç verdiğini ve sonuç alacağımızın işaretidir. Yöntemi ilkece benimseyen en yaygın şekilde filyasyon yapan Türkiye'dir. 261 bin 989 temaslı kişi belirlenmiştir

FİLYASYON EKİBİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Yeni bir tanı konduğunda nasıl yapıyoruz. Hastanın detaylı bir hikayesini, kimle ne zaman görüştüğü yakınlarındaki insanların bilgileri toplanıyor. Bir vaka tespit edildiğinde iş ve ailesi otomatik sisteme düşüyor. Filyasyon ekibi de harekete geçiyor. 3 kişiden oluşan ekipler vaka ortaya çıkar çıkmaz 48 saat zaman zarfında taranmaktadırlar.

Filyasyon ekipleri doğrudan adrese ulaşmaktadırlar. Her yeni vakada hastalığa karşılı ağ yeniden kurulmaktadır. Filyasyon çalışması 81 ilimizde yapılmaktadır. Temaslı takibin en yüksek %99'la Zonguldak'tır. Vakaların en yoğun olduğu İstanbul'da bin 200 ekip görev almaktadır. Toplam 4600 ekibimiz bulunmaktadır.

AİLE HEKİMLERİ TAKİP EDİYOR

Filyason çalışmamızın bir kısmı aile hekimleri tarafından yürütülüyor. Belirtilerin çıkıp çıkmadığı aile hekimleri tarafından araştırılmaktadır. Sahip olduğumuz veri kaynağımızın bir kısmı aile hekimleri ile kurduğumuz bu ağdır. Filyasyon sağlam veri kaynağına ihtiyaç vardır.

Bu ülkenin Sağlık Bakanlığı küçük bir kentimizin küçük bir hastanesinde yatan bir hastamızın kaç kere ateşi ölçüldüğü bilgisi bulunmaktadır. İşine son derece uzmanlar tarafından işin yürütüldüğünü bilin. Bütün bu çabanın size yüklediği sorumluluğu unutmayın ve tedbirlerden taviz vermeyin. Tablolar dikkatle bakıldığında "üstesinden geleceksiniz direnin" diyor.

TÜRKİYE GÜNLÜK KORONA VİRÜS TABLOSU (14 NİSAN)

Bugün ki test sayımız 33 bin 70 oldu. Haftalık test sayımızı geçmiş olduk. Bugün vefat eden 107 vatandaşımız ile toplam ölüm sayısı bin 403 oldu.

 

Yorumlar
  • Dursun
    14 Nisan 2020 Salı 20:58

    Tabi az diyebilirsiniz hedef te kac insan ise her halde sona geliniyor sizler zamaninda disardan gelenleri ulkemuze yapmasaydıniz belki kayıp hic olmayacaktı bu kadar 1000 leri 10 hane rakamla iş bitecekti hata hata hep hata yapiliyor

Polisi görünce motosikletlerini bırakıp kaçtılar...

14 Nisan 2020 Salı 20:10

Polisi görünce motosikletlerini bırakıp kaçtılar...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde sokağa çıkma yasağı bulunan 20 yaş altı iki genç polisi görünce motosikletlerini bırakıp kaçtı.

 Olay akşam saatlerinde Devrek Yolu Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda sokağa çıkma yasağı bulunan 20 yaş altı 2 genç 67 NH 128 plakalı motosikletle şehir merkezi istikametine seyir ederken Devrek Yo ayrımı mevkisinde polisi görünce durdu. Yunus ekiplerinin geldiğini fark eden gençler ceza yemekten korkup motosikleti yol ortasına bırakıp yaya olarak kaçtı. Mahalle arasında izlerini kaybettiren gençlerin yakalanması için polis ekipleri çalışma başlattı. Olay yerine gelen trafik polisleri motosikleti çekici ile otoparka kaldırdı. 
Motosikletlerini bırakıp kaçan gençlerin tespit edilip yakalanması için çalışmalar sürüyor. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , devrek yolu caddesi , polis , asayiş , motosiklet , kaçak , yunus ekipleri , sokağa çıkma yasağı

Yorumlar