Sinema salonları ile ilgili karar alındı

26 Şubat 2021 Cuma 17:19

Sinema salonları ile ilgili karar alındı

Hıfzıssıhha Kurulu, yeni aldığı kararları açıkladı.

Zonguldak Umumi Hıfzıssıhha Meclisi aldığı kararları açıkladı. Toplantıda sinema salonlarının 1 Nisan 2021 tarihine kadar faaliyetleri durduruldu.

Konuyla ilgili olarak Valilik makamınca yapılan açıklamada, "İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 31.12.2020 tarih ve Ara Karar-97 nolu oturumunda sinema salonlarının 1 Mart 2021 tarihine kadar faaliyetlerinin durdurulmasına karar verilmişti. Gelinen aşamada salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesi amacıyla sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Nisan 2021 tarihine kadar ara verilmesine alınan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenlere Kabahatlar Kanununun 32. Maddesine göre 427 TL (Dört yüz yirmi yedi Türk Lirası) idari para cezası verilmesine, bu cezaya emir veren Vali veya Kaymakamlar tarafından karar verilmesine, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapıması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin TCK 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir” denildi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , valilik , sinema salonları

Yorumlar

Erdemir’den Posbıyık’a yanıt

25 Şubat 2021 Perşembe 18:45

Erdemir’den Posbıyık’a yanıt

Erdemir, Kızılcapınar Köyünde Hidro Elektrik İnşaatı çalışmaları yaşanan boru patlamasına yönelik açıklama yaptı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın Hidro Elektrik İnşaatı çalışmaları sırasında Ereğli’nin ana su hattı borularının Erdemir tarafından patlatıldığına dair açıklamasına, Erdemir yönetiminden açıklama geldi.

Kızılcapınar’da toprak kayması sonrası isale hattında patlak oluştuğuna vurgu yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Karadeniz Ereğli Kızılcapınar köyü mevkiinde yapılmakta olan “Kızılcapınar Hidroelektrik Santrali” projesi inşaat faaliyetleri, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından onaylı projelere uygun şekilde ve DSİ kontrolünde sürmekte iken, 25 Şubat 2021 Perşembe günü saat 11.21’de toprak kayması meydana gelmiş ve isale hattında patlak oluşmuştur. 

Kdz. Ereğli Belediyesi ile istişareler yapılmış, Belediye Başkanı Sn. Halil Posbıyık’ın olumlu yaklaşımları ile isale hattında oluşan kesintiyi gidermek üzere ivedilikle çalışmalara başlanmıştır. Sayın Posbıyık’ın da belirttiği gibi Belediye ekipleri yürütülen çalışmalara destek vermekte olup CTP boru bağlantıları Erdemir ve Belediye ekiplerinin iş birliğinde gerçekleştirilecektir.

İsale hattına yeniden su tedarik edilmesi için çalışmalar ivedilikle sürdürülürken, Erdemir İçme Suyu tesislerinden şehir hattına su verilmeye başlanmıştır. Çalışmalar süresince Erdemir tesislerinden şehre su verilmeye devam edilecek olup, bugün akşam saatlerinde isale hattına yeniden su verilmesi hedeflenmektedir.”

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , kızılcapınar , erdemir

Yorumlar

“EREĞLİ’NİN SU HATTI BORUSUNU PATLATTI”

25 Şubat 2021 Perşembe 17:04

“EREĞLİ’NİN SU HATTI BORUSUNU PATLATTI”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Erdemir’in Hidro Elektrik İnşaatı çalışmaları sırasında Ereğli’nin ana su hattı borularını patlattığını söyledi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, tüm teknik ekipleriyle olay yerine giderek kentin susuz kalmaması için ilgili birimlere önlem alınması talimatını verdi; yaşanacak su kesintilerinden Erdemir’in sorumlu olduğunu belirtti.
Patlayan su hattında incelemelerde bulunan Başkan Posbıyık, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, Ereğli’nin 3-4 gün susuz kalmaması için Erdemir’e anlayış gösterdiklerini ve itiraz ettikleri bir konu olmasına rağmen, relokasyon yapmalarına (hattın yer değiştirmesi) izin verdiklerini söyledi. Posbıyık, şu açıklamada bulundu:


“SAAT 11.20’DE SU HATTIMIZI PATLATTILAR, KOMPLE EREĞLİ’NİN SUYU KESİLDİ”
“Erdemir içeride Elektrik Santrali için çalışma yapıyor. Erdemir ile uzun bir süredir bir relokasyon meselemiz vardı. Mahkemeleşmiştik ve davayı biz kazanmıştık. Çalışmalar durdurulmuştu. Onlar yeniden Çevre Bakanlığı’na gidip yeniden bir proje hazırlayıp ‘ÇED Raporuna gerek yoktur’ diye izin aldılar. Biz ona itiraz ettik. Bu arada borularla hazırlık yapmışlar. Relokasyon için bağlantıyı yaparız, izin çıktığı zaman diye… Bu borularla çalışma yaparken barajdan aldığımız suyu Arıtma Tesisi’ne getiren ana hattımızı patlatmışlar. Beton bloğun altını oymuşlar ve yıkılmış. Şu anda Arıtma Tesisleri’ne su gitmiyor. Komple Ereğli’nin suyu bu noktadan kesilmiş vaziyette. Bugün saat 11.20’de oluyor bu iş. Ben bir inşaat mühendisiyim. Benim gözümde bu işin orada olmaması lazım. Toprak alındığı zaman dirseklerin aşağıya ineceği belli, usta başına da söylesen bilir. Oradan bizim borumuz geçtiği için belediyeden gözlemci de isteyebilirlerdi. Ereğli halkının suyunun kesilme ihtimali olduğu için… Yapmadılar ve kendi kendilerine bir iş yapmışlar ve boruyu patlatmışlar.

-GENEL MÜDÜR ARADI, BİLGİ VERDİ-
Tabii ki biz olaya yapıcı bir şekilde yaklaşıyoruz. Çünkü Ereğli halkının suyu sözkonusu… Ereğli günlerce susuz kalabilir. Sayın Genel Müdür ile görüştük. Genel Müdür beni aradı, anlattı. Ben araziye gideceğim ama arkadaşların bana verdiği bilgiye göre ‘relokasyon yapmak için bir bahane haline getirmişsiniz’ dedim. Kesinlikle Genel Müdür kabul etmiyor, ‘böyle bir şey yapmadık’ diyor. Cem Beyi tanırım iyi niyetlidir. Onun bilgisi olmayabilir ama burada bir mühendislik hatası olduğu net bir şekilde belli.

 

-EREĞLİ 3-4 GÜN SUSUZ KALMASIN DİYE RELOKASYONA İZİN VERDİK-
Tabii dirsek özel imalat. Burada ölçüsü alınacak, Adapazarı’na gidecek, yeniden dirsek yapılacak. 3-4 gün susuz kalabilirdi Ereğli. Bu riski göze alamadık arkadaşlarımızla. Onlar zaten relokasyonu yapmak için, Elektrik Santralini çalıştırmak için bütün borularını getirmişler bir noktaya kadar… Buradan bağlantıyı yapın dedik. Bu bağlantının 5-6 saatte, en geç 8 saatte biteceğini söylüyorlar.
Genel Müdür’e şunu söyledim; ‘Şu andan itibaren sorumluluk size ait. Ekipleriniz çalışıyor, siz kırdınız, siz döktünüz. Ereğli halkı susuz kaldığı takdirde bunun sorumlusu sizsiniz. Lütfen bu açıklamayı yapın…’
Olaya yapıcı yaklaşıyoruz. Biz Ereğli’de Erdemir hatlarından suları alarak eski sistemle, Ereğli’ye su verme hareketine başladık. Delihakkı’dan da besleme yapıyoruz. Bütün ekiplerimiz bu işlerle ilgili çalışıyor ve bir an evvel su kesilmeden Ereğli’de suyu tekrar verilir hale getirmek için uğraşıyoruz. Yani relokasyon konusundan falan vazgeçtik. Bizim belediye olarak çok kızdığımız, ‘bizden izinsiz relokasyon yapılıyor’ diye bugüne kadar bağırdığımız, ‘Ereğli susuz kalacak’ dediğimiz konuyu bir emri vakiiyle gerçekleştirmiş oluyorlar. Buna olur demek mecburiyetindeyim. Çünkü ben Ereğli halkını düşünmek zorundayım. 3-4 gün süreceğine, 6 saatte, 8 saatte o hat bağlanabilecek. Ereğli halkının menfaati için öyle karar verdik, ‘bağlayın’ dedik.


-KESİNTİLERDEN ERDEMİR SORUMLUDUR-
Şu andan itibaren Ereğli’de su kesintileri olursa tamamen Erdemir Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğundadır. Sorumluluk onlara aittir. Relokasyonu yapmak suretiyle ‘burada da yardımcı olalım’ dedik, ekip isterseniz o yardıma da hazırız dedik. Ereğli halkının susuz kalmaması için gayretimiz. Aslında çok yönlü bir olay. Biz anlayış göstermesek ısrarla ‘relokasyona karşıyız, Ereğli halkının suyunu enerji santralı için kullanıyorsunuz’ varsayımıyla gitsek bu iş çok uzar. Ereğli halkı da bundan mağdur olur. Ereğli halkının mağdur olmaması için yapıcı bir tavırla en kısa yoldan işi halletmeye çalışıyoruz. Bu bilgiyi Ereğli halkına sunmaya çalıştım. İnşallah söyledikleri gibi 6-8 saat içerisinde bitirirler diyorum.”

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , halil posbıyık , kdz ereğli belediyesi , erdemir

Yorumlar

Balıkçıların yüzü güldü

24 Şubat 2021 Çarşamba 14:21

Balıkçıların yüzü güldü

Zonguldaklı balıkçılar dün gece saatlerinde attıkları ağları toplayarak limana 100 kilogram balıkla döndü.

Zonguldak'ta Kozlu Limanında balıkçılar dün akşam saatlerinde denize açılarak ağlarını bıraktı. Ardından Balıkçılar sabaha karşı ağlarını denizde toplayarak Mezgit ve Barbun olmak üzere 100 Kg balık tuttu. Sabah saatlerinden balıklarını ağlardan ayıklayan balıkçılar, ayıklama işleminin ardından 20-30 TL arasında satışa çıkaracak.
10 yıldır balıkçılık yapan Suat Özgen, Barbun ve Mezgit tuttuklarını söyleyerek, ''15 yıldır balıkçılık yapıyorum. Dün akşam attığımız ağları bugün topladık. Mezgit Barbun çıktı. İşimiz bitince yine atacağız sonra yine toplayacağız. 100 kg balık tuttuk. Baya bereketliydi. 20-30 TL arasında satışa çıkaracağız. Hamsinin sıkıntısı inceyken avladılar. Yem fabrikalarına verdiler. O yüzden iri balık yok. Yenilecek balıkları beklemeden yem fabrikasına verdiler. O yüzden iri balık kalmadı'' dedi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , balıkçılar

Yorumlar
  • arabacı torunu çilekçi
    24 Şubat 2021 Çarşamba 17:51

    deniz kuruyor balığı resimde göreceğiz

Trafiğe kayıtlı araç sayısı belli oldu

23 Şubat 2021 Salı 16:12

Trafiğe kayıtlı araç sayısı belli oldu

TÜİK Bölge Müdürlüğü'nün verilerine göre Zonguldak'ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 159 bin 470 oldu. 2 bin 335 motorlu kara taşıtının ise devri gerçekleştirildi.

Ocak 2021 ayı itibariyle illere göre devri yapılan motorlu kara taşıtları sayısı da açıklandı. Verilere göre toplam 2 bin 335 motorlu kara taşıtının devri gerçekleştirildi. Bunların bin 601'ini otomobil, 73'ünü minibüs, 20'sini otobüs, 367'sini kamyonet, 86'sını kamyon oluşturdu. 128 motosikletin devri yapılırken özel amaçlı motorlu kara taşıtı sayısı 3 ve 57'si traktör olarak açıklandı.

2021 yılı illere göre motorlu kara taşıtları sayısı Zonguldak'ta 159 bin 470 oldu. Bunların 97 bin 578'ini otomobil, 4 bin 351'ini minibüs, bin 793'ünü otobüs, 26 bin 113'ünü kamyonet, 6 bin 279'unu kamyon, 12 bin 933'ünü motosiklet, 9 bin 950'sini traktör ve 473'ünü özel amaçlı motorlu kara taşıtları oluşturdu.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , araba

Yorumlar