Sınav yapılacak okulları belediye ekipleri dezenfekte ediyor

25 Haziran 2020 Perşembe 14:45

Sınav yapılacak okulları belediye ekipleri dezenfekte ediyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi, hafta sonu yapılacak üniversiteye geçiş sınavının (YKS) stresini yaşayan öğrenci ve ailelerini Korona Virüs'e karşı rahatlatacak çalışma başlattı. Başkan Halil Posbıyık’ın talimatıyla 18 sınav merkezi titizlikle dezenfekte ediliyor.

Veteriner İşleri Müdürlüğü Vektör Kontrol ve İlaçlama merkezinde görevli 2 ayrı ekip, binlerce öğrencinin üniversiteye geçiş sınavı olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi Ereğli genelinde sınav olacakları 18 ayrı okulu dezenfekte ediyor. Sıralar, sınıflar, öğrencilerin ve görevlilerin bulunabileceği tüm alanlar Korona Virüs'e karşı dezenfekte ediliyor.
Posbıyık: “Tüm gençlerimize başarılar diliyorum”
Sınava giren tüm gençlere ve ailelerine başarı dileyen Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Öğrencilerimiz ve aileleri merak etmesinler. Korona Virüse karşı sınav yapılacak okulları titizlikle dezenfekte ediyoruz. İlçemizde YKS kapsamında Temel Yeterlilik Sınavı’na girecek 6 bin 82, Alan Yeterlilik Sınavı’na girecek 4 bin 513 ve Yabancı Dil Sınavı’na girecek olan 218 olmak üzere 10 bin 813 öğrencimize ve ailelerine başarılar diliyorum. Bu zorlu süreçten başarıyla çıkacaklarına yürekten inanıyorum. Devletin ilgili kurumlarıyla işbirliği içinde gerekli önlemler alındı. Dezenfekte çalışmamızın ardından ayrıca sınav günleri okul önlerinde ihtiyaç duyan öğrencilerimiz için maske, su ve dezenfektanı hazır bulunduracağız” dedi.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , okul , sınav , dezenfekte ,

Yorumlar

"Uyuşturucu bağımlılığı tedavi edilebilir hastalıktır"

25 Haziran 2020 Perşembe 13:44

"Uyuşturucu bağımlılığı tedavi edilebilir hastalıktır"

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ertuğrul Güner “ 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü “ etkinlikleri kapsamında açıklamada bulundu.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1987 yılında aldığı kararla uyuşturucusuz temiz bir toplum hedefine ulaşmak amacıyla 26 Haziran tarihinin Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü olarak belirlediğini hatırlatan İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, şöyle dedi:
"Dünyada uyuşturucu kullanma alışkanlığında artış olması ve bunun insanlık için büyük bir tehdit oluşturduğu gerçeğinden hareket eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1987 yılında aldığı bir kararla, uyuşturucusuz temiz bir toplum hedefine ulaşma ve uluslararası alanda eylem ve iş birliğini güçlendirme konusundaki kararlığını vurgulamak amacıyla, 26 Haziran tarihini "Uluslar arası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak belirlemiştir. Uyuşturucu bağımlılığı: bağımlılık yapan bir maddenin ruhsal, fiziksel ya da sosyal sorunlara yol açmasına rağmen alımına devam edilmesi, bırakma isteğine rağmen bırakılamaması, maddeyi alma isteğinin durdurulamamasıdır. Uyuşturucu madde kullanımı kişide biyopsikososyal problemlerin yanı sıra kamusal, hukuki ve idari sorunlara da yol açmaktadır. Uyuşturucu ile mücadelede yaşanılan coğrafyaya uygun olarak hazırlanmış etkin politikaların geliştirilmesiyle, uyuşturucu ile hiç tanışmamış kişilerin koruyucu, önleyici çalışmalar kapsamında yaşamsal becerilerini koruyabilmeleri ile sağlanabilir. Uyuşturucu bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır, özellikle tedaviye uyum gösteren ve tedavi motivasyonu yüksek olan kişilerde uyuşturucuyu bırakma oranı çok yüksektir. Uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulmak isteyen kişiler Aile Hekimlerine danışabilir; aile hekimlerinden kendilerini bilgilendirmesini, yönlendirmesini isteyebilirler. Tedavi hizmeti için ise ilimizde İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan Kdz Ereğli Sağlıklı Hayat Merkezimize, Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi ve Atatürk Devlet Hastanesi’nde oluşturulan Ayaktan Tedavi Merkezlerimize başvurup tedavi hizmetlerinden yararlanabilirler. Aynı zamanda il merkezimizde bulunan YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) vatandaşlara ücretsiz olarak psikolojik destek sağlamaktadır. Söz konusu merkezde çalışan personeller( Psikolog, Sosyal Hizmet Uzmanı v.s) tarafından, madde bağımlısı hastalar gerekli en yakın AMATEM (Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Araştırma Merkezi) ve ÇEMATEM (Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) merkezlerine yönlendirilmektedir. Bu çalışmalara ek olarak Bakanlığımızca ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerinin doğrudan verildiği bir hat olup sabit hatlardan ücretsiz aranabilmekte ve 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Amacımız, başta geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere toplumun tamamını her türlü uyarıcı ve uyuşturucu madde kullanımından uzak tutmaktır. Bilinmelidir ki bağımlılıkla mücadelede başarı, istikrarlı ve gönüllü çalışmadan gelir. Bu vesileyle tüm toplumu bağımlılıkla mücadeleye davet ediyor saygılarımızı sunuyoruz."

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , uyuşturucu , bağımlılık , tedavi ,

Yorumlar

Cansız bedeni bulundu... Babanın feryadı yürekleri dağladı

24 Haziran 2020 Çarşamba 18:32

Cansız bedeni bulundu... Babanın feryadı yürekleri dağladı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde arkadaşları ile birlikte derede yüzen çocuk bir daha çıkamadı. 14 yaşındaki Ayberk Topçu’nun cansız bedeni 5 saat süren aramadan sonra bulunabildi.

Olay Ereğli ilçesine bağlı Süleymanbeyler Köyü Asma Köprü mevkisinde yaşandı. Edinilen bilgiye göre 14 yaşındaki Ayberk Topçu arkadaşları ile birlikte serinlemek için köyün yakınlarındaki derede yüzmek istedi. Ancak dereye giren Ayberk’in bir süre dereden çıkmadığını fark eden arkadaşları durumu köye gelerek yakınlarına iletti. Asma Köprü mevkisine gelen çok sayıda köy sakini AFAD ve Kdz. Ereğli Belediyesi dalgıçları ile birlikte saatlerce Ayberk’i bulmaya çalıştı. Derinliği yer yer 4 metreye kadar çıkan bulanık suda arama çalışması yapan ekipleri 5 saat sonra Ayberk’in cansız bedenine ulaştı. Kıyıya çıkartılırken oğlunu kucağına alan baba Gökhan Topçu sinir krizi geçirdi. Vatandaşların yardımı ile 112 ekipleri tarafından ambulansa alınan Ayberk’in yapılan kontrollerinde hayatını kaybettiği belirlendi. 14 yaşındaki Ayberk’in annesi Çiğdem ile babası Gökhan Topçu acıya daha fazla dayanamayarak baygınlık geçirirken, jandarma ekipleri kalabalığı sakinleştirmek için büyük çaba sarf etti. Derede boğularak hayatını kaybeden Ayberk’in cansız bedeni otopsi için sağlık ekipleri tarafından ambulansla Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Morgu’na kaldırıldı.

Savcılık olayla ilgili olarak soruşturma başlattı.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , dalgıç ,

Yorumlar

4 bin 311 kişi hayatını kaybetti

24 Haziran 2020 Çarşamba 18:23

4 bin 311 kişi hayatını kaybetti

Türkiye İstatistik Kurumu istatistiklerine göre Zonguldak’ta 2019 yılında 4 bin 311 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Zonguldak Müdürlüğü 2019 yılı Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistiklerini açıkladı. Türkiye’de 2019 yılında ölen kişi sayısı 435 bin 941 kişi olurken Ölenlerin yüzde 54,6'sını erkekler, yüzde 45,4'ünü kadınlar oluşturdu.Türkiye İstatistik Kurumundan yapılan açıklamaya göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Zonguldak ilinde 4 bin 311 kişi hayatını kaybederken Yine müdürlüğe bağlı Bartın ilinde bin 570 kişi hayatını kaybederken Karabük’te ise bin 752 kişi hayatını kaybetti.
Ölüm nedenleri arasında dolaşım sistemi kaynaklı hastalıklar ilk sırada yer aldı
Ölümler nedenlerine göre incelendiğinde, 2019 yılında yüzde 36,8 ile dolaşım sistemi hastalıkları ilk sırada yer aldı. Bu ölüm nedenini yüzde 18,4 ile iyi ve kötü huylu tümörler, yüzde 12,9 ile solunum sistemi hastalıkları izledi.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , ölüm oranı , TÜİK ,

Yorumlar

Saha komiseri başkan yardımcısı oldu

24 Haziran 2020 Çarşamba 18:21

Saha komiseri başkan yardımcısı oldu

Zonguldak'ta 11 yıldır yeşil sahalarda saha komiserliği yapan Nihat Ayaz, Toplumsal Uyuşturucu İle Mücadele Eğitim Federasyonu İl Başkan Yardımcılığına seçildi.

Zonguldak'ta 11 yıldır profesyonel ve amatör lig maçlarında saha komiseri olarak görev yapan 44 yaşındaki Nihat Ayaz son dönemlerde uyuşturucu ile ilgili mücadelesinde sonrasında önemli bir göreve laik görüldü.
Ayaz, Toplumsal Uyuşturucu İle Mücadele Eğitim Federasyonu (TUMEF) İl Başkan Yardımcılığına seçildi. Nihat Ayaz'ın bu önemli göreve seçilmesinin ardından spor camiasında büyük sevinç yaşandı.
Belediye Kültür Merkezinde tiyatro oyunculuğu da yapan Nihat Ayaz, her projesinde toplumun uyuşturucuya karşı mücadelesini anlatan kısa filmler çekerek toplumu bilinçlendirmişti.
Saha komiseri Nihat Ayaz, ''Zonguldak il başkan yardımcığına atanmış bulunmaktayım.Uyuşturucu ile mücadelede toplumu bilinçlendirerek mücadele etmeyi ilke edinen toplumsal uyuşturucu İle mücadele eğitim Federasyonu (TUMEF) ailesine katıldım. Genel Başkanımız Cemal Olgun, Teşkilat Başkanımız Ersun Yıldız,ve Zonguldak İl Başkanım Özcan Doruk’a teşekkür ederim''dedi.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak ,

Yorumlar