Sıcaktan bunalan vatandaş plaja akın etti

22 Temmuz 2019 Pazartesi 11:38

Sıcaktan bunalan vatandaş plaja akın etti

Zonguldak'ta bir kaç gündür devam eden sağanak yağışların yerine sıcak havaya bırakmasıyla birlikte bine yakın vatandaş kapuz plajına akın etti.

Zonguldak Belediyesine bağlı Kapuz Plajı hafta sonunun gelmesiyle birlikte en yoğun günlerinden birini yaşadı. Hava sıcaklarının 27 dereceyi göstermesiyle birlikte vatandaşlar Kapuz Plajı'na giderek sıcak havanın tadını denize girerek ve güneşlenerek çıkardı. Öte yandan vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Kapuz Plajı'nda, bazı vatandaşlar oturacak yer bulamadığından geri dönmek zorunda kaldı. 

Yorumlar

Kızılay selden zarar gören ailelere yardımda bulundu

22 Temmuz 2019 Pazartesi 10:52

Kızılay selden zarar gören ailelere yardımda bulundu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kızılay Derneği Şubesi tarafından selde zarar gören 14 aileye gıda ve eşya yardımında bulundu.

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Başkanı Yaşar Ciğer ve yönetim kurulu üyeleri önceki gün ilçede yaşanan selden zarar gören 14 aileyi ziyaret ederek gıda, ev eşyası ve nakit yardımda bulundu. Kızılay olarak her zaman yardıma ihtiyacı olan mağdur insanların yanlarında olacaklarını ifade eden Ciğer, bu tür felaketlerin bir daha yaşanmamasını diledi. Ciğer Ereğli ilçesine bağlı Kavaklık, Kepez, Kışla, Kırmacı mahalleleri ile Gülüç Beldesi’nde ki ailelere yardımların teslim edildiğini ifade etti. 

Yorumlar

Esnaf odası Almanyada ki gurbetçilere plaket verdi

22 Temmuz 2019 Pazartesi 10:33

Esnaf odası Almanyada ki gurbetçilere plaket verdi

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde 3. Batı Karadeniz Yapı ve Dekorasyon fuarında Çaycuma Esnaf ve Sanatlar Odası Almanya’da yaşayan ve odaya yurt dışı çalışmalarında destek olan esnaf, iş adamı ve çeşitli derneklere plaket verildi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Kandemir, fuara davet ettiği gurbetçiler Selim Akman, Hayriye Kökçam, Satılmış Bayram, Yalçın Doğan, Şahin Tabakoğlu ve Almanya Çaycumalılar Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri’ne Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam ve TSO Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Saraç eşliğinde plaket takdim etti. 
Çaycuma Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Kandemir yaklaşık 5 yıldır Almanya ile istişarelerde bulunduklarını belirtti. Kandemir, “Almanya’da işçi çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve kendini yetiştirmiş, orada ticaret yaparak mücadele eden iş adamlarımız var. Onlara ulaştık ve tanıştık. Oda olarak yabancı projelerimizde bizde rehberlik ettiler. Bazıları Devrekli İşadamları Derneği’ni bazıları ise Almanya Çaycumalılar Derneğini kurdular. Hepsini yöremizde fuara davet ettik. Bizleri kırmayıp katıldılar. Ancak Faurı gezdiklerinde Avrupa’ya pazarladıkları ürünlerin stantlarını göremediklerini söylediler. Bu arkadaşlarımıza odamıza yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum”dedi. Plaket dağıtımının ardından misafir gelen gurbetçiler teşekkürlerini sundu. 

Yorumlar

Bu kurbanlık otomobil fiyatına satılıyor

20 Temmuz 2019 Cumartesi 14:50

Bu kurbanlık otomobil fiyatına satılıyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde “Paşa” adı verilen bin 400 kiloluk dana Kurban Bayramı öncesi alıcısını bekliyor. 30 bin TL’ye ikinci el otomobil fiyatına satışa çıkarılan Paşa isimli danaya ilgi oldukça yoğun.

Karadeniz Ereğli ilçesine bağlı Bölücek köyünde yaşayan Endüstri Mühendisi Musa Gültekin, 5 hayvanla kurduğu çiftlikte yaklaşık 2 yılda 70 hayvana ulaştı. Çiftlikte beslediği ve Paşa ismini verdiği dana ise 28 ayda rekor kiloya ulaştı. Paşa'nın annesini satın aldıklarını ve kendi çiftliklerinde doğum yaptığını anlatan Gültekin, 28 ayda yaklaşık bin 400 kiloya ulaştığını dile getirdi. Paşa'yı diğer hayvanlar gibi beslediklerini, besi alması için ekstra bir şey yedirmediklerini belirten Gültekin, onu görenlerin şok şaşırdıklarını söyledi.

Gültekin gazetecilere yaptığı açıklamada, "Hayvancılık bizim eskilerden beri yaptığımız sektördü. Ancak bu şekilde profesyonel olarak yapmıyorduk. Üniversiteyi bitirdikten sonra mesleğim gereği işi biraz daha profesyonelliğe dökmeye karar verdik. Ülkemizdeki açığa baktık ve hayvancılığın sıkıntılı olduğunu gördük. Ülkemizdeki üretimin artması için hayvancılığa başladım. 5 hayvanla başladık ve şu anda 65-70 hayvanımız var. Biz Paşa'nın annesini satın aldık ve doğumu kendi çiftliğimizde yaptı. Paşa'nın çok ufaklığını biliriz. Şu anda 28 aylık. Normal hayvanlara baktığımız gibi bakıyoruz. Cinsinden dolayı kilo alma özelliği daha fazla. Normal hayvanlarımız ne yiyorsa Paşa'ya da aynısını verdik. Sadece Paşa'ya biraz daha fazla vermiş olabiliriz. Gen yapısı bu şekilde olduğu için ek besine ihtiyaç duymuyor. Bin 400 kiloya yakın, inşallah alıcılarını bekliyoruz” dedi.
Paşa için 30 bin TL istediklerini ve insanların gelip baktıklarını belirten Gültekin, görenlerin çoğunun hayretler içerisinde kaldıklarını dile getirdi.

7 arkadaşı ile birlikte aldığı kefaletle Paşa'yı görüp satın almak isteyen Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'ndan emekli İsmet Koç ise büyük şaşkınlık yaşadığını söyledi. Paşa'nın diğer kurbanlıklara oranla çok büyük olduğunu belirten Koç, kendisini yetiştiren Musa Gültekin'i tebrik etti. Paşa için 25 bin TL fiyat öneren Koç, Gültekin ile anlaşma sağlayamazken arkadaşları ile görüşüp tekrar Paşa için pazarlık yapacağını belirtti.

Yorumlar

GMİS, İbrahim Akyürek’in sergisini ziyaret etti

20 Temmuz 2019 Cumartesi 13:40

GMİS, İbrahim Akyürek’in sergisini ziyaret etti

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, Zonguldaklı fotoğraf sanatçısı İbrahim Akyürek’in “70’li Yıllar-Bir Kesit” isimli sergisini ziyaret etti.

Sergi Odası Kültür Sanat Ortamı’nda 70'li yıllarda ki DİSK Maden İş Sendikasının emek mücadelesini anlatan fotoğrafların yer aldığı sergi ziyaretine Genel Başkan Yeşil ile birlikte GMİS Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, GMİS Mali Sekreteri Volkan Yıldız, GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir’de katıldı. 
Uzun Yıllar İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) bünyesinde fotoğrafçılığa başlayan ve uzun yıllar derneğin üyesi olarak aktif yöneticilik yapan Akyürek halen İFSAK onur üyesidir. 
Akyürek, 1990 Büyük Madenci Grevi ve 4 Ocak 1991 Büyük Ankara Yürüyüşünün her anını adım adım fotoğraflayarak, Zonguldaklı Madencinin dünya emek mücadelesi tarihinde altın harflerle yer almasında önemli katkılar sağlamıştır. 

Yorumlar