Şehit polisin şiirleri kitap oldu

30 Mart 2018 Cuma 17:59

Şehit polisin şiirleri kitap oldu

Iğdır'da 8 Eylül 2015 tarihinde Dilucu Sınır Kapısı'ndaki memurların görev yerlerine gidişine refakat eden polis ekibine yönelik bombalı saldırısında 13 arkadaşı ile birlikte şehit olan Zonguldaklı Yusuf Yelkenci'nin şehit olmadan yazdığı şiirleri ailesi tarafından "Eskici" isimli kitap haline getirildi. Kitabın geliri ise kimsesiz çocuklara bağışlandı.

Yusuf Yelkenci "Eskici" isimli şiir kitabı için Kozlu Kaymakamlığı Köksal Toptan Salonunda şiir dinletisi düzenlendi. Şiir dinletisine, Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya, Kozlu Belediye Başkanı Kerim Yılmaz, Zonguldak Alay Komutanı Albay Gökhan İnan, Zonguldak Askerlik Şubesi Başkanı ve Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Ayhan Kafalı, Zonguldak İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı, Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Yorulmaz, Yelkenci’nin annesi Hatice, babası Nevzat Yelkenci ve ablası Emine Ar, dedesi ile diğer yakınları vatandaşlar katıldı.
Öğrenciler tarafından Şehit Polis Memuru Yusuf Yelkenci'nin şiirlerini okuduğu sırada Yelkenci'nin annesi Hatice Yelkenci gözyaşlarına hakim olamadı. Yusuf Yelkenci "Eskici" isimli şiir kitabının geliri ailesi tarafından Kozlu Kimsesiz Çocuklar Derneği'ne bağışlandı.
Kozlu Kimsesiz Çocuklar Derneği Başkanı Yelkenci'nin ailesine plaket takdim etti.

Yorumlar

Alacaağzı maden ocağının bulunduğu saha ihaleye çıkıyor

30 Mart 2018 Cuma 16:44

Alacaağzı maden ocağının bulunduğu saha ihaleye çıkıyor

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Hema tarafından işletilmekte iken terkedilen Armutçuk Alacaağzı maden ocağının bulunduğu 86012 nolu sahanın ruhsatın devri suretiyle işletme hakkının 31.12.2049 yılına kadar devredilmesi için 6 Haziran 2018 tarihinde ihale edileceğini belirtti.

Milletvekili Faruk Çaturoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Malumları olduğu üzere TTK Genel Müdürlüğü Armutçuk Müessese Müdürlüğüne bağlı Alacaağzı maden ocağının rödevans yoluyla işletilmesi için ihale ederek HEMA’ya devretmişti. Daha sonra burası Hema tarafından terk edilerek atıl duruma geldi. Geçtiğimiz yıl TTK burayı rödevans yoluyla işletilmesi için iki defa ihaleye çıktı, ancak firmalar ihaleye katılmadı ve dolayısıyla ihale de yapılamadı. Armutçuk ve Kilimli Karadonda atıl vaziyette bulunan ocakların tekrar işletilmesi, ekonomiye kazandırılması ve istihdama katkı sağlaması için TTK’nında menfaatleri de gözetilerek Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul ettiğimiz 7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 50. maddesi ile 3213 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesinin üçüncü fıkrası “Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsatlarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir. Ancak, Türkiye Taşkömürü Kurumunun halen kendisi tarafından doğrudan işletilen işletme izin alanlarında oluşturulacak ruhsatlar bu madde kapsamında ihale edilemez.” şeklinde değiştirilmiştir. Bu düzenleme sonrasında TTK Genel Müdürlüğü atıl durumda olan ocakları rödevans düzenlemesinden çıkartarak ayrı ayrı ruhsatlandırma yapmıştır. Bunun üzerine TTK Genel Müdürlüğü, Armutçuk Alacaağzı 86012 nolu maden sahasının 31.12.2049 yılına kadar ruhsatın devri suretiyle işletme hakkının verilmesi için 06 Haziran 2018 tarihinde kapalı teklif ve açık artırma usulüyle ihale yapacaktır. Bu ocak tekrar işletilmeye başlandığında bölgemizde yaklaşık 700-800 kişi istihdam edilmiş olacaktır. İhalenin ve sonucun ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Yorumlar

BAKKA’dan ilkokullara STEM yaklaşımı eğitimi

30 Mart 2018 Cuma 16:33

BAKKA’dan ilkokullara STEM yaklaşımı eğitimi

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından Kalkınma Bakanlığı’nın 2018 yılı Teknik Destek Programı çerçevesinde İlkokullarda STEM yaklaşımı eğitimi verdi.

Kdz. Ereğli ilçesinde ki Erdemir İlkokulu’nda gerçekleşen eğitim Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Zülfü Genç tarafından verildi.
26-30 Mart 2018 tarihlerinde Kdz. Ereğli Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen eğitimlerde öğretmen ve idarecilere STEM odaklı plan hazırlama, STEM okuryazarlığı konularında öğrencilere rehberlik edebilmeleri için gerekli pedegojik bilgi ve becerilerin aktarılması ve STEM alanında gerekli yazılım kodlama ve robotik araçların eğitim ortamlarında nasıl kullanabileceği uygulamalı olarak gösterildi. Eğitimin son günü ise öğrencilere uygulamalı bir STEM dersi verildi.
Erdemir İlkokulu Okul Müdürü Yaşar Ciğer ilçede ilk kez yapılan eğitim çok faydalı geçtiğini söyledi. Ciğer açıklamasında “İlçemizde ilk defa ilkokullarda STEM eğitimi okulumuz tarafından gerçekleştirilmiştir. İlkokullarda STEM eğitiminin öğretmen ve öğrencilerimizde heyecan oluşturması, eğitim paradigmalarının geliştirilmesi açısından yararlı olduğunu belirterek, bizim bu eğitimimizin diğer okullara da öncülük etmesi temennisiyle; Bu eğitimin gerçekleşmesine katkısı bulunan Kalkınma Bakanlığı, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansına, Proked akademiye, eğitimi gerçekleştiren Dr. Zülfü Genç’e, öğretmenevi müdürlüğüne, kursa katılan öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz” dedi.

Yorumlar

Yalçın, Ereğli-Ankara arasında köprü oldu

30 Mart 2018 Cuma 16:28

Yalçın, Ereğli-Ankara arasında köprü oldu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın, Ankara’da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ile görüştü.

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın, Ankara temasları kapsamında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ile görüştü.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Akredite Oda Sertifika takdim toplantısı için, 28 Mart Çarşamba günü Başkan Yardımcıları Abdulkadir Çınar ve Mehmet Çivici ile birlikte Ankara’ya giden TSO Başkanı Sertan Yalçın, tören programında; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ile görüşme imkanı buldu.
Ereğli TSO olarak, Ereğli ile Ankara arasında köprü olmaya devam edeceklerini vurgulayan Başkan Yalçın, Bakan Faruk Özlü ile görüşmelerini şöyle özetledi: “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü ile önce Bülent Ecevit Üniversitesi işbirliği ile Ereğli’ye kurulması planlanan TEKNOPARK konusunu görüştük. Aynı zamanda komşu ilimiz Düzce Milletvekili olan ve bölgemizi iyi tanıyan Bakanımız Faruk Özlü’ye Ereğli Organize Sanayi Bölgesine kurulması planlanan TEKNOPARK’ın imza aşamasında olduğunu, Bülent Ecevit Üniversitesine Rektör atamasının gerçekleştirildiği, imza için beklenildiği bilgisini paylaştık. Sayın Bakanımızla Ayrıca TSO Yönetimi olarak Ereğli’ye kurmayı planladığımızı ‘Orta Ölçekli Sanayi Sitesi’ konusunda da bilgilendirme yaparak Bakanımız Faruk Özlü ’nün desteğini istedik. Memnuniyetle belirtmeliyim ki; Bakanımız Faruk Özlü bey, bölgemizi yakından izliyor. Ortaya koyduğumuz projelerimizi ve heyecanımızı paylaştığını, bize destek olacağını söyledi. Sanayi Bakanımız Faruk Özlü, yakın zamanda Sanayi Şehrimiz Ereğli’ye gelerek her iki konuyu da yerinde inceleyeceğini bildirdi, kendisine samimiyetle teşekkür ediyoruz.”
TSO Başkanı Yalçın, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ile de bir araya geldiğini belirterek, “Ankara ile Karadeniz Ereğli’miz arasında her konuda köprü olmaya devam edeceğiz. Biz bunu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi olarak üzerimize düşen önemli bir görev olarak görüyoruz. Dün öyleydi, bugün böyle, yarında hiç kuşku olmasın ki yarın da öyle olacak. Ticaret ve Sanayi odamız yaşanan mali ve ekonomik sorunlara çözüm odaklı çalışmaya devam etmektedir” diye konuştu.

Yorumlar

Ertan Civak, 7 Nisan'daki seçimler için destek istedi

30 Mart 2018 Cuma 15:37

Ertan Civak, 7 Nisan'daki seçimler için destek istedi

Devrek TSO Başkanı ve Başkan Adayı Ertan Civak ekibi ile TSO üyelerinden destek istedi

Zonguldak’ın Devrek ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Başkan Adayı Ertan Civak 7 Nisan’da yapılacak oda seçimlerinde ekibi ile oda üyelerinden destek istedi. Seçimlere çok az bir zaman kala ekibi ile saha çalışmalarına çıkan Civak, "Nasip olursa 7 Nisan’da gerçekleştirilecek Devrek Ticaret ve Sanayi odası seçimlerinde tekrar başkan adayı olarak ekip arkadaşlarımızla birlikte saha çalışmalarına çıkarak TSO üyelerinden destek istemeye başladık. Şu ana kadar çalışmalarımız pozitif bir şekilde devam ediyor. Amacımız Devrek’e hizmet ve Devrekliye hizmettir. İnşallah tekrar göreve geldiğimizde halen projelerimiz arasında bulunan Devrek ve Gökçebey’in ekonomik katkısına büyük ölçüde fayda sağlayacak olan Organize Sanayi Bölgesinin hayata geçirilmesini ivedi bir şekilde hayata geçirmek olacaktır. Bu konuyla ilgili yetkili bakanlıklardan ve diğer ilgili kurumlardan olurumuzu almış bulunmaktayız. Güçlü yönetimle güçlü bir şekilde tekrar göreve gelmek istiyoruz. Centilmence ve dostane bir birimizi kırmadan bir seçim geçirmeyi ümit ediyoruz. 7 Nisan’da kazanan Devrek olacaktır” diye konuştu.

Yorumlar