Şehidimiz var...

31 Ağustos 2018 Cuma 13:10

Şehidimiz var...

Batman’da teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen 23 yaşındaki Uzman Onbaşı Recep Turan’ın Alaplı ilçesindeki baba ocağına acı haber ulaştı. Şehidin bugün izne çıkacağı yarın da kendisi ile buluşmak için iznini uzatan asker ağabeyi ile buluşacağı ortaya çıktı.

PKK’lı teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen Jandarma Uzman Onbaşı Recep Turan’ın acı haberini alan Alaplı ilçesindeki ailesi, acı haberle gözyaşına boğuldu.

Aile acı haberle yıkıldı
Şehidin Zonguldak’ın Alaplı ilçesine bağlı Musabeyli köyünde ikamet eden ailesine acı haberi Alaplı Kaymakamı Saim Eskioğlu, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Fuat Gencer, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin ve askeri erkan verdi. Ereğli Demir Çelik Fabrikalarında işçi olarak çalışan baba Ercan Turan (45), köy kıraathanesinde kurulan taziye çadırında taziyeleri kabul etti. Anne Nuray Turan (43) üç evladından biri olan Recep Turan’ın şehit haberiyle yıkıldı. Anne Nuray Turan’ı komşuları teskin etti.

Kardeşini görebilmek için iznini uzattı
Öte yandan, şehit Recep Turan’ın kardeşi Berat Turan’ın Siirt’te er olarak vatani görevini yaptığı öğrenildi. İznini ailesinin yanında geçiren Berat Turan’ın, uzman onbaşı olarak görev yapan kardeşi Recep Turan’ı görebilmek için iznini uzattığı öğrenildi. Şehit jandarma uzman onbaşı Recep Turan’ın bugün izne ayrılacağı yarın da Alaplı ilçesine gelerek ailesiyle buluşacağı öğrenildi.

“Nasip olsaydı yarın ağabeyi ile buluşacaktı”
Gazetecilere açıklama yapan baba Ercan Turan ise şehit oğlunun askerliği çok sevdiğini, yarın izne gelmeyi düşündüğünü ancak acı haberinin geldiğini söyledi. Baba Turan, “Vatan sağolsun, cümlemizin başı sağolsun. En son bir buçuk ay önce görüşmüştük. İzne geleceğini söylemişti. Yarın izne gelmeyi düşünüyordu. Cenazesi geliyor. İzne geleceği gün naaşı geliyor. Ağabeyi de asker, normal asker. O da izne gelmişti, kardeşini bekliyordu. Nasip olsaydı yarın buluşacaklardı. Kendisi uzman olmayı istedi. Askerliği seviyordu, arkadaşları da uzmanlığı seçti. O da gitmek istedi. Askerden geldikten bir sene sonra uzmanlık için başvurdu” diye konuştu.
Şehidin naaşının askeri törenin ardından Zonguldak’ın Alaplı ilçesine getirilmesi bekleniyor.

Etiketler:

alaplı , şehit ,

Yorumlar

30 Ağustos bayramına halk ilgisiz kaldı

30 Ağustos 2018 Perşembe 14:21

Ereğli Haber

30 Ağustos bayramına halk ilgisiz kaldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı düzenlenen iki ayrı törenle kutlandı.

Kdz. Ereğli ilçesinde ilk tören Atatürk anıtı önünde düzenlendi. Törende Atatürk anıtına Kaymakamlık, belediye ve Karadeniz Bölge Komutanlığı’nın çelenkleri sunuldu. Kaymakamlık çelengini Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Ferdi kuyu anıta takdim etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından buradaki tören sona erdi. İlçede ikinci tören ise Devrim Bulvarı üzerinde gerçekleşti. Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Cemal Özden Yazıcıoğlu ve Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ilk törene katılanların bayramını kutladı. Törende ayrıca Gaziler ve şehit yakınları, Erdemir ile bazı STK temsilcileri geçiş yaparak protokolü ve halkı selamladı. Burada günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Karadeniz Bölge Komutanlığı’nda görevli Deniz Teğmen Gökhan Akbağ, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 96 yıl önce olduğu gibi bu günde üstün bir vazife anlayışı içerisinde olduğunu ve canını seve seve feda etmeye hazır olduğunu söyledi. Deniz Teğmen Akbağ konuşmasında “Başkomutanlık Meydan Muharebesinin önemi sadece düşman ordularının yenilmesinden değil aynı zamanda Yüce Türk Milletinin tarihinde yeni bir dönem açarak, yeni bir Türk devletinin kurulmasına imkan sağlamasından da kaynaklanmaktadır. Bugün zaferin en büyüğü Başkomutanlık Meydan Muharebesi Türk Milletinin kahramanlık duygusunu ve milli gururunu besleyen en güçlü kaynaklardan biridir ve böyle kalacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri 96 yıl önce olduğu gibi bugün de üstün bir vazife anlayışı içerisindedir. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna canını seve seve feda etmeye her zaman hazırdır. Bu kutsal zaferin 96’ncı yıldönümünde başta ebedi komutanımız eşsiz önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, şükranlarımızı sunuyorum” dedi.
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları şiirlerin okunması, halk oyunları gösterileri ve geçit töreni ile sona ererken, törene halkın katılımının az olması dikkat çekti.

Yorumlar

Cumhuriyet'in ilk vilayeti Zonguldak'ta bayram coşkusu...

30 Ağustos 2018 Perşembe 13:29

 Cumhuriyet'in ilk vilayeti Zonguldak'ta bayram coşkusu...

20 Nisan 1924 tarih ve 491 sayılı Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'nun 60. maddesine göre Cumhuriyet'in ilk vilayeti ilan edilen Zonguldak'ta Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı.

Zonguldak'ta 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 96. yılı kutlamaları Valilik önündeki çelenk sunma töreniyle başladı. Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Ayhan Kafalı ve Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Atatürk Anıtı önüne çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı'nın okunduğu törende, Fevzipaşa Caddesi'ni kullanan vatandaşların yanı sıra temizlik görevlileri, seyyar satıcılarda saygı duruşunda bulunarak Atatürk ve silah arkadaşlarını andı.
Çelenk töreninin ardından Vali Ahmet Çınar ve beraberindeki protokol üyeleri, makamda tebrikleri kabul etti. Kutlama programı Fevzipaşa Caddesi'nde devam etti. Vatandaşlar ellerindeki Türk bayrakları ile birlikte Zafer Bayramı'nın coşkusunu yaşadı.
Vali Ahmet Çınar ve beraberindekiler vatandaşların bayramını kutladı. Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Ayhan Kafalı, "Bugün burada Türk milletini yok etmeye ve Türk vatanını istila etmeye kalkışan, zamanın en güçlü devletlerine karşı kazanmış olduğumuz şanlı 30 Ağustos Zaferimizin 96. yıldönümünü kutlamak üzere toplanmış bulunmaktayız. Türk tarihinin en görkemli zaferlerinden birisi olan 30 Ağustos Zaferi, bağımsızlık hedefine kilitlenmiş bir ulusun yokluk içinde olmasına rağmen azim ve kararlılıkla karşısındaki büyük gücü eriterek askeri açıdan ulaştığı en yüksek noktayı ifade etmektedir. Muharebe meydanında bir destan yazarak tüm dünyanın gözlerini kamaştıran kahraman Türk Ordu'su bu zaferle tarihinde yeni bir sayfa açarak Türk Kurtuluş Savaşı'nın öyküsünü unutulmayacak eserler arasına sokmuştur. Öyle ki bu zaferin etkileri bölgesel sınırları aşarak küresel bir nitelik kazanmış, başka devletin boyunduğu altında ezilen diğer bağımsızlık mücadeleleri için de ilham kaynağı olmuştur. Bu sıradan bir mücadele değil milli bağımsızlık mücadelesidir" ifadelerine yer verdi.
Muharip gaziler, maden işçileri ve genç sporcuların geçişinin yanı sıra itfaiye, AFAD, jandarma ve polis araçlarının geçişiyle tören sona erdi. Tören sonrası gazetecilere açıklama yapan Vali Ahmet Çınar ise "Bütün dünya ülkemize, geleceğimizin gücünü görerek engellemeye yönelik saldırılarını başlattığı bu dönemde yeni büyük zaferlerin eşiğindeyiz. Bu zaferler inşallah bilimle, irfanla, güzel diplomasilerle olacak ama bedel ödemek gerekirse öderiz" şeklinde konuştu.

Yorumlar

Düğün konvoyunun önünü masayla kestiler...

30 Ağustos 2018 Perşembe 13:22

Düğün konvoyunun önünü masayla kestiler...

Zonguldak'ta dört arkadaş, yola koydukları masayla komşularının düğün konvoyunun önünü kesti. Yolu kesen arkadaşlarının masaya oturup kağıt oyunu oynamasını isteyen damat, istediklerini yaptıktan sonra düğün salonunun yolunu tuttu.

Zonguldak'ta birlikteliklerini evlilikle taçlandırmak isteyen Efsannur ve İsrafil Demir çifti, düğün hazırlıklarını tamamladıktan sonra düğün salonunun yolunu tuttu. Ancak düğün konvoyu Göbü köyünden geçtiği sırada kıraathanede kağıt oynayan dört arkadaş, yolun ortasına koydukları masayla düğün konvoyunun önünü kesti.
Çalan kornalara rağmen yolun ortasındaki masada kağıt oyunu oynamaya devam eden dört arkadaş, damadın masaya gelerek kendileriyle oyun oynamasını istedi. Damat masaya oturana kadar yolu açmayacaklarını söyleyen vatandaşlar, damadın masaya oturmasıyla birlikte bir süre daha yolun ortasında kağıt oyunu oynadı.
Gelinin babasının da gelmesiyle birlikte çifti tebrik eden vatandaşlar masayı yolun ortasından kaldırdı. Düğün konvoyu da düğün salonuna gitmek üzere yoluna devam etti.

Yorumlar

Her kes yeni kampüsü konuşuyor… Mevcutlara bakan yok…

29 Ağustos 2018 Çarşamba 18:35

Ereğli Haber

Her kes yeni kampüsü konuşuyor… Mevcutlara bakan yok…

Kdz. Ereğli ilçesinde her kesim yeni eğitim kampüsü alanını konuşurken mevcut fakülte ve yüksekokullara giden yollar adeta savaş alanını andırıyor. Kdz. Ereğli Belediyesi’nin Kepez Mahallesi’nde ki mevcut fakülte ve yüksekokul binalarına giden yola bakım ve öğrencilerin rahatça yürüyebilmeleri için kaldırım yapması isteniyor.

Kepez Mahallesi’nde yer alan Denizcilik Fakültesi ile Ereğli Meslek Yüksekokulu binalarına giden yolların tamamı adeta patates tarlasına döndü. Uzun süredir bakımı yapılmayan yolda araçlar ilerlemekte güçlük çekerken, kaldırım olmadığı için öğrencilerden yoldan gidip gelmek zorunda kalıyor.
Yeni kayıt döneminde yüzlerce öğrencinin aileleri ile birlikte Kepez’e geleceğini hatırlatan mahalle sakinleri yaklaşık 2 yıldır yollara bakım yapılmadığını söyledi. Kaldırım olmadığı için öğrencilerin yoldan yürümek zorunda kaldığını belirten mahalle sakinleri, mevcut yollarda ışıklandırmanın da yetersiz olduğunu, özellikle bayan öğrencilerin akşamları büyük sıkıntı yaşadığını anlattı. Mahalle sakinleri fakülte ve yüksekokul binalarına giden yolların durumunu hem Ereğli Belediyesi yetkililerine hem de mahalle muhtarına defalarca söylediklerini ancak hiçbir sonuç alınamadığını dile getirdi.
Mahalle sakinleri Kdz. Ereğli ilçesinde yeni eğitim kampüsü yeri tartışılırken mevcut fakülte ve yükse okullara ve burada öğrenim gören öğrencilerin sorunları ile kimsenin ilgilenmediğini söyledi. Kdz. Ereğli’de ki yetkililerin ve kanaat önderlerinin öncelikle mevcut yükseköğrenim kurumlarına sahip çıkmasını ve sorunlarını çözmesini istedi.

Yorumlar