Sarıkaya’dan pulmoner rehabilitasyon eğitimi

12 Mart 2020 Perşembe 16:09

Sarıkaya’dan pulmoner rehabilitasyon eğitimi

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü, Bülent Ecevit Üniversitesi ve Gard İl Kurulu birlikteliğinde planlanan 9-15 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinlikleri kapsamında vatandaşlara ve öğrencilere eğitim verildi.

 Zonguldak Belediyesi Nikah Salonunda düzenlenen eğitime konuşmacı olarak katılan Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Selda Sarıkaya konuşmasında şöyle dedi. 
“ Pulmoner Rehabilitasyon, solunum sisteminde görülen hastalıklar nedeniyle kısa süreli veya kalıcı solunum sıkıntısı olan hastaların nefes darlığını azaltmak, fiziksel kapasitesini artırmak ve sonuç olarak genel iyilik halini geliştirmek amacıyla uygulanan kapsamlı, multidisipliner tedavi yaklaşımları bütünüdür. Yeterli tıbbi tedaviye rağmen nefes darlığı çeken, egzersiz toleransı azalmış veya günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma gözlenen kronik solunum hastalığı olan olgularda pulmoner rehabilitasyon ihtiyacı vardır. Kronik akciğer hastalıkları içinde en sık görülen hastalık olan KOAH’ta (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) pulmoner rehabilitasyonun faydalı etkileri birçok bilimsel araştırma ile ortaya konmuştur. Bu araştırmalarda, hastaların hastanede yatış süresi ve sayısının, acile başvurma ihtiyacının azaldığı, depresyon ve anksiyetenin gerilediği ve yaşam sürelerinin uzadığı belirlenmiştir. Pulmoner rehabilitasyon çok yönlü bir tedavidir. Bu programın içinde hastanın bilgilendirilmesi ve eğitimi, sigara bıraktırma, beslenme önerileri ve desteği, psikososyal destek, ilaç ve oksijen tedavisinin düzenlenmesi, solunum egzersizleri, solunum yollarında biriken sekresyonların atılması ve çeşitli egzersiz uygulamaları bulunmaktadır. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinde kardiyopulmoner rehabilitasyon ihtiyacı olan hastalara hizmet vermek üzere ünitemiz bulunmaktadır. Mart 2018’de hasta almaya başladığımız ünitemizden hem yatan hem de ayaktan hastalar yararlanabilmektedir. Diğer bölümlerden yönlendirilen ve kliniğimize başvuran hastalar 4-8 hafta süreyle haftada 3-5 gün tedaviye alınmaktadır. Bu ünitede sadece akciğer hastalıkları değil kardiyak hastalıklar, nörolojik hastalıklar ve birçok kas-iskelet sistemi hastalığı nedeniyle fizik performansı azalmış hasta tedavi edilebilmektedir. Üniteden daha fazla sayıda hastanın yararlanabilmesi için geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Mart 2020 itibariyle ünitemize hasta ve sağlıklı bireylerde egzersiz kapasitesinin değerlendirmesinin yapılabildiği KPET (Kardiyopulmoner egzersiz test) cihazı dahil edilmiştir. Bu cihazla egzersiz düzeyleri belirlenenen kişiler, 3 adet bisiklet ergometre, 1 adet kol ergometre, 1 adet koşu bandı kullanılarak egzersiz programına alınmaktadır. Pulmoner rehabilitasyon farkındalığının hem hasta hem de sağlık çalışanları yönünden artırılması çok önemlidir. Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğünün pulmoner rehabilitasyon haftası nedeniyle düzenledikleri bu etkinliğin farkındalığı artırmak ve ZBEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezimizdek

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , BEÜ , pulmoner rehabilitasyon eğitimi

Yorumlar

GMİS Yönetim Kurulu, “Çavdar ve Tepe’yi saygıyla anıyoruz”

12 Mart 2020 Perşembe 15:45

GMİS Yönetim Kurulu, “Çavdar ve Tepe’yi saygıyla anıyoruz”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu 11 Mart 1965 tarihinde Kozlu Müessesesinde meydana gelen olaylarda yaşamını yitiren Mehmet Çavdar ve Satılmış Tepe’nin 55. ölüm yıldönümlerinde anma mesajı yayınladı.

Mesajda şu görüşlere yer verildi. 
“11 Mart 1965 tarihinde Ereğli Kömür İşletmeleri ((EKİ) (Bugünün Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)) Kozlu İşletmesinde meydana gelen olaylarda güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu şehit düşen Satılmış Tepe ve Mehmet Çavdar’ı aramızdan ayrılışlarının 55. yılında saygıyla anıyoruz. Kararlı mücadeleleri bugünde mücadelemize ışık tutuyor. 1965 yılında toplu iş sözleşmelerinde “liyakat zammı” protokolünde işverenin getirmeye çalıştığı uygulama maden işçileri arasında huzursuzluğa yol açmış, 9 Mart 1965 tarihinde önce EKİ Karadon Gelik İşletmesinde başlayan madenci eylemi hızla Üzülmez, Armutçuk ve Kozlu İşletmelerine yayılmış ve Kozlu’da maden işçileri ile emniyet güçleri arasında çıkan arbedede açılan ateş sonucu Satılmış Tepe (23) ve Mehmet Çavdar (24) yaşamını yitirmişti.” 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , GMİS

Yorumlar

Hava kirliliğinde yüksek seviye...

12 Mart 2020 Perşembe 15:25

Hava kirliliğinde yüksek seviye...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ilçede hava kirliliği oranlarının artması üzerine Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’ye gerekli yazıları yazdıklarını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Hava Kalitesi Ölçümü resmi verilerine göre Kdz. Ereğli ilçesinde 5 Mart 2020 ile 11 Mart 2020 tarihleri arasında hassas seviyede olan hava kirliliği 12 Mart 2020 tarihinde sağlıksız seviyeye çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hava kirliği oranının 158’e çıktığını ölçerken ilçede yaşayanlar için “Herkes sağlık etkileri yaşamaya başlayabilir, hassas gruplar için ciddi sağlık etkileri söz konusu olabilir” uyarısında bulundu. Bakanlık ayrıca “Açık hava sporları için kötü bir hava, bisiklet sürmek için kötü bir hava, açık havada yürüyüş yapmak için kötü bir hava, dışarıda piknik yapmak için kötü bir hava” tespitleri yaptı.
Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, kendilerine de hava kirliliğinin artmasına yönelik gelen yoğun şikâyetler üzerine inceleme başlattıklarını söyledi. Hava kirliliğinin kaynağı olarak görülen Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’ye yazı yazarak kirliliğin kaynağını sorduklarını, ellerinde görüntülerde olduğunu ve acil önlem almasını istediklerini belirten Çorumluoğlu, konuyu yakından takip ettiklerini ifade etti.
Hava kirliliğinin artmasına Erdemir içerisinde yer alan bir tesiste meydana gelen arızanın neden olduğu iddia edildi.

Erdemir'den açıklama

Hava kirliliğinin kaynağı olarak gösterilen ve dün yapılan açıklamalarla eleştirilen Erdemir ise Ereğli Haber’in “Erdemir’e “Hava kirliliği” tepkisi başlıklı habere yanıt verdi. Erdemir İz İletişim kanalıyla gönderdiği yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “12.03.2020 tarihinde web sitenizde bulunan İHA kaynaklı “Erdemir’e ‘hava kirliliği’ tepkisi” başlıklı haberiniz üzerine açıklama yapma gereği duymaktayız. Karadeniz Ereğli ilçesi sınırları içinde ve Potbaşı lokasyonunda bulunan Ulusal Hava Kalitesi izleme sistemine online olarak bağlı bulunan istasyondan alınan veriler ilçemizin hava kalitesini göstermektedir. Haberde iddia edilen olumsuz şartların, kurumumuzla bağdaştırılması doğru bir yaklaşım değildir. Söz konusu haber gerçeği yansıtmamaktadır.”

Etiketler:

Erdemir , hava , kirliliği , sağlıksız , kaymakam , Çorumluoğlu

Yorumlar

Öğrencilere uyuşturucunun zararlarını anlattılar

12 Mart 2020 Perşembe 13:59

Öğrencilere uyuşturucunun zararlarını anlattılar

Zonguldak'ta narkotik ekipleri öğrencilere uyuşturucunun zararlarını anlattı.

 Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Bülent Ecevit Üniversitesi Farabi Kampüsü'nde narko nokta kurdu. Narkotik köpeği Dark'ın da katıldığı narko noktada ekipler üniversite öğrencilerini bilgilendirdi. Öğrencilere uyuşturucunun zararları anlatıldı. Uyuşturucunun zararları, bağımlılığı ve mücadele ile zararlarının anlatıldığı bilgilendirme etkinliğinde öğrencilerin soruları yanıtlandı. Öğrenciler narko nokta bilgilendirme etkinliğinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Narkotik , uyuşturucu , zararları

Yorumlar

Eczaneler maske tedarikinde zorlanıyor

12 Mart 2020 Perşembe 13:52

Eczaneler maske tedarikinde zorlanıyor

Zonguldak'ta eczanelerde maske kalmadı. Bazı eczacılar maske fiyatlarının artması nedeniyle alım yapmadıklarını belirtirken bazıları ise yaklaşık 2 aydır maske tedarik edemediklerini ifade ettiler.

 Çin'de baş gösteren ve bir çok ülkeyi etkisi altına alan yeni korona virüs (COVİD 2019) nedeniyle tedbirler alındı. Piyasada maske fiyatlarının bir anda artması nedeniyle bazı eczacılar maske tedarik etmekte zorlandıklarını ifade ettiler. Virüsten korunmak için el temizliğine dikkat çeken eczacılar, dezenfektan ürünlerinin tedarikinde de güçlük çektiklerini belirttiler. Eczacı Canan Ayözger, "Şu anda elimizde maske yok. Çok fiyatlı olduğu için almadık. Bunun için imalathaneler ve satan yerlerin denetlenmesini istiyorum. Fiyatların denetlenmesinden sonra maske alımına devam edeceğim. Virüsten önce fiyatlar çok ucuzdu. Ama son sattıklarımız 3 lira 3.5 lira arasında değişti. Dolayısıyla şimdiki yüksek fiyatlardan da alma şansım yok. Hastalarıma fahiş fiyatlardan satmak istemiyorum. İnsanlardan maske ve dezenfektan talebi oluyor. Dezenfektanlar da aynı şekilde elimizde olan çok az miktarda dezenfektan var. Bunlar bitince ne yapacağımızı bilmiyoruz. Virüsten korunmak için el temizliğine çok dikkat etmek gerek. Elimizi, ağzımıza, burnumuza ve gözümüze sürmeyeceğiz. Bu konuda dikkatli olmamız lazım. En iyi korunma da bu şekilde" diye konuştu. 

Para ve reçete teması sonrası ellerimizi yıkıyoruz 
Eczane personeli İsmail Kıraç ise para ve reçete teması sonrası ellerini sık sık yıkadığını ifade ederek; "Maske siparişini daha önce verdik. Yaklaşık 2 aydır gelmediği için maske tedarik edemiyoruz. Maske konusu çıkana kadar ederi olan 1 lira civarındaydı. Zaten bir daha da elimize geçmedi. Bizim 1 liraya satmış olduğumuz maskeler 7 ila 15 lira arasına çıkmış. Bol bol el temizliği, vücut temizliği, toplu ortamlara biraz dikkat edilecek. Dezenfektan bulabilirlerse şu anda piyasada o da sıkıntı. En azından biz kolonya öneriyoruz. Biz de kendi hijyenimizi kolonya ile sağlıyoruz. Temas ettiğimiz para ve reçete sonrası kolonya ile ellerimizi siliyoruz. Portakal gibi C vitamini içeren meyveler tüketilebilir. Sonraki süreçte çok da sıkıntı olacağını zannetmiyorum" şeklinde konuştu. 
Market yöneticisi Tarık Şenol da "Korona virüs çağın hastalığı diyebiliriz. Biz şirket olarak şu anda dezenfektanı yapıyoruz. Sepetleri, market arabalarını temizliyoruz. Kolonya bulunduruyoruz. Personellerimiz devamlı olarak ellerini temizliyoruz. Müşteriler ile fazla temas olmuyor. 20 dakikada bir ellerini yıkatıyoruz. Kolonya, ıslak mendil, hijyen gerektiren bütün her şeyi mağaza olarak yapıyoruz" diye ifade etti. Vatandaşlar da el ve vücut temizliğine özen gösterdiklerini belirterek hijyenin önemine dikkat çekti. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Corona , maske , eczane

Yorumlar