Samimi ziyaret… Yüzler gülüyor…

8 Şubat 2019 Cuma 19:07

Ereğli Haber

Samimi ziyaret… Yüzler gülüyor…

Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ı makamında ziyaret etti.

Ereğli Haber- Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ı makamında ederek seçimlerde başarılar diledi. Samimi bir sohbet havası içerisinde geçen ziyarette Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş Türk Metal Sendikası’nın her mücadelesinde yanında olduğunu söyledi. Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan’da, Demirtaş’a teşekkür etti.

Yorumlar

Vali Bektaş 16 takımla yemekte buluştu

8 Şubat 2019 Cuma 15:56

Vali Bektaş 16 takımla yemekte buluştu

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Genç Kızlar ve Genç Erkekler A Basketbol Türkiye Şampiyonası yarı final müsabakaları nedeniyle şehre gelen 16 takıma yemek verdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Okul Sporları Faaliyetleri kapsamında Zonguldak'ın ev sahipliği ile başlayan Genç Kızlar ve Genç Erkekler A Basketbol Türkiye Şampiyonası yarı final müsabakaları Site ve Kilimli Spor Salonu’nda devam ediyor. 7-10 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleşmekte olan Okullar arası Basketbol Türkiye Yarı Final Müsabakalarında mücadele eden 8 kız, 8 erkek basketbol takımına Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş tarafından Polisevi’nde turnuva açılış yemeği verdi. Turnuvaya katılan 16 takımla bir araya gelen Vali Erdoğan Bektaş’ın yanı sıra yemekte İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü şube müdürleri ve tertip komitesi de yer aldı. 4 gün sürecek olan yarı müsabakaların sonunda gruplarını 1'inci sırada tamamlayan takımlar Türkiye Şampiyonası final biletini alacak. 
Turnuvaya katılan takımlar şu şekilde; 
Genç Erkekler A Grubunda, İzmir B. Özel Öbek Boğaziçi Anadolu Lisesi, Bursa Özel Özlüce Sınav Anadolu Lisesi, Ordu Altınordu Özel Anadolu Lisesi, Zonguldak Atatürk Anadolu Lisesi, B grubunda Ted Samsun Kolej Özel Lisesi, Kocaeli Fen Lisesi, Özel Tedkirdağ Aka Koleji, İstanbul Özel Güneşli Doğa Anadolu Lisesi takımları bulunuyor. 
Genç Kızlarda ise A Grubunda, Özel Sinop Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi, İzmir B. Özel Öbek Boğaziçi Anadolu Lisesi, Ordu Altınordu Özel Anadolu Lisesi, Tekirdağ Özel ÇRK. M. Fen Bil Anadolu Lisesi, B grubunda ise İstanbul Özsel Florya Doğa Anadolu Lisesi, Kastamonu 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi, 

Yorumlar

Özgün tasarımları ile öğrencilerini motive ediyor

8 Şubat 2019 Cuma 15:48

Özgün tasarımları ile öğrencilerini motive ediyor

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde Çomranlı İlkokulu’nda görev yapan Muhammet Erdem öğretmen, kendine özgü tasarımları hem okuluna kazandırıyor hem de öğrencileri motive ediyor.

Çaycuma Çomranlı İlkokulu sınıf öğretmeni Muhammet Erdem, öğrencilerin okula gelme heyecanlarını artırmak ve motivasyon sağlamak amacıyla okulunda özgün tasarımlar yapıyor. Daha önce yaptığı Atatürk köşesi, kitap evi ve onur köşesine bir yenisini daha ekleyerek Atatürk'ün Selanik’te doğduğu evin maketini, birebir oranda küçülterek okulun bir köşesine yaptı.
Okul personeli ve öğrencilerin hayal ettiğini kendisinin de bu hayalleri gerçeğe dönüştürdüğünü ifade eden Muhammet Erdem, “Okul dışında etkinlikleri kapsamında değerlendirmeyi düşündüğümüz ve da kitap evi adını verdiğimiz kamelyamızın malzemeleri hayırsever vatandaşlar tarafından sağlandı. Güzel havalarda çocuklarımızın sınıflarından sıkıldıklarında ellerinde kitaplarla öğretmenleriyle birlikte ders işleyebilecekleri bir mekan oluşturmaktı. Çalışmamızı bitirdikten sonra birinci sınıfların o minicik elleriyle o kitapları okurken görmek bize haz vermişti” diye konuştu.
Atatürk köşesini de anlatan Erdem, “Belirtmek istediğim husus öğretmenlerimizin ne kadar şevkle çalıştıklarını biliyorum. Gönülden çalışan her öğretmen kendi alanının dışında da birtakım çalışmaları yapabilir. Bunun için gönülden istemesi yeterlidir” dedi.
‘Gönül Dostlarımız’ köşesinde de hayırsever vatandaşların adını yaşattıklarını belirten Erdem, bu köşede okulun aldığı ulusal ve uluslararası başarı belgelerini de sergilediklerini ifade etti.

Yorumlar

GMİS, işçi alımında uyardı

8 Şubat 2019 Cuma 15:25

GMİS, işçi alımında uyardı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bin işçi alımı için başvuruların 12 Şubat 2019 tarihinde başlayacağını hatırlatarak uyarıda bulundu.

GMİS yönetim kurulundan yapılan açıklama şöyle; “Türkiye Taşkömürü Kurumu’na Pano Ayak Üretim İşçisi Alım İlanı, TTK Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde (www.taskomuru.gov.tr) 6 Şubat 2019 tarihinde yayınlanmıştır. İŞKUR, TTK’ya alınacak işçiler için aday başvurularının 12 Şubat 2019 tarihinde başlayacağını ve 18 Şubat 2019 tarihi mesai saati sonunda tamamlanacağını duyurmuştur. Adaylar; nüfusa kayıtlı oldukları adreslere göre Zonguldak, Bartın ve Karabük İş Kurumu İl Müdürlüklerine, İŞKUR’un www.iskur.gov.tr internet adresine, Alo 170 hizmet numarasına, İŞKUR Hizmet Noktalarına müracaat edebilecekler. 12 Şubat 1988 tarihi ve sonra doğanlar ile 18 Şubat 2001 tarihi ve önce doğanlar aday olarak başvuruda bulunabilecektir. Başvuranlar arasından işe girmeye hak kazanacak adayları tespit etmek için 2-3 Mart 2019 tarihlerinde, kamuoyuna açık ve noter tarafından kura çekimi yapılacaktır. Hiçbir şahıs veya kuruma kontenjan adı altında hiçbir ayrıcalık tanınmamıştır. Bu nedenle başvuruda bulunacak olanların, adayların; simsarların vaat ve telkinlerine inanmamaları gerektiğini, para ve/veya çıkar sağlama amacı güden bu kişilerin işçi alımlarında hiçbir etki ve yetkilerinin bulunmadığını hatırlatıyor, bölge halkını, simsarlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz. TTK’ya işçi alımının şimdiden Kurumumuza, bölge halkımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.” 

Yorumlar

Depremler 2 gün önceden bilinebilecek

8 Şubat 2019 Cuma 15:16

Depremler 2 gün önceden bilinebilecek

Zonguldak’ta Geomatik Mühedisliği’nin 6 yıllık çalışmasıyla iyonosferdeki toplam elektron miktarının yoğunluğuna bağlı olarak deprem öncülleri tespit edilebilecek. Dünyada ve Türkiye’deki 17 deprem üzerinde yapılan araştırmayla Üst Atmosfer İzleme Sistemi kurulması halinde depremler iki gün önceden haber verilebilecek.

Bülent Ecevit Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Çetin Mekik ve Araştırma Görevlisi Samed İnyurt 6 yıllık çalışma ile “İyonosferik TEC (toplam elektron miktarı) dalgalanmalarının uydu bazlı konumlama sistemiyle araştırılması” çalışmasını tamamladı. 
İyonosferdeki toplam elektron miktarının yükselip alçalmasına bağlı dünya ve Türkiye’de Richter ölçeğine göre büyüklüğü 6’nın üzerindeki depremleri inceleyen ekip, diğer etkenlerden de arındırarak deprem öncüllerine ulaştı. En erken 10 en geç 2 güne kadar depremi haber verebilecek olan çalışmayı anlatan Mekik, yüzde 94 oranında bir başarı elde ettiklerini vurguladı. Manyetik fırtına, solar aktivite gibi etkenleri ayrıştırdıklarında geriye yalnızca depremlerin sebep olduğu etkiye ulaştıklarının altını çizen Mekik, gazetecilere çalışmayı şöyle aktardı: 
“Birlikte yaptığımız bu çalışma esas itibariyle iyonosferdeki toplam elektron miktarının araştırılmasıydı. İyonosferden kastımız, atmosferin üst tabakasıdır. Atmosferin bir çok katmanı var ama GNSS uydu sinyalleri açısından ve benzeri sinyaller açısından biz atmosferi iki aşamalı düşünüyoruz. Birincisi nefes aldığımız, içinde bulunduğumuz Troposfer, bir de en üst kısmın olduğu içinde iyonların bulunduğu ama oksijenin olmadığı kısımdır. İyonosfer tabakası GPS sinyalinin atmosfere girdiği andan itibaren ilk karşılaştığı tabakadır. Buradan sinyal geçerken toplam elektron miktarına bağlı olarak değişik etkilere maruz kaldığını biz yıllardır biliyorduk. Biz bu etkileri incelemeye karar verdik. En büyük etkinin de toplam elektron miktarı olduğunu gördük. Toplam elektron miktarı bizim GPS sinyallerimizi geciktirirek ya da hızlandırarak etkiliyor. Daha sonra toplam elektron miktarının neden meydana geldiğini araştırdığımızda değişik etkilerin sebep olduğunu fark ettik. Önce güneş aktivitesinin yani uzay ikliminden kaynaklanan sebeplerden bu toplam elektron miktarlarının değiştiğini fark ettik. Manyetik fırtınalar, solar etkiler, güneşteki patlamalar, aşırı manyetik yüklenmeler, 11 yıllık İyonosferin güneş döngüsü gibi çeşitli uzay iklimi etkileri olduğunu gördük.” 

“Deprem öncesi çok ciddi dalgalanmalar olduğunu fark ettik” 
Deprem öncesi ve deprem sırasında İyonosferdeki toplam elektron miktarında ciddi dalgalanmalar olduğunu fark etmeleri üzerine 17 deprem üzerinde incelemelerde bulunduklarını hatırlatan Çetin Mekik, “Deprem öncesinde ve deprem sırasında toplam elektron miktarında çok ciddi dalgalanmalar olduğunu fark ettik. Yükselme ve alçalma anlamında. Bunun üzerine biz buna yoğunlaştık ve dünyada ve Türkiye’de toplam 17 depremi inceledik. 2016 yılına kadar büyüklüğü (Richter Ölçeğine göre) 6’nın üzerindeki 17 depremi inceledik. Bu depremleri incelerken de ilk önce kendi geliştirdiğimiz yöntemle başladık. Daha sonra onunla bulduğumuz öncül kestirim oranı yüzde 88’ler düzeyinde güven veriyordu. Daha sonra ikinci olarak bu sefer istatistiksel bir yöntem geliştirdik onunla birlikte biz yüzde 94 olasılıkla, diğer etkilerden arındırarak, manyetik fırtına gibi, solar aktivite gibi değişik etkileri de arındırarak, geriye sadece depremden kaynaklı etkinin olduğunu yüzde 94 olasılıkla tespit ettik. Bu çok ciddi bir rakam. Dolayısıyla bugün daha önceden olmuş depremlere bakarak biz depremin öncülünü (işaretini) bulduk. Bu yöntemimiz sürekli olarak Türkiye’de İyonosfer İzleme Sistemi ya da Üst Atmosfer İzleme Sistemi kurulursa bizim yöntemimiz de buraya uygulanırsa, bizim düşüncemize göre en geç iki gün ve hatta daha da erkenden 10 gün öncesinden bile depremleri Türkiye’de anlık olarak biz haber verebiliriz diye umut edebiliyoruz. Eski depremlere bakarak gittik, ne aradığımızı biliyorduk. Böyle bir izleme sistemi kurulursa daha da iyi sonuçlar alabiliriz diye düşünüyoruz” dedi. 

“TUSAGA-Aktif ağına dahil edilirse depremleri iki gün öncesine kadar tespit edebiliriz” 
Çalışmanın, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Harita Genel Müdürlüğü’nün 146 noktada 24 saat her saniye ölçüm yapan ve konum bilgisi üreten TUSAGA-Aktif ağına dahil edilmesi halinde depremleri iki gün öncesine kadar tespit edebileceklerini düşündüklerini belirten Mekik, “Şu anda Türkiye’de 24 saat her saniye ölçüm yapan 146 noktadan oluşan TUSAGA-Aktif bir ağımız var zaten. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Harita Genel Müdürlüğü’nün yönetiminde işletilen bugün Türkiye’de sürekli, kaliteli konum hizmeti veren bu ağımıza İyonosfer İzleme Sistemi de eklenirse depremi iki gün öncesine kadar tespit edebiliriz diye düşünüyoruz. İnşallah yetkililer de bunu dikkate alır. Çok büyük bir maliyeti olduğunu düşünmüyorum. Biz sonuçta kar etmeyeceğimiz için tüccar gibi kâr payı koymayacağımız için birkaç yüz bin dolarlık insan emeği ve yazılımla bunu başarabiliriz. 1 milyonun altında olur herhalde. Biz para almasak bile dışarıdan çok ciddi kod yazıcısı ve bilgi işlemci buna dahil olursa bir de TUSAGA-Aktif sistemine alt aparatlar ile bir sistem kurulması gerekir. İşin finansal ve mali kısmını çok fazla bilemiyoruz” diye sözlerine devam etti. 

“Yer ve uzay bilimleri ile çalışan mesleklere veri aktarımı” 
Üst Tabaka İzleme Sistemi ile yer ve uzay bilimleri ile çalışan bütün mesleklere veri aktarımı sağlanabileceğinin de altını çizen Prof. Dr. Mekik, sözlerini şöyle tamamladı: 
“Otomatik İyonosfer İzleme Sistemi kurulursa neredeyse bütün yer ve uzay bilimleri çalışan mesleklerin tamamına veri aktarımı sağlamış olursunuz. Astronomiden tutun meteorolojiye, inşaattan, jeofizike, çevre mühendisliğinden, peyzaja kadar çalışan herkese veri sağlamış oluyorsunuz. İşin bir de askeri boyutu var. Sadece bilimsel ve mühendislik değil işin askeri boyutu da var. Planlama boyutu var, finansal boyutu var. Hatta borsayı bile etki edebiliyor. Mesela İyonosferdeki aşırı yüklenme olduğunda elektrikler gidiyor. Bundan birkaç yıl önce Kuzey Amerika’da elektrikler altı saat kadar yoktu. İyonosferde aşırı yüklenme olduğundan dolayı yaşanmıştı. Öyle bir durum olması durumunda bile biz onu iki üç gün önceden haber verebiliriz. Olay sadece deprem değil.” 
Öte yandan Araştırma Görevlisi Dr. Samed İnyurt da büyüklüğü 6’nın üzerinde meydana gelen 17 deprem üzerindeki çalışmanın teknik boyutlarını gazetecilere aktardı. 

Yorumlar