Sağlıkçılara "adli vaka" eğitimi

22 Kasım 2017 Çarşamba 20:43

Sağlıkçılara "adli vaka" eğitimi

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesinde hekimlere yönelik adli vakaya yaklaşım ve adli rapor düzenleme konulu eğitim verildi.

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rıza Yılmaz tarafından verilen eğitime, Ereğli ve Alaplı ilçelerinde görev yapan hekimler katıldı. Eğitim sonunda Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Halil Arslan tarafından Prof. Dr. Rıza Yılmaz ve Arş. Gör. Dr. Emin Domaç'a teşekkür edilerek günün anısına plaket takdim edildi.

Etiketler:

BEÜ , kdz.ereğli , devlet hastanesi ,

Yorumlar

Velilere çevre eğitimi verildi

22 Kasım 2017 Çarşamba 20:22

Velilere çevre eğitimi verildi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından öğrencilere çevrenin korunmasına yönelik bilgilendirme yapıldı.

Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü çevre koruma konusundaki bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor.
İlçe genelindeki okullarda geçen yıl öğrencilere yönelik olarak yapılan bilgilendirme toplantıları, bu kez velilerin katılımı ile yapılmaya başlandı. Gün içinde Hatice Erdem Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılan toplantı ile öğrenci velileri, bitkisel atık yağlar, atık piller ve elektronik atıklar ve geri dönüşümleri, atık getirme merkezi ve gürültü kirliliği konusunda Çevre Mühendisi İlkay Kaynak tarafından bilgilendirildi.
Veliler, Kdz. Ereğli Belediyesi’nce hazırlanan “Atığın yolculuğu” belgeselini de izledi.
Temizlik İşleri Müdürlüğü talep eden okullar da velilere yönelik bilgilendirme toplantılarını sürdürecek.

Etiketler:

kdz. ereğli belediyesi , hüseyin uysal , temizlik işleri , çevre , veli ,

Yorumlar

Zonguldak’ta Diş Hekimleri günü kutlandı

22 Kasım 2017 Çarşamba 15:37

Zonguldak’ta Diş Hekimleri günü kutlandı

Zonguldak'ta Diş Hekimliği günü ve Ağız ve Diş Sağlığı haftası etkinliklerle kutlandı.

Zonguldak’ta ‘Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’ kapsamında, Atatürk Anıtı önünde diş hekimleri tarafından çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu yapıldı. Çelenk sunumunun ardından burada açıklamalarda bulunan Türk Diş Hekimleri Birliği Zonguldak Diş Hekimleri Odası Başkan Vekili Diş Hekimi Volkan Çayırlı günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Çayırlı yaptığı açıklamada "22 Kasım'ı da içine alan 'Diş hekimliği Günü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası' ülkemizde 1996 yılına kadar 22 Kasım 'Diş hekimliği Günü' olarak kutlandı. Sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın onayı ile bugünkü şeklini aldı. Bu hafta bu sene de Birliğimiz ve Odalarımızca mesleki sorunların dile getirilmesi, toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda farkındalığının arttırılması, koruyucu diş hekimliği hizmetleri kavramına dikkat çekilmesi ve ayrıca diş hekimliği hizmetlerine ilişkin kamuoyu oluşturulması anlamında çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Ağız ve diş hastalıkları dünyanın hemen tüm bölgelerinde en sık görülen sağlık sorunları arasındadır. Yaşam kalitesi açısından önemli kayıplara yol açan ağız diş hastalıklarının; şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, büyüme-gelişme geriliği, erken doğum gibi birçok sağlık sorununun gelişmesinde rol oynadığını gösteren kanıtların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle ağız diş sağlığı problemlerinin açığa çıkmadan önce koruyucu önlemlerle engellenmeleri, hastalıklar açığa çıktığında ise hızlıca tedavi edilmeleri gerekir. Ne yazık ki diş hekimine gitme sıklığı düşük oldukça kronik ve yıkıcı özellikte olan ağız-diş sorunlarında tedavi genellikle hastalığın çok ilerlediği bir dönemde gerçekleşir. Tedavideki gecikme ise ağız diş sağlığı ve genel sağlığı bozarken ayrıca sağlığa ayrılan bütçenin de katlanarak artmasına neden olmaktadır. Türkiye’deki tüm diş hekimlerinin; kamu, üniversite ve serbest çalışanların tümünün katılımını sağlayarak, koruyucu diş hekimliği hizmetlerinin halka yaygın bir şekilde ulaşmasını sağlayacak sağlık politikaları Türk Diş hekimleri Birliğinin de katkısı ile geliştirilerek, Toplum Ağız Diş Sağlığı verilerimiz Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Diş hekimleri Birliği hedeflerine ulaştırılmalıdır.22 Kasım 'Diş hekimliği Günü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası’ tüm meslektaşlarımıza ve halkımıza kutlu olsun. Halkımızın ve değerli basınımızın ağız-diş sağlığı konusunda duyarlılıklarının en az günde iki defa olmak üzere ve tüm yıl boyunca devam etmesini dileriz”.

Yorumlar

Gülüçlü bayanlar Konya yolcusu

22 Kasım 2017 Çarşamba 15:22

Gülüçlü bayanlar Konya yolcusu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Belediyesi bayanlara yönelik kültür gezileri kapsamında Konya, Şeb-i Arus Kültür Turu gerçekleştirecek.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş her yıl bayanlara yönelik kültür gezisi kapsamında bu yılda Konya’ya gezi düzenleyecek. Daha önce 2 günlük Çanakkale, Bursa ve İstanbul camiiler ile türbelere ziyaret gerçekleştiren bayanlar bu yıl Konya, Şeb-i Arus Kültür Turu’na gidecek. 11 Aralık 2017 tarihinde gerçekleşecek ziyaret için saat 23.00’de Belediye düğün salonu önünden araçların haraket edeceği belirtildi. Düzenlenen kültür turunda Mevlana Türbesi, Şemsi Tebrizi türbesi, Alaaddin Tepesi, Karatay Medresesi ve Şeb-i Arus Töreni gezileceği ifade edildi.
Her yıl düzenli olarak bayanlara yönelik kültür gezisi yaptıklarını söyleyen Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, bayanlardan gelen talepler üzerine gezi düzenlediklerini belirtti. Demirtaş konuşmasında, “Bayanlarımız bizler için önemli. Kültür gezilerimiz bayanlarımız için değişik bir aktivite oluyor ve her sene farklı bir yere gönderiyoruz. Bursa, İstanbul ve Çanakkale’nin ardından şimdi de Konya’ya gidecekler. Konya’nın Şeb-i Arus kutlamalarına katılacak ve tarihi yerleri gezecekler. Sabah kahvaltısı ve Öğle yemeği de ikramımız olacak. Geçtiğimiz yıllarda düzenlediğimiz geziler sonrası bayanlarımızdan kültür gezileri noktasında yoğun talep aldık. Bizde bu taleplere kayıtsız kalmayarak gezilerimizi gelen talepler doğrultusunda sürdürüyoruz” dedi.

Yorumlar

"84 PLAKAYI TAKALIM, ANKARA'YA GİDELİM"

22 Kasım 2017 Çarşamba 14:51

Ereğli Haber

"84 PLAKAYI TAKALIM, ANKARA'YA GİDELİM"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve sanayi Odası’nda Ereğli’nin 84. İl olması için siyasi parti ve Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri bir araya geldi.

Kdz. Ereğli TSO’da gerçekleştirilen toplantıda siyasi parti ve STK temsilcileri tek tek söz alarak görüşlerini açıkladı.

“Bartın’a, Karabük’e ve Bayburt’a helal olan Ereğli’ye de helaldir”
Burada konuşma yapan AK Parti Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Fatih Çakır, Ereğli’nin il yapılması yönünde Ankara’da bir çalışma olmadığını ancak ülke genlinde 2-3 yerin il yapılması durumunda Ereğli’nin de bunların arasında yer alabileceğini dile getirdi. Çakır konuşmasında “Yıllarca Büyük Zonguldak’ın abiliğini yapmış Köksal Toptan’ın Zonguldak’a merkezden bakışının daha farklı olmasını bekleyemeyiz. Ama biz Ereğli’den bakıyoruz, Ereğli’miz için mücadele ediyoruz. Bartın’a helal olan, Karabük’e helal olan, Gümüşhane’ye helal olan, Bayburt’a helal olan Ereğli’ye de helal olsun diye buradayız. Türkiye şu anda büyükşehir ve bütün şehir ile ilgili bir çalışma söz konusu. Biz doğru bilgiyi katılımcılarla paylaşacağız ama aldığınız her karara saygı duyar ve yanınızda nerede gerekiyorsa orada olacağımızı ifade etmek istiyorum. Türkiye’de 30 büyükşehrimiz var, geri kalan 51 tane için de bir çalışma var. Büyükşehir, ufaklar için de bütün şehir olması için bir çalışma var. Nasıl olacak, olduğu zaman değişiklik için bir şey yapabilecek miyiz o günkü konu. Ereğli ve Alaplı’da anket yapsak, Ereğli il olsun mu desek neredeyse yüzde yüz çıkacağını biliyoruz. Şunu özellikle belirtmek istiyorum, Türkiye’de üç tane, beş tane ilçe il olacaksa bunlardan biri Ereğli olacaktır. Ama hiçbir ilçeye il olma hakkı tanımadan, büyükşehir ve bütün şehirlerle bir yöntem geliştirilebilecekse, biz tek başımıza bu yöntemi başka bir yöne çekebileceğimiz kanaatinde değilim. Yola çıkarken bir kere yol arkadaşlarımızı doğru bilgilendirmemiz gerekir. Ama sizlerin alacağı karar neyse biz ona varız. Ereğli’nin il olması için ne gerekiyorsa yaparız.”
CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakçı ise artık bir yol haritasının belirlenip Ereğli’nin olması yönünde gerekli adımların atılması gerektiğini belirterek, toplantılara Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın da katılması gerektiğini vurguladı.

MHP Kdz Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk’te konuşmasında Türkiye’nin menfaatleri doğrultusunda MHP Genel Merkezi’nin AK Parti’ye destek verdiğini belirterek, Ereğli’nin il yapılmadan Zonguldak’ın Büyükşehir yapılmasının Ereğli’yi mağdur edeceğini söyledi.


Kdz. Ereğli Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel ise AK Parti, CHP ve MHP Genel Başkanlarından randevu alınıp Ereğli’nin il olma talebinin kendilerine iletilmesi gerektiğini ifade etti.

‘Böl, parçala, yönet taktiğinden vazgeçilmeli’
Kdz. Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, ilçede bazı kesimlerin ‘Böl, parçala, yönet’ taktiği uyguladığını belirterek herkesi samimi olmaya davet etti. Yapılan 4 toplantıda da aynı şeylerin konuşulduğunu ancak somut adımlar atılmadığı eleştirisini getiren Kılıç “Ben düz konuşan bir kişiyim. Ereğli’de böl parçala yönet taktiği var. Bu olduğu müddetçe biz hiçbir yere varamayız. Birlik beraberlik için koltuğundan kalkan var mı? Yok. Ben hazırım. Ereğli’ye bir çivi çakılacaksa, ben engel oluyorsam yarın istifaya hazırım. Önce birlik beraberliği sağlamamız lazım. Muhtarları da böl parçala yönet taktiği var” dedi.

“82 plakayı takalım, Ankara’ya gidelim”
Kdz Ereğli TSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çivici ise “Ankara’ya giderken 84 plakaları araçlarımıza takalım öyle gidelim” önerisinde bulundu. Çivici bunun için sadece hareket tarihinin belirlenmesi gerektiğini söyledi.
Toplantıda çalışmalarla ilgili bir komisyon kurulup Ankara’ya gidilmesi kararı alındı.

Yorumlar