Sağlık çalışanlarına destek...

1 Nisan 2020 Çarşamba 15:49

Sağlık çalışanlarına destek...

Zonguldak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Gençlik Merkezi iş birliği ile sağlık çalışanlarına destek vermek amacıyla siper maske üretimine geçti.

 Tüm Dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye'de etkisini sürdürmeye devam eden korona virüs nedeniyle bir çok şehirde maske üretimine geçildi.Zonguldak'ta Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Gençlik Merkezi tarafından atölye salonunda siper maske üretimine başlandı. Atölye salonunda başlanan maske üretimine Zonguldak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel, Gençlik Merkezi Vekili Hamza Gök ve gönüllü gençler katıldı. İlk etapta 2 bin adet üretilecek olan maskeler sağlık çalışanlarına teslim edilecek. Ardından gelen talepler doğrultusunda yeniden planlama yaparak istenilen kurumlar üretime devam edilecek. 

''Siper maske ile sağlık çalışanlarına destek vereceğiz'' 
Zonguldak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel, siper maske ile sağlık çalışanlarına destek vereceklerini söyleyerek, ''Tüm Dünya'da olduğu gibi bizlerde zorlu bir süreçten geçiyoruz. 100 yıl önce olduğu gibi milli mücadele örneği sergiliyoruz. Tüm kurumlarla anlaşmalı olarak iş birliği içerisinde kim ne yapabiliyorsa onu gerçekleştirmek üzere biz ve arkadaşlarımızla birlikte katkı sağlayabilmek için siper maske ile sağlık çalışanlarına destek olabileceğimiz kanısına vardık. Bu sebepten arkadaşlarımızın başlatmış olduğu çalışmaları görüyorsunuz. Çorba da bizimde tuzumuz olsun istedik. İnşallah 2000 bin maske yaparak sağlık çalışanlarına teslim edeceğiz. Ben emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum''dedi. 
İlk etapta 2000 bin adet maske yapacaklarını ifade eden Yüksel,''Şuanda ilk etapta sağlık müdürlüğüne yapacağız. Daha sonra talepler doğrultusu da yine farklı bir çalışma yapılabilir. Ama şuanda öncelik sağlık çalışanlarımızın. 2000 bin adet üretim planlıyoruz. Daha sonra yine bir çalışma planlayacağız''diye konuştu. 

Yorumlar

Alınan karar gereği halk pazarı kurulmadı...

1 Nisan 2020 Çarşamba 15:45

Alınan karar gereği halk pazarı kurulmadı...

Zonguldak’ta haftanın 2 günü kurulan semt pazarı Zonguldak İl Hıfzıssıhha Kurulu Meclisi tarafından alınan karar gereği korona virüs salgını nedeniyle kurulmayacak. Halkın pazar ihtiyacı mahalleler yönlendirilen araçlarla karşılanacak.

 Zonguldak İl Hıfzıssıhha Kurulu Meclisi tarafından alınan karar gereği korona virüs salgını nedeniyle kent merkezinde Çarşamba ve Cumartesi kurulan semt pazarı korona virüs nedeniyle kurulmamasına karar verildi. 1 Nisan Çarşamba gününden itibaren Zonguldak merkez ilçede bulunan Soğuksu pazar yeri açılmayacak. Görevlendirilen pazarcı esnafı mahallelerde araçları ile vatandaşlara seyyar olarak hizmet verecek. Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş sosyal medya hesabından, "Pazarcılarımızı topladık, endişemizi anlattık. Sağ olsunlar sözümüzü ikiletmediler, bize düşeni yaparız, dediler. Bundan böyle belediyenin izin verdiği pazarcılar mahallelerde ürünlerini vatandaşın ayağına götürecekler, kimse mağdur olmayacak. İşin çilesini çeken pazarcılarımıza, işi organize eden belediyemize, işi sokakta düzenleyen emniyetimize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Birkaç hafta böyle gidecek. Hayırlı olsun. Umarım süre uzamaz" ifadelerine yer verdi. 
Pazarcı esnaflarından Mahmut Karlıdağ gazetecilere yaptığı açıklamada "Bu pazar yeri kapanacaksa bize iki gün önceden belirtmeleri lazım. Herkes malını almış, sergisine koymuş. Zonguldak küçük bir yer. Pazar yerinin bilinmemesinin imkanı yok. Bize gelip Cumartesi gününden söyleyebilirler. Biz de mallarımızı almamış oluruz, elimizde çürümezdi" diye konuştu. 

"Marketlerden sebze ve meyvelerin kaldırılması gerekiyor" 
Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Erkan Küçük de gazetecilere yaptığı açıklamada marketlerdeki sebze ve meyve satışlarına dikkat çekti. Küçük, "Dünkü Valimizin, belediye başkanımızla beraber bu korona virüs mevzusunda konuştuk. Pazar yerlerinin kapanmasını vatandaşların evlerden aşağıya inmemesi için bize bir şey sunuldu. Komple Zonguldak halkına ayağında hizmet yapacağız. Bu konuda gereken ne şekilde yapılacaksa yapılacak. Marketlerde de risk var. Sebzelerin, meyvelerin marketlerden kaldırılmasını rica ediyoruz. Orası da bir risk. Esnaflarımızı mahallelere yönlendirdik. 19 mahallede hizmet verecekler. Çalışmalarımız bunun üzerinde olacak. Bu günden itibaren başladı. 3-5 gün süreyi bulur. Sağlık konusunda Zonguldak halkının çarşıya inmemesi lazım. Kalabalık oluşturuyor" dedi. 

Yorumlar

İlçede vatandaşlar uyarıldı...

1 Nisan 2020 Çarşamba 12:20

İlçede vatandaşlar uyarıldı...

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri Corona virüs tedbirleri kapsamında vatandaşa uyarıda bulundu.

Çaycuma İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, vatandaşı gün içinde ekip araçlarıyla " Sayın vatandaşlarımız kendi sağlığınız ve toplum sağlığı için evde kalınız" şeklinde anons ederek ve devriye atarak, Corona virüs tedbirleri kapsamında evde kalması konusunda uyarıda bulundu. 
Corona virüsü salgını daha fazla yayılmaması ve can kayıplarının azalması için olağanüstü tedbirler alan emniyet ekipleri genç ,yaşlı demeden vatandaşa kendisi ve başkalarının can güvenliği için evde kalması konusunda bilgi verildi. Özellikle banka, park ve banklarda oturan yani vatandaşın çok olduğu yerde; insanların birbirleriyle yakın olmaması, mesafeli olması ve çok mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması konusunda vatandaşlara uyarıda bulunup gün boyunca denetimlerine devam etti. 

Yorumlar

Mahalleye giriş çıkışlar yasaklandı...

1 Nisan 2020 Çarşamba 12:17

Mahalleye giriş çıkışlar yasaklandı...

Zonguldak'ın Devrek ilçesine bağlı Velibeyler Köyü Merkez Mahallesine giriş çıkışlar yasaklandı.

 Devrek Kaymakamı Ümit Altay, İlçe Umumi Hıfzısıhha Meclisi'nin aldığı kararı açıkladı. Altay, "Velibeyler köyümüzdeki korona pozitif vakasıyla bağlantılı olarak temaslı kişilerin hastalığı yayma tehlikesine karşı, Devrek ilçe Umumi Hıfzısıhha Meclisinin 31 Mart 2020 tarihli ve 7 sayılı ara kararı ile Velibeyler Köyü Merkez Mahallesinde karantina kararı alınmıştır. Bugün saat 21.00 itibariyle giriş çıkışlar 14 gün yasaklanmıştır. Değerli halkımızı bir kez daha alınan tedbirler konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum. Büyükşehirlerdeki Devrekli hemşehrilerimiz lütfen bu dönemde gerekmedikçe ilçemize gelmesinler. Hareketlilik ne kadar az olursa bu hastalığı kontrol etmek o kadar kolay olacaktır. Köylerdeki ve merkezdeki vatandaşlarımız da mümkün olduğunca evlerinden çıkmasın. Halkımıza saygıyla duyurulur" ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar

Çok önemli... 1000 TL yardım nasıl yapılacak açıklandı

31 Mart 2020 Salı 21:59

Çok önemli... 1000 TL yardım nasıl yapılacak açıklandı

Günlerdir ihtiyaç sahiplerine yapılacak 1000 TL’lik yardım için oluşan kalabalığın önüne geçmek için Kdz. Ereğli Kaymakamlığı yardımın nasıl yapılacağını ve ihtiyaç sahiplerinin yardımı nasıl alacağını açıkladı.

Kdz. Ereğli sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Abdullah Hasçelik tarafından yapılan açıklamada yapılacak yardımın detayları şu şekilde açıklandı;
1. Kdz Ereğli SYD Vakfımızca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ‘ın Ekonomik İstikrar Paketi Kapsamında düzenli merkezi sosyal yardım almakta olan hanelere 1000’er TL PTT Kanalıyla yardım yapılacaktır. PTT Kartı bulunan vatandaşlarımız PTT Kartıyla birlikte PTT atmleri veya Kamu Bankalarına ait atmlerden ücretsiz olarak ödemelerini çekebilecektir. PTT Kartı olmayanlar ise PTT Şubelerine giderek söz konusu destekten faydalanabilecektir.
Yardım ödemeleri hak sahibi vatandaşların doğum yılının son rakamına göre aşağıda belirtilen şekilde yapılacaktır.
Doğum Yılının Son Rakamı Ödeme Tarihi
0 ve 5 Olanlar 1 Nisan
1 ve 6 Olanlar 2 Nisan
2 ve 7 Olanlar 3 Nisan
3 ve 8 Olanlar 4 Nisan
4 ve 9 Olanlar 5 Nisan
tarihlerinde yapılacaktır.
Bu konu ile ilgili vatandaşlarımızın vakıflara herhangi bir müracaatı olmayacaktır. Fayda sahipleri Genel Müdürlüğümüzün Alo 144 Sosyal Yardım Hattı, PTT Şubeleri ve SYD Vakfımızın 0 372 316 90 95 ve 0 372 323 03 43 nolu telefon hatlarından bilgi alabilecektir.
2. Kamuoyunda son zamanlarda COVİD-19 (Koronavirüs) nedeniyle geliri 5.000.-TL altında olan ailelere SYD Vakfımızdan yardım yapılacağı söylentileri yayılmış olup Kdz Ereğli SYD Vakfımızın önünde kuyruklar oluşmaktadır. Koronavirüs tehdidi nedeniyle hem kendi sağlığınızı hem de kurumların sağlığını tehdit edilmemesinde fayda vardır. Gerçek dışı haberlere itibar edilmemelidir. Gerçek ve doğru haberleri almak için lütfen SYD Vakfı Müdürlüğümüzün 0 372 316 90 95 ve 0 372 323 03 43 nolu telefonlarından başvurmanız yeterli olacaktır.
Ayrıca SYD Vakfımıza kayıtlı bulunan, ilk müracaat eden, düzenli yardımdan faydalanamayan ihtiyaç sahipleri için Vakıf Mütevelli Heyeti başkanlığınca yardımlar planlanmakta olup bu vatandaşlarımızın da mağduriyetleri giderilecektir. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın talepleri vakfımızın yukarıda belirtilen telefon numaralarından alınacaktır.
Vakfımıza zaruri durumlar dışında gelinmemesi virüsün yayılmaması ve sağlığımızın korunması için önem arz etmektedir. Çok Değerli Kdz Ereğlililer Evinizde kalın.”

Yorumlar
  • Gülay yüksel
    17 Nisan 2020 Cuma 20:19

    Üç çocuğum var eşim inşaatta çalışıyor bende yararlanmak istiyorum yardiminizdan iki tanesi küçük cocugumun