Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 11 Mart'ta Zonguldak'ta

10 Mart 2019 Pazar 21:48

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 11 Mart'ta Zonguldak'ta

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 11 Mart 2019 günü Zonguldak'a gelecek.

31 Mart 2019 günü yapılacak olan yerel seçimler öncesi Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Zonguldak'a gelecek. 11 Mart 2019 günü Zonguldak ziyaretine saat 12.00'de Alaplı ilçe ziyareti ile başlayacak olan Bakan Koca, aday tanıtım ve proje açıklama programına katılacak. Bakan Koca 15.00'de Valilik ziyareti ve basın açıklamasında bulunacak. 16.30'da Zonguldak merkezde esnaf ziyareti gerçekleştirecek olan Bakan Koca, programlarının ardından kentten ayrılacak.

Yorumlar

Bir yıl üzerinde çalıştılar dayanıklı köpük beton ürettiler

10 Mart 2019 Pazar 21:40

Bir yıl üzerinde çalıştılar dayanıklı köpük beton ürettiler

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Nazım Kunduracı, seramik artıklarından ucuz ve dayanıklı köpük beton üretti. Yapılan çalışma ile seri üretime geçilirse seramik fabrikalarının atıkları da geri dönüşüme kazandırılmış olacak.

BEÜ Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Nazım Kunduracı ve lisans öğrencisi Sinan Yılmaz, piyasadan elde ettikleri köpük beton numunesi üzerinde incelemede bulundu. İncelemelerinin ardından seramik artıklarından aynı ürünü elde edebileceklerini tespit eden Kunduracı ve Yılmaz, çalışmalara başladı. Seramik artıklarından köpük beton elde eden ekip, ardından bu ürünü mukavemet testine tabi tuttu. Ürünün piyasada satılan köpük beton numunesiyle aynı değerleri yakaladığını ve yüzde 10 daha hafif olduğunu aktaran ekip, böylelikle seramik artıkların geri dönüşümüne de olanak sağlanmış olacağının altını çizdi.

“Piyasadaki ticari ürünlerle birebir aynı mukavemete sahip”
Doktor Öğretim Üyesi Nazım Kunduracı, elde edilen ürünün piyasadaki ticari ürünle aynı mukavemete sahip olduğunu ve daha hafif olduğunu belirterek, “Projemiz bölgemizde kullanılan seramik atık malzemeleri tekrar dönüştürerek köpük betonları daha hafifleterek, maliyetlerinin daha ucuzlatılmasıdır. Ürünlerimizde yaklaşık referans numuneler ile karşılaştırdığımızda piyasadaki ticari köpük betonlarla yüzde 10 civarında daha hafif ürünler elde ettik. Bunun yanı sıra maliyet olarak incelediğimizde yüzde 10 olarak daha ucuz ürünler elde ettiğimizi söyleyebiliriz. Üretim aşamasında şöyle yapıyoruz. Iskarta olan seramikleri alıp kırma işleminin ardından öğüterek yaklaşık 300 mikron altına tane boyutunu elde ettikten sonra hazırladığımız reçeteler doğrultusunda köpük beton numunelerimizi hazırlıyoruz. Referans numunelerle mukavemet testlerimiz var. Kıyaslayacak olursak piyasadaki ticari ürünlerle birebir aynı mukavemete sahip. Ancak biraz daha hafif ve maliyet olarak daha ucuzlamış oluyor. Ürün başına kıyaslayacak olursak piyasadaki köpük betonun tanesi 5 ila 10 lira arasında değişiyor. Bizimkisi de bu rakamları 1-2 lira daha ucuzlamış olacaktır. Ortalama olarak lisans öğrencimizle birlikte bu projeyi bir senedir çalışıyoruz” dedi.

“Daha hızlı ve seri üretime uygun ürünler geliştirmeyi planlıyoruz”
Piyasadaki köpük betonların doğal kurumaya bırakıldığını hatırlatan Kunduracı, “Burada en çok ilgimi çeken şu oldu. Özellikle son zamanlarda gelişen çevre politikalarıyla alakalı seramik firmaları, ıskarta ürünleri atma noktasında gelişigüzel kullanamıyorlar. Yaptırımlar oluyor. O doğrultuda imha etmek zorundalar. İşte hem onlara fayda sağlaması açısından hem de bizim yeni bir ürün geliştirmemiz açısından böyle bir fikir doğdu. Bundan sonraki hedefimiz şu; piyasada üretilen ticari ürünler doğal kurutmaya bırakılıyor. Bunu biz kurutma fırınlarında ortalama 3 veya 4 günde nihai ürüne dönecek ve maliyeti de olmayacak şekilde, yani ticari ürünle birebir aynı maliyette ancak daha kısa sürede daha hızlı veya daha seri üretime uygun ürünler geliştirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

“Türkiye’de bir ilk”
Seramik kırığıyla elde edilen ürünün piyasadaki ürünle mukavemet değerleri yakalayan çalışmanın Türkiye’de bir olduğunu belirten Kunduracı, “Sanayiciler ile bir araya geldiğimizde en çok yakındıkları noktalardan birisi de çalışmaların sürekli üniversite içerisinde kaldığı söyleniyordu. Bilimsel olarak katkı sağlanıyor ancak ticari olarak kullanılamıyor şeklinde yakınmaları veya önerileri oluyordu. Elde ettiğimiz ürünümüz tamamen ticari olarak da kullanılabilir. Hem bilime katkısı var hem de ticari olarak kullanmak isteyen, çalışma yapmak isteyen sanayicilerimiz için de birebir protezimiz hazır. Atık kullanıma yönelik farklı çalışmalar var. Ama seramik kırığıyla yapılan ve bu kadar kısa sürede böyle mukavemet değerleri yakalayan çalışma Türkiye’de bir ilk diyebiliriz” dedi.

Yorumlar

Alan,“Şehrin psikolojisi düzelecek”

10 Mart 2019 Pazar 21:34

Alan,“Şehrin psikolojisi düzelecek”

AK Parti Zonguldak Belediye Başkan adayı Dr. Ömer Selim Alan, Zonguldak’ta 5 sene içerisinde vadettikleri projeleri hayata geçireceklerinin altını çizdi. Alan, “Beş sene içerisinde Zonguldak'ın psikoloji düzelecek” dedi.

Ak Parti Zonguldak Belediye Başkan adayı Doktor Ömer Selim Alan beraberinde Ak Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, Ak Parti İl Başkanı Zeki Tosun, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan ve Ak Parti yöneticileri ile birlikte Acılık Sanayi Sitesinde esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. Doktor Alan esnaflar ile sıcak diyaloglar gerçekleştirirken Zonguldak’ta 5 sene içinde vaat ettikleri projeleri hayata geçireceklerinin altını çizerek “5 Sene içinde Zonguldak’ın psikolojisi düzelecek” ifadelerini kullandı.
“Benim oyumdan ne olur demeyin”
Doktor Alan ziyaret sırasında esnaflar ile sıcak sohbetler gerçekleştirdi. Alan ziyaret sırasında projelerini anlatarak, “10 Seneden bu yana hepimiz kaybettik. Suda yaşanan kayıp, kaçak ve israfı engelleyeceğiz. Ayrıca suyun fiyatını da düşüreceğiz. Biz başkaları gibi değiliz. Biz Ak Partiyiz. Laf ağzımızdan çıktıysa bu söylediklerimiz anında yapılır. Zonguldak’ımızın menfaati sizlerin vereceği bir oya bağlı. “Kaliteli hizmet hakkı benim oyumla mı olur?” deme. Vatandaşlarımızı bir oyu bile çok şeyi değiştirir. Bir oy demeyin sandığa gidin. Biz Allah’ın izniyle yolları da yapacağız. Şehrimizi sosyal donatılar ile güzelleştireceğiz. 7’den 77’ye bütün Zonguldak kazanacak” dedi.
“Şehrin psikolojisi düzelecek”
Yetki verilmesi durumunda projeleri 5 sene içinde tamamlayacaklarını ifade eden Ak Partili Alan, “Biz herkesin yüzünü güldüreceğiz. Projelerimizi takip edin. İzlemediyseniz bir daha izleyin. Bakın 5 tane ana projemiz var. Bunların hepsinin teminatı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Projelerimizin hepsini 5 senede bitireceğiz. Allah nasip eder de göreve gelirsek şahitsiniz ki yollarımızı da hemen yapacağız. 5 sene içinde Zonguldak’ın psikolojisi değişecek. Bu şehirde beraber güleceğiz beraber mutlu olacağız. Eğer ki verdiğimiz sözü tutmazsak gelip hesabını sorun. Belediyeye gelip diyeceksiniz ki, “Hemşerim sanayide anlattıydın. Hani sözlerin nerede?” diyeceksiniz. Hesap soracaksınız. Çünkü niye? Çünkü biz kimseyi kandırmayız, kandıramayız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Celil Uzun, vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor

10 Mart 2019 Pazar 21:31

Celil Uzun, vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor

AK Parti Zonguldak Alaplı İlçe Kadın Kolları’nın tam kadro olarak destek verdiği ev ziyaretlerinde Alaplılarla buluşan Celil Uzun, semt pazarı esnaflarını da ziyaret ederek istişarelerde bulundu ve esnaf ile vatandaşlardan destek istedi.

AK Parti Alaplı Belediye Başkan Adayı Celil Uzun, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek olan Yerel Seçimlere yönelik çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. AK Parti Alaplı İlçe Kadın Kolları Başkanı Emel Çalış ile ilçe kadın kollarının tam kadro olarak destek verdiği; ilçe yönetimi, gençlik kolları ile belediye meclis üyelerinin de katıldığı program kapsamda Yeni Siteler, 1050 Evler Mahallelerinde tek tek ev ziyareti gerçekleştirdi.
Mahalle sakinlerinin sıcak ilgi ve teveccühleriyle karşılanan, hemşehrilerinin çay davetlerini geri çevirmeyen AK Parti Alaplı Belediye Başkan Adayı Celil Uzun, Alaplılarla sohbet etti, mahallelinin talep ve önerilerini ve dinledi.
Celil Uzun, ilçe yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kolları ile belediye meclis üyeleri, mahalle taramasının yanı sıra Sahil Dolgu alanını ziyaret etti. Celil Uzun, vatandaşlarla yaptı sohbetinde, AK Parti'nin bir vefa partisi olduğunu belirterek, seçim sürecini milletin gönlüne girerek alınlarının akıyla tamamlayacaklarını dile getirdi. "Bizim siyasetimiz sen, ben siyaseti değildir, vatandaşımıza en güzel hizmeti nasıl sunarız, Alaplımızın başarılı bir geleceği nasıl hazırlarız, onun siyasetidir" diyen Uzun, "Teşkilatımızda bir dakika dahi hizmet vermiş, Alaplı'ya Gönül sevdalısı tüm kardeşlerimizi kucaklayarak süreci beraber götürmek istiyoruz. Hayalimizdeki Alaplı için hep birlikte çalışacağız, birlikte başaracağız" ifadelerine yer verdi.
Seçim çalışmalarında halkın yoğun ilgisi ve teveccühü ile karşılaştığını anlatan Uzun, belediye başkanı seçildiği takdirde İlçe adeta çağ atlatacak projeleri vakit kaybetmeden hayata geçireceklerini aktardı. Uzun, şöyle konuştu:
"Hangi kapıyı çalıp, kiminle el tutuştuysak gönül kapılarını sonuna kadar açtı. Biz, samimiyet ve tevazu dedik, gönül belediyeciliği dedik ve bismillah çekerek yola çıktık. Tüm hemşehrilerim, bizde en önce samimiyet ve tevazu görecek. İkiyüzlülük bizim elimizin tersiyle ittiğimiz kötü bir haslettir. 31 Mart zaferi bizi bekliyor. Bu mücadele içerisinde Rabbim bizlere başkan olarak bu şehre hizmetkar olmanın kapılarını açtı. Hemşehrilerimizin gönlünde bize yer verdi. Biz bunun kıymetini bilerek, sorumluluğunu bir an olsun unutmadan çalışacağız."

Yorumlar

Çiftçiler için fuar gezisi düzenlendi...

10 Mart 2019 Pazar 21:28

Çiftçiler için fuar gezisi düzenlendi...

Devrek Ziraat Odası tarafından üyelerine yönelik fuar gezisi düzenlendi.

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde faaliyette bulunan Ziraat Odası Başkanlığı tarafından üyelerine yönelik fuar gezisi düzenlendi. Bu yıl Doğu Marmara Tarım Fuarı altında düzenlenen ve 6-10 Mart tarihleri arasında Kocaeli Tüyap Fuar Merkezinde hayata geçirilen 2. Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi fuarına 50 üyesi ile katılan Devrek Ziraat Odası Başkanı Satılmış Ayvacı,”Başkanlık dönemimizin ilk gezisini üyelerimiz ve yönetim kurulu arkadaşlarımız ile birlikte hayata geçirmenin onurunu yaşamaktayız. Bu gezimizde 50 üyemizi fuarda sergilenen teknolojilerle buluşturarak son gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağladığımıza inanıyorum. Organize edilen fuarda üyelerimiz modern teknolojik ekipmanların dışında, hayvancılık, seracılık, süs bitki yetiştiriciliği ile diğer alanlarda da ilgililerden bilgiler alarak memleketimizde hayata geçirmeyi planladıkları projeler hakkında fazlası ile bilgi sahibi olduklarını ifade ettiler. Odamıza kayıtlı üyelerimiz için bu tür gezilerimiz zaman zaman devam edecektir. Gezimizde bizlere katkı sağlayan Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş’e yönetim kurulu arkadaşlarımız adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Düzenlenen fuar gezisine; Devrek İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Rıfat Verim, Devrek Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Şaban Civelek, Ziraat Mühendisi Ramazan Gürbüz ile çok sayıda üye katıldı.

Yorumlar