Sağanak yağışa rağmen günler sonra ilk Cuma namazı

29 Mayıs 2020 Cuma 14:30

Sağanak yağışa rağmen günler sonra ilk Cuma namazı

Zonguldak'ta vatandaşlar şiddetli yağmura rağmen limanda Cuma namazı kıldı.

Yeni tip korona virüsle mücadele kapsamında İl Hıfzıssıhha Meclisince alınan karar doğrultusunda liman alanı başta olmak üzere belirlenen bölgelerde Cuma namazı kılındı. İmam Hatip Liseleri bahçelerinin yanı sıra bazı ilkokulların bahçelerinde, namaz kılınması uygun görüldü. Cuma namazı kılınabilecek yerler ise şöyle açıklandı:
“Liman alanı, Anadolu Erkek İmam Hatip Lisesi bahçesi, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kız A.İ.H.L. bahçesi, Karaelmas İlkokulu bahçesi, Şehit Gökhan Esen İmam Hatip Lisesi bahçesi, Ontemmuz Mahallesi Bilal Habeşi cami avlusu, Inağzı Köksal Toptan İlköğretim Okulu bahçesi, Dilaver Mahallesi stat üstü otopark alanı, Asma İlkokulu bahçesi, Üniversite konukevi önü meydanı, Merkez Baştarla Mahallesi RatSite Cami avlusu.”
Tırların park edildiği liman alanında kılınan Cuma namazına Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, İl Jandarma Komutanı Albay Gönen Süslü, Emniyet Müdürü Metin Turanlı, Belediye Başkanı Ömer Selim Alan'ın yanı sıra idari amirler ve vatandaşlar katıldı.
Liman girişinde vatandaşların ateşi ölçüldü. Polis ve zabıtalar tarafından yağmurluk verildi. Kılınan namazın ardından alan boşaltıldı. Vali Erdoğan Bektaş, "Şükür Cuma'ya kavuştuk. Özlemiştik. Biraz şartlarımız iyi değildi ama güzel oldu. Allah herkesin namazını kabul etsin. İnşallah süreci de böyle daha iyiye doğru getireceğiz" dedi.

Etiketler:

Kdz.Ereğli , Ereğli , Haber , Zonguldak , Covid-19 , Korono , Cuma , Namaz , Başkan , Vali

Yorumlar

Kdz. Ereğli Belediyesi 500 bin TL ikramiye ödedi

29 Mayıs 2020 Cuma 14:26

Kdz. Ereğli Belediyesi 500 bin TL ikramiye ödedi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi, işçi ve memur 297 personelin ikramiyelerini yatırdı. Başkan Posbıyık, “Personelimiz aileleriyle birlikte güle güle harcasın” dedi.

Kdz. Ereğli Belediyesi’nde çalışan 297 işçi ve memurun toplu sözleşmeden doğan 500 bin TL tutarındaki işveren ikramiyeleri banka hesaplarına yatırıldı.
192 memur, 97 işçi ve 8 sözleşmeli personeli kapsayan ikramiyeler 29 Mayıs Cuma gününden itibaren banka hesaplarından çekilebilecek.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Bu zor şartlarda birlikte önemli bir mücadele verdiğimiz personelimiz, ikramiyelerini aileleriyle birlikte güle güle harcasın” dedi.

Etiketler:

Kdz.Ereğli , Ereğli , Haber , Zonguldak , Başkan , Halil , Posbıyık , KdzEreğliBelediyesi , İkramiye

Yorumlar

Yavru karacayı biberonla beslediler

29 Mayıs 2020 Cuma 13:01

Yavru karacayı biberonla beslediler

Zonguldak'ta annesi bulunamayan yavru karaca ekiplerce koruma altına alındı. Karaca, ekiplerce biberon ile beslendi.

Devrek ilçesine bağlı Aksu köyündeki Yeşilöz Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda yalnız bulunan yavru karaca; annesinin geri dönme ihtimaline karşı, ekiplerce güvenli mesafeden gözlem altına alındı. Ancak uzun süren bekleyişe rağmen karacanın annesi geri dönmedi. Zonguldak Doğa Koruma Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü ekipleri yalnız kalan yavru karacayı koruma altına aldı. Biberona süt dolduran ekipler, yavru karacanın karnını doyurdu.
Koruma altındaki karacanın annesinin bulunmasının ardından yeniden doğaya salınması bekleniyor.

Etiketler:

Kdz.Ereğli , Ereğli , Haber , Zonguldak , Devrek , Karaca , Biberon

Yorumlar

Sınava girecek adaylar için 37 bin maske dikecekler

28 Mayıs 2020 Perşembe 18:39

Sınava girecek adaylar için 37 bin maske dikecekler

Zonguldak'ta halk eğitim merkezi personeli, liseye giriş sınavına girecek adaylar için 37 bin maske dikecek.

20 Haziran 2020 günü gerçekleştirilecek olan liselere giriş sınavı öncesinde Fatih Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu yoğun tempoda çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye'nin yeni tip korona virüsle mücadelesi sürecinde 200 binin üzerinde maske dikiminin yapıldığını aktaran Fatih Halk Merkezi Müdürü Türkan Tuygar, liselere giriş sınavı için adaylara 37 bin maske dikimine devam ettiklerini belirtti.
5 Haziran tarihine kadar dikilecek olan 37 bin maskenin Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim edileceğini aktaran Tuygar, şöyle dedi:
"Tüm dünyayı ve ülkemizi saran korona virüs sebebiyle bu zorlu sürece başından beri biz sağlık müdürlüğüne, belediyeye maske dikimine devam ettik. Şu anda liseye girecek olan öğrencilerimize 37 bin adet tek kullanımlık sınavda kullanılmak üzere maske dikiliyor. 5 Haziran tarihine kadar bu maskelerin dikimini gerçekleştireceğiz. Bu zorlu süreçte milli seferberlik ruhuyla usta öğreticilerimizin büyük bir fedakarlıkla destek olması, birbirine kenetlenmesi, 200 binin üzerinde Zonguldak halkına maske dikiminde destek olduk. Şu anda 26 usta öğreticimiz var. Bunların yanında iyi makine kullanan kursiyerlerimiz de bize destek oluyor."

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , halk eğitim merkezi ,

Yorumlar

“Öncelik halkın sağlığı, gündemde festival yok”

28 Mayıs 2020 Perşembe 16:50

“Öncelik halkın sağlığı, gündemde festival yok”

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın Türkiye Belediyeler Birliği’ne yaptığı “Yerel yönetimlerin kaynak ihtiyacının karşılanması için devreye girin” çağrısı ardından basında yer alan eleştirilere yönelik basın açıklaması yaptı.

Kdz. Ereğli Belediyesi basın bürosundan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;
“Belediye Başkanı Halil Posbıyık korona virüsle mücadele sürecinde yaptığı çeşitli açıklamalarda bu yıl belediyenin gündeminde festivalin bulunmadığını açıkça ifade etmiş, son olarak Kadir Gecesi nedeniyle düzenlenen program öncesinde haber ajanslarına yaptığı açıklamada bunu “Önceliğimiz Ereğli halkının sağlığıdır. Bu ortamda festival gündemimizde değil. Herhangi bir çalışmamız yok” sözleriyle bir kez daha vurgulamıştır.
Karadeniz Ereğli Belediyesi bu yıl bir festival hazırlığı içinde değildir. Belediyemiz, sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde önceliğini salgınla mücadeleye vermiş, halkın sağlığını esas almıştır. Evde kimsenin aç kalmaması için seferber olmuştur.”

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak ,

Yorumlar