Rektör Vekili Ali Azar'dan Öğretmenler Günü mesajı

24 Kasım 2017 Cuma 11:52

Rektör Vekili Ali Azar'dan Öğretmenler Günü mesajı

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Azar, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

BEÜ Rektör Vekili Ali Azar, kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi:
"Öğretmenler bir ülkenin en önemli gereksinimi olan nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesinde, bireyin toplumsal hayata hazırlanmasında, milli ve manevi değerlerin genç nesillere dolayısıyla geleceğe aktarılmasında öncü güçtür. Bu meslek, tarihin her döneminde mücadele, özveri, sabır, sevgi ve fedakârlık kavramları ile anılır; çünkü öğretmenlik gönül mesleğidir.
Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması, gelişme ve yenileşme süreçlerine katılması, uluslararası alanda varlığını başarı ile sürdürmesi iyi yetişmiş insan kaynağı potansiyeline bağlıdır. Ülkemizde bugün çocuklarımızın ve gençlerimizin millet olma bilinci ile demokrasiyi ve çağdaş yaşamı özümsemiş, aklı ve vicdanı hür, düşünen, üreten ve en önemlisi edinimlerini insanlık yararına kullanabilme yetisine sahip bireyler olarak yetişmesi ancak öğretmenlerimizin emek ve gayretleri ile mümkün olacaktır. Kadim medeniyetimizde eğitimin temel unsuru olan öğretmenlerimizin yetkinlik ve yetenekleri eğitimle güçlendirilmiş, toplumun geleceğe hazırlanmasını kendine görev olarak belirlemiş bireyler olarak yetiştirilmeleri ise, hedeflerin de ötesine ulaşabilecek yolun başlangıç noktasıdır. Ülkemizi, Başöğretmenimiz Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği hedeflere çıkarma gayreti gösteren tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyorum. Bu vesile ile terör saldırılarında ve görev başında kaybettiğimiz şehitlerimiz başta olmak üzere ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyorum. 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun."

Yorumlar

Bütçe Komisyonunda tersaneler bölgesi dile getirildi

24 Kasım 2017 Cuma 11:43

Bütçe Komisyonunda tersaneler bölgesi dile getirildi

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Savunma Bakanlığının Bütçesinin görüşülmesi sırasında söz alarak tersaneler bölgesini, zırh çeliği ve nitelikli çeliğin üretilmesini gündeme getirdi ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’den destek istedi.

Heyeti selamlayarak konuşmasına başlayan Milletvekili Çaturoğlu sözlerine özetle şöyle devam etti; “Son yıllarda, özellikle on beş yıllık dönem içerisinde ülkemizin savunma sanayisinde almış olduğu yol hiç küçümsenemeyecek bir seviyededir. Bundan dolayı da Sayın Bakanım, sizin nezdinizde bütün çalışma arkadaşlarınızı ben tebrik ediyorum, başarılar diliyorum. Ama burada üzerinde durmamız gereken konu şudur: Biz tabii tank geliştiriyoruz, helikopter geliştiriyoruz, obüslerimizi yapıyoruz fakat bunların birtakım teknik aksamları konusunda, özellikle motor konusunda, motor teknolojisi konusunda sıkıntılarımız var. Mesela -Bakanım siz bahsettiniz- obüslerde kullanılan MTU motorları, işte Almanya menşeili. Dışarıya satılmasına izin vermediklerini ifade ettiniz. Yine aynı şekilde tank motorlarının geliştirilmesinde sıkıntılarımız var, helikopter motorunun geliştirilmesinde birtakım sıkıntılarımız var. Yerli uçak yapacağız; hem yolcu uçağı hem savaş uçağı. Onlarda da bu tip sıkıntılar çıkması muhtemel. Nasıl ki Millî ve yerli otomobilde babayiğitler çıkmışsa ve bunlar da devletimiz tarafından, Hükûmetimiz tarafından, Bakanlığımız tarafından sonuna kadar destekleniyorsa, bu teknik motorlar konusunda da mutlaka bu tür çalışmaların yapılması lazım. Yani, bunları üretecek babayiğitler bulup onların da arkasında durmak, desteklemek lazım. Diğer taraftan, Ülkemizde nitelikli çeliklerin üretilmesine acilen ihtiyaç var. Mesela bu konuda bir zırh çeliği üretemiyoruz. En son Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kurulu bulunan Erdemir bu konuda Yönetim Kurulu kararı aldı zırh çeliği üreteceklerine dair ancak, o konuda da yani süreç olarak ne zaman üretecekleri belli değil. Bunu biraz çabuklaştırmak lazım. Sadece zırh çeliği değil, nitelikli çelik dediğimiz ve özellikle savunma sanayisinde kullanılan çeliklerin de Türkiye’de üretilmesi lazım. Bu altyapı, bu kapasite bizde var, bunun harekete geçirilmesi lazım çünkü diğer her konuda olduğu gibi, dışa bağımlılık noktasında gelecekteki sıkıntıları bertaraf etmek için ve ülkemizin cari açığını kapatmak için bu konuları ele almakta çok önemli fayda var. Bir diğer konu, ben bunu daha önce de gündeme getirmiştim. Zonguldak ilimizin Karadeniz Ereğli bölgesinde bir tersaneler bölgesi var. Bizim dönemimizde açıldı ama 2008 krizini hâlen atlatamadı. 5-6 bin kişi çalışıyordu. Şu anda bütün lambaları kapkaranlık, sönmüş vaziyette ve atıl durumda. Çalışanların sayısı 300-400 kişiye kadar düştü. Burada bizim bir sürü gemi projelerimiz var. Bunlardan birkaçını ne olur burada üretelim ve bu tersaneler bölgemize bir can simidi atalım. Orası da eski günlerine tam dönemese bile mutlaka yine istihdam sağlayacak durumda faaliyetlerine devam etsin diyorum.”
Milli Savunma Bakanlığının 2018 yılı Bütçesinin hayırlı olması dilek ve temennilerinde bulunan Çaturoğlu; "Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyorum" diyerek konuşmasını tamamladı.

Yorumlar

GMİS Yönetim Kurulu Öğretmenler Günü’nü kutladı

24 Kasım 2017 Cuma 11:37

GMİS Yönetim Kurulu Öğretmenler Günü’nü kutladı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu bir mesaj yayınlayarak 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

GMİS Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:
“24 Kasım 1928 tarihi Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bu nedenle 24 Kasım günü, ülkemizde her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyor, tüm öğretmenlerimize sevgi, saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Öğretmenlik; gece gündüz demeden günün 24 saati hayatın her alanında insana görev ve sorumluluk yükleyen, mesai sınırlarını aşan, emeklilikte bile topluma örnek olmayı gerektiren dünyanın en kutsal mesleklerinden biridir. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır” sözündeki gibi öğretmenlerimiz, geleceğimiz için umut ışığıdır. Ülkemizin geleceği, öğretmenlerimizin taşıdığı eğitim ateşi ile daha da aydınlık olacaktır. Öğretmenlerimiz, dün ve bugün olduğu gibi, yarın da geleceğin mimarı olmaya devam edeceklerdir. Ülkemizin ve dünyanın geleceğini şekillendiren öğretmenlerimizin ekonomik ve sosyal sorunlarını çözmek, onların daha sağlıklı şartlarda ve daha iyi koşullarda görev yapmalarını sağlamak zorundayız. Biz Genel Maden İşçileri Sendikası olarak değerli öğretmenlerimizin sendikal mücadelelerine her zaman destek olduk, olmaya da devam edeceğiz. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyoruz.”

Yorumlar

Kaymakam ve Belediye Başkanı elele verdi…

23 Kasım 2017 Perşembe 16:19

Kaymakam ve Belediye Başkanı elele verdi…

Düzce’nin Yığılca ilçesinde Kaymakam Muhammet İkbal Yelek ve Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit ilçenin sorunları için bir araya geldi.

Yığılca'ya yeni atanan Kaymakam İkbal Yelek ve Başkan Yiğit uyum içerisinde çalışıyor. Çalışmaları kapsamında Hoşafoğlu grup suyundaki yedi köyü ilgilendiren su hattı için İSKİ ile işbirliği yapmak ve su sıkıntısını çözme konusunda çalışmaları başlattılar. Yığılca için elele verdiklerini söyleyen İkbal ve Yiğit, Yığılca’yı bir bütün olarak kucaklayacaklarını, sorunların çözümü noktasında bir araya geleceklerini belirttiler.

Etiketler:

Yığılca , cadde , sokak , Muzaffer Yiğit , Kaymakam Muhammet İkbal ,

Yorumlar

Tersaneler bölgesi için Bakan Canikli'den destek istedi

23 Kasım 2017 Perşembe 16:05

 Tersaneler bölgesi için Bakan Canikli'den destek istedi

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Savunma Bakanlığının Bütçesinin görüşülmesi sırasında söz alarak “Tersaneler bölgesini, zırh çeliği ve nitelikli çeliğin üretilmesini” gündeme getirdi ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’den destek istedi.

Heyeti selamlayarak konuşmasına başlayan Milletvekili Çaturoğlu sözlerine özetle şöyle devam etti; “Son yıllarda, özellikle on beş yıllık dönem içerisinde ülkemizin savunma sanayisinde almış olduğu yol hiç küçümsenemeyecek bir seviyededir. Bundan dolayı da Sayın Bakanım, sizin nezdinizde bütün çalışma arkadaşlarınızı ben tebrik ediyorum, başarılar diliyorum. Ama burada üzerinde durmamız gereken konu şudur: Biz tabii tank geliştiriyoruz, helikopter geliştiriyoruz, obüslerimizi yapıyoruz fakat bunların birtakım teknik aksamları konusunda, özellikle motor konusunda, motor teknolojisi konusunda sıkıntılarımız var. Mesela –Bakanım siz bahsettiniz- obüslerde kullanılan MTU motorları, işte Almanya menşeili. Dışarıya satılmasına izin vermediklerini ifade ettiniz. Yine aynı şekilde tank motorlarının geliştirilmesinde sıkıntılarımız var, helikopter motorunun geliştirilmesinde birtakım sıkıntılarımız var. Yerli uçak yapacağız; hem yolcu uçağı hem savaş uçağı. Onlarda da bu tip sıkıntılar çıkması muhtemel. Nasıl ki millî ve yerli otomobilde babayiğitler çıkmışsa ve bunlar da devletimiz tarafından, Hükûmetimiz tarafından, Bakanlığımız tarafından sonuna kadar destekleniyorsa, bu teknik motorlar konusunda da mutlaka bu tür çalışmaların yapılması lazım. Yani, bunları üretecek babayiğitler bulup onların da arkasında durmak, desteklemek lazım. Diğer taraftan, Ülkemizde nitelikli çeliklerin üretilmesine acilen ihtiyaç var. Mesela bu konuda bir zırh çeliği üretemiyoruz. En son Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kurulu bulunan Erdemir bu konuda Yönetim Kurulu kararı aldı zırh çeliği üreteceklerine dair ancak, o konuda da yani süreç olarak ne zaman üretecekleri belli değil. Bunu biraz çabuklaştırmak lazım. Sadece zırh çeliği değil, nitelikli çelik dediğimiz ve özellikle savunma sanayisinde kullanılan çeliklerin de Türkiye’de üretilmesi lazım. Bu altyapı, bu kapasite bizde var, bunun harekete geçirilmesi lazım çünkü diğer her konuda olduğu gibi, dışa bağımlılık noktasında gelecekteki sıkıntıları bertaraf etmek için ve ülkemizin cari açığını kapatmak için bu konuları ele almakta çok önemli fayda var.

Bir diğer konu, ben bunu daha önce de gündeme getirmiştim. Zonguldak ilimizin Karadeniz Ereğli bölgesinde bir tersaneler bölgesi var. Bizim dönemimizde açıldı ama 2008 krizini hâlen atlatamadı. 5-6 bin kişi çalışıyordu. Şu anda bütün lambaları kapkaranlık, sönmüş vaziyette ve atıl durumda. Çalışanların sayısı 300-400 kişiye kadar düştü. Burada bizim bir sürü gemi projelerimiz var. Bunlardan birkaçını ne olur burada üretelim ve bu tersaneler bölgemize bir can simidi atalım. Orası da eski günlerine tam dönemese bile mutlaka yine istihdam sağlayacak durumda faaliyetlerine devam etsin diyorum.”

Milli Savunma Bakanlığının 2018 yılı Bütçesinin hayırlı olması dilek ve temennilerinde bulunan Çaturoğlu; şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyoruz diyerek konuşmasını tamamladı.

Etiketler:

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu , tersaneler , plan ve bütçe komisyonu ,

Yorumlar