Ramazan pidesi vatandaşların tüketimine sunulmaya başlandı

7 Mayıs 2019 Salı 10:53

Ramazan pidesi vatandaşların tüketimine sunulmaya başlandı

İslam aleminin kutsal ayı olan ve 11 Ayın Sultanı Ramazan ayının başlaması ile birlikte Ramazan pidesi de Devrekli vatandaşların tüketimine sunulmaya başlandı

11 Ayın Sultanı olan Ramazan ayının girmesi ile birlikte sofralarımızda olmazsa olmazlar arsında yer alan Ramazan pidesi Devrekli vatandaşların tüketimine sunulmaya başlandı. İlçede bu sene 300 gram sade pide 3 Lira’dan satılırken, 350 gram olan ancak yumurtalı ve susamlı olarak imal edilen pide ise 3. 50 kuruştan satılmaya başlandı. İlçenin en büyük ve en işlek caddesinde bulunan fırında vatandaşlar iftarlık pidesini almak için uzun süre kuyrukta beklemek durumunda kalıyorlar.

Yorumlar

İstinat duvarı çöktü, araçlar zarar gördü...

7 Mayıs 2019 Salı 10:49

İstinat duvarı çöktü, araçlar zarar gördü...

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde toprak kayması sonucu istinat duvarı çöktü. Çökme sonucu 4 araç zarar gördü.

Edinilen bilgiye göre, Alaplı Yeni Siteler Mahallesi R. Bloklar binasının önünde istinat duvarı aşırı yağmurların ardından toprak kayması nedeniyle çöktü. Gece saatlerinde meydana gelen olayda otoparkta bulunan 4 otomobil de çöken duvarın altında kaldı. Vatandaşlar duvarın 15 gün önce yapıldığını öne sürdü.
Alaplı Yenisiteler R. Bloklar'da oturan birçok vatandaş, istinat duvarının aşırı yağmur sonucu gece çöktüğünü belirterek, “İstinat duvarın daha 15 gün önce Belediye tarafından yapıldı. Arabalarımız hasar gördü. Bu duvar buraya yapılırken defalarca belediyeye bildirdik ve önlem alınmasını istedik. Hem yol toprak dolgu ile yapıldı hem de yağmur suyu için belediye hiçbir önlem almadı. Gerekli drenaj yapılsaydı bu olayla karşılaşmayacaktık. Uyarılarımız dikkate alınmadı ve bu olay meydana geldi" dedi.
Öte yandan belediyenin zararları karşılayacağı belirtildi.

Yorumlar

Yanan araç kullanılamaz hale geldi

7 Mayıs 2019 Salı 10:47

Yanan araç kullanılamaz hale geldi

Zonguldak’ta bir aracın motor kısmında çıkan yangında araç kullanılamaz hale geldi.

Yangın, akşam saatlerinde Tepebaşı Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, 16 CDP 19 plakalı aracın motor kısmında bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Çevredeki vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine 110 itfaiye ekipleri sevk edildi. Olay yerine kısa sürede gelen itfaiye ekipleri yanan araçta soğutma çalışması yaparak kısa sürede söndürdü. Şans eseri yangında yaralanan olmazken araç kullanılmaz hale geldi. Polis ekipleri yangınla ilgili inceleme başlattı.

Yorumlar

270 yıllık Ramazan topu geleneğinin yerine...

7 Mayıs 2019 Salı 10:44

 270 yıllık Ramazan topu geleneğinin yerine...

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde 1750 yılında Sultan 1. Mahmut döneminde İstanbul’dan ilçeye gelen Hacı Bin Saidi Hüseyin (Hacı Hüseyin) tarafından başlatılan Ramazan topu geleneğinin yerini gelişen teknoloji ile ses bombası aldı.

1750 yılında İstanbul'dan Alaplı'ya gelen Hacı Bin Saidi Hüseyin'in emri ile Ramazan aylarında iftar ve sahur saatleri topla duyurulmaya başlandı. İlçede 270 yıllık Ramazan topu geleneğinin yerini teknolojinin gelişmesi ile ses bombası aldı. Ramazan ayında topun içine doldurulan bezlerin etrafa saçılarak kirliliğe sebep olması nedeniyle yerine ses bombası uygulaması başlatıldı. Ses bombası, iftar ve sahur vakitlerinde bir zabıta kontrolünde patlatılıyor.
Vatandaşlar, ses bombası uygulamasının çevre kirliliğini önlediğini belirterek, "Ses bombası uygulaması çevreyi koruma adına güzel bir uygulamadır. Fakat geleneksel Ramazan topunun o tok sesini özledik. Ses bombası Ramazan topu ile aynı tadı vermiyor. O eski geleneksel Ramazan topunun sahile konmasıyla beraber orada patlatılmasını istiyoruz" diye konuştular

Yorumlar

İşte orucu bozan ve bozmayan o durumlar!

6 Mayıs 2019 Pazartesi 16:51

İşte orucu bozan ve bozmayan o durumlar!

Milyonlarca kişi on bir ayın sultanı olarak adlandırılan Ramazan'a kavuşmanın mutluğunu yaşıyor. 5 Mayıs Pazar gününü 6 Mayıs Pazartesi'ne bağlayan gece ilk sahur yapıldı. Oruç tutan kişiler her yıl olduğu gibi bu sene de bazı soruların cevabını merak ediyor.

İslam âlemi bir Ramazan ayına daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor. Kardeşlik ve hoşgörü içerisinde geçirilecek olan bu ayda farz ibadetini yerine getirmek isteyenler oruçlarını tutacak. Her Ramazan ayında olduğu gibi orucu bozan şeyler ve orucu bozmayan şeyler ise yine merak konusu olmaya başladı. Orucunu sıkıntısız ve içi rahat bir şekilde tutmak isteyen vatandaşlar için orucu bozan ve bozmayan şeyleri derledik. İşte orucu bozan ve bozmayan şeyler.
- Oruçlu olduğunu unutarak yiyip içmek, Ağza gelen kusuntunun geri gitmesi, Oksijen tüpüyle ilaçsız suni hava vermek, Orucu bozmaya niyet edip de bozmamak, İstemeyerek ağız dolusu kusmak, İsteyerek, zorlayarak biraz kusmak, Sahurda tokluk veren ilaçlar kullanmak, Göze katı veya sıvı ilaç koymak veya ıslak lens takmak, Gıybet etmek, Rüyada ihtilam olmak, Diş çukuruna ilaç koymak, Çiçek, kolonya veya parfüm koklamak, Morfinsiz, iğnesiz diş çektirmek, yutmadan yemeğin tadına bakmak, Sakındığı halde toz ve dumanın boğazdan veya burundan içeri girmesi, Diş çektirince gelen tükürükten az kanı yutmak, Ağzını yıkadıktan sonra kalan yaşlığı tükürükle yutmak, Dişler arasında kalan, nohuttan küçük olan şeyi yutmak, Hacamat olmak, kan aldırmak, akupunktur kullanmak, Kulağa su kaçması, Misvak kullanmak, macunsuz diş fırçalamak (Macunlu fırçalamakla da oruç bozulmaz fakat mekruh olur. Macun yutulursa oruç bozulur, kaza gerekir.), Gusletmek, banyo yapmak, İdrar yoluna pamuk koymak (Şâfiî'de bozar.), sağlam deriye ilaç, krem sürmek, her çeşit yakı, sigara bandı, tokluk bandı koymak, Yaraya imsak vaktinden önce konan sıvı ilacın, imsak vaktinden sonra emilmesi, Yaradan çıkan kan, irin ve benzerlerinin tekrar içeri girmesi, Arı sokması,Dudaktaki yaşlığı yutmak, Banyoda oluşan su buharını teneffüs etmek, Ele iğne batıp kırığının içinde kalması, Kulağa pamuklu çubuk sokmak (Şâfiî'de bozar.), Kanayan yere, kanın durması için kan taşı sürmek, Ağza gelen yemeği, balgamı, kusmuğu veya baştan buruna gelen akıntıyı yutmak, Bel soğukluğu hastalığından dolayı akıntı gelmesi, Evi haşere için ilaçlayan, ister istemez ilacı teneffüs etse de orucu bozulmuş olmaz; çünkü sakınmak zordur, Kaş, bıyık aldırmak, etek tıraşı olmak ve epilasyon orucu bozmaz iken Orucu bozan şeyler ise şu şekilde, Yolculuk, hastalık, ileri derecede yaşlılık gibi meşru bir mazerete dayalı olarak bozulan orucun, sadece kaza edilmesi gerekir. Ayrıca, kasıt olmaksızın yemek-içmek; beslenme amacı ve anlamı taşımayan, yenilip içilmesi mutat olmayan şeylerin tüketilmesi orucu bozar ve durum kazayı gerektirir. Ramazanda bir mazeret olmaksızın tutulmayan oruçlar, günü gününe kaza edilir. Ancak mazeretsiz olarak Ramazan orucunu tutmamak büyük günah olup ayrıca bundan dolayı tövbe istiğfarda bulunmak gerekir.

Yorumlar