Prof. Dr. Burhan Kuzu 16 Nisan'ın önemine değindi

19 Mart 2017 Pazar 01:53

Ereğli Haber

Prof. Dr. Burhan Kuzu 16 Nisan'ın önemine değindi

AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, ENSAR Vakfı Kdz. Ereğli Şubesi tarafından düzenlenen konferansa katılarak 16 Nisan’da halk oylamasına sunulacak olan 18 maddelik anayasa değişikliğini anlattı. Kuzu, 16 Nisan’ın Türkiye’nin kurtuluş günü olduğunu belirterek reddi halinde gelecek nesillerin mezarda rahat bırakmayacağını söyledi.

Ereğli Haber- Ensar Vakfı Kdz. Ereğli Şubesi tarafından Gülüç Büyük Anadolu Otel’de konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu katılırken, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe başkanı Fatih Çakır ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konferansta selamlama konuşması yapan Ensar Vakfı Kdz. Ereğli Şube Başkanı Hüseyin Doğru, vakfın Ereğli ilçesindeki faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ile AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu’da birer selamlama konuşması yaparak 16 Nisan’da ki halk oylamasının önemine değindi.
16 Nisan’da ki halk oylamasının AK Parti yada MHP’nin projesi olmayıp milli bir mesele olduğunu anlatan Kuzu, bu sistemi daha önceki liderlerinde istediğini ancak hayata geçiremediklerini söyledi. Prof. Dr. Kuzu konuşmasında “16 Nisan günü milletimiz sandığa gidecek. Bu memleketin bana soracağınız, bu güne kadar yapmış olduğu işlerin en mühimini yapacak. Bilesiniz ki bu 16 Nisan' da ki oylama Türkiye açısından bir kurtuluş günü oylamasıdır. Bunun reddi bu memleketi çoğa patlar. Bilesiniz ki gelecek nesiller bizleri mezarda yatırmaz. Sürekli gelir sizi orada rahatsız eder. ‘Neden hayır verdin? Bak memleket ne hale geldi. Senin oyun yüzünden geldi’ diye söyler. Bunu şunun için söylüyorum: bu bir AK Parti, MHP projesi değildir. Sonuç olarak bu milletin bir milli meselesidir. Elbette ki biz hazırladık, biz sebep olduk, doğrudur. İşin içinde biz bulunduk. Bu sistemi ilk defa 1977 yılında gündeme getirdik. 40 yıl sonrasına nasip oldu. Merhum Turgut Özal ilk defa tek başına iktidar olduğunda söyledik ama bir sonraki dönem yaparız diye üstünde durmadı. Bir sonraki seçimde iktidara güçlü gelemedi. Özellikle zayıf kaldıkları dönmede gördüler ülkenin ne hale geldiğini, Cumhurbaşkanı makamına çıkınca daha çok istemiş oldular. Ama bugün ki bizim ekip, gerek Cumhurbaşkanımız, gerek başbakanımız gerekse de bizler siyasetçiler olarak en güçlü olduğumuz zaman bunu istiyoruz. Demirel Başkanlığa karşı çıktı zamanında. Ama Cumhurbaşkanı olduğu zaman bizzat beni çağırdı. Görüştük. 28 Şubat olayları ile ilgili olarak yaşananları konuştuktan sonra bana dedi ki, 'Şu başkanlığı getirelim' dedi. Ancak olmadı" dedi.
Türkiye’nin koalisyonlardan çok çektiğini belirten Kuzu, Türkiye’nin daha hızlı yol alması için mevcut sistemden kurtulması gerektiğini ifade etti.
Kuzu, anayasa değişikliği maddeleri hakkında da katılımcılara bilgiler vererek merak edilen sorulara da yanıt verdi.

Yorumlar

"Kaos isteyenlerin gözü Hayır'da"

16 Mart 2017 Perşembe 19:00

"Kaos isteyenlerin gözü Hayır'da"

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, 16 Nisan' da yapılacak referandum öncesinde Elmatepe mahallesinde halkla buluştu. Uysal milletin 16 Nisan'da "evet" diyerek yetkiyi kendi eline alacağını söyledi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal 16 Nisan' da yapılacak olan halk oylaması öncesinde mahallelerde düzenlenen bilgilendirme toplantıları kapsamında Elmatepe mahallesinde vatandaşlarla bir araya geldi. Elmatepe Mahalle Muhtarı Muammer Arslan’dan mahallede yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Uysal, mahalle sakinlerinin de istek ve taleplerini dinledi.
16 Nisan 'da yapılacak olan referandum oylamasının önemine dikkat çeken Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, vatandaşların 16 Nisan’da "evet" diyerek yetkiyi eline alacağını söyledi. Uysal konuşmasında “16 Nisan’da Milletimiz Evet diyerek ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ diyecek ve yetkiyi kendi eline alacaktır. Diyecektir ki; Bir daha bu ülkede koalisyon dönemi istemiyorum. 5 sene sana yetki veriyorum, çalış, ülkeyi istikrara kavuştur, ülkeyi büyüt, güçlendir. Bunları yapmazsan 5 sene sonra seni değiştiririm. Milletvekillerine de diyecek ki, sen yasama faaliyetlerini yürüt, bölgenin sorunları ile daha fazla ilgilen. İşte Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin özeti budur. Bu sistem bir ihtiyaçtan ortaya çıktı. Dün bu ülkeye hizmet veren, Türkiye’nin büyümesini, gelişmesini isteyen siyasi ve devlet büyüklerimiz, Rahmetli Alparslan Türkeş, Muhsin Yazıcıoğlu, Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Turgut Özal, Süleyman Demirel hep bu sistemi konuştular. Ancak; vesayet odakları ile göreve gelmeyi umut edenler ve vesayet odaklarıyla göreve gelenler bunu o zaman reddettiler. Şimdi de reddediyorlar. Artık Milletimiz 16 Nisanda bu vesayeti bitirecek ve yetkiyi eline alacaktır. Ülkemizde kaos isteyenlerin gözü Hayır’da, Türkiye’den umudu olanların gözü ise Evet’de. Son günlerde Batı ülkelerinde yaşananları görüyorsunuz. Almanya’da, Hollanda’da yaşananlar ülkemize demokrasi ve insan hakları dersi vermeye çalışanların gerçek yüzlerini ortaya koyuyor. Hain FETÖ firarileri, PKK-PYD bunların ülkelerinde temsilcilikler açıp, ellerini kollarını sallaya sallaya geziyorlar. Açık açık diyorlar ki, Evet çıkarsa biz biteriz, yok oluruz. 16 Nisan şahlanış ve ülkemizin dirilişi olacak. Terör örgütlerine, iç ve dış mihraklara ve Avrupa’ya karşı yüksek oranda Evet çıkması gerekiyor. Bizim milletimiz sağduyuludur. Halkımız nasıl ki 15 Temmuz’da tankların, tüfeğin, topun önüne çıktıysa 16 Nisan’da da ülkemiz üzerinde oynanmak istenen oyunları bozacaktır” dedi.
Başkan Hüseyin Uysal’ın Elmatepe mahalle gezisine Belediye Başkan Yardımcıları Ayhan Atay ve Esra Alpago, eski ve yeni belediye meclis üyeleri, Zonguldak S.S Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Bölge Birlik Başkanı Mehmet Azman, AK Parti önceki dönem İlçe Başkanlarından Mustafa Demiray, AK Parti önceki dönem milletvekili aday adayları, teşkilat başkanları Saffet Bozkurt ve Zafer Sucu, önceki dönem İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Özçiçek, mahalle muhtarları ve AK Parti gönüllüleri eşlik etti.

Etiketler:

evet , hüseyin uysal , referNDUM , KDZ EREĞLİ ,

Yorumlar

ÇAKIR KONUŞTU

14 Mart 2017 Salı 22:51

ÇAKIR KONUŞTU

AK Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylaması öncesinde, Anayasada değişikliği öngörülen 18 madde ile ilgili vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor.

Çakır, beraberinde bazı Yönetim Kurulu Üyeleri, Gençlik Kolları Yönetimi ve partililerle birlikte İlçeye bağlı Şamlar Köyündeki Esentepe Pazaryerini ziyaret etti. Pazaryeri esnafına ‘bereketli kazançlar’ temennisinde bulunan Çakır, burada bir kıraathanede vatandaşlara hitap ederek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin neler getireceğini anlattı.

Çakır, yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“16 Nisan bir Cumhurbaşkanlığı seçimi değil, Başbakan seçimi değil, bir Muhtarlık ya da Belediye Başkanlığı seçimi değil. 16 Nisan, gelecek 100 yılımızın yönetim şekliyle ilgili bir halk oylamasıdır. Geleceğimize karar vereceğimiz bu 16 Nisan halk oylaması ile ilgili öncelikle geçmişimize bir bakmamız lazım. 1923 yılında Birinci Dünya Savaşı’ndan çıkmış, ardından Kurtuluş Savaşı’nda yedi düvele karşı savaşmış, erkeklerinin çoğunu şehit vermiş bir Türkiye Cumhuriyeti; ninelerimizle, bacılarımızla, çocuklarımızla güçlü bir devlet kurduk. 1950’lere kadar tek partili yönetimler oldu. 1950’de, halkın oylarıyla Adnan Menderes iktidar oldu. 10 yıl hizmet ettikten sonra, 1960 yılında kendini halkın yerine koyan, bu ülkenin sahibi gibi davrananlar tarafından hem görevden uzaklaştırıldı hem de idam edildi.

1960’dan sonra darbecileri koruyan bir Askeri Anayasa yapılıyor. Darbeciler sorgulanamıyor ve yargılanmıyordu. 1971’de bir Askeri Muhtıra daha yaşadık. Bundan sonra sivil yönetim devam etti. Kardeşi kardeşe, köylüyü köylüye ‘sağcı solcu’ diye çarpıştırıyorlar, bir de utanmadan ‘darbenin olgunlaşmasını bekledik’ diyorlar. 1980’de bir Askeri Darbe daha yaşadık. Cumhurbaşkanlığı seçiminde 200 tur yapılmasına rağmen Cumhurbaşkanı seçemeyen bir Türkiye vardı. 80’li yıllardan sonra 28 Şubat geldi. Faiz lobileri, hortumları kesildiği için askeriyenin içindeki bir kesimi kışkırtarak ve aynı zamanda vesayet odakları tarafından parti kapatma yasasından tutun da ellerinden gelen her türlü şeyi yaptılar. Bu hortumcular, yüzde 20 teşvik adı altından devlet bankalarından parayı alıyor, yüzde 120 faizle yine devlet bankasına parayı veriyordu. Arada yüzde 100 faiz alıp parayı cebine koyuyorlardı.

2002’de AK Parti iktidara geldi, artık bundan sonra darbeler olmaz dediğimiz bir Türkiye’de, 15 Temmuz’da, kökü dışarıya bağlı, Türkiye’nin gelişmesini engellemek için içimizdeki hainler ve alçaklar kendi vatandaşına mermi sıktı. Sağlık sistemi bozuktu da bunu düzeltmek için mi darbe yaptınız? Yoksa ekonomi mi bozuktu? Bakıyorsunuz hiçbiri yok. Derdiniz ne? Ülkenin gelişmesini engellemek. Bu devletin ekmeğini yiyeceksiniz, bu milletin verdiği vergilerle maaş alacaksınız, bu ülkenin suyunu içeceksiniz ondan sonra bu ülkeye hainlik edeceksiniz. Artık Türkiye, bundan sonra daha süratli yoluna devam edecektir. Bakınız, hastaneleri birleştireceğiz dedik, sağlık sistemi çöker dediler. Çöktü mü? Allah’a şükür çökmedi, çok daha ilerledi. Toplum içine çok fazla çıkamayan engellilerimize ve bakıcılarına ekonomik destek sağladık, yaşlılarımıza sahip çıktık. Türkiye, bir yerden bir yerlere geliyor. Türkiye, bundan sonra çok daha süratli bir yol alacak. Bu konuda destek vermemiz lazım.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin özü çift başlılığı kaldırmaktır. Nerede bir çift başlılık varsa orası batmaya mahkûmdur. Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘İki kaptan gemiyi batırır’ diyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde geçmişte yaşananları biliyoruz, bunun için biz de halka gittik ve aziz milletimiz yüzde 69 oy ile ‘Cumhurbaşkanını ben seçerim’ dedi. Eğer Cumhurbaşkanını halk seçmiş olsaydı, Ahmet Necdet Sezer bu ülkede Cumhurbaşkanı olabilir miydi? Ahmet Necdet Sezer, rahmetli Bülent Ecevit’e Anayasa kitabını fırlattı servetimizin yarısını kaybettik. Ne Sezer’in maaşı azaldı ne de rahmetli Ecevit’in, olan hazineye oldu. Hazine, aziz milletimizden alınan vergilerin koyulduğu yerdir, hazine bu zararı karşılamak zorunda kaldı. Hani diyorlar ya ‘AK Parti 15 yılda neler yaptı?’ diye, işte biz çalmadık, çaldırmadık, hizmet ettik. 15 senedir iktidarda istikrar var, istikrar sayesinde yollar, okullar, hastaneler, havaalanları, aklınıza ne gelirse yapılıyor. Bu ülkede 30 senedir istikrar olsaydı çok daha farklı yerlerde olurduk. Bizim önümüzü kesmek istediler. IMF’den üçüncü sınıf bürokrat gelirdi, koskoca Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına ayar verirdi. Allah’a hamdolsun IMF’yi kovduk, alacağını ödedik ve dedik ki ama az ama çok kime ne vereceğimizi biz belirler, kendi göbeğimizi kendimiz keseriz.

Türkiye’nin gönül coğrafyası büyüdü, birilerinin hazmedemediği olay bu. Büyük devlet olmak için, sınırlarımızın büyümesine gerek yok. Etki alanımız ve gönül coğrafyamız büyüdüğü zaman zaten büyümüş oluruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de bir açıklama yapıyor, Saraybosna’dan, Makedonya’dan, Kosova’dan, Katar’dan, Suudi Arabistan’dan, Libya’dan, Mısır’dan, Ürdün’den, Irak’tan ses geliyor. İşte Türkiye’nin etki alanı büyüdüğü için, artık biz güçlü bir Türkiye’yiz. Bizim motorumuzun artık yüksek viteslerde kullanılması lazım. Hamdolsun insan gücümüz var ama bürokrasiyi de aşmamız lazım. Üçlü kararname diye bir şey var. Bölgemize bir hizmet alacağız, Bakana, Başbakana ve Cumhurbaşkanına imzalatmamız lazım. Hepsini aynı anda bulmak zor oluyor, zaman kaybına neden oluyor. Artık Türkiye’nin kaybedecek zamanı yok. Türkiye’de tek elden yetkiyi vereceksiniz, hesabını soracaksınız, sizden başka da hiçbir güce teslim olmayacak. Artık hiç kimse halkın yerine kendini koyup, halkın istemediği bir olayı yapamayacak.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde, inşallah güçlü bir şekilde ‘Evet’ çıkarsa Cumhurbaşkanı sizlerin desteğiyle 5 yıllığına gelecek, Muhtar gibi, Belediye Başkanı gibi. 5 senenin sonunda, milletimiz hizmetini beğenirse devam edecek, beğenmezse onu siyasi mezarlığa gönderecek. Bu sistem, sadece Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile alakalı değil. Bu ülkede 15 senedir istikrar varsa, Sayın Erdoğan’ın şahsi becerileri sayesinde var. Ama bu ülke sadece bir kişinin şahsi becerilerine bırakılamayacak kadar büyük bir ülke. Yarın Allah muhafaza görevden değişse ya da Hakkın rahmetine kavuşsa ülkemizin hali ne olacak? Yeniden belirsizlikler, iki veya daha fazla partili koalisyonlar gelecek, bir tanesi diyecek ki Ziraat Bankasını ben alacağım, bir tanesi diyecek ki Emlak Bankasını sen al, Vakıfbank’ı öbürü alsın, herkes yandaşlarına görev zararı adı altında milletin kaynaklarını peşkeş çekecek, ondan sonra ülkemiz büyüyecek! Bu mümkün değil. Bundan dolayı halk kendi seçecek, beğenmediği zaman değiştirecek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde, yüksek bürokratlar da Cumhurbaşkanı ile gelecek Cumhurbaşkanı ile gidecek. Cumhurbaşkanı tekrar seçilmek istiyorsa, bürokratların tamamını milletin dertleriyle hemhal olanlardan seçecek. Birilerinin asıl sıkıntısı bu. Birinci köprüye hayır, ikinci köprüye hayır, havaalanına hayır, ona hayır, buna hayır, her şeye hayır diyorlar. Bu milletin menfaatine bir kere evet dedikleri bir şey var mı? Siz kimin uşaklarısınız? Siz kime çalışıyorsunuz? Hem bu milletin ekmeğini yiyeceksiniz, bu milletin içinde yaşayacaksınız ama bir kere milletin ‘Evet’ dediğine ‘Evet’ demeyeceksiniz. Ben sadece önümüzdeki halk oylaması için demiyorum, halk oylaması gelir geçer; millet ne takdir ederse o olur. Gezi olayları yaşandı bu ülkede, şimdiki Cumhurbaşkanımız, o dönemin Başbakanı Sayın Erdoğan ‘Nedir talebiniz, 5-10 tane ağaç mı?’ diye sordu. ‘Üçüncü boğaz köprüsünden ve üçüncü havaalanından vazgeç’ dediler. Yani sözün özü şu, artık Türkiye hızlı koşmak zorundadır. Kurucu Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi biz ne aldatan olacağız ne aldanan olacağız. 15 senedir bu milleti hiç aldatmadık, hiçbir zaman da aldatmayacağız. Hepinizi güçlü bir şekilde ‘Evet’e destek vermeye; Almanya ile Hollanda’ya da güçlü bir ses vermeye davet ediyorum.”

ŞAMLAR’DAN ‘EVET’ SESLERİ YÜKSELDİ

Yaklaşık 150 kişinin dinlediği Çakır’ın konuşması alkış ve tezahüratlarla sık sık kesildi.

Şamlar Köyü Muhtarı Ayhan Duman, Çakır ve beraberindekilere ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederken; köyünden yüksek oranda ‘Evet’ çıkması için çalışacağının mesajını verdi.

TIP BAYRAMI KUTLAMA ZİYARETLERİNDE BULUNDU

AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, Şamlar Köyü Esentepe Pazaryeri ziyaretinin ardından,14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla İlçedeki sağlık kurum ve kuruluşlarını ziyaret ederek sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutladı.

Etiketler:

FATİH ÇAKIR , AK PARTİ , EVET , REFERANDUM ,

Yorumlar

AK Parti Kızılca ve Ketenciler Köylerindeydi...

13 Mart 2017 Pazartesi 15:01

Ereğli Haber

AK Parti Kızılca ve Ketenciler Köylerindeydi...

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Teşkilatı tarafından Ketenciler Köyü’nde 16 Nisan’da ki halk oylaması çalışmaları kapsamında düzenlenen etkinlik için köye gelen partililer havai fişek ve davul zurna eşliğinde karşılandı.

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Teşkilatı Başkanı Fatih Çakır, Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu ve partililerle birlikte Ketenciler ve Kızılca Köylerini ziyaret ederek vatandaşlara 18 maddelik anaysa maddelerini anlattı.
Ketenciler Köyü’nde Muhtar Ekrem Bozkurt, 16 Nisan’da ki halk oylamasında evet çıkması için destek vereceklerini söyledi. Bozkurt konuşmasında “Köyümüzün sıkıntılarını çözme yolunda bizleri AK Parti Zonguldak Milletvekilimiz ve Ereğli İlçe Başkanımız hiç yalnız bırakmadılar. Bizde Evet çalışmalarında yalnız bırakmayacağız. Bizde Evet demeye hazırız” dedi.
AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, köy muhtarı Halil Bozkurt ve köy sakinlerine desteklerinden dolayı teşekkür ederek, yapılacak halk oylamasının rejim değişikliği veya tek adamlık gibi bir düzenleme içermediğini vurguladı. Çakır konuşmasında şunları söyledi: “14 senedir bir istikrar var ülkemizde. Artık istikrarı kalıcı hale getirmemiz lazım. Kim gelirse gelsin tek başına gelsin. 5 sene seçimsiz çalışma yapsın. 5 senenin sonunda halkımızın önüne çıksın. Ondan dolayı diyoruz ki; çatışmaya meyil vermeden yönetim sistemindeki başkanın elindeki yetkileri, Cumhurbaşkanlığına aktaralım istiyoruz. Biz AK Parti olarak Cumhurbaşkanımız, kurucu Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi ne aldatan olacağız, verebileceğimizi söyleyeceğiz, söylediğimizi yapmakla mükellefiz. Bugüne kadar da böyle geldik. Ondan dolayı yapılacak Halk oylaması rejim değişikliği veya tek adamlık gibi bir düzenleme içermiyor. Bu sistem AK Parti’nin değil, bu sisteme MHP ve BBP’nin büyük desteği var. Yapılacak Halk oylamasında Evet ile birlikte halktan başkası görev değişikliğine götüremeyecek. Yapılacak sisteme sizler ve gelecek nesiller için destek istiyoruz. Bu sistemin özü bu.”
Milletvekili Çaturoğlu, partisinin Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ve beraberindeki heyet Kızılca’nın ardından Ketenciler Köyü’ne geçti. Çaturoğlu, Çakır ve beraberindekiler köye gelişlerinde havai fişekler ve davul zurna ile karşılanırken Ketenciler Köyü Muhtarı Yıldıray Özkara 16 Nisan’da Evet’i desteklediklerini belirttiler. Yapılan karşılama için Köy Muhtarı ve vatandaşlara teşekkür eden AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, 18 maddelik anayasa değişikliği hakkında bilgiler verdi.
AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu’da ziyaretler sırasında vatandaşlardan destek istedi.

Yorumlar

Güzelyurt, Ova ve Yazıcılar Köyü'ndeydiler

12 Mart 2017 Pazar 17:49

Ereğli Haber

Güzelyurt, Ova ve Yazıcılar Köyü'ndeydiler

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Teşkilatı yöneticileri 16 Nisan’da yapılacak olan anayasa değişikliği halk oylaması öncesi Güzelyurt, Yazıcılar ve Ova köylerini ziyaret ederek vatandaşların desteğini istedi. Vatandaşlara hitap eden Çakır, kendilerinin milletin vereceği her türlü karara saygı duyacaklarını söyledi.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu konuşmasında CHP’nin politikalarını eleştirerek, vatandaşlara 18 maddelik anayasa değişikliğini anlattı.
Türkiye’nin ne zaman kendi ayakları üzerinde durmaya başlayıp yürümeye başlasa darbeler yapılarak geriye götürüldüğünü belirten AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, 16 Nisan’da çift başlılığın ortadan kaldırılarak ülkenin daha hızlı yol alacağını söyledi.

“Türkiye’nin önünü kesmek için hep darbeler yapıldı”
Çakır konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Türkiye için önemli bir virajı daha 16 Nisan’da, sizlerin de desteğiyle alacağız inşallah. Yarınlarımızın şekilleneceği bu 16 Nisan için, öncelikle geçmişimize bakmamız lazım. 1923’te, Birinci Dünya Savaşı ardından Kurtuluş Savaşı’ndan çıkmış olan ülkemiz, gençlerini, yiğitlerini şehit vermiş; geride analarımızın, bacılarımızın ve çocuklarımızın kaldığı bir Türkiye Cumhuriyeti’nden yürümeye, koşmaya başladı. 1945’lerde çok partili sisteme geçildi. 1950’de, ‘Son söz milletindir’ diyen Adnan Menderes çıktı; halka yakınlaştı ve halkı dinlemeye başladı. 1960’da, askeri darbeyle idam edildi. Neydi Adnan Menderes’in suçu? Sadece bazılarının isteklerini gerçekleştirmeyip, halkı üstün tutan, Anadolu insanını öne alan bir anlayıştı. Ondan sonra tekrar sivil hayata geçildi, 1971’de bir muhtıra, 1980’de bir ihtilal, ardından 28 Şubat süreci yaşandı. Faiz lobileri, yanlarına aldıkları bir takım dış güçlerle hükümet indirmeye başladılar. Yerine tekrar bir sivil yönetim geldikten sonra da AK Parti iktidarıyla birlikte bir 15 Temmuz’u yaşadık. Dedik ki; ‘bundan sonra Türkiye’de bir daha böyle şeyler olmaz. Yıl 2016, mümkün değil bir kalkışma veya askeri hareketlilik olmaz’ dediğimiz anda maalesef kökü dışarıda, içimizdeki aşağılık insanlar, bu milletin vergileriyle alınan topları, tüfekleri, silahları sivil millete, silahsız insanlarımıza doğrultarak çok sayıda insanımızı şehit ettiler. Devlet sizi en üst makamlara getirmiş, general yapmış, Anadolu insanından topladığı vergilerle en yüksek maaşları vermiş, bu devlet daha size ne verecek? Sağlık sorunu vardı da düzeltmek için mi darbe yaptınız? Hayır. Ekonomiyi düzeltmek için mi yaptınız? Hayır. Ne eksik gidiyordu da düzeltmek için darbe yapmaya kalktınız? Sadece ülkenin gidişatını durdurmak için alçakça ve şerefsizce dışarıdan emir almak suretiyle bunun önü kesildi.

“Darbelerin faturasını milletimiz ödedi”
16 Nisan’ın özü şu; çift başlılığı ortadan kaldıracağız. Siyasi istikrar devam edecek. Bugün Kurucu Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan sayesinde 15 senelik istikrar devam ediyor. Ama 15 seneler devletler için çok uzun süreler değil. Geçmişe baktığımızda, 80’li-90’lı yıllar hep koalisyonlarla geçti. Yaşadık, gördük. Koalisyon dönemlerinde kimlerin istediği oluyor? Bazı medya patronlarının istediği oluyor. Mesela pijama ile Başbakanı karşılayabiliyorlar. Bazı faiz lobilerinin istediği oluyor, 28 Şubat’ta olduğu gibi. Yüzde 20 faizle devlet bankasından teşvik alıyorlar, aynı devlet bankasına yüzde 120 ile faize para koyuyorlar, arada devletin ve bu milletin biriktirdiği hazineden yüzde 100 faiz alarak yaşamayı sürdürüyorlar. 1999’da bankadan çuvalla para alanları gördük, bedelini vatandaşımız ödedi.

“Artık ekonomik özgürlüğümüz var”
İstikrarın neye faydası var? İstikrar koalisyonları ortadan kaldırırsa, kim gelirse gelsin ama sağdan ama soldan, ama Ahmet ama Mehmet güçlü gelecek. Güçlü geldiği zaman da kendisinin tekrar iktidar olabilmesi için bir tek kesime hizmet edecek o da millete. Anadolu insanını, bizim köylümüzü, kentlimizi halk yerine; vatandaş yerine de kendilerini koyup sadece kendilerinin asil olduğunu iddia eden insanların olduğu bir Türkiye’den geliyoruz. Neleri getirmedik ki. Bakın istikrar sayesinden bu hizmetlerin çoğu artarak geldi. Herkes aynı hastaneden hizmet alabilecek dedik, bazı azınlıklar ayağa kalktılar, bu mümkün değil dediler. Sağlık sistemi çöker dediler. Çöktü mü? Hiçbir şey çökmedi hamdolsun. Vatandaşlarımız ilaçlarını istedikleri eczaneden alabilecek dedik, ilk başta eczaneler buna yanaşmadılar. Devletten paramızı alamayız dediler. Baktılar ki paralar ödeniyor, sıraya geçtiler ‘ne olursunuz bizimle de anlaşma yapın’ diye. IMF’den iki tane çantalı adam gelirdi, bizim Başbakanımıza ayar verirdiler. Ekonomik özgürlüğü olmayan bir devlet, özgür denilebilir mi? IMF’ye borcumuzu kapattık, artık özgürüz. Artık emeklimize ve işçimize ne vereceğimize kendimiz karar veriyoruz. İnsansız hava aracımızı yaptık, milli silahlanmamızı tamamladık, bunlara kaynak ayırdık, hamdolsun şimdi kafa kaldıramıyorlar. Doğuda bizim karakollarımız vardı, hele Aktütün’ü hiç unutmuyorum. Çocukluğumuzdan beri kaç kere silahlı saldırıya uğradı, hepsinde 30’un üzerinde şehit verdik. Dedik ki kalekollar yapacağız, yaptık, daha bir tane kalekola saldıramadılar. Suriye sınırını, 911 kilometreyi güvenlikli bölge altına alıyoruz. Ekonomik kaynağınız olmasa bunları yapamazsınız.

“Milletimiz ne derse o”
Bu ülkede puslu havayı en çok çakallar seviyor. Niye? Bir koalisyon olsun iki veya üç ortaklı, biz bunların üzerine medya, para ve uluslararası yapı yoluyla çökelim diye. TÜSİAD açıklama yaptı, ‘gidin IMF’den para alın, yoksa biz biteriz, batarız’ dedi. Tayyip Bey, elinin tersiyle itti. Bizim Allah’a şükürler olsun IMF’ye borcumuz yok, üstüne de para verebilecek gücümüz oldu. Eğer 50 yıldır istikrar olsaydı, 50 yıldır tek bir kişi Cumhurbaşkanı olsaydı; 15 yılda yaptıklarımız bunlar, 50 yılda yapacaklarımızı siz hayal edin. Ama bugüne kadar bunları yapamadık, hep koalisyonlar hep darbeler, kendilerini devletin yerine koyan insanlar vardı, yani vesayet araçları vardı. Biz, Kurucu Genel Başkanımızın dediği gibi siyasette milletten başka bir güç tanımadık, tanımayacağız. Millet bize derse ki ‘evet AK Parti sizin döneminiz bitti, yerinize A gelecek’, saygı duyarız. Milletimiz bize ‘devam edin’ der, saygı duyar, gece-gündüz çalışırız. Hızlı koşmamız için, bizim bu Cumhurbaşkanlığı sistemini mutlaka ve mutlaka hem de yüksek bir oy ile geçirmemiz lazım. 5 yılda bir gelsin, halka yaptıklarını anlatsın, halkta beğenirse devam ettirsin, beğenmezse devam ettirmesin.”

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Teşkilatı tarafından Güzelyurt, Yazıcılar ve Oca Köyü’nde 16 Nisan’da yapılacak olan 18 maddelik anayasa değişikliği maddelerini vatandaşlara anlatmak program düzenlendi. Programlara AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, İl Genel Meclisi Üyeleri Ali Tarakçı, Kazım Beceren, Ayhan Taşdelen, Ereğli Gençlik Kolları Başkanı Hüseyin Alagöz ve çok sayıda partili katıldı.

Güzelyurt Köyü Muhtarı Emin Alkan, Yazıcılar Köyü Muhtarı Muhterem Ersoy ve Ova Köyü Muhtarı Zeki Sevim, AK Parti heyetinin ziyaretlerinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, referandumdan ‘evet’ çıkması için çalışacakları mesajını verdiler.

Yorumlar