Posbıyık'ın gazetecilere hakareti kınandı

7 Ekim 2019 Pazartesi 14:46

Posbıyık'ın  gazetecilere hakareti kınandı

Çağdaş Gazeteciler Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Ayaroğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın ‘’Yalaka Basın’’ sözünü kınadı.

Ayaroğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi; ’’Halil Posbıyık’ın sözlerini şaşkınlıkla izledik. Gazetecilik kamu görevidir; gazetecinin temel amacı haber ve yorum üreterek halkı ve kamuoyunu bilgilendirmektir. Gazetecinin halka ve kamuoyuna karşı mesleki sorumluluğu vardır. Gazetecilikte, kanıtsız iddia ve suçlamaya, iftiraya, yalana, manipülasyona yer yoktur; kanıt ve belgeler tahrif edilemez; doğruluğu kesinleşmeyen haber, doğruymuş gibi sunularak okuyucu-izleyici yanıltılmaz. Her şeye karşın yanlışlığı ortaya çıkan haber ve yorum düzeltilir, yanıt ve düzeltme hakkı kullandırılır. Siz bunlardan hangisini yaptınız? Kamuoyunun haber alma hakkı demokrasinin temel ilkesidir. Siz isim vermeksizin basını “yalaka” ve “yalaka olmayan” basın diye ayıramazsınız. Sizi eleştiren “yalaka” olacak, ya lehinize yazan ne olacak? Bu yapılan konuşma siyasi etik ve değerlere asla sığmıyor. Kenti yönetenlerin sözlerine dikkat etmeleri gerekiyor. ’’

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Halil Posbıyık , Eleştiri , Kınama

Yorumlar

"Kültür Mantarı Üretimi" kursu açıldı

7 Ekim 2019 Pazartesi 14:11

"Kültür Mantarı Üretimi" kursu açıldı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü 2019 yılı eğitim programı çerçevesinde "Tarımsal Nüfus Gençleşiyor" projesi ile İŞKUR İl Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü katkıları ile ilçe müdürlüğü toplantı salonunda 17 kursiyerin katıldığı 11 gün sürecek olan "Kültür Mantarı Üretimi" kursu düzenlendi.

 Ziraat Yüksek Mühendisi Asiye Şenbaş tarafından verilen kursun açılışında kurs hakkında bilgi veren İlçe Tarım ve Orman Müdürü Coşkun Ulutaş, "Müdürlüğümüz 2019 yılı eğitim ve yayım programı kapsamında 5 adet kurs planlamıştık. Bugün ikincisi olan Kültür Mantarı Üretimi kursunu açmış bulunuyoruz. 2019 yılı içinde önce koyunculuk kursu açmıştık. Şu an başlayan kurstan sonra fındık ve meyvecilikte budama kurslarını açacağız. Amacımız gençlerimize tarımı sevdirmek ve benimsetmek, daha bilinçli, eğitimli olarak tarımda, üretimde yer almalarını sağlamak, bir iş kolu olarak görmeleri için ve teknolojiden de yararlanarak tarım alanında uğraşlardan tad almaları için yapılacakları öğretmektir. Kursumuza katılan kursiyerlerimize başarılar diliyorum. Ayrıca projeye destek sağlayan İŞKUR İl Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne de teşekkür ediyorum. Kültür mantarı üretimi kursumuza katılamayan genç çiftçilerimizi fındık ve meyvecilik kurslarımıza davet ediyorum" dedi. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , proje , Kültür Mantarı Üretimi k ursu

Yorumlar

İstasyon GemicilerSpor kaynaşma kahvaltısı düzenledi

7 Ekim 2019 Pazartesi 13:48

İstasyon GemicilerSpor kaynaşma kahvaltısı düzenledi

Zonguldak Deplasmanlı Amatör Süper Lig’e çıkan Çaycuma Grubu takımlarından İstasyon GemicilerSpor dayanışma ve kaynaşma adı altında sabah kahvaltısı organizasyonda davetlilerle bir araya geldi.

 Çaycuma Seka Sosyal Tesislerinde gerçekleşen dayanışma ve kaynaşma kahvaltı programına çok sayıda davetli katıldı. İstasyon GemicilerSpor yönetim kurulu tarafından Spor Kulübünün yararına düzenlenen kahvaltı yoğun katılımla gerçekleşirken İstasyon Gemiciler Spor Kulübü Başkanı İlker Karahatıl, kulüp yöneticileri ve futbolcular adına ana sponsoru olan Yurtbay Seramik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İşadamı Zeki Yurtbay’a ve tüm davetlilere katkılarından dolayı teşekkür etti. Düzenlenen kahvaltıda birlik ve beraberlik örneği sergilendi. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , Çaycuma Seka Sosyal Tesisi , kahvaltı , toplanma

Yorumlar

Demiryolcu Çocukları Grubu bir araya geldi

7 Ekim 2019 Pazartesi 12:42

Demiryolcu Çocukları Grubu bir araya geldi

Türkiye'nin birçok ilinden çok sayıda Demiryolcu Çocukları Grubu üyesi, Aydın'ın Selçuk ilçesi Çamlık Beldesindeki tren müzesinde buluştu.

 Sosyal medyada oluşturdukları Demiryolcu Çocukları Grubundaki yaklaşık 200 kişi, Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesinde buluşarak yaklaşık 40 yıl önce babalarının ve eşlerinin görev yaptığı lokomotiflerle hatıra fotoğrafı çektirdi. 
Grup kurucularından Serkan Basavul ve arkadaşlarının organize ettiği kahvaltılı tanışma toplantısına Afyonkarahisar, İzmir, Uşak, Zonguldak, Konya, Kayseri gibi illerden yaklaşık kadınlı erkekli 200 kişi katıldı. Bundan yaklaşık 40 yıl önce istasyon lojmanlarında trenlerin arasında büyüdüklerini anlatan katılımcılar birbirlerine hikayelerini anlattı. Anılarını tazeleyen grup üyeleri, zaman zaman duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Grup yöneticilerinden Serkan Basavul yaptığı açıklamada "Biz bu grubu babaları eşleri emekli olmuş, rahmetli olmuş Demiryolcu Çocukları Grupları tanışsın zaman zaman bir araya gelsin diye kurduk. Çünkü demiryolculuk bir sevdadır, fedakarlık isteyen bir meslektir. Anadolu'nun ücra istasyonlarında babaları görev yaparken bu arkadaşlar da o istasyonlarda aynı zorlukları yaşayarak büyüdüler, okul sorunları oldu. Zorlu kış şartlarında onlarda istasyon lojmanlarında yaşadılar. Her birinin hayat hikayesi farklı. Yılda birkaç defa toplanıyoruz bu şekilde, mutluyuz" dedi. 
Grup kahvaltının ardından lokomotifleri gezerek fotoğraf çekti. Grup Atatürk vagonunun önünde aile fotoğrafı çekimi ile vedalaşıp ayrıldılar. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Demiryolcu Çocukları Grubu

Yorumlar

Zonguldak'ta sağanak yağış

7 Ekim 2019 Pazartesi 12:12

Zonguldak'ta sağanak yağış

Zonguldak'ta sağanak yağış nedeniyle Kozlu ilçesindeki derenin taşması sonucu yaşlı çiftin evine ulaşımın sağlandığı yaya köprüsü çöktü. Mahsur kalan çiftin imdadına AFAD ekipleri yetişti. Kurtarılan yaşlı çift yakınlarının yanına yerleştirildi.

 Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sağanak yağış ve sel uyarılarının ardından gece saatlerinden itibaren kent merkezinde sağanak yağış etkili oldu. Kozlu ilçesine bağlı İhsaniye Mahallesi'nden geçen derenin debisi sağanak yağışla birlikte yükseldi. Yükselen dere Sevim ve Fedai Kod isimli yaşlı çiftin evine ulaşımı sağlayan yaya köprüsünün çökmesine sebep oldu. 
Yaşlı çiftin durumunu fark eden komşuları AFAD ekiplerini aradı. Kısa sürede olay yerine gelen ekipler, yaşlı çifti kurtardı. Sağlık durumları iyi olan çift, yakınlarının evine yerleştirildi. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , sağanak yağış , yaya köprüsü çöktü

Yorumlar