Posbıyık imar revizyonuyla neyin peşinde?

3 Aralık 2019 Salı 16:39

Ereğli Haber

Posbıyık imar revizyonuyla neyin peşinde?

Kdz. Ereğli’de 2012 yılında yoğun tartışmalara neden olan İmar Revizyonu yarın yapılacak belediye meclisinde yeniden gündeme geliyor. Şimdi herkesin merak ettiği soru şu; Kendisini belediyecilikte duayen ilan eden Halil Posbıyık 2012 yılındaki revizyon çalışmalarında neyi eksik yaptı? Revizyon ile Halil Posbıyık’ın asıl amacı yine 2012 yılında gündeme gelen iddialar mı?

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli Belediyesi’nin 2019 yılı aralık ayı son toplantısı yarın saat 10.00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak. Belediye meclisinin gündemi Şu şekilde;
1.Belediyemiz 2020 mali yılı Gelir Tarifesinin görüşülmesi, 2.Ödenek aktarması yapılmasının görüşülmesi, 3.Ereğli Belediyesi Personel Limited Şirketi’nin Finansal Kiralama Yöntemi ile İş Makinesi satın almasının görüşülmesi, 4.Karadeniz Ereğli Belediyesi Servis Aracı Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasının görüşülmesi, 5.Belediyemiz Zabıta Müdürlüğü Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasının görüşülmesi, 6.İlçenin çeşitli mahallelerinde bulunan mülkiyeti Belediyemize ait yoldan ihdas parsellerin satış veya takasına ait komisyon raporunun görüşülmesi, 7.Kdz. Ereğli İlave ve Revizyon İmar Planları yapılmasının görüşülmesi, 8.Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’ne ait imar plan tadilat (trafo alanı) taleplerinin görüşülmesi, 9.Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülmekte olan “2020 yılı Sanayi ve Çevre Altyapısı Mali Destek Programı” kapsamında Belediyemizce hazırlanacak olan projenin imzalanabilmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesinin görüşülmesi.

Revizyon yeni bir rant kapısı mı?
Kdz. Ereğli Belediyesi’nin 2012 yılında yaptığı İmar Revizyonu çalışmaları sırasında “Avanta” ve “Rüşvet” iddiaları ayyuka çıkmış, bazı arsa sahiplerine ayrıcalıklar tanındığı söylenmişti.
Peki yeni yapılacak İmar Revizyonu çalışmalarında asıl amaç ne?
Kendisini Belediyecilikte duayen ilan eden Halil Posbıyık 2012 yılında ki revizyon çalışmalarında neyi eksik yaptı, hangi yanlışları yaptı ki bu gün tekrar imar revizyonu çalışması yapılmasına ihtiyaç duydu? İmar Revizyonu ile bazı arsa sahiplerine bedelleri karşılığında büyük rantlar mı kazandırılacak?
Yeşil alanlar imara mı açılacak?
7 yılda ikinci kez imarı revizyonu yapılmasının gerçek sebebi nedir?
Ereğli Halkı asıl bu soruların yanıtlarını bekliyor.
2012 yılında Halil Posbıyık tarafından gündeme getirilen imar revisyonuna “Şaibeli” olduğu gerekçesiyle CHP’li 3 belediye meclis üyesi ile AK Parti grubunun tamamı karşı çıkmıştı.

Yorumlar

Afgan uyruklu öğrencinin büyük başarısı...

3 Aralık 2019 Salı 15:15

Afgan uyruklu öğrencinin büyük başarısı...

Madenciler anısına yapılan koşuda Afgan uyruklu öğrenci Medi Rezai, yıldız erkekler kategorisinde onlarca sporcuyu geride bırakarak birinci oldu.

 Maden Mühendisleri Odası tarafından Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu'nda, 'Madenci Koşusu' yapıldı. Yıldız erkekler kategorisinde yarışlarda Kilimli Cumhuriyet Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi ve aynı zamanda Afgan uyruklu Medi Rezai birinci oldu. Rezai, onlarca sporcuyu geride bırakarak kürsünün en tepesine çıkmanın gururunu yaşadı. Afgan uyruklu öğrencinin geçtiğimiz yıl da aynı kategoride yarışlarda birinci olduğu öğrenildi. Öte yandan yarışların sonunda Rezai, birincilik madalyasını madencilere armağan etti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , madenciler günü , afgan uyruk , madenci koşusu

Yorumlar

Madenciler için koştular...

3 Aralık 2019 Salı 14:53

Madenciler için koştular...

Maden Mühendisleri Odası tarafından Madenciler günü nedeniyle Karaelmas Kemal Köksal Stadyumunda Madenciler Koşusu düzenlendi.

 Maden Mühendisleri Odası tarafından 4 Aralık kapsamında Karaelmas Kemal Köksal Stadyumunda Madenci Koşusu yapıldı. Müsabakalara Merkez İl ve İlçelerden onlarca sporcu katıldı. Yarışlar Küçükler, Yıldızlar ve Gençler olmak üzere 3 kategoride yapıldı. 
Karaelmas Kemal Köksal Stadyumunun ev sahipliğinde yapılan madenci koşusunda sporcular soğuk hava da bir birlerini geçmek için kıyasıya mücadele verdi. Öte yandan bazı sporcular ise zaman zaman yarışlarda zorlansalar da parkuru tamamladı. Ardından soğuk hava nedeniyle bir kaç sporcu baygınlık geçirdi. 
Yarışların sonunda dereceye giren sporculara ödül töreni düzenlendi. Kategorilerinde dereceye giren sporculara Maden Mühendisleri Odası sponsorluğunda madalya, hediye çeki ve eşofman takımı hediye edildi. 
Atletizm İl Temsilcisi Erol Emral,''Yarışları en iyi şekilde tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün çocuklarımız madenciler için koştu. Bunun bizler için ayrı bir önemi var. Biz madenci kentinde yaşıyoruz. İnanıyorumki madencilerimizi de piste en iyi şekilde andık. Müsabakalarda dereceye giren bütün sporcuları tebrik ediyorum''diye konuştu 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Maden Mühendisleri Odası , Madenciler Günü , spor , koşu

Yorumlar

Uzmanından konserve uyarısı...

3 Aralık 2019 Salı 14:47

Uzmanından konserve uyarısı...

Zonguldak'ta yaşayan Yıldız çiftinin; "clostiridium botilinum" bakterisi sebebiyle yedikleri gıdadan zehirlenmelerinin ardından yoğun bakımda tedavileri sürüyor. BEÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Cömert ise özellikle evde hazırlanan konservelere dikkat çekti. Cömert, hastalığın belirtilerini de anlattı.

 Çaycuma ilçesine bağlı Kayıkçılar köyünde yaşayan 55 yaşındaki Ramazan Yıldız ve 54 yaşındaki eşi Zuhriye yedikleri gıdadan zehirlendi. BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne kaldırılan çift, "Clostiridium botilinum" bakterisinin sebep olduğu zehirlenme nedeniyle tüm fonksiyonları felç olan çiftin yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor. BEÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Cömert, bakterinin tanımını yaparak insanlar üzerindeki etkisini açıkladı. 

"Besin zehirlenmesi olarak ifade edilmekle birlikte, biz bu hastalığı daha ziyade kas felci şeklinde görüyoruz" 
BEÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Cömert, "clostiridium botilinum" isimli bakterinin doğası gereği oksijensiz ortamlarda yaşadığına dikkat çekti. Mikroorganizmanın doğada çok yaygın bulunduğunun altını çizen Cömert, "Bu klinik tabloya sebep olan Clostiridium botilinum isimli bakteri. Bu bakterinin üretmiş olduğu toksin botilizm adı verilen bu klinik tabloya yol açmakta. Aslında Clostiridium botilinum doğası gereği oksijensiz ortamlarda bulunan bir mikroorganizma. Ama doğada da çok yaygın olarak bulunuyor. Doğada spor oluşturarak kalıyor. Bakterilerin sporları dış ortam koşullarına en dayanıklı olan yaşam formlarıdır. İnsanda sporların alınmasıyla hastalık yapan çok az sayıda bakteri var. Bunlardan biri de Clostiridium botilinum. İki farklı yaş grubunda iki farklı alınım şekli var. Bunlardan bir tanesi yeni doğan yeni bebeklik döneminde 1 yaşından önce anne sütüyle beslenen bebeklerde, bağırsaklarda bakteri florası tam olarak oluşmadığı dönemde bu mikroorganizma sporlarıyla alınarak insan bağırsağına yerleşip burada toksin üretebiliyor. Aslında bu bakteri besin zehirlenmesi adı verilen klinik tabloya neden oluyor olarak bilinmesine rağmen asıl etkisi sinirler üzerine. Sinirlerden salınan bir molekül var. Bu molekül kaslarımızın çalışmasını, kasılmasını sağlayan bir molekül. Clostiridium botilinumun üretmiş olduğu toksin bu molekülün salınmasını engelliyor. Dolayısıyla çizgili kasların salınmasını bloke ediyor. Bu nedenle biz bu hastalığı daha ziyade kas felci şeklinde görüyoruz. Öncelikle küçük kaslardan başlayarak göz, yutkunma kasları gibi bunları etkiliyor. Buna bağlı olarak çift görme, yutamama gibi belirtiler oluyor. Bağırsak kaslarımızın etkilenmesine bağlı olarak kabızlık ve ardından kaslarımızda genel güçsüzlük ve ardından da vücudumuzda çok hayatı bir kas olan diyafram kası etkileniyor. Bu bizim soluk alıp vermemizi sağlayan bir kas. Solunum felci nedeniyle de solunum yetmezliği sonucunda ölüm ortaya çıkıyor. Hastayı kaybetme nedeni de zaten solunum felci şeklinde" diye ifade etti. 

"Bebeklerde uykuda ani ölüm sendromunun en önemli nedeni 'Clostiridium botilinum' tablosudur" 
Bir yaş öncesi bebeklerdeki "Clostiridium botilinum" vak'aların anlatan Prof. Dr. Füsun Cömert, "Bebeklerde oluşan bu klinik tabloda biz bebekleri uykuda ani ölmesi şeklinde görüyoruz. Önce ses kısıklığı, cılız ağlama, kabızlık şeklinde ortaya çıkıyor. İlerleyen bir kaç saat içerisinde de bebek uyuduğu zaman uykusunda solunum felci geliştiğinde ölüyor. Bebeklerde görülen ani ölüm sendromunun da en önemli nedenlerinden bir tanesi clostiridium botilinum tablosudur. Erişkinlerde ise bağırsak florası çok daha zengin olduğu için bakterinin dışarıdan vücuda yerleşip toksin üretmesi zor. O nedenle biz toksini dışarıdan hazır alıyoruz. Bir besin maddesinin üzerine yerleşiyor. Orada toksin yapıyor. Biz bunu da yiyerek alıyoruz" dedi. 

"Bakteri için en uygun ortam konserve gibi kapalı ortamlar" 
"Clostiridium botilinum" isimli bakterinin oksijensiz ortamda çoğalarak toksin üretmesi dolayısıyla konserve gibi kapalı ortamların en uygun ortamlar olabileceğini anlatan Cömert, konserveleri hazırlarken dikkat edilmesi gerekenleri de şöyle vurguladı: "Bakteri oksijensiz ortamı sevdiğinden dolayı konserve gibi kapalı ortamlar en uygun ortam. Konservelerin uygun teknikle yapılması gerekiyor. Biz konserveleri hazırlarken uygun teknik kullanmazsak farkına varmadan bakteri sporlarının da bulunduğu kavanozu kapattığımızda bakterinin üremesi için çok elverişli bir ortam oluşturmuş oluyoruz. O nedenle de hep literatüre baktığımızda bu tür hastalık tabloları konserve ilişkili. Özellikle evde üretilen konservelerle ilişkili olarak gösterilmiş. Konserveleri evimizde herkes üretiyor. Ben de evde konserve yapıyorum. Nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Bir kere konserveleri hazırlayacağımız kavanozları ve kapaklarını kaynatarak steril hale getirmek gerekiyor. Her seferinde yeni kapak kullanılması gerekmekte. Bakteri sporları sebzelerin üzerinde fazlaca bulunabiliyor. O nedenle sebzelerin bulunduğu konservelerde daha azami dikkat sarf etmek gerekiyor. Konserveyi hazırladıktan sonra ağzını da çok iyi kapattığımızdan emin olmamız gerekiyor. Konserve yapıldıktan sonra büyük ve içi su dolu tencerelerde konserveler de tamamen suya daldırılmış şekilde bir saat kaynatılması öneriliyor. Aslında ideal olan düdüklü tencere gibi basınçlı ortamda 15 dakika gibi pişirilmesi. Çünkü sporlar çok dayanıklı olduğu için kaynatmaya rağmen ölmeyebilir. Basınçlı ısı uyguladığımız zaman sporları ortadan kaldırmamız daha mümkün. Bu ısıl işlemi yaptıktan sonra da konserveleri ters çevirip bir gün oda sıcaklığında bekletiyoruz ve havanın tamamen boşalmış olmasına dikkat ediyoruz. Konservelerin kapaklarının içe bombe yaptığının gözlenmesi önemli. Muhafaza edilirken de serin ortamlarda muhafaza edilmesi gerekiyor. Botilinum toksininin 80 santigrat derecede 15 dakika gibi bir sürede etkisini kaybettiği tespit edilmiş. O yüzden hazırlanan konservelerin tüketilmeden 15-20 dakika ısıtılması yine toksinin etkisiz hale getirilmesi açısından önerilen bir yöntem. İster ev tipi ister sanayi tipi konserveler olsun marketten de alırken konservelerin kapaklarını kontrol etmemiz lazım. Kapakları dışarıya bombe olmuş olan konserveleri almamamız ve tüketmememiz gerekiyor. Çünkü bu içeride bakteri üretmesinin en iyi göstergesi. Çocuklarımıza da 1 yaş altında, en fazla suçlanan gıda da bal olduğu için, bal verilmesini önermiyoruz. Bal doğada yapılan bir gıda maddesi. Arıların doğadaki dolaşımı sırasında bakteri sporları ile teması çok mümkün olduğundan balın içinde Clostiridium sporu bulunma ihtimali fazla. Bu önlemlere, temizlik ve hijyen koşullarına dikkat edilerek ve olası tehlikeler hakkında bilgi sahibi olunarak kapak kontrolü yapıp, temiz ve yeni kapak kullanılarak botulinum tehlikelerin önlenebilir. Bilinçli olmak oldukça önemli, uyanık olmak lazım. Çünkü toksin vücuda geri dönüşümsüz bağlanıyor. 6 ay gibi bir ömrü var. Oluşan bu toksik reaksiyonun geri dönüşü için hastanın 6 ay ila 1 yıl gibi süreyle izlenmesi gerekiyor. Bu da oldukça sıkıntılı bir durum. Hasta ve yakınları için. Bu süreçte olabilecek daha farklı komplikasyonların ortaya çıkabilme ihtimali nedeniyle." 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , clostiridium botilinum bakterisi , konserve , zehirlenme uyarısı

Yorumlar

Bektaş: "engelliler adına güzel projeler gerçekleşti"

3 Aralık 2019 Salı 14:36

Bektaş: "engelliler adına güzel projeler gerçekleşti"

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin, öğretmen ve öğrenciler Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Vali Erdoğan Bektaş; "Son dönemde ülkemiz engelliler adına sosyal faaliyetler acısından güzel yerlere geldi güzel projeler gerçekleşti" dedi.

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü çerçevesinde Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş'ı, Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin, Zonguldak Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Kapıcı, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Kemal Gümrükçü, öğretmen ve öğrenciler ziyarette bulundu. 
Ziyarette ilk konuşan Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin; "Zonguldak engelliler için zor bir şehir ama bizler çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki aylarda çalışmalarımızın sonucunu alacağımızı düşünüyoruz. Ayrıca dernek binamızın yenilenmesini rica ediyoruz. Engelli arkadaşlar ve ailelerin bir arada olmaları için bir yer olmalı" dedi. 
Çatalağzı Engelliler Derneği Başkanı Özcan Albas da; "Ulaşımla ilgili sıkıntılar yaşıyoruz. Valilikte engelliler için sadece tek araç yeri var bununla ilgili bir çalışma bekliyoruz" dedi. 
Vali Erdoğan Bektaş da konuşmasında Engellilerin aileleri ve öğretmenleri karşısında saygıyla eğildiğini belirterek şunları ifade etti. 
"3 Aralık Dünya Engelliler Günü nü kutluyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili STK'lar hocalarımız, ve derneklerimiz ziyarete gelmişler teşekkür ediyoruz. Bir ülkede yaşayan ülkeler ne kadar rahatsa o kadar gelişmiş demektir. Bu bütün dünyada böyledir. Son dönemde ülkemiz engelliler adına sosyal faaliyetler acısından güzel yerlere geldi güzel projeler gerçekleşti. Biz bu anlamda mutluyuz. Bu mutluluğa kolay ulaşılmadı. Önce aileler sonra kurumlardaki öğretmenler olmasaydı bu mutluluk yaşanmazdı. Bu fedakarlık karşısında saygı ile eğiliyoruz" dedi. 
Ziyaretin ardından Vali Erdoğan Bektaş engelli öğrencilere çeşitli hediyeler takdim ederken engelli öğrencilerde Vali Bektaş'a çiçek takdim ettiler. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Vali , Erdoğan Bektaş , 3 Aralık engelliler günü , etkinlik

Yorumlar