Pestilci çini sanatını yaşatıyor...

10 Nisan 2017 Pazartesi 20:20

Pestilci çini sanatını yaşatıyor...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Pestilci Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Kaşi Seramik ve Çini Atölyesi kurs eğitmeni ve çini sanatçısı Sümeyra Bilgin Gündoğdu ve 10 kursiyerin yaptığı eserler düzenlenen sergide sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Kdz Ereğli ve bölgenin tek çini atölyesi Kaşi Seramik 4. Çini Sanatı Sergisi’ni bu gün Atatürk Kültür Merkezi Osman Zeki Oral sergi salonunda açtı.
Serginin açılışını Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ile Pestilci Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şaban Pestilci birlikte yaptı.

Uysal : “Bu tür projeleri destekleyeceğiz”
Açılışta konuşan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal Çini sanatının yaşatılması için verdikleri emeklerden dolayı Kaşi Seramik ve Çini Atölyesi’ne teşekkür etti. Uysal açılışta yaptığı konuşmada;
“Özellikle hocamızı ve çalışmaya katılan kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. İnşallah daha güzel çalışmalarda bir araya gelmek üzere başarılarının devamını diliyoruz. Karadeniz Ereğli Belediyesi olarak yanlarındayız. Projelerini destekleyeceğiz. Daha güzel ortamlarda çalışma yapabilmesi için yeni mekanlar yaratmak için hep beraber olalım diyorum” dedi.

Çaturoğlu “Bizimde içimizde bir sanat tutkusu var”
AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu ise kendisininde sanata ilgi duyduğunu belirterek böyle güzel eserlerin sergilendiği sergide bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi. Çaturoğlu konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Ben öncelikle değerli hocamızı tebrik ediyorum. Bölgede ilk ve tek olan bir sanatı hem icra ediyor, hem de öğrencilerine öğretmek suretiyle bugün böyle güzel bir sergi açılışında bizi buluşturdu. İnsanlar bizi hep siyasetçi yönümüzle hatırlarlar ama bizim içimizde de bir sanat tutkusu var. İnşallah şimdi bu nadide eserleri hep beraber seyredeceğiz. Biz de elimizden gelen ne olursa, Zonguldak milletvekili olarak çalışmalara katkıda nasıl bulunabilirsek, her konuda yardımcı olmaya gayret edeceğiz. Karadeniz Ereğli’mize ve Zonguldak’ımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Pestilci ailesi Çini sanatını yaşatıyor
Sergideki eserlerde Selçuklu, Osmanlı ve modern çizgilerin kullanıldığını dile getiren Kaşi Seramik eğitmeni ve çini sanatçısı Sümeyra Bilgin Gündoğdu, şu ana kadar 100’ü aşkın kursiyere çini sanatını öğrettiklerini söyledi. Bilgin gazetecilere yaptığı açıklamada “Ereğli ve bölgemizde tek olan Kaşi Seramik Atölyesi olarak, değerli kursiyerlerimizle yaptığımız eserleri sergilemek ve tanıtmak istedik. Katılanlara çok teşekkür ederim. 10 kursiyerimizle birlikte hazırladığımız eserleri Atatürk Kültür Merkezi Osman Zeki Oral Sergi Salonunda çini severlere ürünlerimizi sunacağız. 500’ü aşkın eserle sergimizi açtık. Selçuklu dönemi, Osmanlı dönemi ve modern çizgilerle çalışmalar yaptık. Çalışmalarımıza eylül ayında başladık. Eylül ayından bugüne kadar bu sergiye emek verdik. Bugüne kadar 4 sergi açtık. Yüzü aşkın öğrenci yetiştirdik. Bölgede ilk ve tekiz. Pestilci Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteriyoruz. Sayın Mehmet Şaban Pestilci, Sayın Hasan Ali Teberoğlu ve Semih Çolak’a özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bu sanatın yaşatılmasında onların katkıları büyüktür. Sergimiz 13 Nisan Çarşamba günü akşamına dek gezilebilecek” dedi.
Açılış kurdelasının kesilmesinin ardından sergiyi gezen Milletvekili Çaturoğlu, Belediye Başkanı Uysal ve AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, canlı çini performansı standında çini işledi. Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, çini performansının ardından, “Siyaset yapmak bundan kolay” diyerek espri yaptı. Çini sanatçısı Sümeyra Bilgin Gündoğdu ve kursiyerleri sergiyi gezen sanatseverlere kendi eserleri hakkında bilgiler verdi.

Etiketler:

çini , pestilci ,

Yorumlar

Fotoğraflarla Ereğli'yi anlattılar

7 Nisan 2017 Cuma 21:22

Ereğli Haber

Fotoğraflarla Ereğli'yi anlattılar

Kdz. Ereğli Denizcilik Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ile Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulu’nun birlikte yürüttüğü “Yaşadığım Şehri Seviyorum” (I Love My Town) sloganı ile yürütülen E Twenning projesi kapsamında Kdz. Ereğli’yi anlatan resim sergisi açıldı.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli Hatice Erdem Denizcilik Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ile Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulu Müdürlükleri tarafından ortaklaşa yürütülen I Love My Town sloganı ile yürütülen E Twenning projesi kapsamında Atatürk Kültür Merkezi Osman Zeki Oral Sergi Salonu’ndaki resim sergisi açılışı gerçekleştirildi.


Serginin açılışını Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, İl Milli eğitim Müdür Yardımcısı Hasan Sarıhan, İlçe Milli eğitim Müdürü Numan Korkmaz ile Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Bulak birlikte yaptı.
Madenoğlu Türkçe’sinide istedi.


Açılışta konuşan Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu İngilizce yazılan I Love My Town sloganının Türkçesi “Yaşadığım Şehri Seviyorum’un da en üste yazılmasını istedi. Madenoğlu sergide emeği geçenlere teşekkür ederken, böylesine güzelliklerin her zaman paylaşılması gerektiğini savundu.

Korkmaz’dan projelere tam destek
E Twenning projesinin Kdz. Ereğli’de yapılmasının kendisini çok mutlu ettiğini dile getiren Kdz. Ereğli İlçe milli eğitim Müdürü Numan Korkmaz bu tür projelere desteklerinin artarak devam edeceğini söyledi. Korkmaz konuşmasında öğrenci ve öğretmenlerin bilgi düzeylerini artıran ulusal ve uluslararası projelerde Kdz. Ereğli’nin önemli bir yerde olduğunu ifade etti. Korkmaz “Modernleşme ve şehirleşme süreçlerini yaşıyoruz. Yavaş yavaş geleneklerimizi kaybetmekle yüz yüze kalıyoruz. Bizim köylerimizde söylenen türkülerimiz ve manilerimiz vardı. Ninelerimizin söylediği türküler halen kulağımızdadır. Bunları tekrar hatırlatması ve kültürümüze sahip çıkması açısından bu projeler çok önemli. Kültürümüzü yaşatmak ve şehrimizi tanıtmak için öğretmenlerimizin çok değerli çalışmalarını izliyoruz. Bu güzel projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

Arslan konuşması ile Ereğli’yi özetledi
Kdz. Ereğli Hatice Erdem Denizcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Hüseyin Arslan ise 28’i yabancı, 7’si Türk olmak üzere 35 ortaklı projede Hatice Erdem Denizcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulu olarak yer aldıklarını dile getirdi. Arslan konuşmasında “Bu anlamlı ve güzel projenin her safhasında büyük emekler harcayan gerçekleşmesinde Hatice Erdem Denizcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Güzide Turan ve Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlkokulu Öğretmenlerinden Sultan Çivici’ye bizlere bu gururu yaşattıkları için teşekkür ediyorum. Ayrıca sergi için bizlere büyük katkılar sağlayan Fehmi Karaman, Gürdal Özçakır, Çiğdem Kaya, Emine Özlem Bakkaloğlu öğretmenlerimize ve projenin en önemli unsurları öğrencilerimize şükranlarımı sunarım. Eflatun’un öğrencisi olup dünyanın ilk döndüğünü söyleyen filozof Heraklides’i yetiştiren, devrinin en ünlü pandomimcisi Krispos’u konuk eden, bilgi ve kültür zenginliği ile dolu Kdz. Ereğli; 4000 yıllık tarihi, mitolojik ve arkeolojik eserleriyle açık hava müzesini andıran görünümü, masmavi denizi, yem yeşil doğası, Fatih’in ulu çınarları, Cehennemağzı mağaraları, Osmanlı Çileği, Erdemir’i, kömür ocakları… Kdz. Ereğli’yi ne ben anlatmakla bitirebilirim nede siz dinlemek ile. Çünkü daha malay gibi kendine özgü yemeklerinden türkülere konu olmuş Kaptaş’ından, doğası ile cazibe merkezi haline gelmiş Güneşli Şelaleleri’nden, Elpek Bezi gibi daha birçok meselelerinden bahsetmedik. Bunları da öğrenci ve öğretmenlerimizin büyük emekleri ile hazırlanmış sergimizde bulabilirsiniz.”

Açılışın ardından çok sayıda davetli sergiyi gezdi. Büyük beğeni toplayan serginin yarın akşamada kadar ( 08 Nisan 2017 Cumartesi) açık kalacağı belirtildi.

Yorumlar

Çini sanatı sergisi açılıyor

6 Nisan 2017 Perşembe 18:09

Ereğli Haber

Çini sanatı sergisi açılıyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Kaşi Seramik atölyesi bünyesinde üretilen Çini eserleri düzenlenecek sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Kaşi Seramik Eğitmeni ve Çini Sanatçısı Sümeyra Bilgin Gündoğdu, Kaşi Seramik olarak Batı Karadeniz Bölgesi’nde çini sanatını yaygınlaştırmak için çalıştıklarını söyledi. Bu kapsamda değişik türlerde çini üretiminin yanı sıra çini sanatını öğrenmek isteyenlere de eğitim verdiklerini belirten Gündüğdu, “Çininin hayatımızdaki kullanım alanlarını görsel bir şovla insanların beğenisine sunacağız. Benim ve kursiyerlerimin değişik türlerde çalışmalarını sergileyeceğiz” dedi.
Seramit sanatçısı Gündoğdu, tüm Ereğli ve bölgesindeki sanatseverleri 10 Nisan Pazartesi günü Saat 10.00’da Atatürk Kültür Merkezi Osman Sergi Salonu’nda açılışı yapılacak ve bir hafta süreyle açık kalacak olan sergiye davet etti.

Yorumlar

El emeği ürünleri sergilediler

6 Nisan 2017 Perşembe 12:19

Ereğli Haber

El emeği ürünleri sergilediler

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu, nakış ve iğne oyası kursuna katılan kursiyerler Kurtlar İlkokulu ve Ortacı Ortaokulu’nda sergi açtı.

Kdz. Ereğli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından Kurtlar Köyü İlk ve Ortaokulu’nda Okul Müdürü Cem Akbaş ve Müdür Yardımcısı Gültekin Tepecik’in ev sahipliğinde düzenlenen kursa katılan kursiyerler sergi açtı. Serginin açılışına Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ünal Demir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, okul müdürleri ve müdür yardımcıları, muhtarlar, usta öğreticiler, kursiyerler ve davetliler katıldı.
Kursiyerleri yaptıkları el işlerinden dolayı tebrik eden Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, kursun düzenlenmesinde ve serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
El emeği nakış ve iğne oyaları sergisi sergiyi gezenlerin büyük beğenisini topladı.

Yorumlar

Annesinin hastalık dönemini kitap haline getirdi

5 Nisan 2017 Çarşamba 18:51

Annesinin hastalık dönemini kitap haline getirdi

Zonguldak Türkiye Taş Kömürü Kurumundan Emekli Şükran Belekoğlu Yamak, 94 yaşındaki yaşlılık hastası olan annesinin hastalık dönemindeki komik hikayelerini kitap haline getirdi.

Zonguldak Türkiye Taş Kömürü Kurumundan Emekli Şükran Belekoğlu Yamak, (Of'li Balekoğun Arife) anlatımlarından yola çıkarak 94 yaşındaki yaşlılık hastası olan annesinin günlük hayatta kullandığı komik hikayeleri kitap haline getirdi. "Kurdar beni daa!" isimli kitabı için Atatürk Kültür Merkezi salonunda imza günü düzenleyen Yamak, sevenlerinin karşısına çıktı. Sevenlerinin büyük ilgisi ile karşılaşan Şükran Yamak, sevenlerine ilk kitabını imzaladı.
Yaşlılık hastası olan annesinin hastalık döneminde yaşadığı komik hikayeleri kitap haline getirdiğini ifade eden Türkiye Taş Kömürü Kurumu’ndan emekli Şükran Yamak, “Bu kitap benim 94 yaşındaki annemin yaşlılık hastası annemle ilgili annemin hastalık dönemini anlattım. Çok büyük duygu değişiklikleri oldu. Çok tatlı dilli çok zarif bir kadındı. Ama yemek yerken biraz aksi oluyor. Onunla ilgili komik hikayelerimiz var. Aslında kitap yazmak düşüncem yoktu. Yaşantımın genelinde not alırım unutulmasın diye o notları sosyal medya hesaplarında paylaşırdım annem bugün şunu dedi falan diye çok beğeni aldı devam ettik. İlla kitap olsun diyenler oldu. Sonunda kitap oldu. Bu ilk kitabım ilgi çok iyi bundan sonra başka bir proje ile sevenlerimin karşısına çıkacağım” şeklinde konuştu.

Yorumlar