Niyazi Özcan’dan liman önerisi

17 Ekim 2017 Salı 19:59

Ereğli Haber

Niyazi Özcan’dan liman önerisi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkan adaylarından Niyazi Özcan, beraberinde ki heyet ile Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'ı makamında ziyaret etti.

Ereğli Haber- Ticaret ve Sanayi Odası Başkan adaylarından Niyazi Özcan, beraberindeki heyet ile Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'ı makamında ziyaret etti. Misafirlerini kapıda karşılayan ve tek tek selamlaşan Başkan Hüseyin Uysal, ziyarette yaptığı konuşmasında her adaya eşit uzaklıkta olduğunu ve TSO yarışına giren bütün adaylara başarılar dileyerek, Niyazi Özcan ve ekibine de ziyaretinden dolayı teşekkür etti.
Başkan Uysal konuşmasında "Ereğli’ye katkıların olabilecek son derece nitelikli birliktelik yakalamışsınız. Sizi tebrik ediyorum. Seçim ertelense de o günler çabuk geliverir. Siz, bu birlikteliğinizi bozmayın. Ereğlimizin bir ve beraber hareket etmeye ihtiyacı vardır. Önümüzdeki seçimlerde kaç aday çıkar onları bilmiyorum ama biz her adaya eşit uzaklıktayız. Bizim tarafımız olmaz. Bunu sizinle paylaşmak isterim. Ereğli’ye katkı veren herkesin yanındayız" dedi.

Ziyarette konuşan ETSO başkan adaylarından Niyazi Özcan, yola Ereğli ve bölgenin sorunlarını bilerek ve bu sorunları çözmek için yola çıktıklarını kaydetti. Ekibi ile birlikte bu işe taşın altına ellerini değil gövdelerini soktuklarını kaydeden Özcan "Ereğli’nin ekonomik sorunlarına, her zaman hassas yaklaştığımızı hissettirmek için sizi ziyaret ettik. Varlığımızı inşallah görüyorsunuzdur. Ekip arkadaşlarım ve ben bu yola gerçekten bırakın el ya da başlarını bu taşın altına gövdelerini koydular. Şu an Belediye Limanı bakımdadır. Ereğli’nin bazı tersaneleri açılıyorsa, açık denizlere açılıyorsa, buralarda liman boşaltma yapılabiliyorsa bence, tersanecilere ‘5 yıl süre’ gibi özel bir madde koyarak bu tersanecilerin limanını biran önce açmakta fayda vardır. Çünkü burada 2500 kişi için ‘sizin için özel bir izin aldık. 5 yıl içinde 2500 işçiyi bulduğunuz takdirde bir 5 yıl daha süre veririz’ deriz. Sonrasında ise ‘asli görevinize geri dönersiniz’ diyerek tersaneleri harekete geçirebiliriz.
Seçime (ETSO) yaklaşık 6 aylık bir süre var. Biz bunu ‘beklemeyelim’ diyoruz. Sizin de önderliğinizde olsun, sizde buna bir el atın. Tersaneler bölgesinde, hızlı bir şekilde yükleme ve boşaltma operasyonunu becerebilirsek, Ereğli için acil olarak bunu katabilirsek çok büyük bir fayda sağlamış oluruz.”

Özcan, tersanecilerin açılması durumunda ERDEMİR tarafından BY-PASS edilen acentelerinde bu bölgeden ekmek yiyebileceklerini söyledi. Ereğli’de güvenli olmayan limanlarda yükleme boşaltmaya izin verilirken, en güvenli liman olan tersaneler bölgesinde yükleme boşaltma işine izin verilmemesini anlayamadığını vurguladı.

Uysal, diğer önerileri de dinlediği toplantı yaklaşık 45 dakika sürdü.

Yorumlar

Rakiplerine kızdı... Ekmeğin fiyatını yarıya çekti...

16 Ekim 2017 Pazartesi 17:28

Ereğli Haber

Rakiplerine kızdı... Ekmeğin fiyatını yarıya çekti...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde rakiplerine kızan fırın sahibi ekmeğin fiyatını yarıya indirdi.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Beldesi’nde rakip fırınların kendi bölgesinde indirimli ekmek satmasına kızan fırıncı Mehmet Ersoy, fiyatları 75 kuruşa indirdi. 1968 yılında bu yana fırıncılık yaptığını anlatan Ersoy kepek, çavdar, tam buğday, tava ve diğer ekmek çeşitlerini artık 75 kuruştan vatandaşa vereceğini açıkladı. İlçede diğer fırınlarda ekmek 1,5 TL’den satılırken Ersoy, fırının dışında afişler asarak ekmeği 75 kuruştan satmaya başladığını duyurdu. Ersoy gazetecilere yaptığı açıklamada “Neden böyle bir şey yaptık. 1968 senesinden bu yana Ereğli'deyiz. Hiç kimse ile rekabet yapmadık. Yapmak da istemedik. Ancak bizim Bölücek altında bir fırınımız var. Orada da ekmek satıyoruz. Ereğli' de fırıncılar bizim oralara gelerek yaz ayında bir liradan ekmek satmaya çalışıyorlar. Bizim de işimiz o bölgede yaz ayında oluyor. En son noktayı koyduk. Bu fiyatın altına inecek bir fırıncı yok. Biz bu indirimi ömür boyu sürdüreceğiz. Milletimiz ucuz ekmeği yiyecek. Müşterilerimiz hem fiyattan hem de ekmekten çok memnunlar. Çarşıda marketlere ekmeği 75 kuruştan vererek 90 kuruşa satmalarını istiyoruz. Amacımız Ereğli' ye tamamen ucuz ve kaliteli ekmek yedirmek" dedi.
Ekmeğin 75 kuruş olduğunu duyan vatandaşlar buna inanamazken, ekmek fiyatının yarı yarıya düşmesinin en çok kendilerini sevindirdiğini söylediler.

Yorumlar
 • Oğuzhan
  18 Ekim 2017 Çarşamba 21:43

  Çengelburnundaki fırıncıya helal olsun.teşekkür ederiz

 • Mehmet Akyüz
  17 Ekim 2017 Salı 19:39

  ALLAH RAZI OLSUN SİZİN GİBİ ESNAF ARKADAŞLARDAN ALLAH AYAĞINIZA TAŞ DEĞDİRMESİN

 • tolga
  16 Ekim 2017 Pazartesi 19:29

  demekki diyer fırınlar yuzde yuzun uzerınde kazanıyorlar

“Ereğli düşmanlığı bir türlü bitmek bilmeyen…”

6 Ekim 2017 Cuma 17:45

Ereğli Haber

“Ereğli düşmanlığı bir türlü bitmek bilmeyen…”

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkan Adayı Niyazi Özcan, Erdemir yönetimin Ereğli düşmanlığının devam ettiğini belirterek son olarak ilçedeki acenteleri kapattıracak adımlar attığını söyledi.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli TSO Başkan Adayı Niyazi Özcan yazılı bir açıklama yaparak Erdemir yönetimini eleştirdi. Erdemir yönetiminin özelleşmeden sonra ilçedeki sac tüccarları, nakliyeciler, tedarikçileri iflas ettirdikten sonra şimdide yeni bir uygulama başlatarak ilçedeki acenteleri yok etmeye çalıştığını savundu. Özcan açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Kdz. Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin özelleştiği günden bu yana ortaya koyduğu bencil politikalar tüm hızıyla yenileri ile birlikte uygulanmaya devam ediyor.
Daha önce satış ve satın alma müdürlüklerini Ereğli dışına çıkarıp başta 400 sac tüccarını batıran ve Ereğli esnafına büyük darbe indiren Erdemir, devam eden yıllarda kendi bünyesinde nakliye firması kurup ilçedeki nakliye sektörüne de yok etmişti. Tedariklerinin büyük bir kısmını Ereğli dışından alarak ilçeye büyük kötülükler yapan Erdemir yönetimi şimdide denizcilik sektörüne el atmıştır.
Ereğli düşmanlığı bir türlü bitmek bilmeyen Erdemir yönetimi zaten özel olan limanı yeniden özelleştirerek başka bir firmaya işletmeye verdi. Bununla da yetinmediler limana gelen gemilerin acenteliğini de İzmit Kocaeli’den bir firmanın yapmasını zorunlu kıldılar. Ereğli düşmanı Erdemir yöneticilerinin Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren 25’in üzerinde acente firmasına büyük darbe vurmaya başladılar. Bu uygulama 50 yıldır faaliyet gösteren acentelerin kapatılması demektir. Bu acentelerde yaklaşık 200 kişi çalışmakta ve evlerine ekmek götürmektedirler. Erdemir yönetimi bu yok edici politikası ile Ereğli’de sac tüccarı, nakliyeci ve esnaftan sonra şimdide gemi acenteleri ve çalışanlarının ekmeklerini elinden almıştır.”

Yorumlar

Yenileri kurulacak, mevcutlar gelişecek

3 Ekim 2017 Salı 12:01

Yenileri kurulacak, mevcutlar gelişecek

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) bünyesinde Teknopark kurulması kararının resmi gazetede yayınlandığını açıkladı.

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, Zonguldak’a kurulacak Teknopark’ın bölgede mevcut sanayilerin gelişmesine ve yenilerinin kurulmasına katkı sağlayacağını söyledi. Tetiker yazılı olarak yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi; “Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğü ile birlikte temelini 2017 Mart ayında attığımız ve odamızın da kurucu ortağı olduğu Teknopark kurulmuştur. Zonguldak'ta Üniversite-Sanayi işbirliğini güçlendirmek, teknolojisi yüksek sanayi kuruluşlarını çekerek ve yenilerinin kurulmasını sağlayarak kentteki sanayi çeşitliliğini artırmasını ve bölge ekonomisini canlandırmasını amaçladığımız Teknopark; ilgili Bakanlar Kurulu’nun 2017/10806 sayılı kararı ile 30 Eylül 2017 tarihli ve 30196 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak kurulmuştur. Kurulan Teknoparkın bölge ekonomisine önemli bir katma değer sağlamasını bekliyoruz. Üyelerimiz Teknoparkların sağlamış olduğu tüm vergi muafiyeti ve teşviklerden faydalanabileceklerdir.”
Başkan Tetiker Teknopark kuruluş aşamasında göstermiş oldukları desteklerinden dolayı Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, bölge milletvekilleri, BEÜ Rektörü Mahmut Özer ve bölge oda başkanlarına teşekkür etti.

Yorumlar

7 Erdemir emeklisi biraraya geldi, fabrika kurdu...

1 Ekim 2017 Pazar 20:57

Ereğli Haber

 7 Erdemir emeklisi biraraya geldi, fabrika kurdu...

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde faaliyet gösteren Dekor Boru Ltd. Şti., Türkiye’de ilk defa büyük ebatlarda vidalı kazık üretmeye başladı.

Uzun yıllar Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan Makine Mühendisi Suat Temiz, 7 arkadaşı ile birlikte Düzce’nin Akçakoca ilçesinde Dekorboru Fabrikasını kurdu. 12 yıl önce temelleri atılan fabrikadaki makinelerin çoğunu kendisi imal eden Temiz, daha önce Türkiye’ye sadece Çin’den gelen vidalı kazıkları uzun uğraşlar sonucu üretmeye başladı. İstenilen uzunluk ve ebattaki vidalı kazıkların yanı sıra dekoratif aydınlatma ve konik borular üreten Temiz, daha fazla ülkeye ihracat yapmak için çalışma yaptıklarını söyledi.

Türkiye’de ilk defa vidalı kazık ürettiler
İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesini bitirdikten sonra geldiği Kdz. Ereğli ilçesindeki demir çelik fabrikasında değişik kademelerde görev yaptığını ve 12 yıl öncede 7 eski Erdemirli arkadaşı ile Dekorboru Fabrikasını kurduklarını anlatan Temiz, “Emekli olduktan sonra arkadaşlarla bir araya geldik. Ne yapalım? Paramız var, bilgimiz var, becerimiz var, çelikçiyiz. Epey bir araştırmadan sonra dekoratif aydınlatma direkleri şeklinde bir başlık attık. Bunun yanında konik borular, nervürlü borular, dekoratif babalar gibi ürünlerle işe başladık. Bununla ilgili makineleri temin etmek için 10-12 ay gibi bir süremiz geçti. Makineleri yurt dışından temin ettik, getirdik, kurduk. Ondan sonra çalışmaya başladık. Fuarlara katıldık, kendimizi tanıttık. Daha sonra da işimizi nasıl geliştirebiliriz diye hem TÜBİTAK ile hem KOSGEB ile irtibata geçtik. KOSGEB’e projeler yaptık. Bu projelerde Türkiye’de gelişmekte olan güneş enerjisi santralleri kurulumunda yoğun bir şekilde kullanılan vidalı kazık imalatına başladık. Bu vidalı kazıklar Türkiye’ye 3 yıl öncesine kadar Çin’den ithal ediliyordu. Türkiye’de tek üreticisiyiz. 3 seneden beri yurt içine imalat ve montajı yapıyoruz. Vidalı kazık ürünü ile ilgili faydalı model belgemiz var. Ürün çeşidi olarak başlangıçta dekoratif konik aydınlatma direkleri, bayrak direkleri, babalar, korkuluklar, nervürlü borular gibi isimlendirebiliriz. Son senelerde yaptıklarımız da vidalı kazık. Bu vidalı kazık da somunlu vidalı kazık, flanşlı vidalı kazık, sivri uçlu vidalı kazık, mızrak uçlu vidalı kazık gibi çeşitli ürünler vardır. Şimdi bu sene ilk parti ürünü Hollanda’ya gönderdik. İkinci parti ürünümüz Almanya’ya gidecek. Görüşmelerimiz devam ediyor. Avrupa ve çevre ülkelere satış yapmak için çalışmalarımız devam ediyor.

Makineleri kendileri yaptı
Vidalı kazık üretimini ve vidalı kazıkları sahada uygulamasını yapan makinelerin bir kısmını kendileri yaptıklarını bir kısmını da makine imalatı yapan yerli firmalara yaptırdıklarını dile getiren Temiz, vidalı kazık üretimine nasıl başladıklarını şu şekilde anlattı: “Biz bu işleri yaparken çelik sektöründeki arkadaşlarımız geldiklerinde, gördüklerinde diyorlardı ki 'Bu akıllı adam işi değil bu olmaz şöyle olur böyle olur.' Ama bizim Erdemir’de de şöyle bir düşünce vardı, Erdemir’i kuran Amerikalı’lar yapmışlar gitmişler, sonradan gelen nesil şu şekilde diyordu 'Yurt dışında yapılıyorsa ben daha iyisini yaparım.' Benim uğraşmamın temelinde de bu var. Avrupa bunu yapıyorsa biz de bunun daha iyisini yaparız. Hatta Çin’den malzeme getirip de Türkiye’de kullanan firma sahibi numune malzeme getirdi, ona da aynı şeyi söyledim. Aynen de o şekilde yaptık zaten. Türkiye’de üretilmeyen bir şey, daha önceden birçok kişinin denediğini öğreniyoruz. Fakat bizim makinelerimizin de, önceki aldığımız makinelerin de bu işi yapmaya uygun olduğu için daha hızlı bir şekilde bu ürünü hemen yapabildik. Başta 3 tane makinemiz vardı. Şimdi 15 tane makinemiz var. Bu 15 tane makinenin çoğunu da biz kendimiz yaptık. Başka yerlerde benzer makineler görüp kendi işimize adapte ettik, üretimini yaptık, bir de vidalı kazıkların sahada uygulamasını yapan makineler var. Onları da genellikle yurt dışından temin yoluna gidiliyordu. Ankara’dan bir firma buna benzer makineler yapıyordu. Bizde gittik 'Bize şu şekilde şu işi yapabilecek makineler bize bunu yapar mısın?' diye konuştuk. 'Yaparım' dedi. Dışarıdan aldığımız makineleri yine yurt içinde yaptırdık. 15 makineden 3 makine başlangıçta yurt dışından almıştık. Sonradan da 1 makine daha aldık yine yurt dışından. Dolayısıyla ihtiyacımız olan makineleri de kendimiz yapıyoruz. Yeni bir ürün çeşidi talebi olduğu zaman onu yapabilmek için de yine kendimiz makine yapıp o ürünü yapıyoruz. Yani yurt dışından gelen talepler biraz farklı üründü. Onlar için de işte yine farklı bir makine geliştirdik. Onu yaptık. Üretime öyle devam ediyoruz.”
İmalat bölümünde üç vardiyada 20, şantiyelerdeki çalışanlarla yaklaşık 40 kişiyi istihdam ettiklerini belirten Temiz, eleman ihtiyacı olduğunu ancak bulamadıklarını ifade etti. Temiz, personel bulmaları halinde hem daha fazla ülkeye ihracat yapacaklarını hem de çalışan sayısını artıracaklarını söyledi. Türkiye’de yapılmayan işleri yaparak faydalı model çalışmalarına ve KOSGEB'e proje hazırlamaya da devam edeceklerini belirtti.

“Türkiye’de olmayanı üretiyoruz”
Suat Temiz ile 40 yıllık bir dostlukları bulunduğunu ve Erdemir’den emekli olduktan sonra Dekorboru Fabrikasını kurduklarını anlatan Genel Müdür Yardımcısı İsmet Koç, amaçlarının Türkiye’de olmayanı yapıp ülkeye ve topluma katkı sunmak olduğunu söyledi. Koç, konuşmasında, “Amacımız burada topluma katkı sağlamak, Türkiye’de olmayanları yapmak. önemli olan farklı işler yapmak. Biz de gördüğünüz gibi farklı ürünler yapıyoruz. Şu anda yurt içi değil yurt dışına satıyoruz. Ben Suat abiyi kutluyorum. Tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

Yorumlar
 • İsmail TEMEL /DİYARBAKIR
  21 Ekim 2017 Cumartesi 16:46

  Tebrik ediyorum.Hemşehrilerimizin başarısı beni çok mutlu etti.Devamını bekliyoruz.

 • İsmail Dönmez
  4 Ekim 2017 Çarşamba 04:09

  Gurur duydum. Kutlarım

 • Derya uludağ
  3 Ekim 2017 Salı 17:16

  Başarılarınızın devamını dilerim inşallah daha güzel işlere imza atarsınız

 • Halit Bozkurt
  2 Ekim 2017 Pazartesi 23:59

  Gercekten hem çok sevindim hemde çok gururlandım

 • Mustsfa Türkün
  2 Ekim 2017 Pazartesi 01:26

  Iste Turkun gucu. Boşuna denmemis bir Turk dünyaya bedeldir. Gonulden tebrik eder alinlarinizdan operim. Muvaffakiyetleriniz daim Allah yar ve yardimcimiz olsun amin amin amin

 • Hilmi TEZCAN
  1 Ekim 2017 Pazar 23:02

  Suat abi; Hayırlı uğurlu olsun. Çok gururlandım. Tebrikler başarılarınızın devamını dilerim.

 • Suat Önder
  1 Ekim 2017 Pazar 22:38

  Sizleri tebrik ediyorum.Adaşımlada Demir Çelik Sempozyumları nda beraberdik Keşke Erdemir Vakfı Sizler gibi Beyin takımlarına beraber olsalardı da Bence saçma sapan işler yapmasalardı. Yinede olabilir KEŞKE

 • Yılmaz Ayyıldız
  1 Ekim 2017 Pazar 22:13

  Erdemir emeklisi olarak sizlerle gurur duyuyorum. Böyle mükemmel tesisi bolgemize ve ulkemize kazandirdiginiz için sizlere teşekkür ediyorum. Basarilariniz devamını dilerim

 • Adem aydin
  1 Ekim 2017 Pazar 22:01

  Başarıların devamını dilerim kolay gelsin suat bey görüşme k dileğiyle