Mutfakta 3 aylık artış yüzde 5,76 oldu

19 Haziran 2020 Cuma 21:10

Mutfakta 3 aylık artış yüzde 5,76 oldu

Mayıs 2020’de mutfak harcaması bir önceki aya göre yüzde 1.48 oranında arttı. Mutfaktaki yıllık artış ürün bazında yüzde 35.42 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde mutfaktaki yıllık enflasyon ise yüzde 19.85 düzeyinde gerçekleşti.

Gıda harcamasında meydana gelen aylık yüzde 1.48’lik artış aile bütçesinde bir önceki aya göre yaklaşık 24 TL ek yük getirdi. Buna göre Mayıs 2020’de Zonguldak’ta yaşayan 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması 2 bin 429,05 TL oldu.
Yaklaşık 7 ay önce Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede pandemi haline gelen Covit 19 virüsünün (korona) ülkemizi de etkisine aldığı mart-nisan -mayıs dönemini kapsayan 3 aylık dönemde mutfaktaki artış ise yüzde 5.76 düzeyinde oldu. Ocak 2020-Aralık 2020 dönemini kapsayan 2.324,00 TL asgari ücret Mayıs ayında 4 kişilik ailenin sadece mutfak giderini karşılamaya bile yeterli olmuyor. Mutfak harcamasına bile yeterli gelmeyen bir asgari ücretli ailenin giyim, yakacak, barınma, sağlık, eğitim gibi giderleri karşılaması düşünüldüğünde asgari ücretlinin yaşam koşulları daha net olarak ortaya çıkıyor.
Genel Maden İşçileri Sendikasının her ay yaptığı 1 çalışan, bir ev hanımı eş ve 2 çocuktan oluşan çekirdek madenci ailesini kapsayan Gıda Harcaması Araştırmasını oluşturan harcama gruplarında Mayıs 2020’de şu değişimler gözlemlendi. Süt ürünleri grubu; Bu grupta sadece yoğurt fiyatlarında yüzde 5’lik bir artış tespit edildi. Diğer ürünlerde değişim görülmedi. Et ürünleri grubu; Bu grupta, özellikle kırmızı et ürünlerinde önemli artışlar meydana geldi. Kemikli et yüzde 5, kıyma yüzde 4, kuşbaşı yüzde 4, biftek yüzde 10, kavurma yüzde 13 oranında zam gördü. Yine kırmızı et ürünlerinden olan sakatatlar grubunda da ortalama aylık yüzde 5 oranında bir artış meydana geldi. Mart ve Nisan ayında yüksek oranlı artışların olduğu tavuk etinde Mayıs ayında çok az bir gerileme tespit edildi. Ana gıda ürünü olan yumurta da bir önceki aya göre fiyat değişimi görülmedi.
Balık ürünlerinde mevsim sonu olmasına rağmen mevcut balık çeşitlerine önemli artışlar tespit edilen grup oldu. Bu grupta ortalama artış yüzde 10.54 civarında oldu. Bakliyat ve Tahıllar grubu; Bu iki grupta Mayıs 2020 ayında önemli fiyat değişimleri tespit edildi. Ortalama fiyat artışı bu gurupta 1.55 seviyesinde oldu. Mayıs ayında sebze ve meyve grubunda, özellikle mevsim ürünlerinde önemli fiyat artışları tespit edildi. Sebzede zam şampiyonu yüzde 15 artış ile taze fasulye oldu.
Meyve Grubunda özellikle mevsim ürünlerinde oldukça yüksek artışları görüldü. En yüksek fiyat artışı yüzde 56’lık bir artışla çilekte meydana geldi. Yağlar ve yağlı tohumlar grubu; Bu grupta Mayıs ayında zeytin yağında yüzde 2, ayçiçek yağında yüzde 3.50 artış meydana geldi. Şekerli ürünler ve kabuklu yiyecekler grubunda yer alan, kuruyemiş, baharatlar grubu, çaylar grubu ve konserve grubunda önemli fiyat artışları olmadı.
2020 Mayıs ayında 4 kişilik bir madenci ailesinin; gıdanın yanı sıra kira, yakacak, giyim, ulaşım, sağlık, eğitim, kültür ve eğlence gibi zorunlu harcamalarını da kapsayan asgari geçim düzeyi, diğer bir deyişle Yoksulluk Sınırı aylık 124 TL artış ile 6 bin 612,00 TL oldu.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , gmis , mutfak , araştırma , artış ,

Yorumlar

Kariyer planlama süreçlerini canlı yayında anlattılar

19 Haziran 2020 Cuma 21:07

Kariyer planlama süreçlerini canlı yayında anlattılar

Zonguldak İş-Kur İl Müdürlüğünde faaliyet gösteren Zonguldak İş Kulübü yüz yüze eğitimlere ara verilen bu dönemde sosyal medya hesabı üzerinden canlı yayınlara başladı.

Canlı yayınların ilki İş ve Meslek Danışmanı Yusuf Kaan Kır moderatörlüğünde Kariyer Koçu Selin Yetimoğlu ile gerçekleştirildi. ‘’zonguldakiskulubu’’ instagram hesabında gerçekleştirilen canlı yayında pandemi sürecinde iş arayanların kaygılarını nasıl azaltabilecekleri, bireylerin kariyerlerini nasıl yönetmeleri gerektiği, işverenlerin adaylardan beklentileri üzerine konuşuldu. Canlı yayınlar sektör temsilcileri, kariyer koçu ve insan kaynakları profesyonelleri ile ilerleyen günlerde de devam edecek. Ayrıca adayların iş arama motivasyonunu artırmaya yönelik ( kendini tanıma, işveren beklentileri, kariyer planlama, CV hazırlama, Mülakat teknikleri, Mülakatlarda etkili iletişim ve Beden dili) eğitimlerin online olarak da verilmesi planlanıyor.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli ,

Yorumlar

Akıntıya kapılan gençler balıkçılardan yardım istedi...

19 Haziran 2020 Cuma 20:55

Akıntıya kapılan gençler balıkçılardan yardım istedi...

Zonguldak'ta yüzmek için girdikleri denizde akıntıya kapılan gençler, kayalıklara çıkarak balıkçılardan yardım istedi. Olay yerine gelen sahil botu, gençleri kayalıklardan alarak sahile çıkarttı.

Edinilen bilgiye göre olay Kapuz Caddesi Uzunkum mevkisinde yaşandı. 4 lise öğrencisi yüzmek için girdikleri denizde bir süre sonra akıntıya kapıldı. Geri yüzemeyen gençler yakında bulunan kayalıklara çıkarak beklemeye başladı. Bu sırada balık tutan vatandaşlara seslenen gençler, yardım istedi.
Haber verilmesi üzerine olay yerine Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekipleri hücum bot ile yanaştı. Gençleri alan bot, yeniden Uzunkum bölgesindeki plaja bıraktı. Bu sırada AFAD, 112 Acil Sağlık ekipleri de olay yerine geldi. Gençlerin sağ salim plaja gelmesi üzerine herkes rahat bir nefes aldı.
Polis ekiplerinin kimlik sorgulaması yaptığı gençler, rüzgar sebebiyle denizde ters akıntı olduğunu söylediler. Gençler, uyarıların ardından yeniden denize girmeyeceklerini ifade ettiler. Bu sırada sahil güvenlik bot komutanlığı ekipleri de plajda devriye gezerek denize girenleri uyardı. Ekipler de olayın ardından bölgeden ayrıldı.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , akıntı ,

Yorumlar

Gülüç millet bahçesi projesine bakanlık onayı

19 Haziran 2020 Cuma 18:55

Gülüç millet bahçesi projesine bakanlık onayı

AK Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, Gülüç Beldesi’ne yapılması planlanan Piknik ve Mesire alanı projesinin Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli tarafından imzalanarak onaylandığını söyledi.

AK Parti Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Fatih Çakır Ankara ziyaretleri çerçevesinde, AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş ve Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol ile Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı’yı ziyaret ettiklerini belirtti.
Çakır ziyaretlere ilişkin olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Gülüç Beldemizin bir piknik ve mesire alanı talebi vardı. İlgili talebimizi içeren başvurumuz Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli tarafından imzalanarak onaylandı. Piknik ve Mesire alanımızın Gülüç ve Ereğli’mize hayırlı olmasını diliyoruz. Bu çerçevede verdikleri desteklerden ötürü Sayın Bakan Yardımcımız Akif Özkaldı’ya, çalışmalarımıza katkı veren Zonguldak Milletvekilimiz Ahmet Çolakoğlu ve diğer milletvekillerimize, girişimleriyle piknik alanını halkımıza kazandıran Belediye Başkanımız Gökhan Demirtaş’a teşekkürlerimizi sunuyorum.”
Ankara programı çerçevesinde, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar ile de bir araya gelerek, Kdz. Ereğli’deki yatırımlar ve taleplere ilişkin görüş alışverişlerinde bulunduklarını ifade eden AK Parti İlçe Başkanı Çakır, sözlerini şu şekilde sürdürdü “Milletvekillerimizle görüşmemizde, ilçelerimiz ve beldelerimizin talepleri konusunda istişareler gerçekleştirdik. Kendilerine Karadeniz Ereğli’de kurulacak Yarı Olimpik Yüzme Havuzu yatırımının programa alınması dolayısıyla, desteklerinden ötürü teşekkür ettik. Ziyarette, ilçemizde emeklilerimizin talepleri arasında yer alan TOKİ konutları konusunda bundan sonra izlenecek yola ilişkin istişarelerde bulunduk. Ormanlı Beldemizin Devlet Su İşleri nezdinde talepleri konusunda kendilerini bilgilendirerek destek istedik. Görüşmemizde, Karadeniz Ereğli’ye yapılacak olan yeni Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi yapımı konusunu da istişare ettik.”
AK Parti Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar’ın Karadeniz Ereğli’de yapılacak olan BEÜ Ereğli Kampüsü konusunda görüş birliği içinde olduğunu dile getiren Çakır, “Kendileri Karadeniz Ereğli’nin haklı taleplerine sonuna kadar destek vereceklerini ifade etmişlerdir. Destekleri için kendilerine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Kdz. Ereğli’nin ihtiyaç ve talepleri noktasında girişimlerinin bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğini belirten Çakır, Ereğli’nin noktasında Ankara’da gerçekleştirilen ziyaretlerin, gayet verimli geçtiğini ve ilçemiz açısından hayırlı sonuçlara vesile olacağına inandığını vurguladı.

Yorumlar

ERDEMİR, Ereğli’nin 100. Kurtuluş yılını kutladı

17 Haziran 2020 Çarşamba 18:10

Ereğli Haber

ERDEMİR, Ereğli’nin 100. Kurtuluş yılını kutladı

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir) Ereğli ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını yaptığı yazılı açıklama ile kutladı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Konumu, kaynakları, geçmişi ve kültürel zenginlikleriyle tarihte hep özel bir yere sahip olan Karadeniz Ereğli’de, atalarımızın yüzyıl önce verdiği cesur mücadele sayesinde bugün varlığımızı sürdürüyoruz. Yarım asrı aşan tarihimiz boyunca, çelikten bir temelle bağlı olduğumuz Ereğli’yi ve ülkemizi geleceğe taşımak için üretmekten onur duyuyoruz. Ülkemizin lider çelik üreticisi olarak Ereğli’de doğduk, Ereğli’yle hep birlikte var olduk. Bu özel mirası gelecek kuşaklara en iyi şekilde bırakmak, atalarımızın verdiği bağımsızlık mücadelesini, ekonomik alanda sürdürmek için üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Bu bilinçle, Ulu Önderimiz Atatürk’ün izinde, birbirimize kenetlenerek, ülkemizin ve Ereğli’nin gücüne güç katmak ve daha ileriye taşımak için her zamankinden daha çok çalışıyoruz.
Bizlerin bugünlere ulaşmasını sağlayan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kurtuluşumuzun mimarları olan tüm gazi ve şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Karadeniz Ereğli’mizin kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlu olsun. Bu topraklardan ve geçmişimizden aldığımız güçle, geleceği çelikten, hep birlikte inşa edeceğimiz daha nice yıllara.”

Yorumlar