Muhtarlıktan aşı daveti

18 Ağustos 2021 Çarşamba 18:39

Muhtarlıktan aşı daveti

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Çaylıoğlu Köyü’nde aşı etkinliği düzenlenecek.

Çaylıoğlu Muhtarlığı’ndan yapılan açıklamaya göre,

19 Ağustos Perşembe günü Çaylıoğlu Muhtarlık binasında Covid-19 aşısı uygulanacak. İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından aşı günü gelen vatandaşlar 1.,2. veya 3’üncü aşılarını randevusuz yaptırabilecekler.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , aşı , çaylıoğlu

Yorumlar

İşte ilçe ilçe vaka sayıları

18 Ağustos 2021 Çarşamba 17:32

İşte ilçe ilçe vaka sayıları

Zonguldak Valiliği günlük vaka sayılarını açıkladı. En yüksek vaka il merkezinde görüldü.

Zonguldak Valiliği korona virüs vaka sayılarını açıkladı. Vaka sayılarında ilk sırayı Merkez aldı. Açıklamaya göre; Zonguldak Merkez’de 50, Kozlu’da 20, Kilimli’de 21, Gökçebey’de 7, Ereğli’de 41, Devrek’de 25, Çaycuma’da 28 ve Alaplı’da 35 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Zonguldak Merkez 50 vaka sayısı ile en yüksek riskli bölge olarak yer alırken, Ereğli 41 vaka sayısı ile ikinci sırada yer aldı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , vaka , ereğli

Yorumlar

“Vakaların çoğunluğu delta varyantı”

18 Ağustos 2021 Çarşamba 10:28

“Vakaların çoğunluğu delta varyantı”

Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, koronavirüsle mücadelede ilçedeki son durumu paylaşarak, “Şu anda serviste yatan yaklaşık 50 civarında hastamız, 10 civarında da yoğun bakımda yatan hastamız var” dedi.

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, koronavirüsle mücadelede ilçedeki son durumu paylaştı. Kaymakam Çorumluoğlu, vaka sayılarında halen istenen düzeye düşülemediğini belirterek, “Bu durum zaman zaman bize vefat olarak da geri dönüyor. Bazı haftalarda 2 ya da 3 vefatımız oluyor, bu da bizi ziyadesiyle üzüyor. Okullar açılmadan önce kontrol altına almamız gerekiyor. Milli Eğitim Bakanımızın da açıkladığı gibi bu sene okullar zamanında açılacak. Hazırlıklarımızı da o yönde yapıyoruz. Ama okullar açıldıktan sonra daha da sıkıntılı bir süreç bizi bekliyor olacak."

"LÜTFEN AŞINIZI YAPTIRIN"

"Aşı şu anda elimizde yeteri kadar var. Ereğli olarak da yeteri kadar var. Vatandaşlarımız bazen yanlış, asparagas bilgilerle bu işlerden uzak durmaya çalışıyorlar. Açıkçası kimse bu tür antipropagandalara kulak vermesin. Devletimiz bu işle alakalı gerekli açıklamaları yapıyor. Bu açıklamalar çerçevesinde de aşılarını yaptırsınlar. Çünkü sizin yaptırdığınız aşı aynı zamanda toplumu koruma anlamında da son derece önemli. Sadece kendinizi değil, toplumu da siz bu sayede korumuş olacaksınız. Çok hikayeler dinliyoruz son günlerde; “ben aşı karşıtıydım, keşke o aşıyı yaptırsaydım da başıma bunlar gelmeseydi” diye çok sıkıntılı durumları dinliyoruz. Bunlarla karşı karşıya kalmamak için lütfen aşınızı yaptırın.” İfadelerini kullandı. 

Çorumluoğlu, Ereğli’de günlük ortalama 50 vaka geldiğini söyledi. Kaymakam İsmail Çorumluoğlu açıklamasında şunları söyledi:

“Vakaların çoğunluğu da delta varyantı geliyor. Şu anda gündemdeki olan varyant delta varyantı. Zaten Sağlık Bakanımız da bunları açıklıyor. Hastanemiz şu anda tolere edebilecek düzeyde. Ama bir anda yükseliyor. Yani kendi kendimize yeterken hastaneler bir anda doluyor. Bir aileden 7-8 kişi geldi. Geçen vaka analizine baktım. Bir aileden 8 kişi gelir mi? Bu kadar mı biz birbirimize dikkat etmedik? Bu manada dikkatli olalım. Ben bu virüsü yeneceğimize inanıyorum. Hele ki Ereğli gibi eğitim seviyesinin yüksek olduğu, modern bir şehirde bizim bunu çok daha çabuk geçmemiz gerekiyor. Bayram civarlarında Zonguldak ve Türkiye’ye göre iyiydik ama son günlerde biraz daha işimiz zora düşmeye başladı. Ben bu süreçte vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Şu anda serviste yatan yaklaşık 50 civarında, 10 civarında da yoğun bakımda yatan hastamız var. Bunlara da Allah’tan şifa diliyorum.”

“KARINCA KARARINCA BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZ DESTEK OLSUNLAR”

Son günlerde Türkiye’nin bazı bölgelerinde yaşanan yangın ve sel felaketlerine de değinen Çorumluoğlu, şu ifadelere yer verdi: 

“İlçemizde biliyorsunuz Ormanlı’da bir sel felaketi yaşamıştık. Ormanlı’da yaşadığımızda biz durumumuzu kötü gibi görüyorduk. Ama bugün Kastamonu’yu, Sinop’u gördükten sonra hakikaten oradaki vatandaşlarımız ciddi zararlar gördü. Bununla ilgili basın aracılığı ile de hesap numaralarını paylaştık, karınca kararınca bütün vatandaşlarımız destek olsunlar. Bugün Kastamonu’da olur, yarın Ereğli’de olur bu. Biz Türk milleti olarak birbirimizi dayanışma, birbirimizi kalkındırma ve destek olma anlamında örnek bir ülkeyiz. Ben bağış kampanyasında da Ereğli’nin gerekli çalışmayı yapacağına inanıyorum. Belediyelerimize, kamu kuruluşlarımıza, Sivil toplum kuruluşlarımıza, iş dünyasına bu tedbirleri gönderdik. Onların da teveccüh göstereceğine ben eminim. Bir kez daha Türkiye’nin değişik noktalarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bu işlerden zarar görmüş vatandaşlarımıza da geçmiş olsun diyorum. 

“VATANDAŞLARIMIZ ÇER ÇÖPÜ YAKMASINLAR”

Memleketimizin yaşadığı sıkıntılardan bir tanesi de orman yangınları. Ereğli için şu anda çok fazla sıkıntı gözükmemekle beraber, zaman zaman Ereğli’de de bu tür sıkıntılar olabilir. Özellikle fındık üretimi ile uğraşan vatandaşlarımız çer çöpü yakmasınlar. Bu sene yeteri kadar yüreğimiz yandı, ciğerlerimiz yandı. Memleketimiz yeteri kadar selle, yangınla ve diğer sıkıntılarla uğraşıyor. Bunu da daha arttırmamamız için biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımız ısrarla dere yataklarında yapılaşma hususunda bu örneği de ciddiye almak zorundalar. Bozkurt ve selin zarar verdiği diğer yerlerdeki eski fotoğrafları ve yeni fotoğrafları görüyoruz. Yine bizim seldeki zarar gören yerlere bakıyoruz, vatandaşlarımızın imarda ısrarla dere yataklarına yakın yerleri tercih etmesinden kaynaklanıyor. Bugün Amerika’da olsanız, Almanya’da olsanız tabiat kendinden alınanı sizden geri alıyor. Onun için dikkat edelim, inat etmeyelim, tabiatla da boğuşmaya gerek yok. Zaten yeteri kadar tabiata zarar veriyoruz. Hülasa gerek sel gerek yangın felaketi ile ilgili ülkemize geçmiş olsun diyorum.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , ismail çorumluoğlu , kovid , delta , vaka , yangın , sel

Yorumlar

Aşı için farkındalık oluşturdular

17 Ağustos 2021 Salı 20:48

Aşı için farkındalık oluşturdular

Kdz. Ereğli ilçesinde korona virüs aşısına dikkat çekmek için trafik ışıklarına etiket yapıştırıldı.

Kdz. Ereğli Kent Konseyi tarafından ilçe merkezi Devrim Bulvarı üzerinde, vatandaşlara korona virüs aşısında farkındalık oluşturmak için etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve Kent Konseyi yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Kdz. Ereğli Kent Konseyi Başkanı Osman Yavuz etkinlikte yaptığı konuşmada, “Aşı olma oranını artırmak, farkındalık oluşturmak için Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızın destekleri ile beraber insanların her gün bakacakları trafik lambalarına sticker (etiketler) yaptırdık. “Aşı ol sağlık ol” kampanyasını başlatmış olduk.” İfadelerini kullandı.

Posbıyık, "Ereğli öncü olması lâzım"

Vaka haritasındaki maviye dönen şehirlere vurgu yapan Belediye Başkanı Halil Posbıyık konuşmasında şunları söyledi:

“Her gün televizyonda görüyoruz. Aşı karşıtı insanların hastaneye düştüğünde haykırışlarını bizzat izliyoruz. Benim bu memlekette yaşayan insan olarak, vatandaş olarak en çok üzüldüğüm olay. Türkiye’de bir çok il maviye döndü, Her şeyde öncü olan Ereğli’de, Zonguldak’ta biz halâ daha niye maviye boyanmadık anlayamıyorum. Biz her konuda öncüyüz. Kültür seviyemiz, çok yüksek, eğitim gayet yerinde, sağlığını düşünen insanlar var, aşıda Zonguldak ve ilçeleri öncü olması lazım diye düşünüyorum. İnşallah yaptığımız bu etkinlik faydalı olur.”

Kaymakam Çorumluoğlu, “Rakamlar Zonguldak’a yakışmıyor”

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu yaptığı konuşmada aşı çağrısını yineledi. Çorumluoğlu açıklamasında, “Zaman geldi maske, mesafe etiketlerini yapıştırdık. Bugün de aşıyı teşvik edici etiketlerini yapıştırma gayet isabetli görüyorum. Biz bugün itibarıyla 75,34 yüzdesini ne yazık ki bugün görebildik. Hem Zonguldak’a hem Ereğli’ye yakışan rakamlar değil. Rakamlara baktığımızda vatandaşlarımız aşı olan kişiler bir daha aşı olmuş. Diğer arkadaşların aşı olmaması, benim 3. aşıyı olmamın kıymeti biraz daha düşüyor. Dolayısıyla Ereğli’de farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Aşı olanlar 3’ncü, 4’üncü aşısını takip etsinler. Biz üzerimize düştüğü an gittik aşımızı olduk. Ne yazık ki aşı olmayan arkadaşlarımız vefat ettiler. Bakın bu işin şakası yok. Son gelen rakamlar ne yazık ki Zonguldak’ta vefat sayılarında 2’leri, 3’leri görmeye başladık. Bu eski başladığımız günlere geri dönmemiz demektir. Şuanda ikinci, üçüncü yoğun bakım odalarını açma noktasına geldik. Önce vaka, sonra servis, sonra yoğun bakım, sonra da vefat geliyor. Aynı yanlışı tekrar tekrar yapmaya gerek yok. Lütfen aşınızı olun, mesafenizi koruyun. Özellikle toplu bulunulan yerlerde düğün, eğlence gibi yerlerde bunu görüyoruz. Ne yazık ki, bir süre daha bununla devam edeceğiz. Sosyal medya üzerinden de safsatalara kulak vermesin.” Dedi.

Konuşmaların ardından trafik ışıklarına “Aşı ol” ve “Sağlıklı Kal” sloganları yazılı etiketler yapıştırıldı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , halil posbıyık , ismail çorumluoğlu , aşı

Yorumlar

Göreve başladı

16 Ağustos 2021 Pazartesi 17:21

Göreve başladı

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nde Beyin Cerrahi Uzmanı Dr. Necmettin Çoban poliklinik hizmetine başladı.

Hastaneden yapılan açıklamada, Beyin Cerrahi Uzmanı Doktor Necmettin Çoban’ın hasta tedavisine başladığı duyuruldu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , hastane , necmettin çoban

Yorumlar