Minik öğrencilerden örnek davranış

22 Haziran 2019 Cumartesi 17:54

Minik öğrencilerden örnek davranış

Gülüç Vesile Dikmen İlkokulu öğrencileri Ramazan ayında getirdikleri Hacivat Karagöz orta oyunundan elde ettikleri geliri LÖSEV Zonguldak İl Temsilciliği adına Timur Şen’e teslim etti.

Gülüç Vesile Dikmen İlkokulu 4-A sınıfı öğrencileri okullarında LÖSEV yararına “Hacivat ve Karagöz” gölge oyunu gösterisi düzenledi. Öğrenciler oyun nedeniyle topladıkları bağışları LÖSEV Zonguldak Yönetim Kurulu İl Temsilciliği adına Sayın Timur Şen’e sınıf öğretmeni Çetin Çiftçi nezaretinde teslim etti.
Gülüç Vesile Dikmen İlkokulu 4/A Sınıf Öğretmeni Çetin Çiftçi, Ramazan ayının son haftasında milli kültürümüzü hatırlamak amacıyla eski Ramazan eğlencelerinden “Hacivat ve Karagöz” gölge oyununu sergileme fikrinin ortaya çıktığını ifade etti. Eğlencenin Lösemili Çocuklar Haftasıyla çakışması üzerine daha da anlamlı olması için okulda bu gösteriyi LÖSEV yararına sergileme fikrini öğrencileriyle paylaştığını anlatan Çetin, bu fikre çocuklarında sahip çıkıp mutlu olduklarını vurguladı. Çetin açıklamasında “Çocuklar büyük mutluluk ve heyecan ile kabul ettikleri bu projeyi hemen uygulamaya koymak için haftalarca çalışıp prova yaptılar ve okuldaki tüm sınıflara LÖSEV yararına sergilenecek bu oyunun duyurusunu gerçekleştirdiler. Her sınıf, imkanları ölçüsünde yardımda bulunarak bu gösteriyi izleyerek katkıda bulundular. Mayıs ayının son haftası gerçekleştirilen bu etkinlikte toplanan bu bağışlar, araya bayram tatilinin girmesi ve ardından karne haftası yoğunluğu nedeniyle biraz gecikmeli de olsa toplanan bağışlar sahiplerine ulaştı” dedi.
LÖSEV Zonguldak Yönetim Kurulu İl Temsilcisi Timur Şen’e toplanılan bağış dekontunu sınıf öğretmeni Çetin Çiftçi ve öğrenciler birlikte vererek hatıra fotoğrafı çektirdi. LÖSEV Zonguldak Yönetim Kurulu İl Temsilcisi Timur Şen öğretmenleri Çetin Çiftçi ve öğrencilere bu anlamlı düşüncelerinden dolayı teşekkür etti.

Yorumlar

Denizcilik Fakültesi Mezuniyet töreni gerçekleştirildi

19 Haziran 2019 Çarşamba 20:17

 Denizcilik Fakültesi Mezuniyet töreni gerçekleştirildi

BEÜ Denizcilik Fakültesi 2018-2019 akademik yılı mezuniyet töreni 19 Haziran Çarşamba günü Ereğli Tatoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Törene, Vali Erdoğan Bektaş, Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Cemal Özden Yazıcıoğlu, Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Ayaz, Senato Üyeleri, akademik -idari personelimiz ve mezun öğrencilerin aileleri katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan tören, öğretim üyeleri ve öğrencilerin, izleyicilerin alkışları ile salona girişi ile devam etti. Törende konuşan dönem birincisi Mustafa Ergin Yılmaz, öğrenim hayatı boyunca kendisine destek olan başta ailesi olmak üzere, arkadaşlarına ve öğretim elemanlarına teşekkür etti. Dekan Prof. Dr. Yüksel Ayaz ise mezuniyet konuşmasında öğrencilere başarılarının devamını diledi, ailelerini emeklerinden dolayı tebrik etti.
Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, üniversitenin tüm bölümlerinin ulusal ve uluslararası ölçekte başarılar kaydettiğini belirterek, bu anlamda Denizcilik Fakültesi’nde de yaşanan gelişmelerden memnuniyet duyduğunu ifade etti. Rektör Çufalı, konuşmasını mezun öğrenci ve ailelerine teşekkürlerini ileterek sonlandırdı.
Vali Erdoğan Bektaş yaptığı konuşmasında, Denizcilik Fakültesi’nde yapılan projelerden ve fakülte içindeki çalışma gruplarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, mezun öğrencileri ve aileleri tebrik etti. Konuşmaların ardından Vali Erdoğan Bektaş, Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı ve Kaymakam İsmail Çorumluoğlu tarafından dereceye giren öğrencilere ödülleri ve mezuniyet belgeleri takdim edilirken, mezun olan öğrencilere de öğretim elemanları tarafından diplomaları verildi.
Mezuniyet Töreni, öğrencilerin ‘Denizcilik Meslek Yemini’ etmeleri ve hep birlikte coşku içerisinde keplerini havaya fırlatmaları ile son buldu.

Yorumlar

Babal 2018-2019 eğitim öğretin dönemini değerlendirdi

19 Haziran 2019 Çarşamba 20:05

Babal 2018-2019 eğitim öğretin dönemini değerlendirdi

Kdz. Ereğli Eğitim BİR-SEN Başkanı Ziya Babal basın açıklaması yaparak 2018-2019 eğitim-öğretim dönemini değerlendirdi.

Kdz. Ereğli Eğitim BİR-SEN Başkanı Ziya Babal 2018-2019 eğitim öğretim dönemi için durum değerlendirmesi yaptı. Göze çarpan hususları anlatan Eğitim BİR-SEN Şube Başkanı Ziya Babal bir daha ki eğitim döneminde her şeyin daha iyi olmasını diledi. Başkan Babal açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Geçtiğimiz hafta itibariyle bir eğitim öğretim yılını daha geride bırakmış olduk. Kısa bir değerlendirme yapacak olursak ilk göze çarpan hususları şöylece sıralayabiliriz.
Halen il, ilçe ve şube müdürlükleri vekaleten yürütülüyor maalesef. Bir ay sonra durumunun ne olacağını kestiremeyen bürokrattan uzun vadeli plan, proje ve performans beklemek elbette doğru değil. Öncelikle başkalarının değil, sadece bakanlığın sesine kulak veren, bu milletin değerleriyle barışık ve insiyatif alabilen, duruşu olan, liyakat sahibi yöneticilere ihtiyaç var. Doğrusu yeni başkanlık sisteminde bürokrasinin daha hızlı ve daha etkin olmasını bekliyorduk. Fakat görünen o ki şu ana kadar beklentiler gerçekleşmiş değil.
“Ülkede koalisyon mu var, merak etmiyor değiliz”
Vekalet yönetimlerinden kim ne bekliyor, kim kimle anlaşamıyor, amaçları nedir, ülkede koalisyon mu var, doğrusu merak etmiyor değiliz. Bu belirsizlik doğal olarak kendi dedikodusunu da üretiyor maalesef. Her hafta ortaya yeni yeni isimler atılıyor. Sabah erken kalkan, müdür olma hevesine kapılıyor. Siparişle yaptırılan haberlere şahit oluyoruz. Bu süreçte sendikamızın adını kullanarak kamuoyunu manipüle etmek isteyenler de olmuyor değil. Biz Eğitim Bir Sen İlçe Temsilciliği olarak üyemiz dahi olsa, kerameti kendinden menkul şovmen, omurgasız ve liyakatsiz hiç kimseye referans olmadık, olmayız da. Bizimle istişare eden herkese görüşlerimizi iletmek görevimiz. Ancak bizim dışımızda yapılacak hiç bir iş ve işlemin sorumlusu biz değiliz. Zaman zaman gerek medyada gerekse yapılan bir takım açıklamalarda sendikamızı töhmet altında bırakan haksız sataşmalara muhatap oluyoruz. Yerli yersiz yapılan ödüllendirme ya da soruşturmalarda asla müdahil olmadık, olamayız. Fakat üzülerek belirtmek isteriz ki her zaman olduğu gibi bugün de her devrin adamları bir adım öne çıkarılmakta, idealist, vatansever ve düzgün adamlardan daha çok itibar gösterilmektedir. Bu durum doğal olarak iktidar tabanında ve muhafazakar çevrelerde ciddi rahatsızlıklara sebep olurken, mevcut iktidara olan güveni ve geleceğe dair umutları da gün geçtikçe azaltmaktadır.
Eğitimde en can sıkıcı sorunlardan biri de kuşkusuz, eğitimcilere yönelik ardı arkası kesilmeyen şikayetler ve soruşturmalardır. Otokontrol amacıyla vatandaşın kullanımına açılan şikayet hatları çoktan amacının dışına çıkmış ve yönetilemez hale gelmiştir. Performans notlarını öğretmenlerden ziyade veliler belirlerken, istediği notu alamayanların yaptığı ilk iş ya itiraz ya da şikayet maalesef. Başta okul idarecileri ve öğretmenler olmak üzere tüm eğitimciler her an şikayet edilme endişesi ve korkusuyla inisiyatif alamadığı gibi moral ve motivasyonlarını da kaybetmiş durumdalar. Yeterli sayıda müfettiş olmadığından dolayı soruşturma dosyaları okul müdürlerine verilerek, uzmanı olmadıkları bir işi yapmaya zorlanmaktadırlar. Bununla birlikte ehliyetsiz ve liyakatsiz kişilerin elindeki soruşturma dosyalarının, bazen birilerini aklama bazen de birilerine şantaj yapma aracına dönüştüğüne dair söylentiler ayyuka çıkmış durumdadır.

“Öncelikli sorunumuz 12 yıllık zorunlu eğitim”
Başkan Babal önemli sorunlarından birinin 12 yıllık zorunlu eğitim olduğunu belirtti. Öğrencilerin 12 yıllık zorunlu eğitimle daha başarısız olacağını belirten Babal açıklamasına şöyle devam etti, “ Önemli sorunlarımızdan bir diğeri de 12 yıllık zorunlu eğitimdir. Bu zorunluluk, çocuklarımızı hoşlanmadıkları sınıflarda ve sıralarda 12 yıl boyunca boş boş oturmaya mecbur etmekte, aslında hayatın içinde bir çok alanda başarılı ve mutlu olabilecekken, başarısız ve mutsuz insanlar olarak hayata atılmalarına sebep olmaktadır. Bu sistem, velilerin de isteği ve zorlamasıyla öğrencilerin %10’unu kurtarmak için %90’ını heba etmektedir maalesef. Şehir hayatında ve sanayi toplumunda en çok ihtiyaç duyulan çıraklar, zorunlu eğitim sayesinde tükenmekte ve ortalık lise ya da üniversite mezunu niteliksiz işsizlerle dolup taşmaktadır. Yetkililerin bu konuyu bir an önce ele alması ve zorunlu eğitimi yeniden masaya yatırması kaçınılmaz gibi görünüyor.
Ortaokulu bitiren öğrencilerin liselere yerleştirilmesi ile ilgili düzenlemelerin her yıl değiştirilmesi, öğrenci devamsızlıkları ya da sınıf geçme ile ilgili kuralların son dakika açıklamalarıyla işlevsiz hale getirilmesi, kısaca yap boz uygulamaları da eğitim öğretimi olumsuz etkileyen önemli faktörler arasındadır. Öğrenci sayısı bakımından ilin önünde olan ilçemizde, sınavla öğrenci alan Fen Lisesi, Proje İHL ve teknik lisenin kontenjan sayılarının, ilin çok gerisinde olması, Ereğli kamuoyu tarafından, kabul edilemez çarpık bakış açısının bir ürünü olarak değerlendirilmektedir. Son olarak kısaca Eğitim Sendikalarına değinmek istiyorum. Bilindiği gibi Mayıs ayı üye sayılarının güncellendiği ve yetkili sendikaların belirlendiği aydır. Bu yıl da en yakın rakibimize Trabzon şakası yaparak 61 farkla yetkili olmayı sürdürüyoruz. Yıl içerisinde bir çok üyemiz istifa ettirilerek ve yetkiyi alma vaatleriyle üye yapılarak çok da etik olmayan bir kampanyaya maruz bırakıldık. Fakat her şeye rağmen onlarca yeni üyeyi aramıza katarak ipi göğüsleyen taraf olduk. Bu yıl yetkiyi kaybedeceğimizi ümit eden ve bunu dört gözle bekleyen arkadaşların heveslerini kursağında bırakan tüm üye arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Seneye her şeyin daha da güzel olacağının sözünü şimdiden vermek istiyorum.
Bütün bu sorunların geride kaldığı yeni bir eğitim öğretim yılında buluşmak ümidiyle, tüm öğrencilerimize iyi tatiller diliyoruz.”

Yorumlar

BEÜ'de 5 bin öğrenci mezuniyet coşkusu yaşadı

19 Haziran 2019 Çarşamba 16:47

BEÜ'de 5 bin öğrenci mezuniyet coşkusu yaşadı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde öğrenim gören 5 bin öğrenci mezuniyet coşkusu yaşadı. Şehir standında kep atan öğrenciler, mutluluklarını stada gelen aileleri ile paylaştılar.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 2018-2019 eğitim öğretim yılı mezuniyet töreni Karaelmas Kemal Köksal Şehir Stadı'nda gerçekleştirildi. Törene öğrencilerin ailelerinin yanı sıra Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Garnizon Komutanı Ayhan Kafalı, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Fahri Semiz, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Kilimli Belediye Başkanı Kamil Altun, İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı, Zonguldak BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, siyasi parti temsilcileri ve protokol üyeleri katıldı. Rektör Mustafa Çufalı ile birlikte akademik personelin geçişinin ardından öğrencilerin protokol geçişi ile birlikte mezuniyet töreni başladı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı'nın okunması ile tören devam etti. Törende üniversite birincisi öğrencinin konuşması ve mezuniyet kütüğüne adını çakmasının ardından Rektör Mustafa Çufalı konuşma yaptı. Çufalı, "14 fakülte, 4 yüksek okul, 1 konservatuar, 9 meslek yüksekokulu, 3 enstitü, 33 uygulama ve araştırma merkeziyle ve Teknoparkımızla birlikte üniversitemiz daha da büyümektedir. Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren İletişim Fakültesi ve Adalet Meslek Yüksekokuluna ilk defa öğrenci alınacaktır. Ayrıca fakülte ve meslek yüksekokullarımızın değişik bölüm ve programlarına ilk kez veya yeniden öğrenci alınacaktır. Akredite olan fakültelerimiz engelsiz üniversite alanında alınan ödüllerimiz, uluslararası başarılara imza atan öğretim üyesi ve öğrenci arkadaşlarımız, uluslararası kuruluş ve üniversitelerle imzaladığımız anlaşmalarımız, ulusal ve uluslararası başarılara imza atan sporcu öğrencilerimizle; üniversitemiz nicelik ve nitelik olarak başarılarını artırmaya devam ettirmektedir. Uluslararası öğrencilerimiz, öğretim üyelerimiz ve elemanlarımızla gittikçe büyüyerek sadece Türkiye'nin bir üniversitesi olmakla kalmayıp bütün dünyaya hitap ediyoruz. Türkiye dışından birçok uluslararası öğrenci ve akademisyen arkadaşlarımızla dünya çapında bir üniversite olmak arzusundayız. Başarılarımız hem uluslararası öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımız hem de kendi öğrenci ve öğretim elemanlarımızla daha fazla artacaktır. Değerli velilerimiz çocuklarınız burada en verimli çağlarını yaşadılar. Ve şimdi mezun olup yeni bir hayata atılıyorlar" diye konuştu.
Vali Bektaş ise "Üniversitemiz mezunlarını geleceğe uğurlamak üzere bir araya geldik. Ailelerimiz bizleri yalnız bırakmadılar. Zonguldak'ta çocuklarının geleceklerini şekillendirecek bir dönemi sonunda bu atmosferi, bu iklimi bizlerle beraber teneffüs etmek istediler. Çocuklarınız ve bizlerin duygularına ortak olmak istediler. Kendilerine hoşgeldiniz diyorum. Çocuklarımızı, hayatlarının bu önemli dönüm noktasında geleceklerinin şekillendiği bu mekanda, bu şehirde, Zonguldak'ta dört yıl ve değişik sürelerle misafir etmekten duyduğumuz mutluluğu ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu.
Fakülte ve bölüm birinci, ikinci ve üçüncülerine ödüllerinin verilmesinin ardından akademisyen Cem Dertsiz tarafından mezuniyet yemini yaptırıldı. Öğrenciler törenin sonunda keplerini havaya atarak mezuniyet coşkusu yaşadılar.

Yorumlar
  • Veli hasan
    20 Haziran 2019 Perşembe 10:46

    Sayın başkanım size yalvarıyorum gelin birde gülüc orta okula gelin bir bakın işimiz düşse bir idareci yok cocuklar hic derse gitmediler egitim yok. Okulu hizmetliye teslim yapılıyor. Cocuklar İcin cok üzülüyorum. Ne olur bu okula Bi göz atın yada idareyi degiştirin. Sesimin ne olur duyun. Hersene kayıt azalıyor. Egitim bumu olmalı.

Karne sevincini evinde yaşadı

14 Haziran 2019 Cuma 12:52

Ereğli Haber

Karne sevincini evinde yaşadı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Lösemi hastası 5. sınıf öğrencisi Çınar Deniz Öçal karnesini evinde ilçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’ndan aldı.

Kdz. Ereğli Kepez İzmirlioğulları Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Çınar Deniz Öçal geçirdiği rahatsızlık sonucu 2018-2019 eğitim öğretim döneminde okula gidemeyince eğitim öğretimini evinde tamamladı. Fen Bilimleri öğretmeni Mustafa İlgi ile Türkçe öğretmeni Ayhan Topaloğlu her gün Öçal’ın evine gelerek ders verdi. Ramazan Öçal ile Çiğdem Cambaz’ın 2 çocuğundan biri olan Öçal2018-2019 eğitim öğretim dönemini başarılı bir şekilde tamamladı. Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, Şube Müdürü Sedat Aydeniz, Kepez İzmirlioğulları Ortaokulu Müdürü Nurettin Yeşilçiçek öğretmenlerle birlikte Çınar Deniz Öçal’ı evinde ziyaret etti. Öçal ile bir süre sohbet eden Kaymakam Çorumluoğlu kendisini hem makamına davet etti hemde müsait olduğu bir hafta Beşiktaş maçını Vodafone Arena’da birlikte izlemeyi teklif etti. Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Öçal, Beşiktaş’ın bir maçına gitmeyi çok istediğini söyledi. Kaymakam Çorumluoğlu 5. Sınıfı başarı ile tamamlayan Öçal’a karnesini vererek tebrik etti. Karnenin verilmesinin ardından evden ayrılan Kaymakam Çorumluoğlu ve beraberindekiler daha sonra Kepez İlkokulu’na geçti. Kaymakam Çorumluoğlu ve beraberindekiler burada da öğrencilere karnelerini vererek yaz tatilini güzel bir şekilde değerlendirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Yorumlar