Mezuniyet töreni "Online" olarak yapıldı

1 Eylül 2020 Salı 18:04

Mezuniyet töreni "Online" olarak yapıldı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi mezuniyet töreni Yeni Tip Koronavirüs pandemisi sebebiyle uygulanan tedbirler kapsamında online olarak gerçekleştirildi.

Sezai Karakoç Kültür Merkezinde gerçekleşen ve YouTube üzerinden canlı yayınlanan törene BEÜ Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Rektör Yardımcıları, mezun veren Fakülte ve Meslek Yüksekokullarından dekan ve müdürler ile üniversite farklı akademik birimlerinden dereceye giren öğrenciler ve ailelerinden en fazla iki kişi katıldı. Törende bulunamayan mezun öğrenciler ise törene online olarak bağlandı.
Pandemi sebebiyle katılımın sınırlı tutulduğu, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edildiği mezuniyet töreni Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve üniversite birincisi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF)İşletme Bölümü öğrencisi Vedia Nur Topuz’un konuşması ile başladı.
“Bir şeyler başarmak için çok zeki olmak gerekmiyor”
İşletme Bölüm Birincisi Vedia Nur Topuz, öğrenciler adına yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Elbette üniversite hayatımızın böyle bir şekilde sonlanabileceği hiç aklımıza gelmezdi. Gönül isterdi ki tüm mezun arkadaşlarım coşkuyla, heyecanla bu törene katılıp cüppelerini giyip keplerini fırlatabilsin. Üniversitemde çok güzel bir dört yıl geçirdim ve çok güzel dostluklar edindim. Hayatta bir şeyler başarmak için çok zeki olmak gerekmiyor. İnanç, azim ve emek başarıya giden yolun anahtarıdır” diye konuştu.
Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında online düzenlenen mezuniyet töreninde hijyen, maske ve sosyal mesafe öneminin altını çizen BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı yaptığı konuşmada pandemi sürecinde insanın, sağlığın, zamanın ve mekanın değerinin farkına daha fazla varıldığını belirterek “Değerli öğrencilerimiz, hepinize çok güzel bir gelecek diliyorum. İnşallah sağlıklı, huzurlu bir hayatınız olur ve işinize, aşınıza, eşinize, gönlünüzden geçenlere bir an önce sahip olursunuz. Hepiniz Allah’a emanet olun.” temennilerinde bulundu.
Online mezuniyet töreni, birimler bazında dereceye giren öğrencilere diploma ve hediye takdimi, mesafeli fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Yorumlar

Bilinçsizce yakılan ateş itfaiye ekiplerini harekete geçirdi

1 Eylül 2020 Salı 15:28

Bilinçsizce yakılan ateş itfaiye ekiplerini harekete geçirdi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, bilinçsizce yakılan ateş itfaiye ekiplerini harekete geçirdi. Olay yerine giden itfaiye ekibi, sorumsuz vatandaşı 'ateş yakmak yasak' diyerek uyardı.

Edinilen bilgilere göre; ilçenin Elmatepe Mahallesi'nden yükselen dumanları gören vatandaşlar, durumu Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiyesine bildirdi. Kısa sürede belirtilen adrese ulaşan itfaiye ekibi, ismi öğrenilemeyen bir vatandaşın yol kenarında lastik, motor parçaları ve hurda gibi eşyaları yaktığını gördü. Bilinçsizce yakılan ateşi, otluk alana, çevredeki evlere ve çöp kovasına sıçramadan söndüren itfaiye ekibi; "Böyle şeyler izin alınmadan yakılmaz. Yakma yok zaten. Ateş yakmak yasak. Buradan yayılır evlere gider." diyerek, sorumsuz vatandaşı uyarmayı da ihmal etmedi.

Yorumlar

Zonguldak’ta yeni kısıtlama ve tedbirler getirildi

1 Eylül 2020 Salı 15:16

Zonguldak’ta yeni kısıtlama ve tedbirler getirildi

Zonguldak’ta artan korona virüs vakaları sebebi ile İl Hıfzıssıhha Kurulu toplandı.

Toplantıda yeni kısıtlamalar ve tedbirler alınmasına karar verildi.
Zonguldak Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 23. maddesi gereği 31 Ağustos tarihinde Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplanarak yeni kararlar aldı. Zonguldak Valiliği alınan kararları şöyle açıkladı:
“Düğün salonu, kır düğün salonu ve sokak, cadde gibi herhangi bir yerde yapılan düğün, nişan, sünnet düğünü, kına vb. etkinliklerin 11.00-23.00 saatleri arasında belirlenecek olan saat aralığında başlangıç ve bitiş sürelerinin 2 saati geçmeyecek şekilde yapılmasına, düğün saatinin önceden kolluk birimlerine bildirilmesine, iki düğün arasında temizlik, dezenfeksiyon ve diğer hazırlıklar gibi işlemlerin yapılabilmesi için 3 saatten az süre bırakılmamasına, düğün, nişan, sünnet düğünü, kına vb. etkinlikler için salonların kapalı alanlar yerine açık alanlarının tercih edilmesine, kapalı alanlarda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun ilgili kurallarına titizlikle uyulmasına, tüm kapalı ve açık mekanlardaki nişan, düğün, kına, sünnet düğünü gibi merasimlerde kapalı su hariç tüm yiyecek-içecek ikramlarının 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren yasaklanmasına, düğün, nişan, kına, sünnet düğünü gibi merasimlere risk grubunda bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın ve 15 yaş ve altındaki bireylerin katılmamasının tavsiye edilmesine, düğün salonlarında sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulmasına, düğün konvoyları yapılacaksa en fazla 10 araçla ve araç içerisinde sosyal mesafe kuralına uygun kişi sayısıyla yapılmasına, araçlara binme ve araçlardan inme esnasında kalabalık oluşturulmamasına, çay ocaklarında bir sehpada karşılıklı en fazla iki tabureye, lokanta, restoran ve kafelerde bir masada karşılıklı en fazla iki sandalyeye müsaade edilmesine karar verilmiştir.”

Kurallara uymayanlara cezai işlem uygulanacak
İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlara uymayanlara cezai işlem uygulanacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan şahıslara Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi gereğince 392 TL idari para cezası, alınan kararlara uymayan iş yerlerine/işletmelere/kurumlara ise Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi gereğince 3 bin 180 TL idari para cezası verilmesi, maske kullanım kurallarına aykırı hareket eden vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi uyarınca 900 TL idari para cezası uygulanmasına, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

Yorumlar
  • Elif aslan
    7 Eylül 2020 Pazartesi 12:04

    HİÇ KİMSE KURALLARA UYMUYOR Kİ BENCE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GERİ GETİRİLMELİ

Kızılay'dan vatandaşlara kan bağışı çağrısı

1 Eylül 2020 Salı 14:46

Kızılay'dan vatandaşlara kan bağışı çağrısı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Türk Kızılay’ı Şube Başkanı Yaşar Ciğer Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlenen kan bağışı kampanyasına vatandaşları davet etti.

Kızılay tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyası Salı günü saat 11-19 saatleri arasında anıt önünde gerçekleşecek. Kızılay Ereğli Şube Başkanı Yaşar Ciğer kan bağışı kampanyasına ilişkin olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Yarın saat 11 ile 19 saatleri arasında ilçe milli eğitim ve Türk Kızılayı Ereğli şubesinin birlikte düzenleyeceği Kızılay Kan bağışı kampanyasına Ereğli'deki tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Covid-19 sürecinde kan stoklarının azalması ve ihtiyaçlarımızın çok olması nedeniyle kana olan ihtiyaç oldukça artmıştır. Bu anlamda tüm vatandaşlarımızı yarın Anıt önünde yapılacak kan verme kampanyasına bekliyoruz.

Yorumlar

Eren Enerji MTAL’de Atölye ve Laboratuvarlar kuruluyor

1 Eylül 2020 Salı 13:40

Eren Enerji MTAL’de Atölye ve Laboratuvarlar kuruluyor

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ve Eren Enerji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında “Sanayi İçin Tasarla ve Programla” protokolü imzalandı.

2020 yılı Sanayi ve Çevre Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında Eren Enerji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin başvuru sahibi olduğu “Sanayi İçin Tasarla ve Programla” adlı proje için BAKKA Genel Sekreteri Muhammed Ali Oflaz ve Eren Enerji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kamil Zoroğlu arasında destek sözleşmesi imzalandı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Yıldız ve Eren Enerji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmenlerinden Oğuz Gedikli de destek sözleşmesi imzalanırken hazır bulundu.
Proje ile "Elektronik Devre Tasarımı ve Montajı Atölyesi" ile "PLC ve Mikro denetleyici Programlama Laboratuvarı" kurulması, öğretmen ve öğrencilerin sanayinin kullandığı son teknolojiye uygun cihazlar ile eğitim almasını sağlamak üzere, atölye ve laboratuvarın ekipman donanımı ve altyapısının kurulması ve bölgede bulunan basta termik santraller olmak üzere sanayi kuruluşlarının elektrik-elektronik, mekanik ve bilişim alanlarındaki ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi hedefleriyle laboratuvarların kurulması, ekipman temini, eğitici ve öğrencilere eğitim verilmesi planlanıyor.
BAKKA’dan projeye büyük destek
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) toplam 707 bin 062 TL bütçeli proje için 530 bin 297 TL hibe desteği vermeyi taahhüt etti. Teknolojik atölye ve laboratuvarlar ile mesleki eğitimde nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesine imkan sağlanması hedefleniyor.

Yorumlar