Mevsimlik tarım işçilerinin zorlu yaşam mücadelesi

31 Temmuz 2019 Çarşamba 14:46

Mevsimlik tarım işçilerinin zorlu yaşam mücadelesi

Doğu ve Güneydoğu illerinden Alaplı'ya gelen mevsimlik tarım işçileri, sağlıksız barınma ortamlarında yaşıyor. İşçiler, tuvaleti ve suyu olmayan alanlarda derme çatma çadırlarda barınıyorlar.


Fındık hasat döneminin başlamasına sayılı günler kala kente gelen tarım işçileri, Alaplı Kaymakamlığınca Mollabey ve Aşagıdağ Köylerinde oluşturulan çadır kentlere yerleşmeye başladı. Fındık işçilerinin gittikleri çoğu yerde tuvaleti, suyu olmayan alanlarda, derme çatma çadırlarda yaşamak zorunda kalıyorlar. 
Tarım işçileri, 3 Ağustos'ta başlayacak fındık hasadı sezonunun verimli geçmesini ümit ediyor. Konaklama alanında kadınlar, saçta yufka pişirirken, gençler de yakacak sorununu çözmek için alandan metrelerce uzaklıktaki ormanlık alanlardan ağaç parçaları topluyor. 

"3 Ağustos'ta bahçeye gireceğiz" 
Mevsimlik fındık işçisi olarak Alaplı'ya gelen Bekir Boğan, oğluna düğün yapmak için bölgeye geldiğini söyledi. Boğan, "Alaplı'ya fındık toplamak için geldik. Şu anda fındık yetişmedi deniliyor. 3 Ağustos'ta bahçeye gireceğiz. Bahçe sahipleriyle anlaşma yapıyoruz Ben oğlumu evlendireceğim için buradayım" dedi. 
İşçilerden Şahin Kaplan ise kendileri için hazırlanan alandan tuvalet yeri olmadığını ve bulunduğu çadır konaklama yerleri yetersiz olduğunu söyledi. Çadırlarda konaklayan aileler yetkililere çağrıda bulunarak yardım istedi. Alaplı Aşağıdağ Mahallesi sınırları içerisinde yol kenarına çadır kuran mevsimlik işçilerden Harun Balta, 3 yıldır fındık toplamaya 5 kişilik ailesiyle birlikte Alaplı'ya geldiğini anlattı. Balta, "Memleketimizde tarlamız, iş yerimiz, iş imkanımız yok. Buraya gelerek fındık topluyoruz. Günlük fındık toplamak için 85 lira yevmiye ile yaz boyunca çalışıyoruz" dedi. 

"Para kazanmak için geldik" 
İlk kez fındık toplamaya geldiğini ifade eden Ahmet Acar ise "Sağlıksız şartlarda yaşamımızı sürdürüyoruz, tuvaletimiz ve banyomuz yok. Su ihtiyacımızı ise ileride bulunan köprünün başındaki çeşmeden su taşıyarak gideriyoruz. Çok zor şartlarda yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz ancak bunu yapmaya da mecburuz. Çatır başına 100 TL bizden para alıyorlar.Alaplı Bölgesinde ise Bu yıl rekolte yüksek seviyelerde olduğu söyleniyor. Fındık rekoltesi yüksek olduğunda bizler de kazanıyoruz, üreticiler de kazanıyor" diye konuştu. Fındıkta günlük 85 liraya çalışacaklarını dile getiren diğer mevsimlik işçileri, şartların kendileri için biraz daha iyileştirilmesini istediklerini söyledi. 

Yorumlar

TSO'nun meclis toplantısında bir ilk yaşandı

31 Temmuz 2019 Çarşamba 14:25

TSO'nun meclis toplantısında bir ilk yaşandı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası müşterek komite toplantısı gerçekleştirdi.


Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz ayı Olağan Meclis Toplantısında bir ilk yaşandı. Meclis toplantısına yedi meslek grubundan başkan ve komite üyeleri davet edilerek Müşterek komite toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda meclis gündem maddeleri görüşülerek oylama yapıldı. Meclis toplantısının kapanışının ardından ise Müşterek komite toplantısının açılışına geçildi. Yedi meslek grubunun katıldığı müşterek toplantısında her üye kendi sektöründe ki sıkıntıları ve çözüm önerilerini aktardı. İlçede ki hayati önem taşıyan konuları da ele alan üyeler, sorunları ve çözüm önerilerini de masaya yatırarak görüş alış verişinde bulundular.

Yorumlar

Yeşim Özdoğan operasyon geçirdi

31 Temmuz 2019 Çarşamba 14:21

Yeşim Özdoğan operasyon geçirdi

İz Medya Prodüksiyon Sahibi ve ATV - ahaber bölge muhabiri Yeşim Özdoğan geçirdiği rahatsızlık sonucu Echomar Hastanesi’nde operasyon geçirdi.

Ereğli Haber- İz Medya Prodüksiyon Sahibi ve ATV – ahaber bölge muhabiri Yeşim Özdoğan rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Kdz. Ereğli Echomar Hastanesi’nde ameliyata alınan Özdoğan başarılı bir operasyon geçirdi.

Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Taner Küçük Çelebi tarafından dün ameliyat edilen Özdoğan'ın sağlık durumu iyiye giderken bu sabah hastaneden taburcu edildi.

Yeşim Özdoğan’ın tedavisi sırasında ilgi gösteren Kdz. Ereğli Özel Echomar Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Opr. Dr. Alp Demir Zorlu, Hastane Müdürü Kaya Karatepe, Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Taner Küçükçelebi, Anestesi Uzmanı Hakan Bayır, ameliyatta görev yapan personel ile genel cerrahi servisinde görev yapan hemşireler ile kat görevlilerine teşekkür ederiz.


Ereğli Haber Gazetesi ailesi olarak Yeşim Özdoğan’a ‘geçmiş olsun’ ve sağlıklı günler diliyoruz.

Yorumlar
  • Selçuk GÜLER
    31 Temmuz 2019 Çarşamba 14:31

    Yeşim hanıma çok geçmiş olsun. Rabb’imden acil şifalar diliyorum.

Memur-Sen ve Diyanet-Sen piknikte buluştu

31 Temmuz 2019 Çarşamba 13:06

Memur-Sen ve Diyanet-Sen piknikte buluştu

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Memur Sen ve Diyanet Sen ilçe temsilciliği sendika üyeleri ile piknikte buluştu.


İstasyon mevkiinde bulunan Mesire alanında yapılan pikniğe AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu, AK Parti Çaycuma İlçe Başkanı Veysel Karani Doğancı, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Cengiz Yılmaz, İlçe Müftüsü Ayhan Ermiş, Van Müftüsü Ömer Keskin, Çaycuma Memur Sen ve Çaycuma Diyanet Sen İlçe Temsilcisi Kenan Tunç, sendika üyeleri ve çok sayıda din görevlileri katıldı. Dualar ile başlayan organizasyonda açılış konuşmasını yapan Çaycuma Memur Sen ve Çaycuma Diyanet Sen İlçe Temsilcisi Kenan Tunç, birlik ve beraberlik tablosu içinde mutlu olduğunu belirterek, "Türkiye’nin en büyük konfederasyonu Memur Sen’e bağlı Diyanet sendikasıyız. Diyanet Sen,  Diyanet ve Vakıf camiasında yetkili sendikadır. En fazla üyeyi kaydetmiş, 18 yıl boyunca yetkiyi elinde tutmuş bir  sendikadır. Çaycuma temsilciliği olarak birlik ve beraberlik adına hiç kimseyi ayırmadan, dışlamadan herkesi buraya davet ettik. Bundan sonra da davet edeceğiz. Bu ülkeye bu millete hizmet için varız. Etkinliğe katılan tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum" dedi. 
AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu yaptığı konuşma da "Partimiz kurulduğu günden bu yana Diyanet çalışanları ile iç içe olduk. Çok zor ve iyi günleri beraber yaşadık. Her zaman Diyanet personeli bir adım önde oldular. Ben "en iyi cemaat, cami cemaatidir" sözüne inanıyorum. Diyanetimizin sadece camilerde değil, bayanlarla beraber en küçük kırsal kesimde bile görev yaptıklarını biliyoruz. Ülkemiz bir çok zorlukların üstesinden geldi. Camilerimizin, Kur'an Kurslarımızın ne kadar eziyetlerle bugüne geldiğini unutmadık. En son 15 Temmuz 2016’ da bir maske bürünmüş yapı darbe teşebbüsü ile ülkeyi uçurumun kenarına getirdi. O gece salaları duyduğumuz an içimize su serpildi. Bu salaları veren değerli din görevlilerimizden Allah razı olsun. Hiç tereddüt etmeden, gözünü budaktan sakınmadan gece evinden çıkıp camide sala verdiler. Bunlar olmasaydı belki bu şekilde bir arada olamazdık. Bizler bu Anadolu topraklarını kolay kolay terk etmeyiz. Bunu 15 Temmuz akşamı dünyaya duyurduk. Biz omuz omuza verdikçe kimse bizim ezanımıza, bayrağımıza göz dikemez" dedi. Akabinde hep beraber yemek yenip, hasbihal yapıldı. 

Yorumlar

Hesap etmeden yapımına başlanmıştı... Sökülüyor...

31 Temmuz 2019 Çarşamba 12:29

Hesap etmeden yapımına başlanmıştı... Sökülüyor...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Elmatepe Mahallesi’nde yanlış yapılan üst geçit inşaatının sökümüne başlandı.

Kdz. Ereğli ilçesinde Hüseyin Uysal’ın Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde yapımına başlanan üst geçit inşaatı üzerindeki yüksek gerilim hattı ve bazı mahalle sakinlerinin itirazı üzerine durdurulmuştu. Üst geçit inşaatından yanlış planlama nedeniyle daha sonra vazgeçilmişti. Yaklaşık üç yıldır atıl vaziyette bekleyen üst geçit inşaatı bu sabah Kdz. Ereğli Belediyesi ekipleri tarafından sökülmeye başlandı. Elmatepe Mahallesi Muhtarı Yüksel Erkez, Kdz. Ereğli Belediyesi ekiplerine teşekkür etti.

Yorumlar