Mevsimlik tarım işçileri dönüş yolunda

7 Eylül 2019 Cumartesi 16:34

Mevsimlik tarım işçileri dönüş yolunda

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden gelerek yaklaşık 1 ay boyunca Karadeniz Bölgesi'nde fındık toplayıp aile ekonomilerine katkıda bulunan fındık işçileri memleket topraklarına dönmeye başladı.


Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde yaklaşık 1 ay boyunca fındık toplayan fındık işçilerinden işlerini bitirenler köy halkına veda ederek memleketlerine uğurlandı. Fındık işçilerinden Ahmet Öztürk, fındık toplamanın zor olduğunu, ancak Güneydoğu'da deniz bulunmadığından Karadeniz'de suya girmenin çok zevkli olduğunu söyledi.
Yine fındık işçilerinden Mahmut Öz, bölgelerinde ailelerin genelde kalabalık olduğunu belirterek, "Bu aylarda bizim bölgemizde iş olmaz. O yüzden biz de ekmek parası için mecburen fındığa geliyoruz. Eğer bulabilirsek 1 ay da olsa çalışırız. Biz çalışmadan yılmayız. Bizi burada zorlayan tek etken nemli hava. Havanın sıcaklığı pek etkilemiyor çünkü bizim bölgemiz buradan daha sıcak. Bir de fındıkta modern tarım yok. Biz 1 ay boyunca bizlere çok sıcak davranan Karadeniz halkına çok teşekkür ederiz" dedi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , fındık işçileri

Yorumlar

Mevsim değişikliğinde cildimizin nelere ihtiyacı var

7 Eylül 2019 Cumartesi 16:33

HABER TÜRK

Mevsim değişikliğinde cildimizin nelere ihtiyacı var

Mevsim geçişlerinde en çok etkilenen şüphesiz cildimizdir

Herkesin bildiği gibi mevsim değişikliği sadece ruhumuza değil cildimize de etki etmekte.

Bu etkileri en aza indirmek için akla ilk gelen nemlendirici ve tonikler…

Yapılan yanlışların en başında cilt tipine uygun doğru nemlendirici seçilmemesi yer alıyor.

Derinlemesine makyaj temizlenmeden uygulanan nemlendiriciler, makyaj kalıntılarını cilt altında sabitleyerek mevsim değişikliğinin beraberinde akne oluşumunu meydana getiriyor.

Bu etkilerden kurtulmak için ise yapmamız gerekenler:

Cildimizi ölü hücrelerle kalınlaşan üst deriden arındırmak gerekir ve bunun için doğal meyve asitleri kullanılabilir.

Hangi cilt tipine sahip olduğumuz ve aldığımız ürünün kaliteli olup olmadığına bakmamız gerekmektedir

Bu yüzden doğru bakım ve nemlendirme de işin bir parçasıdır

Cilt soğuk havada nem kaybını karşılamak için, normalden fazla yağ üreterek reaksiyon verir.

Bu da akne ve siyah nokta oluşumunu iki kat artırır. Bu yüzden derin nemlendirme yapan serum ve maskelerin kullanımı, temizleme ve ölü üst derinin atılması (eksfoliasyon), mevsime ve cildin mevsimsel ihtiyaçlarına uygun ürünler kullanımı önemlidir. 

Öncelikle şunun bilinmesi gerekir ki; sonbaharda da kış aylarında da güneş koruyucu ürünler kullanılmaya devam edilmelidir. Çünkü gün ışığının olduğu her mevsimde ve saatte cildimiz UV ışınlarına maruz kalır ve gittikçe yaşlanır.

Yaşlanmış ya da kırışmış ciltler için antioksidan özellikleri olan gece kremleri, maske ürünleri ve de cildin kalınlığını azaltmaya yönelik tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Özellikle ani hava değişikliklerinde bilinçli hareket etmek ve cilt sağlığımız için gerekli önlemleri almak çok önemlidir.

Avokado maskesi kış aylarında kuruyan ve tahriş olan ciltler için ideal ve yapımı çok kolaydır.

Avokadoyu rendeleyerek üzerine bir miktar sızma zeytinyağı ekleyerek bu hoş kokulu ve yumuşak karışımı yüzünüze uygulayın.

Bu besleyici maske cildinizi, vitaminler, mineraller, antioksidanlar tarafından besleyecek ve soğuk, kuru kış aylarının etkileriyle mücadele etmesine ve yumuşamasına yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Bakım , Nemlendirme , Kış , Mevsim , Avokado , Maske ,

Yorumlar

Ormanlı Belediyesi okulların bakımlarını yapıyor

7 Eylül 2019 Cumartesi 16:22

Ormanlı Belediyesi okulların bakımlarını yapıyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Belediyesi 2019-2020 eğitim öğretim yılı açılışı öncesi beldedeki tüm okulların bakım ve onarımlarına destek verdi.


Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol 2019-2020 eğitim öğretim yılı öncesinde beldedeki tüm okulların, bakım, onarım ve boyaları için destek verdiklerini söyledi. Öğrencilerin daha temiz ve daha modern sınıflarda eğitim öğretim görmelerini istediklerini anlatan Başol “Biz her yıl olduğu gibi bu yılda yeni eğitim öğretim yılı öncesinde okullarımızın idarecilerinden gelen talepler üzerine gerekli yardımlarımızı yapıyoruz. Gerek okullarımızın bakımları, gerek boyanması ve gerekse temizliği noktasında her türlü katkıyı sunuyoruz. Gençlerimiz bizim geleceğimiz. Dolayısıyla bizde Ormanlı Belediyesi olarak onların eğitimlerine önem veriyoruz. Sadece okullar açılmadan önce değil, okullar açıldıktan sonrada tüm yıl boyunca okullarımızın yanındayız. Her türlü katkı ve desteği sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , okul ; Ormanlı

Yorumlar

Ensar Vakfı aşure dağıttı

7 Eylül 2019 Cumartesi 14:34

Ensar Vakfı aşure dağıttı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Ensar Vakfı Çaycuma Şubesi tarafından Muharrem Ayı nedeniyle aşure dağıttı.

Çaycuma Merkez Yeni Camii'nin önündeki aşure dağıtımına Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşgun, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, İlçe Müftülük Şube Müdürü Erdal Oruçoğlu, Çaycuma Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, Saadet Partisi İlçe Başkanı Engin Zeren, Emekliler Derneği Başkanı Nizamettin Eyidoğan, daire amirleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşlar katıldı. 
Ensar Vakfı Çaycuma Şube Başkanı Adem İnam ve yönetiminin hazır bulunduğu aşure dağıtımında yaklaşık bin kişiye aşure ikram edildi. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , Aşure

Yorumlar

Masabaşında Deprem Tatbikatı

7 Eylül 2019 Cumartesi 13:16

Masabaşında Deprem Tatbikatı

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından ‘Afetlere Hazırlık Yılı’ tanıtımında duyurulan habersiz tatbikatlar kapsamında “Habersiz Masabaşı Deprem Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Bartın merkezli bir deprem senaryosu ile habersiz tatbikatın talimatını veren Vali Erdoğan Bektaş, talimat sonrası gerçekleştirilen Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısına da başkanlık etti. 
Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) il planından sorumlu hizmet gruplarının intikal ve operasyon becerilerinin sınandığı tatbikat çerçevesinde düzenlenen toplantıya Vali Erdoğan Bektaş’ın yanı sıra; AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen ve AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan ile koordinasyon üyeleri katıldı. 
Tatbikat da, Zonguldak’ta meydana gelebilecek herhangi bir depreme hazırlıklı olmamız gerektiğini işaret eden Erdoğan Bektaş “AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen ve AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan’ında katılımıyla habersiz deprem tatbikatı gerçekleştirdik. Şehrin afet müdahalesine hazırlık kapasitesi, yetenekleri ve becerilerinin imtihan edilmesi bakımından bu tatbikat çok büyük bir önem taşımaktadır. Depremin ya da afetin ne zaman geleceğini bilemeyiz. Afet ve acil durumlarda ihtiyaç duyulan hizmetlere göre oluşturulan ve Yerel Düzey Afet Müdahale Planında bulunan Hizmet Gruplarının, görev ve sorumlulukları çerçevesinde afetin yönetileceği noktaya intikal sürelerini görmüş olduk” dedi. 
Vali Erdoğan Bektaş ayrıca, Zonguldak’ta önümüzdeki dönemlerde il bazında bu tatbikatların devam edeceğini, bu habersiz tatbikatlarla birlikte afetlere daha hızlı ve etkili müdahale edileceğini sözlerine ekledi. 

Etiketler:

Zonguldak , Kdz.Ereğlihaber , Ereğlihaber , Deprem , Tatbikat ,

Yorumlar