Meteoroloji'den yağış uyarısı!

24 Mayıs 2019 Cuma 12:36

Meteoroloji'den yağış uyarısı!

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Kuzey Ege, Göller yöresi, İç Anadolu'nun kuzeyi, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Aksaray, Kayseri, Nevşehir ve Niğde çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Trakya (Edirne, Kırklareli), Marmara'nın doğusu (Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik, Balıkesir'in kuzeyi, İstanbul Boğaz çevresi ve Anadolu Yakasında), Batı Karadeniz (Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Sinop'un iç kesimleri) ile Samsun'un iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli (15-40 kg/m2) olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde 3 ila 5 derece artacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle batı ve güneybatı, yurdun kuzeybatı kesimlerinde gece saatlerine kadar kuzey ve batı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, iç ve doğu kesimlerde kuvvetli ve kısa süreli fırtına (Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Malatya çevreleri ile Karadeniz'in iç kesimlerinde 50-70 km/saat, İç Anadolu'nun güney ve doğusunda 60-80 km/saat, yükseklerinde yer yer 90-100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Yorumlar

Fırtınada çatısı komşusunun çatısına uçtu

24 Mayıs 2019 Cuma 12:32

Fırtınada çatısı komşusunun çatısına uçtu

Zonguldak'ta bir binanın çatısı şiddetli rüzgar nedeniyle 50 metre ilerideki başka bir evin çatısına uçtu. Olayda şans eseri ölen yada yaralanan olmadı.

AFAD'ın uyarılarının ardından kent merkezinde sabah saatlerinde kuvvetli fırtına etkili oldu. Bazı bölgelerde ağaçlar fırtınan etkisiyle devrilirken On temmuz Mahallesi'nde de fırtına sebebiyle üç katlı bir evin çatısı uçtu. Olay On temmuz Mahallesi'nde bulunan Mevlana Caddesi üzerinde, meydana geldi. Zonguldak'ta sabah saatlerinden bu yana etkili olan fırtına etkilenen Necla Çelik'e ait 2 katlı binanın çatısı, 50 metre karşıdaki Vezir Demir'e ait 3 katlı binanın çatısına uçtu. İhbar üzerine olay yerine Zonguldak Belediyesi'ne ait Zabıta Müdürlüğü ekipleri geldi.

Gürültüye koştuklarını belirten Vezir Demir, “Bir anda hava karardı. Ben eve girdim. 2-3 saniye içerisinde büyük bir sese koştuk. Dışarıya çıktık karşı komşumuzun çatısı kiremitleri ve parçaları hem benim çatıma hem de yan komşumun çatısına hasar verdi. Bir anda yaşandı. Can kaybı veya yaralı yok. Sağ olsun haber verdik. Zabıta ekipleri geldiler. Gereken ilgiyi gösterirler” diye konuştu.

Çatısı komşusunun evinin çatısına uçan Necla Çelik ise gürültüyle korku yaşadıklarını ifade ederek, “Bir rüzgar geldi. Birden bire gürültüyle çatıyı aldı götürdü. Biz o sıra evdeydik. Beş dakika falan sürmedi. Komşunun çatısına uçtu. Onun da çatısını kırdı. Ne varsa iki bina arasına doldu. Yaklaşık iki sene önce yaptırmıştık çatıyı yeni sayılır” diye ifade etti.

Olay yerine gelen AFAD ve zabıta ekipleri olayla ilgili tutanak tuttu. Yaşanan olayda maddi hasar meydana geldi.

Yorumlar

Başkan Demirtaş’tan ‘Birlik ve beraberlik’ iftarı

23 Mayıs 2019 Perşembe 17:11

Başkan Demirtaş’tan ‘Birlik ve beraberlik’ iftarı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, belediye meclis üyeleri, daire müdürleri, muhtarlar ve cami imamları ile iftarda biraraya geldi.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş Büyük Anadolu Otel’de düzenlenen iftarda belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, daire müdürleri, cami imamları ve eşlerini ağırladı.
Gülüç’te yapılan tüm çalışmaları birlik ve beraberlik içerisinde hayata geçirdiklerini belirten Başkan Demirtaş “Bu güne kadar sizlerle büyük bir aile olduk. Gülüç’te yaptığımız hizmetler, elde ettiğimiz başarılar benim tek başıma yapabileceğim şeyler değildi. Büyük bir aile olduk, güzel bir ekip olduk ve Gülüçümüze güzel hizmetler kazandırdık. İnşallah Gülüç bu dönem daha da güzel hizmetlere kavuşacak. Gülüç’ü yine hep birlikte en iyi noktalara taşıyacağız. Ben bu vesile ile iftar davetimize katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Herkesin önümüzde ki günlerde kutlayacağımız Kadir Gecesini ve Ramazan Bayramı’nı şimdiden tebrik ediyorum” dedi.

Yorumlar

“Kızımı kurtarın, böbreğimi vermeye razıyım”

23 Mayıs 2019 Perşembe 16:00

“Kızımı kurtarın, böbreğimi vermeye razıyım”

Denizli’de bir buçuk yıl önce hidrosefali tanısı konulan 13 yaşındaki kızın ailesi yardım bekliyor. Kızının beynindeki suyun dışarı atılması için gerekli olan cihazı alamadığını, hastane ve iğne masraflarını karşılayamadığını belirten baba, cihazın takılmaması durumunda kızının 3-4 aylık ömrü kaldığını öne sürdü. Kızını kurtarmak isteyen baba, “Kızımı kurtarın, böbreğimi vermeye razıyım” dedi.

Denizli’de inşaat işçisi olarak çalışan Mustafa Gedik (47), yaklaşık 1 buçuk yıl önce beyninde sıvı biriken ve Hidrosefali tanısı konulan 7. sınıf öğrencisi kızı Elif Nur Gedik (13) için yardım bekliyor. Hastalık tanısı konulduktan sonra zamanla duyma, yürüme ve konuşma yetilerini kaybeden Elif Nur’un hastalığı her geçen gün ilerliyor. Sıvıların etkisini en aza indirmek için haftalık olarak yapılan iğneler de hastalığa engel olmuyor, aile ise bu iğnelerin masrafını karşılayamadığını belirtiyor. Baba Gedik, 3-4 aylık hayatı kaldığını söylediği kızının kurtulması için, beyindeki sıvıları atmaya yarayan ‘Beyin Şantı’nın takılması gerektiğini ancak bu şantın ve yapılacak ameliyatların masrafını karşılayamayacağını söylüyor.

“Hiç maddi durumum kalmadı, böbreğimi vermeye razıyım”
Şantın alınması için maddi durumunun kalmadığını aktaran Gedik, “Beyninde sıvı var. Bu sıvı beynini sıkıştırıp yürümesini, konuşmasını duymasını engellemiş. Acilen İsviçre’den beyindeki fazla sıvıyı dışarı atmaya yarayan beyin şantı isimli bir aletin gelmesi gerekiyor. Beyne takılıp, beynindeki sıvıyı o alet ile almamız lazım. Bunun devlet tamamını karşılamıyor, yarısını benim, yarısını devletin karşılaması gerekiyor. Benim de maddi durumum hiç kalmadı. Haftalık iğnesi var 860 lira. Ayrıca ameliyat masrafı hastane masrafını karşılayacak kişiye seve seve böbreğimi vermeye razıyım” dedi.

“Tanı konuldu, şantın takılması gerek”
Kızını yurt genelindeki çeşitli hastanelere götürdüğünü belirtene Gedik, bu hastanelerde hidrosefali tanısı konulduğunu ifade ederek, “Hastalık öncesi çok iyiydi. Yavaş yavaş yürümemeye, konuşmamaya, duymamaya başladı. Marmara, Akdeniz ve Cerrahpaşa Üniversitelerindeki hastanelere götürdüğümde çocuğun beynindeki sıvının arttığını söylediler. Hidrosefali tanısı konuldu. Şu an acilen o aletin çocuğun beynine takılması gerekiyor” diye konuştu.

“Takılmazsa 3-4 aylık ömrü kaldı”
Gedik, şantın takılmaması durumunda kızının 3-4 aylık ömrü kaldığını öne sürerek, “Bende eski futbolcuyum. Karabükspor ve Zonguldakpor’da oynadım, menisküs hastalığımdan dolayı futbol hayatım bitti. Denizlispor’dan yardım bekliyorum. Denizli halkımızdan yardım amaçlı değil de haftalık iğnelerinin karşılanmasını istiyorum, para istemiyorum. Böbreğimi alsınlar. Şu an çalışamıyorum, çocuk yürüyemiyor sürekli sırtımda. Eğer bu alet takılmazsa en fazla 3, 4 ay ömrü kaldı. Evladımın kurtulması için böbreğimi vermeye seve seve razıyım. Doktorlar bu alet takılırsa nasıl yavaş yavaş kötüleştiyse takıldıktan sonra da aynı şekilde iyileşmeye başlayacağını söylediler. Eskisi gibi olacak. İyileşme şansı yüzde 100 diyor doktorlar” şeklinde konuştu.

Yorumlar

150 yıllık hayal projenin yüzde 80’i tamamlandı

23 Mayıs 2019 Perşembe 15:55

150 yıllık hayal projenin yüzde 80’i tamamlandı

Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamid döneminden itibaren hayata geçirilmesi planlanan Filyos Projesi kapsamındaki 25 milyon ton kapasiteli Filyos Liman Projesi’nin yüzde 80’i tamamlandı. Karadeniz’in en nitelikli limanı olacak olan Filyos Limanı ile kuzey-güney aksı birbirine bağlanmış olacak.

Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde Sultan 2. Abdülhamid Han tarafından “Anadolu’da Genel Üretim Raporu” doğrultusunda planlanan Filyos Projesi ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.
23 bin dekarlık ve Endüstri Bölgesi ilan edilen alanın önünde bulunan 25 milyon ton kapasiteli Filyos Limanı, kuzey-güney aksını da birbirine bağlamış olacak. Alt yapı liman inşaatının yüzde 80’e geldiği bölgede 2020 yılında liman inşaatının tamamlanması bekleniyor.

Karadeniz’in en niteliklisi, Türkiye’nin üçüncü büyük limanı
Zonguldak, Bartın ve Karabük’ün ortasında bulunan bölgenin üç iline önemli katkılar sağlaması bekleniyor. Türk Hava Yolları ve Atlas Global’in Zonguldak Havalimanı’na seferler başlatmasıyla birlikte hareketlenen bölge, demiryolu, karayolu ve denizyoluyla da desteklenecek. Bu bağlamda karayolu ve demiryolu çalışmaları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından sürdürülüyor.
Karadeniz’in en niteliklisi ve en donanımlısı olması planlanan 25 milyon ton kapasiteli limanın Türkiye’nin üçüncü büyük limanı olması bekleniyor. Bölge insanı için de kalkınma projesi niteliği taşıyan proje hakkında İHA’ya konuşan Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, “Filyos bir bölgesel proje. Zonguldak, Bartın ve Karabük üç ilin ortasında. Tarihi Filyos Limanı’nın yanı başında bir büyük proje. Karadeniz’in en nitelikli ve en büyük limanı orada kuruluyor. Liman alt yapı inşaatı tamamlanmak üzere. Önümüzdeki bu günlere bitmiş olacak. Yüzde 80 civarında tamamlanmış durumda. 25 milyon tonluk kapasite ile bir liman orada inşa ediliyor. Limanın çok değişik özellikleri var. Karayolu, demiryolu, doğal olarak deniz yolu bağlantısı ve havayolu bağlantısı olan gerçekten bir büyük koridorun ağzında kurulmuş, konumlanmış bir liman. Ankara, Konya ve güneye kadar konumlanan bir kuzey-güney aksının ucunda. Filyos liman olarak tanımlanmaya çalışılıyor. Tabi ki liman dışında da orada bir endüstri bölgesi, serbest bölge ve gelişim alanlarıyla beraber 23 bin dekar büyüklüğünde bir sanayi havzası da oluşmakta. Endüstri bölgesi için de ilk adımlar atıldı. Görevlendirmeler yapıldı. Büyük bir sanayicimiz oranın koordinatörlüğünü üstlendi. Yatırıma hazırlanıyor. Filyos bu haliyle bu süreç tamamlandığında gerçekten bölge insanı için bölge için bir kalkınma projesi niteliği taşıyan büyük ölçekli bir projedir” ifadelerine yer verdi.

“Orta ve yüksek teknolojili yatırımlar bekliyoruz”
2020 yılında liman inşaatının tamamlanmasının hedeflendiğini belirten Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Genel Sekreter Vekili Elif Acar ise, “Filyos konusu BAKKA olarak yönetim kurulumuzun da çok ilgilendiği bir konu. Filyos sonuç odaklı programımız var. Yakından takip ettiğimiz bir husus. 2020 yılında inşallah liman inşaatı son bulacak. Bununla beraber 25 milyon ton kapasiteli Karadeniz’de . Türkiye’nin en büyük limanlarından biri olacak. Bu kapsamda orada serbest bölge ve endüstri bölgenin olmasının avantajıyla beraber sanayimiz çok gelişecek, istihdam olanakları artacak. Filyos’ta orta ve yüksek teknolojili yatırımlar bekliyoruz. Büyük bir sanayi kuruluşu güçlü bir yatırımcı liman inşaatı bittikten sonra yatırımına başlayacak. Bu kapsamda Zonguldak, Karabük ve Bartın için sanayi anlamında istihdam anlamında çok güzel gelişmeler bizi bekliyor. Hava, kara ve deniz ulaşımı açısından da Filyos çok avantajlı bir yerde. Demiryolları ve karayolları bağlantısı da Ulaştırma Bakanlığı tarafından projelendirildi ve hızlıca gerçekleştirilecek. Lojistik açıdan da çok avantajlı. Sabırsızlıkla bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Endüstri Bölgesi'nin de kullanıma hazır hale gelmesiyle birlikte bölgede 10 ila 15 bin kişilik istihdamın söz konusu olacağı belirtildi.

Yorumlar