Mecliste su polemiği...

5 Eylül 2018 Çarşamba 13:20

Mecliste su polemiği...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi Meclisi’nin 2018 yılı eylül ayı olağan toplantısında CHP’li meclis üyeleri ile Belediye Başkanı Hüseyin Uysal arasında içme sularının sarı renkte akması nedeniyle polemik yaşandı.

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin 2018 yılı Eylül ayı olağan meclis toplantısı AKM Nikah Salonu’nda gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden çnce söz alan CHP Kdz. Ereğli Belediyesi Meclisi Grup Sözcüsü Sertan Ocakçı, şehir şebeke suyundan doldurduğunu iddia ettiği pet şişedeki sarı renkli sudan bir bardak doldurarak Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’a içmesi için ikram etti. Başkan Uysal bu gün itibariyle ilçe genelinde ki şebeke suyunda normale dönüldüğünü belirterek, sarı renk ve kokunun giderildiğini ifade etti. Uysal’ın sözlerine itiraz eden CHP’li meclis üyeleri ise mahallelerde halen şebeke sularının sarı renkte aktığını ve kokunun giderilemediğini savundu.
Mecliste üniversite kampüsü yapılması için ayrılan eski devlet hastanesi binalarının bulunduğu alanın askeri güvenlik alanı olarak imarda yer alması talebi imar komisyonunun red kararı ile meclise getirildi. Gündem maddesi hakkında söz isteyen CHP Grup sözcüsü Sertan Ocakçı, üniversite kampüsünün yapılamayışı ve arsanın tabuda askeri alan olarak işlenmesinin sorumlusunun AK Parti hükümeti temsilcileri ile Ereğli Belediyesi yönetimi olduğunu söyledi. Yaşanan uzun tartışmaların ardından yapılan oylamada meclis üyelerinin tamamı imar komisyonunun red kararını onaylayarak eski devlet hastanelerinin bulunduğu alanın askeri güvenlik alanı olarak belirlenmesine karşı çıktı.
Mecliste resmi kurum ve şahısları ait imar tadilatı talepleri ile belediye başkanının yurt dışına çıkma talebini öngören maddeler oy birliği ile kabul edildi.

Yorumlar
 • Turan
  8 Eylül 2018 Cumartesi 17:04

  İnanmayan varsa musluklarından bir bardak su içsin. Sn başkan musluklardan içme suyu akacaktı ama kullanma suyu bile olmayacak kadar kötü bir su akıyor.

 • gökhan
  8 Eylül 2018 Cumartesi 07:23

  ereglide sanki belediye baskanı boslugu var gibi

 • Nigar ceyda idil
  6 Eylül 2018 Perşembe 19:54

  yağmurdan sonra daha fena gelinde bakin evdeki musluk tan akan pis kokulu suya 06.09.2018

Enerji Bakanı Zonguldak'ta...

5 Eylül 2018 Çarşamba 12:59

Enerji Bakanı Zonguldak'ta...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Zonguldak'a geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vali Ahmet Çınar ve protokol üyelerince Valilik önünde karşılandı.
Çocuklar tarafından çiçek takdim edilen Bakan Dönmez, Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı. Bakan Dönmez'in Valilik ziyareti basına kapalı olarak sürüyor.

Yorumlar

Tezel'den flaş kampüs açıklaması...

4 Eylül 2018 Salı 19:06

Tezel'den flaş kampüs açıklaması...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tezel, eski devlet hastanesi arazisinin askeri güvenlik bölgesi kapsamına alınma teklifine tepki göstererek, belediye meclis üyelerine seslendi.

Tezel yaptığı açıklamada, belediye başkanı ve milletvekillerinden gereğinin yapılmasını istedi.
Tezel açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“ “Hepimizin bildiği gibi Eski Devlet Hastanesi Arsası TOKİ’ye inşaat yapılmak üzere Hastane inşaatı karşılığı verilmiş idi. Uzman arkadaşlarımızın üzerinde titizlikle çalıştığı hazırlanan dosya (Muhteviyatı, Eski Devlet Hastanesi Arsalarının Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ne Fakülte Kampüsü yapılması) hazırlanan dosya; 2014 Nisan ayında Esnaf Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu, 7 Esnaf Oda Başkanı, Muhtarlar Derneği Başkanı, Federasyon Başkanı, Sayın Milletvekilimiz Ercan Candan’ın katkıları ile Sayın Başbakanımıza sunuldu.
Aynı dosyada Sayın Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar ve AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır’ın katkıları ile Ekim 2014’de Bartın’da Sayın Başbakanımıza sunuldu.
Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu Ekim 2014 Zonguldak’ta müjdeli haber, Eski Devlet Hastaneleri Arsaları, Fakülte Kampüsü yapılmak üzere Bülent Ecevit Üniversitesi’ne devri yapılarak Fakülte Kampüsü yapılacağı müjdeli haberini Ekim 2014 Zonguldak Mitinginde verdi.
Bildiğimiz kadarı ile eski Devlet Hastaneleri arsaları Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi devri yapıldı.
Avam projesi yapıldı. İnşaatının yapılması ihaleye çıkılması için hazırlanan dosya Sayın Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü ve Sayın Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu tarafından ayrı ayrı Kalkınma Bakanına sunuldu ve Ereğli’nin ekonomik ve kültürel ihtiyacı olan bu konu Ereğli halkı tarafından büyük bir beklenti haline geldi.
Ereğli’ye Fakülte Kampüsü yapılması konusunu bu kadar geciktiren ve engelleyen kimler;
Öyle ki bir şehirde arsa tahsisleri uygulanacak ise imar değişikliği tahsisi Belediye İmar Komisyonu ve Belediye Meclisi’nin yetkisinde olup;
Kdz. Ereğli Belediye İmar Komiyonu’nun ve Belediye Meclisinin Ereğli’de, Ereğli’nin geleceği ve Ereğli halkının beklentisini göz önünde bulundurarak, belediye imar komisyonu, belediye meclis üyelerinin askeriye güvenlik alanı teklifini kabul etmeyeceğine inanıyorum.
Türk Milleti olarak Silahlı Kuvvetimizi seviyor, desteklerimizi ön planda tutuyor, şehitlerimizi, gazilerimizi baş tacı yapıyoruz. Deniz Kuvvetleri’nin emniyet şeridine almak istediği Eski Devlet Hastanesi Arsaları hastane orada iken emniyetli idi; Fakülte yapıldığı zaman her öğrenci kartla kontrollü gireceği ve önünde emniyet mensubu ve özel korumaların olduğu bir durumda emniyetsiz olmayacağına inanıyoruz.
Ereğli halkının büyük beklentisi olan Fakülte Kampüsü konusunda; Ereğli Sivil Toplum Örgütlerinin bu konuda hem fikir olduğunu ve birlik içinde olduğunu biliyor Sayın Belediye Başkanımızdan ve Sayın Milletvekillerimizden katkılarını önemle arz ediyorum.”

Yorumlar
 • hüseyin öztürk
  11 Eylül 2018 Salı 15:48

  bende sayın hikmet baskan gibi ayni şeyleri duymustum hastane yerinin üniversiteye devir edildiğini ve diyer ilçe siyasi parti teşkilatı belediye meclis üyesi arkadaşlardanda dinlemiştim bu haberi okuyunca şaşıdım bu işin üniversiteye tahsis edidiğini biliyordum eger aksi olmuş ise hem ereğliye hemde halkımıza cok haksızlık olmuş cok zaman gecmeden bu yanlışın tezden duzeltılmesını arz edıyorum....

Şehidimizin adı, çocukluğunu geçtiği yerde yaşatılacak...

4 Eylül 2018 Salı 18:44

Şehidimizin adı, çocukluğunu geçtiği yerde yaşatılacak...

Zonguldak’ın Alaplı İlçesi Belediye Başkanı Nuri Tekin, Batman'ın Kozluk ilçesinde, güvenlik güçleriyle bölücü terör örgütü PKK mensupları arasında çıkan çatışmada şehit düşen Jandarma Uzman Onbaşı Recep Turan'ın adının Belediye Meclisi kararıyla 690 Evler 4 yoldaki Aile Parkına verileceğini söyledi.

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, "İlçemiz eşrafından şehit düşen Jandarma Uzman Onbaşı Recep Turan’ın adını yaşatmak amacıyla, Şehidimizin çocukluğunun geçtiği, arkadaşları ile en fazla zaman geçirdiği, sohbet ettiği ve kaynaştığı yer olan 690 Evler Aile Parkına ismini vermeyi uygun gördük. Perşembe günü yapacak olduğumuz Belediye Meclis Toplantımızda bu konuyu gündeme getirerek 690 Evler Aile Park’ın ismini inşallah Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Recep Turan olarak değiştireceğiz’ dedi. Hiçbir terör örgütünün Ülkemizin bağımsızlığını bozamayacağını ve hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklarının kaydeden Başkan Tekin, tüm Şehitlerimizi Rahmet ve Saygıyla anıyorum. Allah bir daha bizlere böyle acılar yaşatmasın’ dedi.

Yorumlar

Keskin, Halk Sağlığı Haftasını kutladı...

4 Eylül 2018 Salı 17:24

Keskin, Halk Sağlığı Haftasını kutladı...

Zonguldak İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Toygar Keskin 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında açıklamada bulundu.

Dr. Toygar Keskin yapmış olduğu açıklamada şöyle dedi: 
“Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri ‘Halk Sağlığı Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Bu haftanın amacı; halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır. İlimizde 1 Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), 1 Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM), İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde ekip ruhu içerisinde koruyucu sağlık hizmetlerimizi vermekteyiz. 69 aile sağlığı merkezinde 195 aile hekimliği birimi ile aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarımız, daha bebeklik ve çocukluk çağında aşılama faaliyetleri ile başlayan koruyucu sağlık hizmetlerini bir ömür boyu sürdürmektedir. Bebek ve çocuklarımıza yönelik Yenidoğan İşitme Tarama Programı, Yenidoğan Görme Taraması Programı, Gelişimsel Kalça Displazisi Tarama Programı ile sağlık hizmetleri itinayla sürdürülmekte ve yakından izlenmektedir. 15-49 yaş kadın izlemleri, evlilik öncesi danışmanlık, gebe bilgilendirme sınıfı, anne dostu hastane, doğum öncesi ve lohusalık dönemi izlemleri, gebelik ve süt verme dönemimde D vitamini desteği, sezaryen oranının azaltılması ve normal doğumun teşviki programları ile kadın sağlığı çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir. 13 ayrı hastalık yapıcı etkene karşı sürdürülen ve dünyanın en kapsamlı aşılama programlarından birisi olan ulusal aşı programı ile her yıl okul çağındaki çocuklarımıza aşı uygulanmaktadır. Halk Sağlığı Başkanlığımız, 7 gün 24 saat boyunca bulaşıcı hastalıklara yönelik izlem yapmakta, herhangi bir salgın tehlikesi durumunda süratle harekete geçerek salgın kontrol çalışmalarına başlamaktadır. İçme-kullanma suyu, ambalajlı sular, kaplıca suları, yüzme havuzları ve yüzme suları ile ilgili denetleme ve izleme çalışmaları Çevre Sağlığı Bilgi Yönetim Sisteminde (ÇSBYS) elektronik ortamda izlenmekte ve değerlendirilmektedir. 4207 sayılı Kanun kapsamında belirlenen alanlarda tütün ürünü kullanımını önlemek amacıyla ülke genelinde oluşturulan denetim ekipleriyle 7 gün 24 saat esasına göre denetimler yapılmaktadır. Kapalı alanda sigara kullanımına tanık olan vatandaşlarımız tarafından Yeşil Dedektör uygulaması ve Bakanlığımızın Alo 184 iletişim hattı üzerinden yapılan ihbar ve şikâyetlere de anında müdahale etmektedir. Alo 171 ve Alo 191 hatlarımız 7 gün 24 saat canlı destekle hizmet vermektedir. İlimizde KETEM, Aile Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Hayat Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezleri ve İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından meme, rahim ağzı, kalın bağırsak kanserlerinin erken teşhisine yönelik vatandaşlarımıza tarama ve eğitimler aralıksız sürmektedir. Ruh sağlığı hizmetleri kapsamında çocuk izlem merkezleri, toplum ruh sağlığı merkezleri, psikososyal destek uygulayıcı programı eğitimleri, otizm spektrum bozukluğu tarama ve takip programı, intiharı önleme farkındalık çalışmaları, 0-6 yaş çocuğun psikososyal gelişimini destekleme (ÇPGD) programı, toplumsal travmalar ve afette psikososyal destek programı, birinci basamakta ruh sağlığı hizmetlerini güçlendirme eğitimi (RSGÜÇ), kadına yönelik aile içi şiddetle mücadele programı, davranışsal bağımlılıklar eylem planı çalışmaları ve davranışsal bağımlılıklarla mücadele programları sürdürülmektedir. SHM, İlçe Sağlık Müdürlükleri ve TSM’lerde sağlıklı beslenme ve obezite ile ilgili danışmanlık verilmektedir. Tüm okullarda Beslenme Dostu Okul Programları devam etmektedir. Tuz kullanımının azaltılması çalışmaları ve çocuklara yönelik gıda reklamları için düzenlemeler yapılmış, öğretmenler için Çölyak Hastalığı Rehberi geliştirilmiştir. 
Kronik hastalıklar ve yaşlı sağlığı kapsamında astım ve KOAH önleme, kalp ve damar hastalıkları önleme ve kontrol, böbrek hastalıkları önleme ve kontrol, kas ve iskelet hastalıkları önleme ve kontrol programları, kaza ve yaralanmanın önlenmesi ve kontrol hizmetleri verilmektedir. Mobil Sağlık Ekibimiz, sağlık hizmetlerinin sunulduğu merkezlerden uzak bölgelerde yaşayan vatandaşlarımıza sağlık hizmetini ulaştırmak amacıyla oluşturulmuş hizmet modelidir. Sağlık durumunun takibi (Kan basıncı, AKŞ, BKİ), pansuman ve enjeksiyon, kanser taramaları için yönlendirme, sağlık eğitimi, çevre sağlığı, okul sağlığı ve mevsimlik tarım işçilerine sunulan sağlık hizmetlerinin tümü Mobil Sağlık Ekiplerimiz tarafından icra edilmektedir. Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetlerimizin içinde, tüm ilköğretim okullarımızda ağız diş sağlığı muayenesi, flor vernik uygulaması, ağız diş sağlığı farkındalık eğitimi ve diş fırçası-macun seti dağıtımı yer almaktadır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, sağlık eğitimleri düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve kaliteli yaşam standardını yükseltmek için, Halk Sağlığı Başkanlığı olarak çalışmalarımız, hiç ara vermeden ve artarak devam edecektir.” 

Yorumlar