Mahalle mahalle deprem tatbikatı... İlki yapıldı...

11 Kasım 2020 Çarşamba 18:26

Mahalle mahalle deprem tatbikatı... İlki yapıldı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü 31 mahallede gerçekleştireceği uygulamalı deprem eğitimi ve tatbikatının ilki Kavaklık Mahallesi’nde yapıldı.

İkinci derece deprem bölgesinde bulunan Kdz. Ereğli’de, halkı deprem konusunda bilgilendirmek için harekete geçen Kdz. Ereğli Belediyesi, 31 mahalleyi kapsayacak şekilde uygulamalı deprem eğitimi ve tatbikatı başlattı. Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın yanı sıra mahalle sakinlerinin ve belediye meclis üyesi ile daire müdürlerinin katıldığı eğitimde İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş, itfaiye personeli ve ERİDAK ekibiyle birlikte deprem öncesinde ve sırasında neler yapılması gerektiği, hangi eşyaların nasıl monte edileceği, deprem çantası hazırlığı ve mahallenin toplanma alanıyla ilgili uygulamalı olarak bilgiler verdi.

Posbıyık: “Kdz. Ereğli 2. derece deprem bölgesi”
Belediye Başkanı Halil Posbıyık, depreme hazırlık için Belediye olarak tüm hazırlıkları yaptıklarını belirterek şunları söyledi: “ERİDAK’la, İtfaiye grubumuzla, gönüllülerimizle, bu ekiple, müdürleriyle, yöneticileriyle gurur duyuyorum. Türkiye’de her tarafta ses getiriyorlar, bilgi alışverişinde bulunuyorlar. Türkiye çapında ilişkileri var ve Kdz. Ereğli bir ilçe olmasına rağmen kurtarma, yangın söndürme konusunda en önde olan ilçelerden bir tanesi. Burada da yapılan hazırlıkları hep birlikte izledik. Denizde de çalışmalarımız var. Her şeyimiz hazır. Kendilerini kutluyorum ve alkışlıyorum.
Ülkemizin temel sorunlarından birisi de biliyorsunuz deprem. Geçtiğimiz haftalarda İzmir’i vuran depremle hepimiz tek yürek olduk, kayıplarımız için büyük üzüntüler yaşadık. Yarın Düzce depreminin yıldönümü… O büyük acıları unutmuyoruz. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini kabul etmek zorundayız. Ne yazık ki bunu, çok büyük acılarla ve yaşayarak öğrendik, öğreniyoruz.
Karadeniz Ereğli, ikinci derece deprem bölgesinde bulunuyor ve ancak çevremizdeki il ve ilçelerde meydana gelecek depremlerden etkileniyoruz. Bu nedenle binaların sağlamlığı ve önlem almamız şehrimiz için de önem taşıyor.

“Bütün mahalleleri dolaşacağız, depremi hatırlatacağız”
Kdz. Ereğli’de 31 mahalleyi dolaşıp depremi hatırlatacaklarını belirten Posbıyık, eğitimlerde depremi örnekleriyle canlandırmaya çalıştıklarını ifade etti. Posbıyık konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Tehlikeleri sunuyoruz, teknik ekibimizle İl Çevre Müdürlüğü ile görüşme yaparak Ereğli’de belli yerlerde zeminin ve evlerin kontrol edilmesi için teknik çalışmayı da beraberinde götürmeye çalışıyoruz. Sadece eğitmek değil konumuz. Aynı zamanda Ereğli’de de sakat evler varsa bunların da tespiti için teknik ekiplerimiz çalışma yapıyor. Canımız yandığı zaman depremle karsılaştığımızda çocuklarımız torunlarımız zorda kaldığında ah ne yaptık dememek için mutlaka öncesinden hazırlanmak gerekir. Çok acı bir olay. Çok büyük bir olay ama bunu kafamızda bir yerde tutmazsak, hazırlık yapmazsak, Allah korusun büyük sıkıntılarla uğraşırız. Eğitimlere başladık, teknik yönden de hazırlık yapıyoruz. İlk kez bu çalışmaları ön plana çıkarmaya başladık. Her mahallede toplanma alanlarını belirleyerek bunları açıkladık. Toplanma alanlarımız var 60‘ın üzerinde… Buralarda kesinlikle AVM falan yaptırmadık, inşaat yaptırmadık. Bizim ayırdığımız toplanma alanları açık şekilde bekliyor. Bunları aynı zamanda kodladık, dijital olarak da toplanma alanlarını görebiliyorsunuz. Hangi mahallede neresi toplanma alanı, görebileceksiniz. Şimdi bu konuda 31 mahallemizde tatbikatlar ve eğitimler başlattık. İlk uygulamamız Kavaklık mahallesinde… Arkadaşlarımız, eşyalarınızı nasıl monte etmeniz gerektiğini, deprem anında kendinizi ve yakınlarınızı nasıl koruyacağınızı, deprem çantası hazırlamayı uygulamalı olarak anlatacaklar. Biz belediye olarak tüm gücümüzle her zaman yanınızdayız. Deprem öncesi hazırlıklarda da yanınızdadır. Yanınızda olmaya devam edeceğiz.”

Ateş: “Deprem bilgisi kitabının ulaşamayacağı ev kalmayacak”
Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürü Muhammet Ateş de deprem öncesi hazırlıklar, deprem esnasında ve sonrasında yapılması gereken çalışmalar hakkında uygulamalı eğitim verdi. Ateş burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “İzmir’de 10 gün önce bir deprem yaşadık. Marmara, Düzce, Van, Elazığ ve İzmir depremi. Biz de bir daha olmaması için dua ederken bir taraftan da hazırlıkları yapmak zorundayız. Belediye Başkanımız Halil Posbıyık’ın talimatıyla 31 Mahallemizde deprem tatbikatı yapacağız. Biz itfaiye Müdürlüğü Eridak Arama Kurtarma Derneği olarak işe başladık. Kitapçıklar bastırmıştık ama pandemi dolayısıyla dağıtamamıştık. Dağıtırken herhangi bir virüs dağıtmamak için, hijyenik ortamda hazırlığımızı yaptık, her eve steril ortamda hazırladık, kamu binalarımıza ve mahallelerimize dağıtımını yapacağız. Ulaşmayacağımız ev olmayacak. Amacımız, depremin öncesinde insanlar evlerinde neler yapabilir? Ev ortamını yansıtan deprem aracımızı hazırladık. Neler yapılabilir bunları göstereceğiz. Kitabımızın içinde bu bilgiler detaylı olarak yer almaktadır.”
Uygulamalı eğitimin ardından mahalle sakinlerine deprem anında Kavaklık Mahallesi’nin toplanma alanı tanıtıldı.

Yorumlar

Tutulmaz, "Geleceğe Nefes" projesinde ilk fidanını dikti

11 Kasım 2020 Çarşamba 13:20

Tutulmaz, "Geleceğe Nefes" projesinde ilk fidanını dikti

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan "Geleceğe Nefes" projesi kapsamında korona virüs tedbirlerine uygun olarak fidan dikme etkinliği gerçekleştirildi.

Ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak, gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak amacıyla başlatılan "11 Milyon Fidan Dikimi" ilçenin Perşembe beldesine bağlı Ada Köy' de gerçekleştirildi.
Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, ilk fidanını dikerek " Cumhurbaşkanımızın himayelerinde geçtiğimiz yıl başlatılan "Geleceğe Nefes" seferberliği kapsamında, tüm yurdumuzda olduğu gibi saat 11.11' de Çaycuma Adaköy'de fidan dikim etkinliğine katıldık. İl genelinde 99 bin 900 fidan toprakla buluşturuldu" dedi.
Fidan dikim törenine katılanlar, çeşitli noktalarda fidan dikerek etkinliğe sahip çıktı.

Yorumlar

Opel Aysa'dan müjde

11 Kasım 2020 Çarşamba 12:01

Opel Aysa'dan müjde

Opel Modelleri, Kasım Ayına Özel %0’dan Başlayan Faizlerle Opel Aysa Showroom’unda!

Hemen Randevunu
Oluştur, Opel Modellerine %0’dan Başlayan Faizlerle Sahip Ol!

Kasım Ayı'na Özel Opel Grandland X 75. 000 TL Kredi ve %0 faiz, Opel Astra 50.000 TL Kredi ve %0,89 faiz, Opel Combo 50.000 TL kredi ve %0,89 faiz seçenekleriyle sizleri showroomumuzda bekliyor.

Opel Aysa Motorlu Taşıtlar, Gülüç Çengel Burnu Mevkiiinde!

Yorumlar

GMİS Yönetim Kurulu; “Mücadele başarıyla sonuçlandı”

11 Kasım 2020 Çarşamba 11:35

GMİS Yönetim Kurulu; “Mücadele başarıyla sonuçlandı”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, bir basın açıklaması yaparak TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan Torba Yasa Teklifi’nde yer alan 25 yaş altı ile 50 yaş üstü çalışanlara esnek çalışma getiren düzenlemeyi içeren maddelerin geri çekilmesinden memnuniyet duyduklarını belirtti.

Açıklama şöyle; “Türkiye emek sınıfının; 'Kıdem tazminatı ve emeklilik hakkı gaspı'na yol açacağı gerekçesiyle karşı çıktığı 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar için 'esnek çalışma' teklifinin geri çekilmesinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz. TÜRK-İŞ önderliğinde 27 Ekim 2020 tarihinde başlattığımız mücadelede, torba yasa teklifinde esnek çalışma ve hak kayıplarına yol açacak maddelerin geri çekilmesini talep ettik. TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan Torba Yasa Teklifi’nden ilgili maddelerin geri çekileceği açıklanmıştır. Buna göre, 25 yaşından küçük, 50 yaşından büyük işçilerin 2 yıl koşulsuz belirli süreli sözleşme ile çalıştırılmasına ilişkin düzenleme teklif metninden çıkarılacak. Ayrıca, 25 yaşından küçük kişilerin ayda 10 günden az çalışması halinde malullük, yaşlılık, ölüm aylığı için gerekli olan uzun vadeli sigorta kollarından prim yatırılmamasını öngören hüküm de teklif metninden çıkarılacak. Mücadeleye büyük destek veren Maden ve MTA işçilerimiz başta olmak üzere tüm işçi ve emek sınıfına, sivil toplum örgütlerine, siyasi partilerimize, meslek örgütlerimize, mücadelemizi kamuoyuna duyuran basın-yayın kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz. TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay, her zaman ve her şart altında temsil ettiği işçi ve emek sınıfının hak ve menfaatlerini koruma ve geliştirme mücadelesi vermektedir. Son olarak esnek çalışma düzenlemesine karşı Sayın Atalay’ın önderliğinde, tüm emek sınıfının verdiği mücadele de başarıyla sonuçlanmıştır. Mücadelenin önderliğini yaparak emek sınıfının hak ve menfaatlerini korumada göstermiş olduğu gayretler için Genel Başkanımız Sayın Atalay başta olmak üzere, TÜRK-İŞ Yönetim Kurulumuza, işçi ve memur sendikaları konfederasyonlarımıza, TÜRK-İŞ’e bağlı tüm sendikalarımıza ve mücadeleye destek veren tüm emek dostlarına teşekkür ediyoruz.”

Yorumlar

Trafik dedektifleri projesi devam ediyor

11 Kasım 2020 Çarşamba 11:31

Trafik dedektifleri projesi devam ediyor

Zonguldak'ta trafik dedektifleri projesi kapsamında 3 bin 748 öğrenciye bilgilendirme eğitimi verildi.

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığınca 2020 yılında “Trafik Dedektifleri” projesi kapsamında 3 bin 748 öğrenciye trafik bilgilendirme eğitimi verildi. Bu kapsamda 10 Kasım 2020 günü Kdz.Ereğli Kızılca beldesi Çayırlı İlköğretim Okulu ve Çaycuma ilçesi Perşembe beldesi Şehit Salim Uçar İlköğretim Okulu öğrencilerine yönelik Jandarma Trafik birimlerince “Trafik Kuralları” hakkında bilgilendirme semineri verilerek broşür ve boyama kitapları dağıtıldı.

Yorumlar