Mahalle halkı tepkili: “Baz istasyonuna karşıyız”

21 Ekim 2021 Perşembe 17:20

İlyas Akın

Mahalle halkı tepkili: “Baz istasyonuna karşıyız”

Kdz. Ereğli ilçesinde baz istasyonu kurulmak istenen mahallede geçtiğimiz hafta kepçenin önüne geçerek engel olmaya çalışan halkın tepkisi sürüyor. Baz istasyonu yapılması planlanan yerde kazı çalışması yapıldı ancak çalışmalar yeniden durduruldu.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Sarıkokmaz Mahallesi Molla Ahmet Sokak’a GSM operatörü tarafından baz istasyonu kurulmak istendi. İş makinesi ile belirlenen noktaya gelen ekipler çalışmaya başlamadan mahalle sakinlerinin tepkisi ile karşılaştı. Köylü kadınlar iş makinesinin önüne geçerek tepkilerini dile getirdi.
Mahalleye gelen polis ekipleri de yetkililer ve mahalle sakinleri ile görüştü. Molla Ahmet Sokak sakinlerinin tepkileri üzerine polis ekipleri, şirket yetkilileri ve mahalle muhtarı alınan ortak karar sonrası çalışmaları durdurma kararı alındı.
Aradan geçen 5 gün sonra mahalleye gelen ekipler, baz istasyonu yapılacak yerde kazı çalışması yaptı. Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta ve İmar Müdürlüğü ekipleri tarafından çalışmalar durduruldu. Kazı alanına şerit çekilirken, mahalle halkı çalışmaların devam etmemesi için adeta nöbet tutuyor.

Yazgan, “İnsan sağlığına zararlı”
Baz istasyonu yapılmaması için imza topladıklarını anlatan mahalle sakini Ahmet Yazgan yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Baz istasyonuna kesinlik karşıyız. Mahalleli olarak 150 imza toplandı hem kaymakamlığa hem belediyeye verildi. Daha önce iki defa geldiler, halk karşı çıktı. En sonunda polis ve muhtarlık adli makamlara dava edildi. Dün itibarıyla Zabıta ve İmar Müdürlüğü ekipleri tarafından şuanda durduruldu. Kesinlikle bu bölgenin halkı baz istasyonunu istemiyor. Bunun insan sağlığına zararlı olduğunu biliyoruz. Bugün 6 yaşındaki çocuk bile ‘dede bu sağlığa zararlıymış diyor.’ Sabah firma çalışanları buraya geldi, kazma küreklerini alıp arabalarına binip gittiler. Tekrar bir çalışma olursa Zabıta Alo 153’e haber verin dediler.”

Kalkan, “Çocuklar için güvenlik önlemi yok”
Mahalle sakini Kerem Kalkan ise süreç ile ilgili bilgiler verdi. Baz istasyonu yapılacak yerin yanlış olduğunu ifade eden Kalkan, açıklamasında, “bir buçuk ay önce ekiplerle geldiler, başka bir yere kurmak için çalışma başlatacaklarını söylediler ve biz buna karşı çıktık. İmza toplayarak Kaymakamlığa ve Belediye’ye başvurular yaptık, burada baz istasyonu istemediğimizi söyledik. Daha sonra polis ekipleriyle birlikte tekrar geldiler ve bize karşı çıkarsanız güç kullanırız diye uyardılar. Biz de yasal yollarla hakkımızı aramaya başladık. Para toplayarak avukat tuttuk ve gerekli itirazları yapmaya başladık. Fakat 2 gündür burada kepçe çalışmasına devam etti. En son zabıta geldi ve burayı ‘ruhsatınız yok’ diye mühürledi. Biz de şunu soruyoruz; Madem buranın ruhsatı yok, polis ekipleri neden geldi? Burası köy alanı değil, sadece mahalle ve burada bir sürü insan oturuyor. Baz istasyonlarının zararlı olduğu herkes tarafından biliniyor ve bunun için biz de yasal süreci başlattık, sonuna kadar da gideceğiz."

"Çocukların can güvenliği yok"

"Yerleşimden uzak daha uygun alanlar var, benim oturduğum binada bile 15 tane çocuk var. Sağlıklı bir şey olsa biz karşı çıkmayız, hizmet olmalı ama burada değil. Yerleşim yerinin tam dibinde fikir alınmadan, görüş alınmadan yapılması çok yanlış, umarım bu yanlıştan en kısa zamanda dönülür. Çalışma alanında hiçbir güvenlik önlemi alınmadan çalışılıyor ve akşam saatleri bu şekilde bırakılıyor. Çocukların oyun alanı olmadığı için burada bisiklete biniyorlar ve oyun oynuyorlar. Yaralanmalar ve ölümler olmaması için önlem alınması gerekiyor. Bize gösterdikleri haritada buradaki hiçbir bina gözükmüyor ve harita üzerinde Belediyenin kaşesi yada imzası yok. Sadece harita bürosunun kaşesi var. Burada yaşayan insanlar var, ruhsatlı binalar var. Yerleşim alanı değil gibi gösterilip çalışma başlatılmış. Ben ruhsatlı olmadığını biliyorum ama polis gelince müdahalede bulunamadık.” İfadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , baz istasyonu , mahkeme , GSM , zabıta

Yorumlar

SATILIK DÜKKAN

21 Ekim 2021 Perşembe 14:30

SATILIK DÜKKAN

Kdz. Ereğli Müftü Mahallesinde 2.000 metrekare Satılık Dükkan

KDZ. EREĞLİ OKED EMLAK'TAN MERKEZİ KONUMDA KURUMSAL MAĞAZALARA UYGUN SATILIK DÜKKAN

2.000 m²

1 Mutfak

3 Wc

1 Yemekhane Bölümü

1 Mescit Bölümü

1 Araç Servis Kısmı

Büro Kısmı Bulunmaktadır.

İşlek Cadde Üzerinde Yer Almaktadır.

http://www.okedemlak.com.tr/ilan/kdz-eregli-muftu-mahallesi-istanbul-yolayrimi-mevkii-satilik-dukkan-7442.html

İletişim: 0549 323 44 31
0554 887 27 33
0554 887 27 29
0554 887 27 34
0541 887 27 24

OK-ED EMLAK

Yorumlar

Vali Tutulmaz'dan, Ormanlı'da inceleme

20 Ekim 2021 Çarşamba 15:56

Vali Tutulmaz'dan, Ormanlı'da inceleme

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Beldesinde incelemelerde bulundu.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Ormanlı Beldesi’ne giderek köylerde incelemelerde bulundu. Daha sonra Ormanlı Beldesine giden Vali Tutulmaz, Belediye Başkanı Bayram Başol tarafından belediye binası önünde karşılandı. Başkan Başol ile makamında görüşen Vali Tutulmaz, Temmuz ayında yaşanan selle ilgili zarar gören yerlerin son durumu ve çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, ziyaret ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak Vali Tutulmaz’a teşekkürlerini iletti. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ormanlı beldemiz ve köylerimizde bir dizi ziyaretlerde bulunmak için gelen Sayın Valimiz Mustafa Tutulmaz’ı belediye binamızda ağırladık. Köylerdeki incelemeleri sonrası, belediye binamızda yaptığımız görüşmede kendilerine sel sonrası yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aktarıldı. Ziyaretlerinden ötürü Sayın Valimize teşekkürlerimi sunuyorum.”

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , ormanlı , mustafa tutulmaz , bayram başol

Yorumlar

Aşısız aile üstüste acı yaşadı

20 Ekim 2021 Çarşamba 13:45

İlyas Akın

Aşısız aile üstüste acı yaşadı

Kdz. Ereğli ilçesinde korona virüs hastalığına yakalanan baba oğul 4 gün arayla hayatını kaybetti. Aynı aileden anne ve oğul da hastanede tedavi görürken, mahalle muhtarı aşı konusunda çağrıda bulundu.

 

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Kirmanlı Mahallesinde ikamet eden Yumurtaş ailesi 4 gün arayla iki kez acı yaşadı.

Yakalandığı Koronavirüs salgın hastalığı nedeniyle hastanede tedavi gören Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü eski personeli Şükrü Yumurtaş yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Yumurtaş, Hatip Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Kovid tedbirleri kapsamında toprağa verildi.

Aynı aileden 2 kişi tedavi görüyor

Korona virüse yakalanan ve yoğun bakımda olan baba Afşin Yumurtaş (82) da, 4 gün önce kaybettiği oğlunun ardından tedavi gördüğü hastanede bugün yaşama gözlerini yumdu. Merhumun cenazesi bugün kılınacak cenaze namazı sonrası Şehir Mezarlığı’nda, oğlunun yanına defnedileceği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Şükrü Yumurtaş ve baba Afşin Yumurtaş’ın korona virüs aşısı olmadıkları öğrenildi.

Öte yandan, Şükrü Yumurtaş’ın Koronavirüse yakalanan annesi ve kardeşinin de hastanede tedavi altında olduğu öğrenildi.

Muhtar Yaman, “Vatandaşlarımızın aşı olmalarını istiyoruz”

Kirmanlı Mahalle Muhtarı Nurettin Yaman, aynı aileden 4 gün arayla vefat yaşanması ile ilgili açıklamada bulunurken, herkesin aşılarını yaptırmasını istedi.

Muhtar Yaman açıklamasında şunları söyledi:

“Aynı aileden 2 kişinin vefat etmesi, böyle bir talihsizlik yaşadık. Kovidli bir aile, Afşin amcanın ailesi de şuanda Devlet Hastanesi’nde entübe diye biliyorum, bir oğlu da özel hastanede serviste yatıyor. Tabiri caizse bir yaprak dökümü oldu. İnşallah ardı gelmez diye düşünüyorum ama aldığımız duyumlar bu yönde. Allah yardımcıları olsun. Tam bilgim olmamakla beraber aşılarını yaptırmadıkları duyumlarını aldım, buna yetkililer karar verir. Ama komşularından aldığım bilgiler bu şekilde.

Ben aynı zaman Kdz. Ereğli Muhtarlar Derneği yönetimindeyim, bütün muhtar arkadaşlarım bu konuda duyarlı. Elbette bütün vatandaşlarımızı aşı olmaya çağırıyoruz. Aşı olmalarını da istiyoruz, bu konuda ben de 3. aşımı oldum. Herkese tavsiye ediyorum.”

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , aşı , yumurtaş , kirmanlı

Yorumlar

Korona, 4 gün arayla hayattan kopardı

19 Ekim 2021 Salı 23:06

Korona, 4 gün arayla hayattan kopardı

Kdz. Ereğli ilçesinde korona virüs hastalığına yakalanan baba oğul 4 gün arayla hayatını kaybetti. Aynı aileden anne ve oğul da hastanede tedavi görüyor.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Kirmanlı Mahallesinde ikamet eden Yumurtaş ailesi 4 gün arayla iki kez acı yaşadı.

Yakalandığı Koronavirüs salgın hastalığı nedeniyle hastanede tedavi gören Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü eski personeli Şükrü Yumurtaş yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Yumurtaş, Hatip Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Kovid tedbirleri kapsamında toprağa verildi.

Korona virüse yakalanan ve yoğun bakımda olan baba Afşin Yumurtaş (82) da, 4 gün önce kaybettiği oğlunun ardından tedavi gördüğü hastanede bugün yaşama gözlerini yumdu. Merhumun cenazesi yarın (20 Ekim) kılınacak cenaze namazı sonrası Şehir Mezarlığı’nda, oğlunun yanına defnedileceği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Şükrü Yumurtaş ve baba Afşin Yumurtaş’ın korona virüs aşısı olmadıkları öğrenildi.

Öte yandan, Şükrü Yumurtaş’ın Koronavirüse yakalanan annesi ve kardeşinin de hastanede tedavi altında olduğu öğrenildi.

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , koronavirüs , şükrü yumurtaş , afşin yumurtaş , hastane

Yorumlar