Madende iş kazası... 1 yaralı...

3 Şubat 2018 Cumartesi 16:41

Madende iş kazası... 1 yaralı...

Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesesinde çalışan bir maden işçisi, yaşanan iş kazası sonucunda yaralandı.

Edinilen bilgiye göre olay, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesinde meydana geldi. 16-24 vardiyasında çalışan Hakan Özcan (31) isimli maden işçisi, iş yerinde çalıştığı sırada meydana gelen iş kazasında yaralandı. Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırılan işçinin çenesinde meydana gelen kırık nedeniyle ameliyata alınacağı öğrenildi. Madencinin genel sağlık durumunun ise iyi olduğu öğrenildi.

Etiketler:

maden , madenci , iş kazası ,

Yorumlar

Resul Dindar Konseri için geri sayım başladı… Stant açtılar…

3 Şubat 2018 Cumartesi 16:00

Resul Dindar Konseri için geri sayım başladı… Stant açtılar…

Zonguldak’ta sokak hayvanları yararına, hayvansever Nur Sarı’nın düzenlediği Resul Dindar konseri için geri sayım başladı.

Resul Dindar’ın sokak hayvanları yararına sahne alacağı konserin tüm geliri Zonguldak barınağı’na yardım olarak gidecek. Nur Sarı ve ekibi aynı zamanda sokak hayvanlarına mama yardımında da bulunacak. 23 Şubat 2018 tarihinde gerçekleşecek olan etkinlik için Zonguldak Vergi Dairesi ve Esas 67 Burda Alışveriş merkezinde stant açıldı.
Stantta yer alan Doğukan Kaner, Kadircan Aydınoğlu, Berk Yücel, Beytullah Kulloğlu ve Ataberk Abanos Zonguldaklıların standa yoğun ilgi gösterdiğini, ayrıca böyle bir etkinlikte sokak hayvanları adına gönüllü olarak yer almanın onları mutlu ettiğini ifade ettiler.
Esas 67 Burada Alışveriş Merkezinde bulunan stant hafta sonu boyunca açık kalacak. Stantta yer alan Gizem Bayram, Kadircan Aydınoğlu ve Berk Yücel, hafta sonu boyunca sokak hayvanlarına yardımda bulunmak ve Resul Dindar’ı canlı olarak dinlemek isteyenleri stantta beklediklerini söylediler.

 

Etiketler:

Resul Dindar , Sokak hayvanları , Konser , Bilet , stant , Nur Sarı ,

Yorumlar

Dünya Hibrite Dönüyor, Sıra Türkiye’de...

2 Şubat 2018 Cuma 19:27

 Dünya Hibrite Dönüyor, Sıra Türkiye’de...

Hibrit teknolojisini tüm Türkiye’ye tanıtmak amacıyla 42 il 55 noktada etkinlikler düzenleniyor…

En geniş ürün gamı ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hibrit teknolojisini geniş kitlelere yakından tanıtmak isteyen Toyota, bu teknoloji ile ilgili bilgileri paylaşmak amacıyla düzenlediği “Toyota Hibrit Festivali” için Zonguldak’daydı.

 Toyota Hibrit Festivali’ni Zonguldak Toyota Plaza Göktepe’de gerçekleştirilen Toyota’nın, festival kapsamında C-HR Hybrid, Yaris Hybrid, RAV4 Hybrid, Auris Hybrid, Auris TS Hybrid ve Prius modelleri sergilendi ve ziyaretçilere detaylı bilgiler alktarıldı. Etkinliğe katılanlar bu modellerle test sürüşleri de gerçekleştirdiler.

 Hibrit bataryası ile çalışan elektrik motor ve benzin ile çalışan motorun uyum içerisinde kullanıldığı hibrit teknolojisini kısa ve orta vadede çözüm olarak gören Toyota, öncüsü olduğu bu teknolojinin Türkiye’de de çok daha bilinir olmasını sağlamak amacıyla 2017’yi “Toyota Hibrit Yılı” olarak ilan etmişti. Bu amaçla; 42 il ve 55 noktada düzenlenen Toyota Hibrit Festivali’nin yeni durağı Zonguldak oldu. Hibrit teknolojisi ile ilgili bilgileri paylaşmak amacıyla düzenlenen Toyota Hibrit Festivali, 16-17 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da sona erecek.

 Toyota Hibrit Festivali etkinliği için Zonguldak Toyota Plaza Göktepe’ye gelenler, Toyota’nın hibrit ürün gamı ile test sürüşü yaparak bu gelişmiş teknolojiyi daha yakından tanıma fırsatını buldular. Bunun yanı sıra, daha önce İstanbul Autoshow Fuarı’nda tanıtılan robotları ve sevimli kahramanları ile çocuklar da Toyota Hibrit Festivali’ndeki showlarla eğlenceli dakikalar yaşadılar.

 Dünya Hibrite Dönüyor, Sıra Türkiye’de

Bugün dünya üzerinde 11 milyonu aşan hibrit trafikte bulunuyor. ÖTV düzenlemesiyle hibrit araçlar, artık Türkiye’de de daha erişilebilir fiyat seviyesinde satışa sunuluyor. Bu düzenleme ile Türkiye üretimi olan hibrit araçlar daha da rekabetçi  olacak. Geleceğin teknolojisi olarak kabul edilen hibrit araçların trafikte sayılarının zaman içerisinde artması da bekleniyor. Daha çok konvansiyonel dizel ve benzinli araçların satışının azalacağını ve tercihin zamanla hibrite yöneleceğini tahmin ediliyor.

 

Türkiye’de hibrit araçların ÖTV oranı; elektrik motoru 50 KW'ı geçip motor silindir hacmi 1,600 cm3'ten başlayıp 1,800 cm3'ü geçmeyen binek otomobiller için yüzde 90’dan otomobillerin ÖTV matrahına bağlı olarak yüzde 45-60 arasında değişecek şekilde belirlendi. Elektrik motor gücü 100 KW'ı geçip motor silindir hacmi 2000 cm3'ten başlayıp 2,500 cm3'ü geçmeyen binek otomobiller için ise yüzde 145 olarak uygulanan ÖTV oranı da otomobillerin ÖTV matrahına bağlı olarak yüzde 100-110 arasında değişecek şekilde uygulanıyor. Yeni oranların devreye girmesiyle birlikte önümüzdeki yıllarda Türkiye’de de hibrit araç satışlarının artması bekleniyor.

 

Hibrit araç nasıl çalışıyor?

Toyota Hybrid Sistemi (Toyota Hybrid Synergy Drive), hibrit aküsü ile çalışan elektrik motoru ve benzin ile çalışan motoru uyum içerisinde kullanır. Elektrik motoru ve benzinli motor aracı aynı anda veya tek başlarına hareket ettirebilir. Bu akıllı sistem, maksimum verimliliği sağlamak için hangi motorun ne zaman çalışacağına otomatik olarak kendisi karar verir.

 

-          Kullanım şeklinize göre, kalkışlarda ve sürüş esnasında bazı koşullarda sadece elektrik motoru ile hareket edebilir.

-          Benzinli motor, bazen elektrik motoru ile birlikte, ya da tek başına aracı ilerletmek için, bazen ise hem aracı ilerletmek hem de hibrit aküsünü (bataryayı) şarj etmek için devreye girer.

-          Araç, frenlemelerde hibrit aküsünü güçlü bir şekilde şarj eder.

-          Hibrit aküsünün şarj seviyesi düşük ise ve frenleme ile şarj etme imkanı yok ise, mesela sıkışık trafikte kalma durumu gibi, benzinli motor sadece hibrit aküsünü şarj etmek için (kritik seviyenin biraz üzerinde olacak kadar) de devreye girebilir.

-          Araç tamamen dururken (sıkışık trafik, kırmızı ışık gibi), ve/veya hareket halinde ancak gaz pedalına basılmıyorsa benzinli motor devreden çıkar.

 

Sonuç olarak, Toyota Hybrid Sistemi ile;

-          Sessiz ve konforlu bir sürüş

-          Çok düşük yakıt tüketimi

-          Çok düşük zararlı egzoz gazları salımı (CO2, diğer zararlı gazlar ve Partikül Madde) sağlanır.

 

Etiketler:

Toyota , hibrit , festival , zonguldak , kdz.ereğli ,

Yorumlar

“Hedef 2023 yılında 23 bin ton”

2 Şubat 2018 Cuma 19:18

“Hedef 2023 yılında 23 bin ton”

Zonguldak’ta kırsal alanda kendiliğinden yetişen defne yaprağı, ailelerin gelir kapısı oldu. 2013 yılında 128 ton toplanan defne, 2017 yılında hedeflenen rakamı geçerek 8 bin ton toplandı. Çoğunluğu madenci eşi olan ev hanımları, defne yapraklarından kazandıkları ek gelirlerle evlerini geçindiriyor.

Yemeklere kattığı lezzetin yanı sıra alternatif tıpta da birçok yararı bulunan defne, bin 500 kişiye istihdam kaynağı oldu. 2013 yılında yalnızca 128 ton olarak toplanıp işlenerek yurt dışına ihraç edilen defne, 2017 yılında 6 bin 500 olarak planlanan hedefi de geçerek 8 bin tona ulaştı.
Çoğunluğu maden işçilerinin yaşadığı Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde ikamet eden vatandaşlar, topladıkları defne yapraklarını işleyerek ailelerine ek gelir sağlıyor. Genellikle kırsal alanda kendiliğinden yetişen defne yapraklarını toplayan aileler, çuvalladıkları yaprakların kilosunu 1.5 TL’ye satıyor.
Haftanın belirli günleri mahalleye gelen firma sahipleri, satın aldıkları defneyapraklarını sanayide kullanmak üzere fabrikalarına götürüyor.

Emekli madenci, baretini takıp defneyaprağı topluyor
Uzun yıllar madencilik yaparak ailesini geçindiren ve emekli olunca da baretini takıp defneyaprağı işleyen Ayhan Tarhan, kazandıkları ek gelirle ailesine destek olduğunu ifade etti. Tarhan, “Emekli olduktan sonra defne yapmaya başladım. Defne geçim kaynağı oldu. Arkadaşlarıma da tavsiye ederim. Emekli olanlar genellikle defne yapıyorlar, ek gelir kaynağımız oldu. Bir çuvaldan 15 ila 30 lira arası para kazanıyoruz” diye konuştu.
Eşi ile birlikte boş vakitlerinde defne yaprağı işlediğini anlatan iki çocuk annesi Emine Tarhan ise “Devletimizden Allah razı olsun. Böyle bir şey çıkartmış. Teşekkür ediyoruz. İhtiyacımızı karşılıyoruz. Eşim uzun yıllar madencilik yaptı. Emekli olunca evde canı sıkılıyor. Maden işçisi sonuçta, akşama kadar böyle defneyle uğraşıyor. Güzel de para kazanıyor. Kendi ihtiyaçlarını karşılıyor, alışverişi yapıyor. Hem canı sıkılmamış oluyor” şeklinde konuştu.

Üniversite harçlıklarını defneden çıkartıyor
Denizli’de üniversite okuduğunu anlatan madenci çocuğu Emre Tarhan ise, “Tatillerde yapabildiğim kadar yapıyorum. Bana da harçlık oluyor. Aileme ek gelir oluyor. İhtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Bunu bize yapmamızı sağlayan ilgililere de teşekkür ediyoruz. Babam uzun yıllar madencilik yaptı. Şu an emekli. Biz de eve ek gelir olsun diye bu işi yapıyoruz” dedi.

“Hedef 2023 yılında 23 bin ton”
Envanter çalışmalarında 122 bin ton defne mevcudiyetinin olduğunu aktaran Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel ise defnenin vatandaşlara ek gelir kapısı olduğunu hatırlattı. Bin 500 kişiye istihdam kapısı olduğunu aktaran defnenin rehabilitasyon çalışmalarına da yer veren Beşel, 2018 yılında 50 bin adet defne fidanını toprakla buluşturacaklarını belirtti
2018 yılında 12 bin ton defne toplanmasının hedeflendiğini hatırlatan Beşel, şöyle dedi:
“Yapılan envanterlere göre 122 bin ton defne mevcudiyeti var. Envanter çalışmalarımız halen devam ediyor. Bunun yanı sıra geçen yıl 8 bin ton defne üretimi yaptık. Bu da ayrıca vatandaşlarımızın geçim kapısı oldu. Yaklaşık bin 500 kişi defne toplama işinde çalışıyor. Azımsanmayacak gelir elde ettiler. 2013 yılında 128 ton defne üretimine karşılık 2017 yılında programımız 6 bin 500 ton olmasına rağmen 8 bin ton üretimi gerçekleştirdik. Yine 2018 yılında 12 bin ton defne toplamayı hedefliyoruz. Defne sahalarımızı üç yılda bir planlıyoruz. Sürgünleri alıyoruz üç yıl sonra tekrar sahalara giriyoruz. 2023 yılında hedefimiz ise Cumhuriyetin 100. Yılında 23 bin ton hedefliyoruz. Şu anda da Türkiye’de defne üretiminde biz orman bölge müdürlüğü olarak birinciyiz. Bartın ve Zonguldak illerinde bin 500 vatandaşımız bu konuda istihdam sağlanıyor. Geçen yıl aktarılan rakam 13 milyon lira. 2016 yılında bakanlığımızın talimatları ve genel müdürlüğümüzün emirleri gereği defne eylem planı kapsamında 490 dekar alanlık da defne rehabilitasyonu yaptık. 2016 yılında 10 bin ve 2017 yılında da 25 bin olmak üzere toplam 35 bin adet defne fidanı diktik. Defne sahalarımızla ilgili de işliyoruz. Yeni defne sahalarıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bozuk ormanları iyileştirirken daha çok defne fidanı dikiyoruz. 2018 yılında da 50 bin adet defne fidanını toprakla buluşturacağız. Yine bu çalışmalarımız devam edecek. BEÜ ve TSO, BAKKA ile defnenin Zonguldak ekonomisine kazandırılması projesinde paydaş çalışmalarımız sürüyor.”

Etiketler:

DEFNE YAPRAĞI ,

Yorumlar

Vali'den geniş katılımlı toplantı...

2 Şubat 2018 Cuma 19:03

Vali'den geniş katılımlı toplantı...

Zonguldak Valiliği, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının huzur ve güven ortamı içinde geçirilmesini sağlamak amacıyla bugün Öğretmenevinde geniş katılımlı toplantı düzenledi.

Toplantıda konuşan Vali Ahmet Çınar; "Uyuşturucu ile ilgili olarak Türkiye'de hakkını teslim etmemiz gerekir. İçişleri Bakanımızın emek ve gayretleriyle çok önemli güzel işler oldu, oluyor. Kaynağını kurutma anlamında, yakalama, işlem yapma anlamında bırakanlar eski yıllara kıyasla epey bir artmış durumda. Tabi bir risk daha var. Şehirleştikçe maddi imkanlar arttıkça geleneksel aile yapımızdan biraz uzaklaştıkça, kalabalıklar arasında çocuklarımızla, o televizyon vesaire elektronik cihazlarla kendi başlarına kaldıkları için yalnızlaşıyorlar" dedi.
Vali Ahmet Çınar başkanlığındaki toplantıya; Zonguldak Belediye Başkanı, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü, İl Sağlık Müdürü, Beycuma, Karaman ve Elvanpazarcık Belediye Başkanları, Merkez İlçe Mahalle /Köy Muhtarları, Merkez İlçe Okul Müdürleri ile Okul Aile Birlikleri temsilcileri ile Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Ahmet Çınar, okulların başarısının hem öğretim hem de eğitimin anlamında okul müdürlerine bağlı olduğuna vurgu yaptı. Çınar, "Bu kurullar toplanır. Çalışmalarını yapar. Raporlarını hazırlar. İşlerini yaparlardı ama her toplantıda söylediğim bir şey vardı benim. İşin şekil tarafını, usul tarafını, resmi tarafını hazırlamak dosyaları hazırlamak, imzaları atmak, bu kadar hassas konularda işimizi gereği gibi yaptığımız anlamına gelmiyordu. Bu konular evet resmi usuller esaslar, şartlar, şekiller yerine gelir fakat bu çalışmalardan bir netice alabiliyor muyuz? Alamıyor muyuz? Bunun gözlemlenmesi sorgulanması gerekiyor. Burada muhtarlarımız var, okul aile birliklerimiz var, ilgili müdürler var, en çok da okul müdürlerimiz buradalar. En çok görev aslında onlara düşüyor. Eğitimin kalitesiyle ilgili vesaire daha önce bazı şeyler konuştuk. O okullarda birinci önceliğimiz. Okulların başarısı hem öğretim hem eğitim anlamında çok büyük oranda okul müdürlerimize bağlıdır. Okul müdürlerimiz o okul yöneticiliği özel bir alandır onu da söyleyeyim. İşlerini başarılı şekilde yapabilirlerse orada öğretmenler motive olurlar, çalışkan olurlar. Yeni projeler için düşünürler. Var olan projeler uygulanır. Eğitimde, öğretimde başarı sağlanır. Burada bir koordinatör olarak okul müdürlerine çok büyük iş düşüyor. Kaprislerimiz, kıskançlıklarımız işe yansımamalı. İnsan halidir bu özellikle az buçuk olabilir. Adil olmalıyız öğretmenler arasında, görevlendirmelerde, tebessümde ve selamda dahil böyle olmalı. Bir öğretmen çok başarılıdır, bir başka öğretmen çevreden iltifat görür, bir öğretmen yeteneklidir. Her zaman iyi insanlar, işini düzgün yapan insanlar var. Okul müdürleri eğer orada bizim hastalıklı dediğimiz anlayışla, müdürlüğünü hissettireceğim, ben buradayken falan kişiye ilgi iltifat var, ben bir şey yapamazken şu öğretmen ne kadar büyük güzel işler yapıyor kıskançlığına, hastalığına girerse bir tavırla o arkadaşların önü kesilirse, kendisine gelen bir fikir proje bu tür rahatsızlıklardan dolayı bir sefer bile engellenirse bir daha o okulda hiçbir öğretmen işini severek yapmaz, yapamaz. Yeni fikir proje peşinde asla olmaz. Okul müdürlerimiz, velilerin, öğrencilerin, hak hukuk, disiplin, zaman vesaire hepsiyle kanunların bizden istediği şekliyle ilgilenirken ama en çok okuldaki genel düzeni öğretmenlerin motivasyonunun sağlanmasında gayretli olmalılar. Her türlü fiziki şartlar, güvenlik açısından önemli. Çok gündem olan konularımız, servis şoförlerinin eğitimi de devam ediyor mesela. Bu çocuklarımız okullarına kanunda öngörülen şartlarda gelip gidebiliyorlar mı? Şoförler bize bildirilen isimler mi? Servislerde öğrenciyi ayakta tutup hatır yada para için yolcu alıyor mu? Hız vesaire trafik kurallarına riayet ediyor mu? Okulda öğrenci alırken veya indirirken gerekli güvenlik şartlarına uyuyor mu? Bunların hepsini oturduğumuz yerden anlayamayız. Okul müdürü çıkarıp biniş iniş saatlerinde kontrol etmeli. Bütün bunların ara sıra hem zaman anlamında hem araç anlamında kontrol etmeli. Velilerle iletişimleri diyalogları sağlam olmalı. Onlara sormalı. Onlardan kendilerine bir takım temenni, şikayet veya öneri varsa gelebilecek kanalları açık tutmalı. Bu çok üzerinde hassasiyetle durulması gereken bizim de hassasiyetle durduğumuz bir konu. Burada hepimizin sorumluluğu var. Herkesin buna dikkat etmesi gerekir."

"İçişleri Bakanımızın emek ve gayretleri büyük"
Uyuşturucu ile ilgili olarak İçişleri Bakanının emek ve gayretleriyle çok önemli güzel işler olduğunu söyleyen Vali Çınar; "Kaynağını kurutma anlamında, yakalama, işlem yapma anlamında bırakanlar eski yıllara kıyasla epey bir artmış durumda. Tabi bir risk daha var. Şehirleştikçe maddi imkanlar arttıkça geleneksel aile yapımızdan biraz uzaklaştıkça, kalabalıklar arasında çocuklarımızla, o televizyon vesaire elektronik cihazlarla kendi başlarına kaldıkları için yalnızlaşıyorlar. Bu yalnızlık psikolojik vesaire durumlarımızı da etkiliyor. Ve bizim birtakım çocukların genel güvenliklerinin ve davranışlarına yönelik saldırılarda da zayıf kalıyorlar. Uyuşturucu satan da kullanan da her geçen yıl maalesef artıyor. Bir empati yapmak belki de çok da kolay değil bu konuda, kaymakamlığımızda da valiliğimizde de bize gelen giden insanlar olur. Çocuğu uyuşturucuya müptela olmuş, onların hikayelerini dinlediğimiz zaman hakikaten derhal bir şeyler yapmak gerektiğini zaten düşünüyor ve hissediyorsunuz. Kolay bir şey değil. Bu konuyla ilgili olarak bizim her okul için görevlendirdiğimiz güvenlik birimlerinden temsilciler var. Uyuşturucuyla mücadele nasıl olur. Bu konuda bir koordinasyon sağlamak için böyle bir görevlendirme çalışması var. Ama bu yetmez. Demiştik ki böyle hal ve hareketinden sınıftaki öğretmenler çocukta bir sorun olduğunu anlayabilir, hissedebilir. Bununla ilgilenmek suretiyle çocuklar çoğu zaman utanabilir. Daha feci daha kötü işlerde de bazen görüyoruz. Çocuk birçok şeyi gizliyor sonra iş ayyuka çıkıp insan zarar gördükten sonra çocukları bir meseleleri varsa, sorunları varsa, rehber öğretmenleriyle mi olur sınıf öğretmenleriyle mi olur. O sorunları dile getirebilecekleri ortamı bizim sağlamamız lazım. Okula gelme gitme vesaire hal ve hareketlerinden onların yaşam biçimlerinde geleceklerine olumsuz etki edebilecek birtakım davranışlar yanlış görüyorsanız, aileleriyle görüşmek suretiyle bu konuları aşabilirsiniz. Çevredeki esnafla temasınızın olması lazım. Çevreye gelen gidenler kimler, şüpheli şahıslar, işi yoksa fazla dolaşanlar bunların farkında olmanız lazım. Okulunuzun çevresinde gereksiz dolaşanlar var mı yok mu? Derseniz onlar size yardımcı olur. Kameralardan ara sıra kontrol etmek lazım. Bu söylediğim çok zor teyakkuza geçmiş cephe düzeni falan değil. Normal mesaimiz içerisinde yapılabilecek, yürüyecek işler. Bazı ideolojik anlamda hastalıklı tipler olur. Çocuklarımızı akşama kadar kapıyı kapatıp öğretmenlerimize teslim ediyoruz. Bu hiç kimsenin eline geçmeyecek büyük bir imkandır. O çocukları yetiştirme anlamında. Her gün milyonlarca çocuk okullara taşınmak suretiyle kapıları kapatıyor sınıflarda öğretmenlerle baş başa bırakıyoruz. Bu çok güzel bir şey. Öğretmen burada çocuğa bir çok şeyi verebilir. Ama az önce söylediğim birtakım hastalıklı tipler olur. Kendi ideolojilerini kutsal görüp o çocuklara imayla, dikteyle vermeye çalışır. Bunlara da bizim dikkat etmemiz lazım" dedi.

Etiketler:

Vali , Ahmet Çınar , toplantı ,

Yorumlar