Madencilerin sorunları masaya yatırıldı

12 Nisan 2018 Perşembe 10:19

Madencilerin sorunları masaya yatırıldı

11-13 Nisan 2018 tarihleri arasında Zonguldak’ta gerçekleştirilen Türkiye 21’inci Uluslararası Kömür Kongresi ve Sergisi, açılış konuşmaları ve sergi açılışıyla başladı.

Zonguldak Maden Mühendisleri Odası tarafından gerçekleştirilen kongreye TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel, CHP Enerji Grup Komisyonu Başkanı Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, KESK Eş Başkanı Aysun Gezen, CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpçu ve Ünal Demirtaş, GeNel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel, "1978 yılında ilkini yaptığımız Kömür Kongresi olanaksızlığa ve engellemelere rağmen 40 yıldır kesintisiz olarak düzenlenen kongrelerimizin düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve bu emeğe zemin sunan Maden Mühendisleri Odası teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ülkemizde var olan stratejik öneme sahip vardıklarından birisi de kömürdür. Dünyada ve ülkemizde projeksiyonda fosil kaynaklı enerji ham maddelere ihtiyacın olduğu yadsınmaz bir gerçektir, Enerji de dışa bağımlığımızın giderek arttığı son dönemlerde kömür varlığımızı etkin ve verimli bir şekilde üretmemiz kömürün önemi daha da artmaktadır. Kömür rezerv verimlilik ve üretim, güvenliği ve işçi ekonomiklik, yükseltilebilmesi yenilikçilik esaslarına bağlı olmak kaydıyla kömür kalitesi olarak yönünde büyük önem vermek zorundayız. Bununla birlikte ülkemizde yaygın bulunan linyit varlığımızın yanında Zonguldak özdeş Karaelmas olarak adlandırdığımız taşkömürü varlığımızı da stratejik öneme sahiptir. Taşkömürü koklaşabilir özelliğe sahip olduğundan demir çelik sanayinin vazgeçilmez. Bu nedenle taşkömürü evlerde ve termik santrallerde kullanamayacak kadar çok değerli bir kaynağımızdır. Ben kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.

"Her konuşmamızda madencilik sektörünün sorunlarına dikkat veriyor, çözüm önerileri sunuyoruz"
Kongrenin açılışında bir konuşma yapan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, “Kuruluş kapasitesi yıllık 5 milyon ton olan Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun üretimi yıllık sadece 823 bin ton. Çalışan işçi sayısı 7 bin 462. Varlık sebebimiz olan Kardemir ve Erdemir’e kömür veremiyoruz. TTK’nın düşük kalorili atık kömürünü değerlendirmek üzere kurulan ÇATES’e bile kömür verilemiyor. TTK dip yaptı, Zonguldak göç veriyor. 20 kez bu kongrelerde ve başta Genel Maden İşçileri Sendikası olarak bizim yaptığımız kongreler ve etkinlikler başta olmak üzere, hemen hemen tüm konuşmalarımızda madencilik sektörünün sorunlarına dikkati çekiyor ve çözüm önerilerimizi sunuyoruz. Bu coğrafyada, Zonguldak Maden Havzası’nda 170 yıllık üretim kültürümüzden aldığımız derslerden ve ödediğimiz bedellerden söz ediyoruz. 1848 yılından günümüze Osmanlı İmparatorluğu’nun gerileme ve dağılma dönemlerinde, genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hızla kalkındığı dönemlerde, bölge insanları ve millet olarak yaşadıklarımızı anlatıyoruz.
Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 1931 yılında söylediği; 'Zonguldak’ın derin toprakları altındaki Servet-i Madeniyye ne kadar kıymetli ise bizim nazarımızda Zonguldak da o kadar kıymetli bir vilayetimizdir' sözünü sık sık hatırlatıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada, 170 yıllık üretim kültürüne sahip bu bölge, tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşıyor. 1920’lerden 1980’lere ülkemizin taşkömürü ihtiyacının neredeyse tamamını karşılayan maden havzamızda, bugün kamu ve özel sektör olarak taşkömürü üretimi 1,5 milyon ton civarında. Kuruluş kapasitesi yıllık 5 milyon ton olan Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun üretimi yıllık sadece 823 bin ton. Çalışan işçi sayısı 7 bin 462. Varlık sebebimiz olan Kardemir ve Erdemir’e kömür veremiyoruz. TTK’nın düşük kalorili atık kömürünü değerlendirmek üzere kurulan ÇATES’e bile kömür verilemiyor. TTK dip yaptı, Zonguldak göç veriyor" şeklinde konuştu.

"Taşkömürü yeteri kadar değerlendirilmiyor"
Ardından konuşan CHP Enerji Grup Komisyonu Başkanı Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, hükumetin Zonguldak’a sahip çıkmadığını söyledi. Zonguldak kömürünün yeteri kadar değerlendirilmediği ifade eden Akın, “Niyetimiz unutulmaya yüz tutan ve bırakılmış olan taş kömürünü parlatmak. Yani karaelması yeniden karaelmas yapmak. Burası Cumhuriyetin ilk şehri Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk şehri buna sahip çıkmakta cumhuriyet sevdalıları olarak hepimizin görevi. Çok önemli bir konu var yerli milli bunu en iyi anlayan sizler olmanız lazım. Yerli ise yerli, milli ise milli taş kömürü var. Hem de karaelmasınız var. Fakat bu kömür yeteri kadar değerlendirilmiyor. Ortaya konulan çareler ortada yok. Bunu ortaya çıkartmak daha çok değerlendirmek ancak o zaman yerlilikle olur. Yerliyi milliyi savunan insanlar ilk önce Zonguldak’a sahip çıkmak zorunda" şeklinde konuştu.
Türkiye 21. Uluslararası Kömür Kongresi açılış programının ardından sergi açılışı gerçekleştirildi.

Yorumlar

Öğrenciler ilçe şampiyonluğu için pedal çevirdi

10 Nisan 2018 Salı 18:38

Öğrenciler ilçe şampiyonluğu için pedal çevirdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kdz. Ereğli Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü iş birliğinde 2017-2018 eğitim öğretim yılı ‘Okullar Arası Bisiklet Yarışı’ düzenlendi.

Zonguldak Gençlik hizmetleri tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı spor faaliyetleri kapsamında ‘Okullar Arası Bisiklet Yarışı’ düzenleniyor. Kdz. Ereğli İlçesi’nde İl yarışlarına gönderilecek öğrencileri belirlemek üzere Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kdz. Ereğli Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından ‘Okullar Arası Bisiklet Yarışı’ etkinliği gerçekleştirildi. Toplamda 58 öğrencinin katıldığı etkinlikte öğrenciler küçükler ve yıldızlar gruplarında yarıştı. Polis haftası nedeniyle yarışmanın startını Polis Memuru Burhan Temizoğlu verdi.

Yorumlar

Okul öncesi öğretmenlerine ‘Orff Schulwerk' eğitimi

10 Nisan 2018 Salı 18:33

Okul öncesi öğretmenlerine ‘Orff Schulwerk' eğitimi

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde faaliyet gösteren Cemile Tatoğlu Anaokulu Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) işbirliği ile okul öncesi öğretmenlerine özel ‘Orff Schulwerk Eğitimi’ ne devam ediyor.

Cemile Tatoğlu Anaokulu ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) arasındaki eğitim işbirliği devam ediyor. İlki geçtiğimiz ay düzenlenen ve 35 okul öncesi öğretmeninin 3 gün boyunca katılıp sertifikalarını aldığı Orff Schulwerk eğitiminin devamı niteliğinde olacak eğitimler Cemile Tatoğlu Anaokulunda bir kez daha düzenlenecek. Eğitimler bu konuda uzman eğitimci İlkay Nişancı tarafından verilecek. ‘Orff Eğitimi-Ritim Zamanı 2’ adlı proje başlığı ile yapılacak olan eğitimler 3 gün ve günde 6 saat olarak düzenlenecek. Cemile Tatoğlu Anaokulu Müdürü B.Demirhan Döl; ‘İlk eğitimlerden çok memnun kalan okul öncesi öğretmeni arkadaşlarımızın talebi üzerine bir üst seviye olacak Orff Schulwerk Eğitimlerimiz devam etmekte, tüm katılımcılarımıza şimdiden güzel vakitler geçirmelerini diliyorum.’ dedi. Planlanan eğitim tarihleri 28-29 Nisan ve 5 Mayıs toplamda 3 gün ve saat 10:00-17:00 arasında olacak. Eğitimler Cemile Tatoğlu Anaokulu çok amaçlı salonunda yapılacak olup eğitim sonunda tüm katılımcılara Forum Salzburg Onaylı Orff Schulwerk Sertifikası verilecek.

Yorumlar

Laf çok, bir tek proje bile yok

10 Nisan 2018 Salı 14:52

Laf çok, bir tek proje bile yok

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Organ seçimleri Başkan Adayı İş Adamı Arslan Keleş tanıtım toplantı yemeği düzenleyerek ekibi ve gazeteciler ile bir araya geldi.

Kdz. Ereğli TSO Organ Seçimlerine Başkan Adayı olarak hazırlanan İş Adamı Arslan Keleş, ‘Gelenekten Geleceğe Büyük Ereğli’ sloganı adı altında toplantı ve tanıtım yemeği düzenledi. Düzenlenen yemekte ekip arkadaşlarının turuncu kravat takması ve broşürden masa örtüsüne kadar her yerde turuncu rengin kullanılması dikkat çekti.
Tanıtım ve toplantı yemeği sunucu Yonca Karaca’nın konuşması ve Efe Aydemir’in andımızı okumasıyla başladı. Ardından projelerini anlatmak üzere sahneye çıkan İş Adamı Arslan Keleş, proje açıklamak yerine broşürde yer alan sloganları okudu. Keleş slogan olarak ise daha önce Mehmet Genç’in aday olduğu seçimlerde ki “Ben değil biz anlayışı” sloganını sık sık kullandı.
Yaptığı sunum ile daha önce Sertan Yalçın’ın yaptığı sunumu taklit etmeye çalıştığı göze çarpan Keleş, daha sonra seçime girdiği arkadaşları ile hatıra fotoğrafı çektirdi.
Keleş salonda yaptığı konuşmasında şu sözlere yer verdi; “2017 Ekim ayında yapılması planlanan Ticaret ve Sanayi Odası Organ Seçimlerinin Nisan Ayı 2018’ e ertelenmesi neticesinde gündem Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri ile meşgul oldu. Artık nihayete ermek üzere seçimlere çok az bir zaman kaldı. Ekip arkadaşlarımız ile saha ziyaretlerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor. Üyelerimize kendimizi anlatıyoruz, nasıl bir TSO, nasıl bir Ereğli hedeflediğimizi ve bunun için ne gibi hazırlıklar yaptığımızı, üyelerimizin desteğine neden ihtiyaç duyduğumuzu anlatıyoruz. Hedef ve projelerimizi ziyaretlerimiz esnasında üyelerimiz ile paylaşıyoruz. Ziyaretler kısıtlı olduğu için tümünü anlatma olanağı bulamıyoruz. Sizlerle bu akşam yol haritamızı paylaşacağız. Neler yapmak istediğimizi, neyi nasıl yapacağımızı anlatacağız. Hedeflerimizi ve projelerimizi üyelerimizin sorunlarını esas alarak hazırladık. Burada boş laf yok. Bizim hava civa projeler ile olmayacak işlerle, gerçekleşmeyecek hedeflerle hiç işimiz olmadı. Ayaklarımız yere basıyor. Gerçek hedef ve projelerle karşınıza çıkıyoruz.”

Etiketler:

Arslan Keleş , TSO , Organ Seçimleri ,

Yorumlar

Vali Çınar Ereğli OSB'yi değerlendirdi

10 Nisan 2018 Salı 13:57

Vali Çınar Ereğli OSB'yi değerlendirdi

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TSO) düzenlenen Ereğli Organize Sanayi Bölgesi (OSB) toplantısına katıldı. Vali Çınar tüm emperyalist saldırılara rağmen ülke ekonomisinin büyüdüğünü söyledi.

Kdz. Ereğli OSB’nin 2018 yılı yönetim kurulu toplantılarının 7’ncisi Kdz. Ereğli TSO hizmet binasında Zonguldak Valisi Ahmet Çınar başkanlığında yapıldı.
Toplantıya OSB yönetiminde yer alan Kaymakam Nazım Madenoğlu, TSO Başkanı Sertan Yalçın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Demirtaş, TSO yönetim Kurulu Başkanvekili Mehmet Çivici, TSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Remzi Alim, Kdz. Ereğli OSB Müdürü Övünç Pehlivanoğlu ve Sanayici Akın Tatoğlu ile İşkadını Aysel Manay katıldı.
“Ereğli OSB’nin yüzde 95’i doldu”
Toplantı öncesi Kdz. Ereğli OSB ve ülke ekonomisine ilişkin gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Vali Çınar, tüm emperyalist saldırılara rağmen ekonomimizin büyüdüğünü söyledi. Vali Çınar açıklamasında “Organize Sanayi Bölgemizdeki; tahsisler, firmalar, varsa bir takım sorunlar ve ihtiyaçlar ile ilgili görüşmeler yapıyoruz. Gereğini de yapıyoruz her şey yolunda, işler iyi gidiyor. Son yıllarda ülkemizin maruz kaldığı topyekûn saldırılara rağmen, ülkemizin hem terör açısından hem de psikolojik olumsuz etki yaratmaya yönelik bütün uluslararası emperyalist güçlerin saldırısına rağmen; ekonomide kalkınmamızın düşük kalması, sermayenin kaçması, yatırımların azalması şeklinde bir sonuç beklenebilir iken insan algısında; çok şükür Türkiye’miz dünyada en hızlı, yüksek kalkınmayı sağlayabilen bir ülke oldu. Bunun yansımaları ilimizde ve ilçemizde de var. Firmalarımız son derece dinamik, verimli, yenilikçi, bütün mevzuya uluslararası dünya pazarı boyutunda bakabilen, profesyonel bir anlayışla ve profesyonel bir ekiple çalışmalarına devam ediyor. Organize Sanayi Bölgemizin yüzde 95’i dolmuş durumunda. Hemen yanı başımızda Alaplı Organize Sanayi Bölgesi de büyük ilgi görüyor. Son derece mutluyuz; Türkiye’mizin gücünden, gelişmelerden, bütün saldırılara rağmen bu kadar dinamik ve güçlü bir ekonomik temel yapıdan her birimiz Türk vatandaşı olarak mutlu olmalıyız, gururlanmalıyız. Türkiye yeniçağın en büyük aktörü, en büyük devleti olacak. Bütün dünyaya da inşallah gücümüzle huzur getireceğiz. ”dedi.
Pehlivanoğlu bilgilendirdi
OSB Bölge Müdürü Övünç Pehlivanoğlu toplantı öncesi OSB Yönetimine mevcut durum hakkında bilgi verdi. Pehlivanoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Şuanda organize sanayi bölgemizin doluluk oranı yüzde 95’tir. 36 tane iskanlı fabrika binası mevcut, 12 tane de inşaat faaliyetleri devam eden firmamız var. Toplamda bin 700 çalışanımız mevcut. Yöneticilerimizin katkıları sayesinde hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyoruz.”
Toplantının ardından Vali Çınar, Kaymakam Madenoğlu, TSO Başkanı Yalçın ve beraberindekileri Erdemir Genel Müdürü Sedat Orhan, Göztepe tesislerinde ağırladı. Burada yapılan görüşmede Erdemir’in durumu ve Ereğli-Erdemir ilişkileri görüşüldü.

Etiketler:

Kdz. Ereğli , TSO , OSB , Vali Ahmet Çınar ,

Yorumlar