Maden ocaklarında çalışan işçi sayısı yüzde 50 azaltıldı!

25 Mart 2020 Çarşamba 14:15

Maden ocaklarında çalışan işçi sayısı yüzde 50 azaltıldı!

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil (GMİS) Korona virüs tedbirleri kapsamında maden ocaklarında işçi sayısının yüzde 50’ye düşürüldüğünü söyledi.

 Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil önceki gün bir araya gelerek tüm dünyayı etkileyen Covid-19 Virüsü konusunu görüştü. Alınan kararlar kapsamında tüm iş yerlerinde yevmiyeli personelden çalışan izni olanlara izin kullandırılacak. Tüm bürolar, harici servisler asgari seviyede personelle, bir oda bir kişi tarafından faydalanacak şekilde, 5 gün bir grup devamında 5 gün diğer grup olacak şekilde çalıştırılacak. Maden Makineleri fabrika İşletme Müdürlüğü Cumartesi günü eleman bulundurmayacak şekilde, Müessese atölye birimleri ise Cumartesi nöbetçi bulundurmak sureti ile çalışmalar yürütülecek. Yeraltı iş yerlerinde, toplu temas alanlarında, teması en aza indirmek amacıyla, panoları tüm yangın risklerini de göz önüne alarak, ayak açıklıklarını ayakta tutma amacı öncelenerek, senelik izin, istirahat ve benzeri sebeplerle gelmeyenler hariç, mevcut personelin yüzde 50’si 15 gün çalıştırılacak, 15 günün bitiminde diğer yüzde 50 lik personel çalıştırılacak. 
Güvenlik hizmetlerinde ise; İçişleri Bakanlığı ilgili birimlerine bildirilen nöbet yerlerinde görevin aksamasına mahal verilmeyecek şekilde çalışmalar yürütülecek. Her değişim öncesi yer üstü çalışılan ortamlar ve toplu kullanılan alanlar (Banyo, dolaphane vb.) dezenfekte edilecek. Uygulamaya 24 Mart 2020 yevmiyesinden itibaren başlanacak. 

"Maden işçilerimizden herhangi bir sağlık problemi yaşayan yoktur" 
Alınan kararların arıdndan gazetecilere açıklamalarda bulunan GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, tahkimata önem verildiğini aktardı. Yeşil, "Yaptığımız toplantının sonucunda korona virüsü ile ilgili bazı kararları aldık. Bu kararlarda virüsün yayılması ile ilgili ve İşçi arkadaşlarımızın sağlığı ile ilgiliydi. Rahatlatıcı bir şekilde yer altına iniş ve çıkışlarda kolaylık kafeslere binme sayısında minimum insan sayısı ve iş yerlerindeki dezenfekte olaylarının artırılması gibi virüse karşı aldığımız önlemlerin bir kısmıdır. Bizler işçi arkadaşlarımızın sağlığı için yapılabilecek ne varsa teyakkuzda bekliyor ve yapıyoruz. Şu anda işçi sayısı yüzde 50 oranında düşürülmüştür. Kafeslardaki yoğunluk azaltılmıştır. Çalışma şartları esnetilerek rahat bir şekilde bir ortam sağlanmıştır. Saat ve dakika konuşmalı bir sıkıntımız yoktur. Üretim ise minimum düzeyde devam etmektedir. Üretimden daha çok tahkimata önem veriyoruz. Ocakların sürekli kontrol edilmesi gerekiyor. Bu anlamda da iş sağlığı ve güvenliği için Gereken önlemlerimizi alınmıştır. Şu anda maden işçilerimizden herhangi bir sağlık problemi yaşayan yoktur” dedi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , gmis , ttk

Yorumlar

Kaymakam Yılmaz, gazetecilerle toplantı yaptı!

25 Mart 2020 Çarşamba 11:43

Kaymakam Yılmaz, gazetecilerle toplantı yaptı!

Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz ilçedeki gazete muhabirleriyle bir araya geldi. Korona virüs gündeminin değerlendirildiği toplantıya Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz korona virüs görülmediğinin altını bir kez daha çizerken, ilçede alınan önlemleri tek tek saydı.

 İlçeye yurt dışından gelen 54 kişinin bulunduğunu ve evlerinde takip edildiğini ifade eden Yılmaz," Alaplı İlçesinde daha önce yurt dışından gelen 54 kişinin gözlem altındalar, onların günü'de bir kaç gün sonra bitecek. Şuana kadar ne Alaplı'da ne de çevresinde görülmüş bir vaka yok. İnşallah görülmez ancak görüldüğü taktirde biz enfekte olan kişiyi izole bir ortamda tedavi altına almak ve virüs kimseye bulaşmadan yok edilmesini sağlamak için gerekli tedbirleri aldık. Şuanda devletimizin verdiği talimatları uyguluyoruz, halkımıza gerekmedikçe evden çıkmamalarını öğütlüyoruz. Bu konuda verilen tüm uyarıları dikkate alarak hareket edelim. 1 metre kuralına uyalım." diye konuştu 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Alaplı , GAZETECİLER

Yorumlar

O ürünlerde vergi yüzde 0 oldu!

25 Mart 2020 Çarşamba 11:06

O ürünlerde vergi yüzde 0 oldu!

Solunum cihazları ve tek kullanımlık tıbbi maske ilave gümrük vergisi uygulamasından çıkartıldı. Öte yandan kolonya ve dezenfektan üretiminde kullanılmak üzere ithal edilen dökme etil alkol için sıfır gümrük vergisi uygulanacak.

 Cumhurbaşkanlığının konu ile ilgili kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre "ozonoterapi, oksijenoterapi, aeroterapi, suni teneffüs veya diğer terapik teneffüs cihazları" sınıflandırması kapsamındaki ventilatör, oksijen konsantratönın ithalatında yüzde 13 ilave gümrük vergisi uygulaması sonlandırıldı.

Yine tek kullanımlık tıbbi maskeler yüzde 20 ilave olarak uygulanan gümrük vergisine tabi "diğer hazır eşya" sınıflandırmasının dışında tutulacak.

"GÜMRÜK VERGİSİNİ KALDIRDIK"

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Kolonya ve dezenfektan üretiminde hammadde olarak kullanılan dökme etil alkol ithalatında hali hazırda yüzde 10 olarak uygulanan gümrük vergisini kolonya ve dezenfektan üreten sanayiciler için sıfırladık. Ventilator, oksijen konsantratörü gibi solunum cihazları için yüzde 13 oranında uygulanan ilave gümrük vergisini de kaldırdık" dedi.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak

Yorumlar

Jandarma'dan destek!

25 Mart 2020 Çarşamba 10:56

Jandarma'dan destek!

Zonguldak Alaplı ilçesinde jandarma ekipleri köylerde ikamet eden ve Korona virüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların emekli maaşını çekmesine ve ödemelerine yardımcı oldu.

 Alaplı İlçe Jandarma Komutanlığı, köydeki vatandaşların ihtiyaçlarını 112'den ve Köy Muhtarları vasıtasıyla tespit ettikten sonra temin ettikleri ihtiyaç malzemelerini maske ve eldiven takarak sahiplerine ulaştırıyor. 
Kasımlı Köyünde Ahmet Türkan, Korona virüs nedeniyle evden çıkamayan 65 yaş üstündeki vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için gece gündüz demeden canla başla çalışan İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerine teşekkür etti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , jandarma

Yorumlar

Masken nerede başkan?

25 Mart 2020 Çarşamba 00:43

Ereğli Haber

Masken nerede başkan?

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık www.ereglifm.com.tr isimli haber sitesinin uyarıları üzerine sıcak yemek dağıtımı kararı aldı. Günlerdir korona virüs tehditi nedeniyle evinden çıkmayan 76 yaşındaki Posbıyık 65 yaş üstü ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtımı organizasyonu için basının karşısına geçti. Ancak 76 yaşındaki başkan Posbıyık'ın yemek tencerelerini hiç bir tedbir almadan karıştırması tepkilere yol açtı.

Kdz. Ereğli ilçesinde korona virüs ile ilgili tedbirler had safhaya çıkarılırken Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın 76 yaşında olmasına rağmen maskesiz ve bonesiz bir şekilde 65 yaş üstü vatandaşlara dağıtılacak yemeği karıştırıp basına açıklama yapması tepkilere neden oldu. Posbıyık'ın korona virüs tedbirlerine uymaması sosyal medya vatandaşların tepkisine yol açtı. 

Yorumlar
  • kadir
    25 Mart 2020 Çarşamba 08:45

    olmadı başkan, su faturaları konusunda ki hassasiyeti burda da bekliyoruz