Maden ocağındaki tatbikat gerçeği aratmadı

5 Ekim 2019 Cumartesi 10:09

Maden ocağındaki tatbikat gerçeği aratmadı

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait maden ocağında yangın tatbikatı başarıyla tamamlandı. Yeraltında senaryo gereği yangın ihbarını alan madenciler kısa sürede yer üstüne çıktı.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu çerçevesinde çok tehlikeli işyerlerinde 6 ayda bir yapılması gereken tatbikat Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na ait Üzülmez Müessesesinde gerçekleştirildi. Senaryo gereği yer altında çıkan yangının ardından kısa sürede kriz masası oluşturuldu. Yer altında çalışan işçilerin yer üstüne çıkartılması sağlandı. Tatbikatın başarıyla geçtiğini anlatan, İş Güvenliği Şube Müdürü Maden Mühendisi Serap Elibol, "Bu tatbikatı İş Sağlığı İş Güvenliği kanunu çerçevesinde yönetmelikler gereği çok tehlikeli iş yerlerinde 6 ayda bir yapılması gereken yer altında uygulanan tatbikatlarımızdan bir tanesidir. Her 6 ayda bir yapıyoruz. Bir senaryo yapıyoruz. Senaryo gereği tatbikatımızı uyguluyoruz. Bu senaryo gereği yer altı işyerlerimizden olan -320 katında bir yangından dolayı kriz masası oluşturuldu. Kriz masası bu yangının ufak çaplı da olsa tüm ocakları etkileyebileceğini düşünerek ocakların boşaltılmasına karar verildi. Gerekli alarmlar ve hazırlıklar yapıldı. Derhal ocaklarımızın boşaltılmasına başlandı. Ocaklarımızın tamamen çıkışı 40 dakika zaman içerisinde oldu. Tüm işyerlerimiz boşaltıldı. Hepsinin yoklaması yapıldı. Arkadaşlarımıza da soğuk kanlı davranışlarından dolayı teşekkür ederek tatbikatımız başarıyla sonlanmıştır" ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Maden , Tatbikat , İş güvenliği , İş sağlığı

Yorumlar

Çaycuma'da din görevlileri haftası için konferans verildi

5 Ekim 2019 Cumartesi 09:44

Çaycuma'da din görevlileri haftası için konferans verildi

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Müftülük tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle program gerçekleşti.

Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi Salonu'nda düzenlenen konferans da “Cami ve Hayat” konusu ele alınırken imam-hatip, müezzin kayyım ve Kur’an kursu öğreticileri ile halkın ilgisi oldukça yoğun oldu. Konferansa konuşmacı olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Malzeme Yönetimi ve Satınalma Daire Başkanı Nazif Fethi Yalçınkaya katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, Helvacılar Köyü Şabanoğlu Mahalle Camii İmam-Hatibi Burhan Açıkgöz’ün Kur’an’ı Kerim tilavetinden sonra İlçe Müftüsü Ayhan Ermiş açılış konuşmasını yaptı. Ermiş, “Caminin manevi iklimde dini, toplumsal ve mimari yönü ile hayatın merkezine taşınmasının önemi üzerinde durdu. Hayatın içinde cami, caminin içinde hayat vardır camilerin tarihte yüklendikleri misyonunun tekrar canlandırılması gerekir” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı Malzeme Yönetimi ve Satınalma Daire Başkanı Nazif Fethi Yalçınkaya konuşmasında “İslam medeniyeti cami merkezli bir medeniyettir. Peygamber Efendimiz Medine’ye ulaştığında Mescidi Nebevi’yi inşa ettirerek, cami merkezli bir şehir modeli koymuş, böylece camiyi gündelik hayatın merkezine konumlandırmıştır” diye başladığı konuşmasına Prof. Dr. Mehmet Yaşar Kandemir’in “Gönül Doktoru” kitabında yer alan Selim Hoca’dan örnekler vererek sürdürdü. Camilerin İslam toplumu için gerekli olduğuna işaret ederek “Modern dönemde şehirlerimizde caminin merkezi konumunun her geçen gün zayıfladığı görülmektedir. Kendisinden beklenen fonksiyonlarıyla toplumun farklı kesimlerine hizmet sunacak bir cami ve hizmet modelinin geliştirilebilmesi her geçen gün daha çok önem arz etmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.
Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşgun’un plaket takdimi ve teşekkür konuşması ile program sona erdi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , Cami ,

Yorumlar

Kozlu İlkokulu doğal afetler için hazır

5 Ekim 2019 Cumartesi 09:27

Kozlu İlkokulu doğal afetler için hazır

Kozlu Atatürk İlkokulu yapılan deprem ve yangın tatbikatlarını başarıyla tamamladı.

Yapılan tatbikat Okul Aile Birliği işbirliğiyle Kozlu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, okul idaresi, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Kozlu Belediye İtfaiye Müdürlüğü ekipleri yangında neler yapılması gerektiğini, deprem anında da nasıl davranılması gerektiğini okulun paydaşlarına anlattı. Tahliye tatbikatı yapılıp, öğrenciler tarafından okulun boşaltılmasının ardından okul bahçesinde yangın söndürme eylemi gerçekmeştirildi.
Öğrenci ve öğretmenlere konuyla ilgili bilgiler verildi. Yangın esnasında içeride kalan bir kişinin nasıl kurtarıldığına dair gösteri yapıldı. Öğrencinin kurtarılması sağlandı. Yangın tüpü tanıtılarak bilgi verildi. Yapılan etkinlikler öğrenci ve öğretmenler tarafından ilgiyle izlendi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Kozlu , Tatbikat , Öğrenciler ,

Yorumlar

HDP önünde evlat nöbeti tutan ailelere destek ziyareti

4 Ekim 2019 Cuma 17:31

 HDP önünde evlat nöbeti tutan ailelere destek ziyareti

Zonguldak, Bartın ve Karabük'teki üniversitelerden gelen öğrenciler, çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiası ile HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başlatan ailelere destek ziyaretinde bulundu.

 Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutarak 3 Eylül'de HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başlatan aileler bir destek de Zonguldak, Bartın ve Karabük'te üniversite okuyan öğrencilerden geldi. Üniversite öğrencileri ailelerle bir süre görüşerek, annelerin ellerini öptü. 
Daha sonra öğrenciler adına açıklama yapan Umut Ergin, "Bulunduğumuz illerde öğrenciler olarak ailelerin evlatlarına kavuşması için sonuna kadar yanlarında olduğumuzu buradan söylemek istiyorum. İnanıyoruz ki bu haklı mücadelelerini kazanacaklardır" dedi. 
Öğrenciler bir süre ailelerle oturduktan sonra bölgeden ayrıldı. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Diyarbakır , HDP , Öğrenciler , ziyaret

Yorumlar

Ruh sağlığı haftasında fidan diktiler

4 Ekim 2019 Cuma 17:24

Ruh sağlığı haftasında fidan diktiler

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Devlet Hastanesi’nde 4-10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Haftası Kapsamında ağaç dikme etkinliği yapıldı.

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) önünde gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğine büyük ilgi gösterildi.
Fidan dikimi etkinliğine, hastane yöneticileri, doktorlar,20 TRSM danışanı, 25 hastane çalışanı, hasta ve hasta yakınları katılım sağladı.
Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Vildan Türkeli, ağaç dikimi etkinliğine sağladıkları katkılardan dolayı Kdz. Ereğli Belediyesi, Gülüç Belediyesi ve Kdz. Ereğli Orman İşletmesi yetkililerine teşekkür etti.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Ruh sağlığı , Etkinlik

Yorumlar