MÜSİAD EXPO 2020 Fuarına Kdz. Ereğli’den 4 firma katılıyor

16 Kasım 2020 Pazartesi 16:08

MÜSİAD EXPO 2020 Fuarına Kdz. Ereğli’den 4 firma katılıyor

18. MÜSİAD EXPO Ticaret Fuarı bu yıl 18-21 Kasım 2020 tarihleri arasında TÜYAP İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Bu yılki fuara Kdz. Ereğli ilçesinden 4 firma katılım sağlayacak.

18-21 Kasım 2020 tarihleri arasında TÜYAP İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan 18. MÜSİAD EXPO Ticaret Fuarı, bu yıl ilk kez ‘hibrit fuar’ deneyimi sunacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım sağlayacağının açıklandığı fuarın, 40 binden fazla şirketi temsil ederek 100 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlandığı ifade edildi.

88 Ülkeden yabancı heyet katılacak
MÜSİAD Expo ve beraberinde düzenlenecek organizasyonlar hakkında bilgiler veren MÜSİAD Karadeniz Ereğli Başkanı Abdulkadir Çınar şunları söyledi; “Türkiye’nin küresel ölçekte en yaygın ve büyük sermaye platformu MÜSİAD ile Türkiye’nin en büyük fuar organizatörü TÜYAP güçlerini birleştirerek dünya çapında ses getirecek büyük bir organizasyona imza atacak. 18-21 Kasım tarihlerinde ilk kez TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde fiziksel ağırlıklı hibrit olarak yapılacak 18. MÜSİAD Expo Ticaret Fuarı, 6 salonda, 60 bin metrekarelik alanda, 40 binden fazla şirketi temsil eden, 100 bin ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor. Online da ise ziyaretçi sayısının milyonlara ulaşması bekleniyor. Fuarda 8 binin üzerinde B2B iş görüşmesinin yapılması hedefleniyor. Özbekistan, Pakistan, Kazakistan, Sudan, Libya, Katar, Nijerya, Güney Afrika, İran, Irak ve Venezuela başta olmak üzere, 88 ülkeden yabancı alım heyetinin katılacağı fuar pek çok organizasyona da ev sahipliği yapacak. Dünyanın dört bir yanından gelecek sanayici ve iş insanlarının katılacağı Uluslararası İş Forumu - International Business Forum (IBF) bu önemli toplantılardan biri. Ayrıca uluslararası ticaretin önemli oyuncuları sayılan fahri konsolosları bir araya getirecek olan ‘MÜSİAD-Dünya Fahri Konsolosları Ticaret ve Diplomasi Zirvesi’ de fuar kapsamında düzenlenecek. Bu zirveye, 82 fahri konsolosun katılımı kesinleşti. Fuar kapsamında ayrıca MÜSİAD Dünya Genel İdare Kurulu (GİK) da düzenlenecek. Maske Mesafe Temizlik kuralını hiçbir şekilde göz ardı etmeden yürütülecek organizasyonda tüm katılımcı ve ziyaretçiler hassas kontroller sonrasında içeri girebilecek ve fuar alanında temassız teknolojiler kullanıma sunulacak. Yoğunluk kontrolü ve dezenfeksiyon işlemleri için ise özel ekipler görev yapacak.”

Fuarda bölgemizden 4 firma yer alıyor
MÜSİAD Karadeniz Ereğli Başkanı Abdulkadir Çınar, bu yılki fuara Kdz. Ereğli ilçesinde 4 firmanın katılacağını belirterek, firmaların fuar merkezindeki yerleri hakkında da bilgiler verdi. Çınar açıklamasında “Sadece üye firmaların standa açabildiği MÜSİAD Fuarında, firmalarımız 2. Salonda,
Çınar Boru Profil San.ve Tic. A.Ş. 221A no’lu stantta, Hira Havlupan Metal Madencilik Petrol İnş. Loj. San. ve Tic. Ltd. Şti. 201A no’lu stantta, Tat Metal Çelik San.ve Tic. A.Ş. 222A no’lu stantta,
Yahyaoğlu Çelik Döküm Makine San.ve Tic. A.Ş. 234A no’lu stantta, yerlerini almış olup bölgemizi bu büyük organizasyonda temsil edeceklerdir. 95 ülkede irtibat noktasına sahip MÜSİAD, geniş bir teşkilat ağına sahip olması dolayısıyla fuara yurtdışından bakanlar, üst düzey bürokratlar, valiler, milletvekilleri, belediye başkanları, oda ve borsa başkanları, yabancı alım heyetleri, basın mensupları ve seçkin iş insanlarının yoğun katılımını bekliyoruz. Üretim, ticaret, ihracat ve yatırım alanlarında, ülkemizin iş insanlarının tüm dünyayla temas ederek işlerini geliştirmesine vesile olacak MÜSİAD EXPO, tüm dünyanın geçmekte olduğu böylesine zor bir dönemde son derece önemli bir organizasyon ve bu organizasyonu düzenlemekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu mutluluk, ülkemize faydalı olmanın ve MÜSİAD olarak bu topraklara olan inancımızı tüm dünyaya kanıtlamanın mutluluğudur.” diye konuştu.
Çınar, fuar kapsamında ikili anlaşmalar, girişimcilik alanı ve daha birçok ilke imza atılacağını vurguladı. Çınar açıklamasını şu sözlerle sürdürdü; “MÜSİAD bugüne kadar çeşitli kurum ve kuruluşlarla ortak iş birliği ve faaliyetlerde bulunmak amacıyla toplam 193 İkili İyi Niyet ve Uzlaşı Belgesi (MOU) anlaşması imzaladı. MÜSİAD EXPO 2020’de, 4 kıtadan 20 yeni karşı kuruluşla MOU anlaşması imzalayarak, ülkeler arasındaki ihracatın ve ticari ilişkilerin gelişmesi noktasında adım atılacak. MÜSİAD EXPO’nun bu yılki ilklerinden biri ‘Girişimcilik Alanı’ olacak. Türkiye’nin önemli gücü haline gelen ve dünyada ses getiren yatırımlar, ziyaretçilerle bu holde buluşacak. Yatırımcı ile girişimciyi bir araya getirecek organizasyonda, yeni iş alanlarının oluşması sağlanacak. Türkiye’deki istihdama doğrudan katkı yapılması hedefleniyor. Dünyanın önemli yatırımcılarının fuara katılarak girişimcilik salonunda önemli görüşmeler yapacağına inanıyoruz. MÜSİAD olarak ülke kalkınmasına ve ekonomisine daha fazla katkı sunabilmek adına bir çok proje geliştirildi. Genel Başkanımız Sayın Abdurrahman Kaan bey bu projelerin detaylarını ve bir kısmını ilk kez fuar kapsamında ziyaretçilerle paylaşacak. Bu yılki EXPO’da karavan üreticilerine yer verilirken, milli elektrikli araçların da gösterimi gerçekleştirilecek.”

Hibrit deneyimi sunacak
Dünyada etkili olan COVİD 19 nedeniyle MÜSİAD EXPO hazırlıklarının MÜSİAD ve fuarı düzenlenecek TÜYAP tarafından titizlikle yapıldığını belirten Çınar, pandemi sonrası fiziksel ağırlıklı yapılan en büyük fuar etkinliği olmaya hazırlanan MÜSİAD EXPO’nun, salgın nedeniyle gelemeyenler için de ‘hibrit fuar’ deneyimi sunacağından da bahsetti. Fiziksel olarak 200 firmanın fuara katılacağını, Venezuella, Hollanda, Endonezya, Kongo ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden milli katılımların da olacağını aktaran Çınar, fuara sanal fuarcılığın da entegre edildiğini ve sanal fuarın 10 gün boyunca devam edeceğinin de altını çizerken Hibrit (Sanal) fuara http://sanal.musiadexpo.com web sitesi üzerinden kayıt yaptırabileceğini belirtti.
Açıklamasının sonunda fuara ve beraberinde düzenlenecek organizasyonlara tüm hemşerilerini beklediklerini dile getiren MÜSİAD Karadeniz Ereğli Başkanı Çınar, “Kapasitesi ve iş bağlantı hacmi ile ülkemizin en büyük uluslararası fuarlarından biri olan MÜSİAD Fuarı’na tüm iş adamlarımızı ve halkımızı bekliyoruz. Fuarımız hakkında http://www.musiadexpo.com web sitesi üzerinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Fuarımızın geçmiş yıllardaki verimi ve bereketi inanıyoruz ki bu yıl da aynı şekilde tekrar edecektir. Temennimiz ve beklentimiz, gerek bölgemizi temsilen katılan üye firmalarımızın gerekse tüm katılımcı üye firmalarımızın fuarımızdan en üst düzeyde kazanım sağlamasıdır. MÜSİAD Fuarı ve beraberinde düzenlenecek etkinliklerin derneğimize, fuarda yer alan bölgemiz ve diğer üye firmalarımıza aynı zamanda ülkemize hayırlar getirmesini dileriz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar

Hatay Dörtyol TSO ile kardeş oldular...

4 Kasım 2020 Çarşamba 19:02

Hatay Dörtyol TSO ile kardeş oldular...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Hatay Dörtyol TSO arasında kardeş oda protokolü imzalandı.

Hatay Dörtyol TSO yönetimi Kardeş Oda protokolü yapmak üzere Kdz. Ereğli TSO’yu ziyaret etti. Ziyarette, Dörtyol TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Yıldırım, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hacı Dede Tokgöz, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Nadir Bülbül, Genel Sekreter Yardımcısı Melih Dönmez ile Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ahmet Türk, Tasin Tanyıldız, Yönetim Kurulu Üyeleri Kadir Çaygeç, Özgür Erdoğan ve Genel Sekreter Gündüz Acar yer aldı.
Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek Hatay’da son zamanlarda yaşanan talihsiz olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Keleş Konuşmasında “Ziyaretten dolayı Dörtyol TSO yönetimine teşekkür ediyorum. Sizleri ilçemizde ağırlamaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Hatay’ın son zamanlarda yaşadığı talihsiz olaylara çok üzüldük. Kdz Ereğli olarak her zaman Hatay’ın yanında olacağız. Ülkenin Kuzeyinde yer alan İlçemiz ile en güneyinde yer alan Dörtyol TSO arasında imzalanacak olan Kardeş Oda Protokolü ile birlikte çalışmalar gerçekleştirilebilir, karşılıklı ticaretimiz arttırabilir, projeler üretilebilir. Birçok alanda iş birlikleri yapılarak Ülkemize katkı sunulacaktır.”
Yapılan konuşmanın ardından her iki yönetim kurulu başkanı arasında ‘Kardeş Oda Protokolü’ imzalandı.
Kardeş Oda Protokolü hazırlanmasının ardından, her iki oda yöneticileri Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı makamında ziyaret etti. Belediye Başkanı Halil Posbıyık ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek iki odanın kardeş oda olmaları konusunda ki sevincini de oda Yöneticilerine aktararak her iki odaya da başarı temennisinde bulundu.

Yorumlar

Tanyıldız TSO'da başkan oldu...

19 Ekim 2020 Pazartesi 19:49

Tanyıldız TSO'da başkan oldu...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş’in şehir dışı programları nedeniyle yerine Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tasin Tanyıldız vekalet edecek.

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş’in şehir dışı programlarına katılmak üzere ilçeden ayrıldığı belirtildi. Konuya ilişkin olarak Kdz. Ereğli TSO sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şu bilgiye yer verildi; “Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş’in şehir dışı programları nedeniyle Yönetim Kurulu Başkanlığına Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tasin Tanyıldız vekalet edecektir.”

Yorumlar

Erdemir "Su kesilirse üretim durur"

5 Ekim 2020 Pazartesi 12:53

Ereğli Haber

Erdemir "Su kesilirse üretim durur"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir) yönetimi, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın Kızılcapınar Barajı ile ilgili söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın geçtiğimiz hafta Kızılcapınar Barajı’nda düzenlediği basın toplantısında sarf ettiği iddialara Erdemir yönetiminden yanıt geldi. Erdemir’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a bilgi kaynaklarının yanlış veya eksik yönlendirdiği ifade edildi. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Sayın Halil Posbıyık’ın, Kızılcapınar Barajı’nda düzenlediği basın toplantısında OYAK’ın, Ereğli halkının suyunu keseceği yönünde beyanatları olmuştur. Gerçeği yansıtmayan bu beyanatlar bizde, Sayın Başkan’ın bilgi kaynakları tarafından yanlış ve/veya eksik yönlendirildiği izlenimi oluşturmuştur. Ereğli ve Ereğli halkının geleceği için aynı emellere sahip olduğumuz Sayın Posbıyık’a konuya dair tüm süreçlerle ilgili bilgi vermeye hazırız.
Kamuoyunun ve Sayın Başkan’ın doğru bilgilenmesi bakımından gerçekler şu şekildedir: Erdemir tesislerinin endüstri suyu ihtiyacı için tüm kamulaştırma ve inşaat maliyetleri kurumumuz tarafından karşılanan Kızılcapınar Barajı’nın işletme ve bakımının da kurumumuzca sürdürülmesine ilişkin Devlet Su İşleri (DSİ) ile bir protokol imzalanmıştır. Bu protokol, Ereğli halkı ve Belediyesi aleyhine değil karşılıklı kazanımlar üzerine ve kamu yararı gözetilerek akdedilmiş protokoldür. Barajdan alınan suyun kullanım şartları ile tarafların hak ve yükümlülükleri kapsamında DSİ, Karadeniz Ereğli Belediyesi ve Erdemir arasında imzalanan protokole göre; yapımı devam eden HES Projesi, barajın kullanım şartlarında herhangi bir değişiklik oluşturmayacaktır. Protokol ile Belediye’ye tahsis edilen içme suyu miktarında hiçbir değişiklik yapılmadan içme suyu şebekesine verilmeye devam edecektir. Baraj suyunun kullanım oranları DSİ tarafından belirlenmiş olup, Belediye’ye tahsis edilen içme suyu miktarının düşürülmesi söz konusu değildir. Baraj, DSİ tarafından sulama, endüstri ve içme suyu temini için planlanmıştır. DSİ tarafından hazırlanmış planlama raporunda baraj maliyetinin %61’inin Erdemir (endüstri suyu), %29’unun Karadeniz Ereğli Belediyesi (içme suyu), %10’unun ise DSİ (sulama suyu) tarafından karşılanacağı belirtilmiştir. Baraj ve soğutma suyu Erdemir için hayati öneme sahiptir. Barajdan suyun sağlanamaması durumunda, yaklaşık 6 saat sonra fabrika sahasında entegre olarak üretim yapan tesislerin duruşa geçmeye başlaması ve 24 saat içerisinde tüm tesislerin durması tehlikesi söz konusudur. Bu durumda Erdemir’in ürün üretememek/satamamaktan kaynaklanan zararlarının yanı sıra, en büyük zarar yüksek fırınlarda görülecektir. Bu sebeple yaşanabilecek kayıpların, doğrudan Ereğli’ye, Ereğli işçisine ve Ereğli halkına yansıyacak olmasından dolayı, barajın tüm maliyetleri, yapılan protokole rağmen Erdemir tarafından karşılanmak suretiyle inşa edilmiş olup, yine tüm maliyeti Erdemir tarafından karşılanarak işletilmektedir. HES Projesi, yaklaşık 25 yıldır barajın dip savağından enerjisi kullanılmaksızın boşa akan suyun, barajın kullanım şartlarında herhangi bir değişiklik oluşturmadan enerjiye dönüştürülerek; Ereğli ve Erdemir için kullanılabilecek ilave enerji oluşturulmasını sağlayacaktır. Erdemir ve Ereğli halkı birbirinden ayrı düşünülemeyecek bir bütündür. Oluşturduğumuz ekonomiyle, suyumuzla, istihdam gücümüzle her zaman Ereğli’nin bir parçası olmaya devam edeceğiz. Kızılcapınar Barajı ve HES projesi, tıpkı diğer yatırımlarımız gibi sadece bölgenin bugününe değil; gelecek 50 yılına değer katacak bir yatırımdır. Ereğli halkının içme suyunu azaltmak veya kesmek aklımızın ucundan dahi geçmemiştir, geçmeyecektir. Ereğli ve Ereğli halkının büyük çoğunluğu bizim çalışanımızdır, çalışanlarımızın aileleridir, evlatlarıdır, yakınlarıdır. Pandeminin oluşturduğu zorlu süreç, çalışanlarımız ve Ereğli halkı ile ayrılmaz bir bütünün parçası olduğumuzu bize bir kez daha göstermiştir. Çalışanlarımızın özverisiyle ülkemiz için üretmeye devam ederken, bu gayretler karşısında bizlerde üzerimize düşeni yaparak tesislerimizde tüm sağlık ve hijyen kurallarını büyük bir titizlikle uyguladık. Herhangi bir hak kaybı yaşanmasına izin vermedik. 55’inci işletme yıldönümümüzü geride bıraktığımız bu dönemde, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Ereğli’nin hizmetinde olmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Yorumlar
 • Vatandaş
  21 Ekim 2020 Çarşamba 03:16

  1.soru nakliyecileri omsanla bitirdin.neden 2.soru ereglideki tüccarları erdemle bitirdin neden 3.soru eregliden bir genci ise almıyorsun.neden 4.soru spor dallarını kapattın.sosyal herkesi bitirdin neden. Yaz yaz bitmez.omrumuzu yedin OYAK.BITIRDIN EREGLIYI

 • Hamit Erken
  6 Ekim 2020 Salı 22:31

  Erdemir olmasa Ereğli olmaz Türkiyenin can damarlarıyla lütfen oynamayın, başkan zaten her dönem Erdemir ile uraş veriyor.

 • ASIM CAKIR
  5 Ekim 2020 Pazartesi 20:55

  .** Erdemir ve Ereğli halkı birbirinden ayrı düşünülemeyecek bir bütündür. **bu sozler eregli demir celik yonetimine aittir ama satisi istanbula nakliyeyi omsana dis alimlari eregli disina veren bu yonetimlafta eregli taraflisi gorunmeye calisiyor yasal odentilerini bile belediyeye yapmamakta israr ediyor KANAATIM sudur Erdemir yonetimi her zaman oldugu gibi TAKIYE yapmaktaki maharetini tekrarlamaktadir

Filyos Limanında 29 Ekim hedefi

30 Eylül 2020 Çarşamba 17:02

Filyos Limanında 29 Ekim hedefi

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesindeki yapımı devam eden ve Sultan 2. Abdülhamid Han'ın rüyası olan Filyos Projesi'nin liman inşaatında çalışmalar sürüyor.

Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, liman inşaatı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda tamamlanması hedefi olduğunu belirterek "Fiili tamamlama oranı yüzde 80'in üzerine çıktı. Çok büyük bir aksilik olmazsa Ulaştırma Bakanlığımız 29 Ekim gibi bir hedef koydu. Ama her hâlükârda biz yıl sonuna kadar Zonguldak Filyos limanının tamamlanacağını ve üst yapı yatırımları da yapılarak işletmecisinin tespit edileceğini bu yıl içinde umut ediyoruz" dedi.
Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamid döneminde hayata geçirilmesi planlanan ancak günümüze kadar gerçekleştirilemeyen Filyos Projesi kapsamındaki 25 milyon ton kapasiteli Filyos Liman Projesi’nde sona yaklaşılıyor. Geçen Aralık ayında alt yapısının yüzde 90'ı tamamlanan Filyos Limanı, Karadeniz’in en nitelikli limanı olacak. Endüstri Bölgesi ilan edilen 23 bin dekarlık alanın önünde bulunan 25 milyon ton kapasiteli liman, kuzey-güney aksını da birbirine bağlamış olacak.
Karabük, Zonguldak ve Bartın'ın ortasında bulunan bölgenin üç iline önemli katkılar sağlaması beklenen Filyos Limanı, Türkiye'nin üçüncü büyük limanı olacak. Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs sebebiyle bazı çalışmalar durdurulurken, liman inşaatı ise son hızıyla sürüyor.
Filyos Limanı inşaatı işinde kazıkların maniplasyonu, denize çakımı, üst yapıyla ilgili işler ve kronman betonu imalatları yapılması çalışmaları sürüyor. Liman inşaatının ilk etabında bin 345 adet toplam 54 bin metre kazık çakılması, üst yapı işleri dahilinde toplam 70 bin metreküp beton dökülmesi ve 100 metre uzunluğunda toplamda ise 18 bin metreküp kronman betonu dökülmesi çalışmaları gerçekleştirilecek.
İkinci etapta ise bin 44 adet kazık çakılması, üst yapı işleri dahilinde toplam 75 bin metreküp beton dökülmesi ve 2 bin 450 metre uzunluğunda toplam 50 bin metreküp kronman betonu dökülmesi çalışmaları gerçekleştirilecek. Liman inşaatı projesinin 2021 yılı Şubat ayında tamamlanması bekleniyor.

"Mavi Vatan'ın muhafazasına inançla devam ediyoruz"
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da Filyos Limanı ile ilgili sosyal medya hesabından "Mavi Vatan’a Filyos Limanı ile bir kapı daha açıyoruz. Ülkemizi ticaret ve sanayi bölgesi haline getirecek bu proje ile denizlerdeki egemenliğimizin tüm dünyaca kabul gördüğü bu tarihi günlerde, Mavi Vatan’ın muhafazasına inançla devam ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

"Ekonomik durgunluğu pozitife çevirecek"
Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, uzun yıllar hayali kurulan Filyos Projesi'nin yakın zamandaki ısrarlı çalışmalarla ete kemiğe büründüğünü ifade ederek, "Filyos Projesi öncelikle Zonguldak'ın ve Batı Karadeniz'in büyük çılgın projesi. 2. Abdülhamid Han zamanından ilk tasarımlarına başlanmış Cumhuriyet döneminden çalışmalarına başlanmış. Uzun yıllar kamulaştırma ve hukuki işlemlerle mücadele edildi. Son 10 yıldır sahada bilfiil yatırımlar koordine edilmeye başlandı. Uzun yıllar hayalini kurduğumuz Zonguldak ve Batı Karadeniz bölgesindeki ekonomik durgunluğu pozitife çevirecek hem ilimizin hem de bölgemizin kalkınmasına vesile olacak önemli bir proje. Büyük hayalimiz büyük projemiz yakın zamandaki gayretli çalışmalar sonucunda ete kemiğe bölündü" dedi.

"Projenin anahtarı Filyos Limanı ayağı"
Filyos Projesi'nin liman, endüstri ve serbest bölge ile birlikte üç önemli sac ayağından oluştuğunu belirten Başkan Metin Demir, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı'nın liman için 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tarihi için hedef koyduğunu hatırlatarak şöyle dedi:
"Üç önemli ayaktan oluşuyor. Projenin anahtarı mahiyetinde olan en önemli ayağı Filyos Limanı ayağıydı. Liman tarafında 25 milyon ton kapasitesiyle Türkiye'nin en önemli limanlarından birisi olacak. Uzun yıllardır süren inşaat sürecinde de sevindirici aşamalara geldik. Fiili tamamlama oranı yüzde 80'in üzerine çıktı. Çok büyük bir aksilik olmazsa Ulaştırma Bakanlığımız 29 Ekim gibi bir hedef koydu. Ama her hâlükârda biz yıl sonuna kadar Zonguldak Filyos limanının tamamlanacağını ve üst yapı yatırımları da yapılarak işletmecisinin tespit edileceğini bu yıl içinde umut ediyoruz. Filyos Projesi'nin en önemli ayağında mutlu sona çok yakınız."

"2021 yılında endüstri bölge için fabrika inşaatlarının başladığını görmeyi umut ediyoruz"
Projenin 6 bin dekarlık araziden oluşan endüstri bölgesinin önemine dikkat çeken Başkan Metin Demir, bölge için Tosyalı Holding ile yönetici şirket atamasının yapıldığını hatırlatarak şöyle konuştu:
"Projenin diğer önemli ayağı da 6 bin dekarlık araziden oluşan Endüstri Bölgesiydi. Yönetici şirket ataması da yapıldı. Hem Türkiye'nin hem de yurt dışında da bizi gururlandıran Tosyalı Holding demir-çelik sektöründe önemli aktör. Bu görevi üstlendi. Geçtiğimiz ay endüstri bölgesindeki alt yapı yatırımları, hafriyat, zemin güçlendirme, yol elektrik gibi çalışmaların da startını verdi. Muhtemelen bu yıl Tosyalı Holding ve Sanayi Bakanlığımız endüstri bölgesinde yer alacak diğer yatırımcıların tahsis işlemlerini de başlatmış olacaklar. Projenin en önemli ayağı olan endüstri bölgesinde de 2021 yılında endüstri bölgemizde fabrika inşaatlarının başladığını görmeyi umut ediyoruz."

"Serbest bölgede için güzel gelişmeler umut ediyoruz"
Projenin tamamlayıcı niteliğinde olacak olan serbest bölge planlamasından bahseden Başkan Metin Demir, "Projenin tamamlayıcı mahiyetinde yaklaşık 11 bin 500 dekarlık bir arazide serbest bölge planlaması da var. Ticaret Bakanlığı uhdesinde yürüyecek olan bu süreç. Serbest bölgemizde de Liman ve endüstri bölgesindeki pozitif gelişmelere paralel olarak yakın zamanda güzel gelişmeler olacağını umut ediyoruz" şeklinde konuştu.

"Çılgın proje, 12 bin kişilik doğrudan istihdam"
Filyos Projesi'nin liman, endüstri ve serbest bölgeden oluşan çılgın proje olduğunu söyleyen Başkan Demir, projenin ortalama 12 bin kişilik istihdam potansiyeli sunduğunu ifade ederek "Toplamda biz buna niye çılgın proje diyoruz. Bu liman, endüstri ve serbest bölgeden oluşan Filyos Projesi ortalama bir beklentiyle 12 bin kişilik doğrudan istihdam oluşturma potansiyeli sunuyor. Elbette önce Zonguldak, Batı Karadeniz ve ülkemiz için stratejik öneme sahip bir proje. Eskiden beri bizim için çok önemli ve büyük bir projeydi. Daha da güçlendiren yeni gelişmeler oldu. Uzun yıllardır özlemini duyduğumuz cari açık problemini gidermek için ısrarlı aramalar sonucunda Mavi Vatanımız sınırlarında önemli bir doğalgaz rezervi gerçekleşti. Başlangıç için tespit edilen rezerv küçük gibi görülebilir. Biz madenciler biliriz ki bu rezervler yakın çevresinde başka rezervlere de işaret ederler. Dolayısıyla keşfi yapılan ilk rezervin büyüyeceğini de bekliyoruz" diye ifade etti.

"Zonguldak, Türkiye'nin kalkınmasına da katkı verecek"
Zonguldak açıklarında doğalgaz bulunmasıyla birlikte Zonguldak'ın öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirten Demir, "Taşkömürle büyük fedakarlıklar yapan Zonguldak şehrimiz bu defa açıklarında bulunan doğalgazla da Türkiye'nin kalkınmasına da katkı verecek. Doğalgaz rezervinin hızlı bir şekilde devreye alınması bekleniyor. Bu rezervin ekonomiye kazandırılması için kurulacak sistemler, denizin üzerine kurulacak üretim platformları, karaya naklinde kurulacak boru hatları çelikten mamullere ihtiyaç duyulacak. Filyos Endüstri bölgemiz limanımızla birlikte sondaj arama gemimize ev sahipliği yapıyor. Bu rezervin ekonomiye kazandırılması noktasında çelik yoğunluğundaki ihtiyaçlarla ilgili yatırımcımız hazırlıklarına başladı bile. Filyos Limanı, endüstri bölgesi, serbest bölgemiz zaten çok önemli ve pozitif bir projeydi doğalgaz keşfiyle birlikte daha önemli hale geldi. Türkiye'de zaman zaman ekonomik dalgalar olsa da hükumetimiz devletimiz bazı yatırımlarda biraz ertelemelere gitse bile başından beri Filyos Projesi'nde hiçbir erteleme, gecikme yok. Biz bu konuda Cumhurbaşkanımıza ve devletimize müteşekkiriz."

Fatih'e lojistik destek
Limandaki bir bölümün Türkiye Petrolleri'ne tahsis edilmesiyle birlikte sondaj faaliyetlerine katkı sağladı. Geminin lojistik ihtiyaçları buradan karşılandı. 25 milyon ton kapasitesiyle bölgenin en nitelikli limanı olacak olan Filyos Limanı, önce Fatih Sondaj Gemisi'ni karşıladı. Gemi'nin Tuna-1 bölgesine hareket etmesinin ardından yardımcı gemilerle sondaj çalışmalarına adeta lojistik üs oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümünde İstanbul'dan Karadeniz'e hareket eden ilk yerli ve milli sondaj gemisi Fatih, Trabzon'daki hazırlık çalışmalarının ardından geçen Haziran ayının son günlerinde Zonguldak'a geldi. İki yardımcı geminin eşlik ettiği sondaj gemisi, Trabzon'da kule ve diğer parçalarının takılmasının ardından inşaatı devam eden Filyos Limanı'nın bulunduğu alana hareket etti. 30 Haziran günü halkın büyük ilgisiyle karşılaşan gemi, karadan 90 mil açıklarında sondaj faaliyeti için Tuna-1 bölgesine hareket etti.

Kombine taşımacılık zincirinin aktarma merkezi"
Filyos Limanı; Zonguldak olmak üzere Türkiye'nin uluslararası ulaşım koridorları üzerinde önemini artıracak bir proje olarak görülüyor. Batı Karadeniz başta olmak üzere iç Anadolu'nun ana ihracat merkezi haline gelmesi bekleniyor. Rusya, Balkanlar ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki potansiyel trafikten kaynaklanacak kombine taşımacılık zincirinin aktarma merkezi olacağı; tüm bölgenin yükünü Karadeniz üzerinden Rusya'ya, Balkanlar'a, İskandinav ülkelerine taşıması planlanıyor.
Limanın ana mendireği 2 bin 450 metre en derin yeri 19 metre ve rıhtımın uzunluğu ise 3 bin metre olacak. Limanın bağlantı yolları ile ilgili de çalışmalar devam ediyor.

Yorumlar
 • Hamit Erken
  6 Ekim 2020 Salı 23:00

  50 senedir yapıldı yapılıyordu ancak emeği geçen herkesden Allah razı olsun en kısa sürede Zonguldak Filyos sahil yolunun yapılması gerekir.