MHP Lideri Bahçeli ile görüştüler...

30 Ekim 2017 Pazartesi 17:06

MHP Lideri Bahçeli ile görüştüler...

GMİS’in TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ve önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’na gelecek olan Torba Yasa Tasarısı’nın 58. Maddesi’nin tasarıdan çıkartılması için başlattığı çalışmalar sürüyor.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreteri Satılmış Uludağ ile MHP Zonguldak İl Başkanı Hamdi Ayan, 30 Ekim 2017 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir görüşme gerçekleştirdiler.
Görüşmede GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Devlet Bahçeli’ye torba yasa tasarısının madenleri ilgilendiren 58. Maddesinin sakıncalarını anlattı.
Demirci, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) uhdesinde bulunan maden sahalarının ruhsatlarının bölünerek ihale etmesinin önünü açan 58. Maddenin torba yasa tasarısından çıkartılması için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den destek istedi.
GMİS Heyeti, MHP Lideri Bahçeli’ye, yasa tasarısının içeriğini, sakıncalarını ve taleplerini içeren bir yazı ile Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Maden Mühendisliği bölümü tarafından hazırlanan “Zonguldak Havzası Kömür Madenciliği Potansiyeli ve Türkiye Taşkömürü Kurumu Raporu’nu sundu.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin konuyu partisinin bu akşam yapılacak Başkanlık Divanı Toplantısı’nda gündeme getireceği, yarın (1 Kasım 2017 Salı) TBMM’de gerçekleştirilecek grup toplantısı öncesinde, Sendika ve Zonguldak’ın hassasiyetlerinin de dikkate alınarak 58. Maddenin yasa tasarısından çıkartılması için AK Partili Milletvekilleriyle birebir görüşülmesini sağlayacağı bildirildi.
Heyet, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye üzerinde 3 bin 600 Zonguldak maden şehidinin yazılı olduğu bir Zonguldak Kömür Spor forması hediye etti.

Etiketler:

GMİS , MHP , DEVLET BAHÇELİ ,

Yorumlar

Uysal çalışmaları yerinde inceledi...

30 Ekim 2017 Pazartesi 15:58

Ereğli Haber

Uysal çalışmaları yerinde inceledi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, şehrin bir çok noktasında sürdürülen çalışmaları yerinde inceledi.

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, yeni haftaya belediye tarafından şehrin değişik noktalarında sürdürülen çalışmaları inceleyerek başladı. Başkan Uysal, beraberinde Park ve Bahçeler Müdürü Etem Özdemir ve ilgili personel ile ilk olarak İnönü Parkında sürdürülen düzenleme çalışmalarını inceledi. Buradaki çalışmaların kısa sürede tamamlanması için talimat veren Başkan Hüseyin Uysal, ardından Sarıkorkmaz Mahallesi ile Bağlık Mahallesi sınırında bulunan Seyir terası ve piknik alanında incelemelerde bulundu.
Sarıkorkmaz Mahalle muhtarı Ali Kocatürk’ünde katıldığı inceleme sonrası Başkan Hüseyin Uysal, Sakindere’ye geçerek buradaki çalışmaları takip etti. Belediye Başkan yardımcısı Deniz Koca ve Fen İşleri Müdürü Oğuz Cömert’ten Sakindere’de sürdürülen çalışmalarla ilgili son bilgileri alan Başkan Uysal, daha sonra düzenleme çalışmalarının devam ettiği millet parkına geçti.
İnceleme sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Hüseyin Uysal; “Şehrimizin hemen her noktasında yüzünüzü hangi tarafa çevirseniz mutlaka bir çalışmamız var. Seyir terası ve piknik alanı çalışmamız bitti, ışıklandırma çalışmalarımız yapılacak, İnönü parkı düzenleme çalışmamız son aşamada. Sakinderede sürdürdüğümüz alt yapı çalışmamız planlandığı şekliyle aralıksız sürüyor. Pazaryeri çalışmamız sürüyor. Asırlık çınarlarımıza da nefes aldıracak Millet parkı düzenlememizde devam ediyor. Şehrimizin ihtiyaç duyduğu tüm çalışmaları bir bir gerçekleştiriyoruz” dedi.

Yorumlar

Madenciler muhtarlardan destek istedi

30 Ekim 2017 Pazartesi 15:45

Ereğli Haber

Madenciler muhtarlardan destek istedi

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ve bazı sendika yöneticileri TBMM’de görüşülen ve içerisinde Türkiye Taş Kömürleri Kurumu’nu ilgilendiren yasanın çıkarılmaması için muhtarlardan destek istedi.

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, GMİS Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez ve bazı sendika yöneticileri Ereğli ve Alaplı ilçelerinde görev yapan köy ve mahalle muhtarları ile sabah kahvaltısında bir araya geldi.
GMİS Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez Ereğli ve Alaplı’da görev yapan muhtarlara şu anda TBMM’de görüşülmekte olan 58. Madde hakkında bilgilendirmede bulunmak amacıyla biraraya geldiklerini belirtirken, Alaplı Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Uysal, GMİS’e her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti. Kdz. Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç ise GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu’nun kendilerine vereceği bilgileri dinlemek üzere toplantıya katıldıklarını belirtti.


“Kömür kartelleri boş durmuyor”
Toplantıda taş kömürünün ülkemizin hem ekonomisi hemde enerji stratejisi açısından önemine değinen GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, bölgeye 10-15 bin kişinin çalışacağı istihdam alanları kurmadan TTK’nın kapısına kilit vurmanın Zonguldak’ı köy haline getireceğini savundu. Mutlu konuşmasında “Zonguldak olarak Türkiye’nin ilk ilan edilen illeri arasında olmasının sebebi taşkömürünün bu bölgede bulunmuş olmasıdır. Bu gün doğalgaz ve petrol kömürün yerini almış gibi gözükse de bilimsel araştırmalar dünyada halen daha ömrünün en uzun olan enerji kaynağının kömür olduğunu göstermektedir. 50 bin kişinin çalıştığı TTK, yanlış siyasi manevralar nedeniyle bugün 7 bin 600, memurlarla birlikte 9 bin kişinin çalıştığı bir kuruma getirildi. Tabii dünyayı incelediğinizde, hiçbir ülkede taşkömürü üretiminin kar etmediğini hepimiz biliyoruz. Etrafımızdaki ülkelerle savaşın eşiğinde olduğumuzu biliyoruz. Yarın olumsuz tablolarla karşılaştığımızda, dün doğalgazımızı kısanlar, yarın kömürümüzü vermeyecekler, dolayısıyla bugün ülkemizin 4,5 milyar dolarını dışarı kömür ithalatı için verdiğimizi düşünürsek, yarın Allah göstermesin nelerle karşı karşıya gelebileceğimizi kabul etmek zorundayız. Dünyadaki savaşların en büyük sebebi enerjidir. Dünyadaki enerji politikalarını yönlendirmeye çalışan bir takım kömür kartelleri boş durmuyor. Ülkemizde taşkömürünü bitirecek noktaya olanak sağlayabilmek için kendi içimizden buldukları birkaç kömür üreticisini de yanlarına alarak ülkemizin enerji sektörüne yön vermeye çalışıyorlar.
Biz kesinlikle siyasi bir kavganın içinde değiliz. Devlet bizim devletimiz, hükümet bizim hükümetimizdir. Her mücadelede önceliğimiz devlet ve milletimizin bekası, bölünmez bütünlüğüdür” dedi.

“Geri dönüşü olmayan büyük bir hatanın içindeler”
TBMM’ye gelmek üzere olan torba yasada yer alan 58. Maddenin taşkömürü üretimini Zonguldak’ta bitirme aşamasına getirecek bir madde olduğunu belirten Mutlu, maddenin içeriği hakkında bilgilendirmede bulundu. Mutla konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Ne diyor bu madde? Kömür havzalarındaki ruhsatları ayırarak yani; Kandilli, Kozlu, Amasra, Karadon, Üzülmez, Gelik bölgelerinin ruhsatları şu anda bir bütün. TTK yasal olarak bunları elinden çıkaramıyor. Yasa diyor ki, bu ruhsatları ayrı ayrı bölüp, Kandilli’yi, Gelik’i, Karadon’u ayrı ayrı insanlara satabilirsin. Ne demek satılması? Dün Kandilli Alacaağzı’nda ne yaşadıysak daha kötüsü olacak demek. Ne oldu orada? Özel teşebbüs geldi orayı kiraladı, işine gelmeyince vurdu kilidi gitti. Bu bölgede bin arkadaşımız orada ekmek yerken, sadece patronun keyfiyetinden dolayı bu gün bir çoğu ya köyümüzde işsiz, ya da başka illere çalışmaya gitti. Dolayısıyla Zonguldak kaybetti, köyümüz, kaybetti, mahallemiz kaybetti, ülkemiz kaybetti. Biz geçmişteki rödovans sisteminin ülkeye ve Zonguldak’a neler kaybettirdiğini, bu getirilmek istenen sistemin de Soma sisteminden daha kötü olduğunu ve Soma’daki faciadan daha ağır bedeller ödemekle yüz yüze bırakılacağımızı, zaten küçülmekte olan Zonguldak’ın daha da yok olacağını ve yarın bir köy haline gelmek zorunda kalacağını hem TBMM’de plan ve bütçe komisyonunda, hem de değişik görüşmelerimizde ifade ettik. Birtakım kitlelerin, birtakım kömür kartelleri ve onların önüne kattığı birkaç siyasinin yönlendirmesiyle büyük bir yanlışın, hatta geri dönüşü olmayan büyük bir hatanın içindeler. Bu hatadan dönmenin en önemli yolu, Zonguldak’ın taraflarının, kimdir bunlar? GMİS, muhtarlarımız, STK’lar, bu kurumda görev yapan teknik kadrolar ve bakanlığımız bir araya gelerek bir yasa tasarısı hazırlansın. Zonguldak’ta kaçak olarak çalışmak zorunda kalan 2 bin maden işçisinin ölülerinin hastane önüne atılmaları bitsin. Zonguldak’taki sömürü düzeni bitsin. Zonguldak’taki taşkömürünü çıkaralım, hem ülkemiz kazansın, hem biz kazanalım mücadelesi veriyoruz.”

“10-15 bin kişilik istihdam sağlayın, kilidi birlikte vuralım”
TTK’nın zararını her fırsatta diline dolayanların Zonguldak ekonomisinin TTK ile döndüğünü unuttuğunu ifade eden Mutlu, Zonguldak’a TTK’nın yerine 10-15 bin kişinin istihdam edileceği bir fabrika kurulması halinde kurumun kapısına kilidi birlikte vurmaya hazır olduklarını söyledi. Mutlu konuşmasını şu sözlerle tamamladı; “Her kulvarda TTK’nın zararını dile dolayanlar şunu unutuyor. Şu anda Zonguldak ekonomisi TTK ile dönüyor. Biz şunu diyoruz; Gelin Zonguldak’a 10 bin, 15 bin kişinin çalışabileceği bir fabrika kurun. İstihdam alanı oluşturun. Muhtarlarımızın köyleri boşalmasın. Zonguldak’ımızdan insanlar dışarı gitmek zorunda kalmasın. Kilit vurulacaksa gelin o zaman hep beraber vuralım. Aksi halde, Zonguldak’ta yeni istihdam alanları oluşturmadan 15-20 bin kişinin çalışacağı istihdam alanları oluşturmadan, TTK’ya zarar verecek her hareket Zonguldak’ı yok etmenin temelini atmaktır, Zonguldak’ı kaderiyle baş başa bırakmak demektir. Biz buna müsaade etmeyeceğimizi başta GMİS ve maden işçileri ile muhtarlarımızla ve sivil toplum kuruluşlarımızla bu uğurda ne mücadele verilmesi gerekiyorsa vereceğimizi ifade etmek ediyoruz, ifade etmeye devam edeceğiz. Bugün saat 14.00’de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile GMİS yönetiminin bir araya geleceği bir görüşmemiz var.”


Toplantıya GMİS Genel Başkanı İsa Mutlu, GMİS Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez, GMİS Şube Sekreteri Yılmaz Çevik, Şube Teşkilatlanma Sekreteri Serkan Korkmaz, Şube Mali Sekreteri İsmail Özcan, Kdz. Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, Alaplı Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Uysal ve iki ilçenin köy ve mahalle muhtarları katıldı.


Toplantının ardından GMİS yöneticileri muhtarlarla toplu fotoğraf çektirdi.

Yorumlar

Binlerce Ereğlili Cumhuriyet için yürüdü

30 Ekim 2017 Pazartesi 11:52

Ereğli Haber

Binlerce Ereğlili Cumhuriyet için yürüdü

Kdz.Ereğli Belediyesi ile Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı işbirliğinde Cumhuriyet yürüyüşü ve Fener Alayı düzenlendi. Binlerce Kdz.Ereğli’li Cumhuriyetin 94. Yılında Cumhuriyet coşkusunu hep birlikte yaşadılar.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Kdz.Ereğli Belediyesi ile Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı işbirliğinde Cumhuriyet yürüyüşü ve Fener Alayı düzenlendi.
Bağlık Karakolu önünde toplanan vatandaşlara Kdz.Ereğli Belediyesi tarafından 3 bin adet Türk Bayrağı ve bin adet meşale dağıtıldı.
Ellerinde meşaleler ve marşlar eşliğinde Atatürk anıtına kadar yürüyen Kdz.Ereğli halkı, burada saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okudu.
Halka seslenen Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal; ‘Sizlerle Cumhuriyet coşkusu bir başka güzel” diyerek; “Bizler bugün Ereğli’de Cumhuriyetimizin 94.yıldönümünü kutlamanın heyecan, coşku ve onurunu yaşıyoruz. Bizler her türlü yokluk ve imkânsızlıklara rağmen İstiklal harbini kazanmış bir Cumhuriyetin, milletin evlatlarıyız. Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.
Bizler, son olarak 15 Temmuz 2016 tarihinde de hain Fetö darbe girişimine karşı silahların önüne yatan bir milletiz. O gece bu ülkeyi içten de dıştan da bölemeyeceklerinin mesajını veren ülkenin evlatlarıyız. Ortak değerimiz olan Cumhuriyetimizi korumak ve yaşatmak, millet olarak ülkemizin geleceği için Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi muasır medeniyetler seviyesine çıkmak için birlik ve beraberlik içinde çok çalışmak zorundayız. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal harbine katılan şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum” dedi.
Cumhuriyet yürüyüşüne Kdz.Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aykut Manioğlu, Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve eşi Sevim Uysal, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, CHP İlçe Başkanı Sertan Ocakcı, belediye başkan yardımcıları, il genel ve belediye meclis üyeleri, siyasi parti yöneticileri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yorumlar

Muhtarlar nabız yokluyor…

27 Ekim 2017 Cuma 16:56

Ereğli Haber

Muhtarlar nabız yokluyor…

Zonguldak ve ilçelerindeki Muhtarlar Derneği başkanları Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin’e nezaket ziyaretinde bulundular. Muhtarlar Zonguldak’ın büyükşehir yapılmasına ilişkin ilçelerde nabız yoklayarak sonuçlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile paylaşacaklarını belirtti.

Ereğli Haber- Karadeniz Bölgesi Muhtarlar Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı ve Zonguldak Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Nas, Çaycuma Muhtarlar Derneği Başkanı Ekrem Çelen, Devrek Muhtarlar Derneği Başkanı Muhterem Benli, Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, Gökçebey Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Akdemir, Kozlu Muhtarlar Derneği Başkanı Dursun Oda ve Alaplı Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Uysal’ın ziyaretinde, bölgesel sorunlar üzerine karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.
Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Dernek başkanlarına teşekkür etti. Başkan Tekin, Alaplı Belediyesi olarak muhtarlara her zaman yardımcı olduklarını ifade ederek, “İmkanımız olduğu sürece, muhtarlarımızın taleplerini geri çevirmemeye çalışıyoruz. Kum, çakıl, su gibi ihtiyaçlarını karşılayarak, kanalizasyon ve iş makinelerimizi köylerimizin hizmetine sunuyoruz. Muhtarlarla güçlü bir iletişimimiz var“ dedi.
Zonguldak’ın “bütünşehir” veya “büyükşehir” olmasının Zonguldak açısından büyük bir felaket olacağını yineleyen Başkan Tekin, “Bu uygulamanın Zonguldak’a hiçbir faydası yoktur, aksine büyük zararları vardır. Hizmetler aksayacak, büyük sıkıntılar yaşanacaktır. Bu noktada, hiçbir siyasi ayrım yapmaksızın siyasetçisiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla herkesin güçbirliği yapması gerekir. “ dedi.
Muhtarlar Derneği başkanları da, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin’e teşekkür ederek, sorunların birlik ve beraberlik içinde hareket ederek çözülebileceğini ifade ettiler. Karadeniz Bölgesi Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı ve Zonguldak Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Nas, bütün ilçeleri dolaşarak Kaymakam ve Belediye başkanlarını ziyaret ettiklerini ifade ederek, “Bu ziyaretlerimizden çıkardığımız sonuçları, sorunları bir rapor halinde Sayın Cumhurbaşkanımıza aktaracağız. Büyükşehir olan yerlerde tabii büyük sıkıntılar yaşanıyor, hele hele Zonguldak, birlik ve beraberlik içinde anlatmamız gerekiyor. Sıkıntılara değineceğiz, değinmezsek vebal altında kalırız” dedi.

Yorumlar