MEDEM'de çocukların gözüyle 15 Temmuz programı düzenlendi

16 Temmuz 2019 Salı 14:23

MEDEM'de çocukların gözüyle 15 Temmuz programı düzenlendi

Zonguldak BEÜ MEDEM'de çocukların gözüyle 15 Temmuz programı düzenlendi.

Bülent Ecevit Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları ve Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezince (MEDEM) Çocuk Gözüyle 15 Temmuz programı düzenlendi. 
MEDEM Eğitim Salonu'nda düzenlenen programa BEÜ Rektör Yardımcısı Haktan Özaçmak, BEÜ Genel Sekreter Yardımcısı Fehmi Gür, MEDEM Müdürü Elif Gür, öğretim üyeleri, öğrenciler ve velileri katıldı. 
Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından açılış programı yapıldı. MEDEM Müdürü Elif Gür, 15 Temmuz'un önemine dikkat çekti. Gür, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü şehitleri anma programına hoşgeldiniz. Vatan sevgisi imandandır. Biz bu inançla çocuklarımızı geleceğe hazırlarken, vatanını, milletini ve mukadderatını seven ve sahip çıkan nesiller yetiştirme derdindeyiz. Biliyoruz ki değerlerine ve köklerine sahip çıkmayan nesiller yok olup gitmeye mahkumdur. Milli şuurla, milli iradesine sahip çıkan çocuklar ve gençler bu vatanın en büyük zenginliğidir' diye konuştu. 
Ardından konuşan Rektör Yardımcısı Haktan Özaçmak; "Dün 15 temmuz 2016'da meydana gelen hain darbe girişimi kapsamında programlar oldu. Bu gün de MEDEM kapsamında her yıl çocukların aldığı eğitim kapsamında program düzenleniyor. Su uyur düşman uyumaz. Bu olayı hiçbir zaman unutturmamalıyız" ifadelerine yer verdi. 
Ardından 15 Temmuz'u anlatan şiirler okundu. Çocuk korosu gösterisinin ardından işaret diliyle İstiklal Marşı okudu. 15 Temmuz marşı gösterisinin ardından program sona erdi. 

Yorumlar

Eski köy geleneğini sürdürüyor

16 Temmuz 2019 Salı 13:33

Eski köy geleneğini sürdürüyor

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde eski köy gelenekleri yaşatılmaya çalışılıyor.


Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda çalışan maden işçisi eski köy geleneklerini yaşatmaya çalışıyor. Hafta sonu yapacağı düğün için davetiyelerini tatlı ile dağıtan maden işçisi Fatih Semih Özkan, Çaycuma Köylerini Yaşatma Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu'nu da ziyaret etti. 
Elinde tatlı ile Çiloğlu'nu ziyaret eden Özkan, eski köy gelenğini yaşatmaya çalışıyor. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Savaş Çiloğlu da "Eskiden büyüklerimiz hatirli kisileri düğünlere tatli yada tavukla davet ederdi. Fatih arkadaşımızda bu yol olan geleneği tekrar canlandırmış olup bu kültürü tekrar yaşatmıştır. Kendisine teşekkür eder, ömür boyu mutluluklar dilerim" dedi. 
Damat adayı Fatih Özkan ise "Bölgemizin kanaat önderlerinden Savaş başkanı eski geleneklerimize davet etmeyi daha anlamlı buldum. Bunun içinde kendisini büyüklerimizin yaptığı gibi tatli ile davet ettim" şeklinde konuştu. 

Yorumlar

15 Temmuz gazisine teşekkür ziyareti

15 Temmuz 2019 Pazartesi 20:54

15 Temmuz gazisine teşekkür ziyareti

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

15 Temmuz Gazisi Tamer Gülhan’ı evinde ziyaret eden protokol üyeleri daha sonra şehit aileleri ve gazilerle buluştu. 
Kdz. Ereğli’de 15 Temmuz etkinlikleri Kestaneci Mahallesi’nde ki şehit mezarlarının ziyareti ile başladı. Ali Molla Camii’nde düzenlenen mevlüt programının ardından, Belen Yeni Mahalle’deki şehit mezarları ziyaret edildi. Daha sonra ise 15 Temmuz Gazisi Tamer Gülhan’a Kırmacı mahallesindeki evinde ziyaret gerçekleştirildi. Ziyarete Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Vekili Merkez Komutanı Deniz Piyade Albay Murat Türken, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erkan Bülbül, İlçe Müftüsü Recai Albayrak, SYDV Müdürü Abdullah Hasçelik, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Serkan Keleş, Müdür Vekili Zafer Gülhan, Aile sosyal Politikalar Bakanlığı İlçe Müdürü İlhan Yılmaz ve diğer protokol üyeleri katıldı. Ziyaret sırasından 15 Temmuz Gazisi Tamer Gülhan o gece yaşadıklarını ve İstanbul’un durumunu anlattı. Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu 15 Temmuz Gazisi Tamer Gülhan’a teşekkür ederek, geçmiş olsun dileklerini sundu. 
Ziyarette 15 Temmuz Gazisi Tamer Gülhan’a Kaymakam Çorumluoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından çiçek takdim edildi. Ziyaret toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. 

Yorumlar

Aşırı yağış sonrası patlayan lağım suları eve doldu

15 Temmuz 2019 Pazartesi 20:41

Aşırı yağış sonrası patlayan lağım suları eve doldu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Hamzafakıhlı Mahallesi’nde sabah saatlerinde yağan aşırı yağışlar sonrası patlayan lağım borusundan akan sular bir evin içerisine doldu.

Eşyaları zarar gören aile yetkililerden yardım istedi. 
Kdz. Ereğli ilçesinde sabah saatlerinde etkili olan yağmur Hamzafakıhlı Mahallesi’nde 6 kişilik Kaçmaz ailesinin evini su basmasına neden oldu. Lağım borularının patlaması sonucu evin içerisi sularla doldu. 4 çocukları ile birlikte yaşadığı evin lağım suları ile dolduğunu ve evdeki tüm eşyalarının zarar gördüğünü anlatan Elif Kaçmaz gözyaşları içerisinde yetkililerden yardım etmelerini istedi. Evdeki eşyalarını yeni aldıklarını ve henüz borçlarını dahi ödeyemediğini anlatan Kaçmaz, belediyeyi daha önce uyarmalarına rağmen gerekli önlemleri almadığını dile getirdi. Evini su basan Atakan Kaçmaz’da lağım borularının patlaması ile tuvaletten gelen suların eve girdiğini ve çok ciddi zarar gördüklerini anlattı. 
Hamzafakıhlı Mahallesi Muhtarı İsmail Mithat Altıay’da ailenin daha öncede benzer bir sıkıntı yaşadığını belirterek, mahalledeki giderlerin değiştirilmesi gerektiğini söyledi. 
Kaçmaz ailesi yaşanan zarardan dolayı büyük üzüntü yaşarken, kendilerine uzatılacak yardım elini bekliyor. 

Yorumlar

15 Temmuz Şehitleri için mevlit okundu

15 Temmuz 2019 Pazartesi 16:52

15 Temmuz Şehitleri için mevlit okundu

Zonguldak’ın Alaplı İlçesinde, 15 Temmuz Şehitleri için Mevlit okutuldu.

Alaplı Merkez Camisinde, 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, öğle namazına müteakip şehitler anısına düzenlenen Mevlit programına Alaplı Kaymakamı Emirhan Arıkan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlik, Mevlid-i Şerif okunmasıyla devam etti. Mevlid-i Şerif'in ardından camiden çıkan vatandaşlara ikramlar yapıldı. 

Yorumlar