Liseli öğrenciden hayat kurtaran proje

5 Kasım 2018 Pazartesi 12:36

Liseli öğrenciden hayat kurtaran proje

Zonguldak’ta TÜBİTAK 4007 Bilim ve Teknoloji Fuarı düzenlendi. Fuarda en büyük ilgiyi ise lise öğrencisi Hasan Barış Karakaş'ın motosiklet kullanıcıları için geliştirdiği “kör nokta uyarı sistemi” oldu.

Zonguldak’ta TÜBİTAK 4007 Bilim ve Teknoloji Fuarı yapıldı. Esas 67 Burda Alışveriş ve Yaşam Merkezi giriş katında açılan fuarda en büyük ilgiyi Mesleki Eğitim Merkezi Elektronik Bölümü öğrencisi Hasan Barış Karakaş'ın projesi gördü. Motosiklet kullanıcıları için “kör nokta uyarı sistemi” geliştiren ve motor kıyafetine uyarıcı lambalar koyan Karakaş, fuarın ilgi odağı oldu. Projesi hakkında bilgi veren Hasan Barış, “Motosiklette kör noktayı engellemek için kaskın sağ tarafına mesafe sensörü koyduk. Mesafe sensörü ile birlikte kör noktaya düşen araçları ve hareketleri fark etmesini sağlıyor. Bu sensör ses frekansları gönderiyor. Bu dalgalar herhangi bir cisme geldiği zaman gönderiyor alıcı ve sensörler sayesinde burada ölçüm yapabiliyoruz. Biz burada gösterebilmek için mesafeyi santimetreye ayarladık. Ayarladığımız mesafenin önüne bir cisim geldiği zaman kaskın içinde bulunan led yanıyor ve kör noktada bir cismin olduğunu anlıyoruz. Proje şuan geliştirme aşamasında, sensörler ya da ledler aldığımız fikirlere göre değişecek. Okulumuzun sosyal paylaşım sitesinde bu projeyi paylaştık ve çok beğeni aldı. Demek ki buna ihtiyaç varmış ki çok beğeni aldı. Projemizi daha geliştirip patentini almak istiyoruz. Sabahtan motorcu ekip geldi ve fikir alışverişinde bulunduk. Projeyi çok beğendiler” dedi.

Kıyafete sinyal uyarıcı sistemi
Motor kıyafeti için ayrı bir proje geliştirdiklerini ifade eden Hasan Barış, “Ayrıca yerden yüksekliği büyük olan araçlar motosikletin boyu itibariyle sinyallerini fark etmeyebiliyor. Bizde buna istinaden motosiklete uyumlu kart geliştirerek sağ sinyal, sol sinyal ve dörtlü ikaz lambaları koyduk” şeklinde konuştu.

Yorumlar
  • peace at home peace in the world
    13 Kasım 2018 Salı 13:18

    Tebrik ederim. Çalışmaların devam eder ve umarım gerekli yerlerden desteği bulur. Bu çağın gereklilikleri çok başka. Öğrencilerimizi bu minvalde yetiştirmek ve yönlendirmek bizler için önemli bir ayrım.

Cami açılışının kurdelesini Kaymakam kesti

5 Kasım 2018 Pazartesi 12:29

Cami açılışının kurdelesini Kaymakam kesti

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde cami ve lojmanın açılışı yapıldı.

Çaycuma ilçesinin Karamusalar köyü Aydınlar mahallesi’nde yaklaşık iki, üç sene önce yapımına başlanılan 400 kişilik kapasiteye sahip olan yeni cami ve lojmanın yapımı tamamlandı.
Aydınlar mahallesinde ki yeni caminin açılışına Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, İlçe Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, İlçe Müftüsü Ayhan Ermiş, AK Parti İlçe Başkanı Veysel Karani Doğancı, Çaycuma Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Nizamettin Eyidoğan, Çaycuma Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Kandemir, ÇAYEMDER Dernek Başkanı Erol Ünlü ve çok sayıda köy halkı ile bir çok davetli misafir katıldı.
Kur'an-ı Kerim’in okunmasının ardından açılış konuşmalarının yapılması ile caminin yapımında emeği geçen dernek başkanı, muhtar ve imama ilçe müftülüğü tarafından teşekkür belgesi verildi.
Akabinde açılış kurdelesi dualar eşliğinde kesilerek, yeni cami de namaz kılındı. Yemek ikramı ile son buldu. Bu esnada Belediye Başkanı Kantarcı Filyos Nehri kenarına yapılacak olan külliyenin, arsasının hazır olduğunun da müjdesini verdi.

Yorumlar

Ak Parti İlçe Başkanı Kelebek'in Acı Günü...

3 Kasım 2018 Cumartesi 16:25

Ak Parti İlçe Başkanı Kelebek'in Acı Günü...

AK Parti Devrek İlçe Başkanı Serdar Kelebek annesi Fahriye Kelebek son yolculuğuna uğurlandı.

Zonguldak’ın Devrek İlçesi AK Parti İlçe Başkanı Serdar Kelebek uzun zamandır hasta olan annesi Fahriye Kelebek hayatını kaybetti. Uzun zamandan bu yana tedavi gören anne 69 yaşındaki Fahriye Kelebek için Merkez Ulu Camide cenaze töreni düzenledi. Düzenlenen cenaze namazına; AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Hamdi Uçar, Ahmet Çolakoğlu, Devrek Kaymakamı Tolga Polat, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, diğer ilçe ve belde belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile yüzlerce kişi katıldı. Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Kelebek’in cenazesi Marazlar Mevki Aile Kabristanına defnedildi. 

Yorumlar

Erik ağacı çiçek açıp, meyve verdi

3 Kasım 2018 Cumartesi 13:24

Erik ağacı çiçek açıp, meyve verdi

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, erik ağaçlarının erken meyve vermesine neden oldu.

Alaplı Bektaş Köyündeki Ayhan Akman’ın (48) evinin bahçesindeki erik ağacı, bu yıl ikinci kez çiçek açarak görenleri şaşkına çevirdi. Hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi nedeniyle yalancı bahar yaşandığını dile getiren Akman, "Bu mevsimde ağacın erik vermesi, alışık olunmayan bir durum Tabii ki biz şaşırdık, bu mevsimde böyle bir şey olmaz dedik. Normalde bu ağaçlar meyvesini Mayıs aylarında veriyordu ve daha sonra bu dönemine geçmesi gerekiyordu. Erikler gayet lezzetliydi" diye konuştu. Çocuklar ise eriklerin lezzetli olduğunu ve Ekim ayında erik yemenin keyfini çıkarttıklarını kaydetti. 

Yorumlar

Yere yığılan köpeğin başında bir an olsun ayrılmadı...

3 Kasım 2018 Cumartesi 13:21

Yere yığılan köpeğin başında bir an olsun ayrılmadı...

Zonguldak-Ankara karayolu üzerinde bir anda yere yığılan köpek öldü. Köpeğin yerde yattığını gören başka bir köpek araç trafiğine aldırmadan başından bir olsun ayrılmadı.

Zonguldak-Ankara karayolu üzerinde yolunda ortasına bir köpek bir anda yere yığılarak öldü. Köpeğin yerde yattığı gören başka bir köpek araç trafiğine aldırmadan yerde yatan köpeğin başında saatlerce ayrılmadı. Çevrede durumu fark eden vatandaş gerekli yerleri arayarak yardım istedi. O anları cep telefonuyla kaydeden vatandaş sosyal medyada paylaştı.

Yorumlar