Kuvvetli yağış uyarısı...

26 Aralık 2019 Perşembe 11:41

Kuvvetli yağış uyarısı...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarına göre, yağışların etkisini sürdürdüğü Zonguldak'ta metrekareye 30 ila 60 kilogram yağış düşmesi bekleniyor.

Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5; yer yer 6 kuvvetinde rüzgar bekleniyor. Dalga boyunun da yer yer 2.5 metreye kadar yükselmesi bekleniyor. 
Yurdun çeşitli bölgelerini etkisi altına alınan kar ve yağmur, Batı Karadeniz şehri Zonguldak'ta da etkisini sürdürüyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sarı olarak derecelendirdiği uyarılar doğrultusunda kentte metrekareye 30 ila 60 kilogram yağış düşmesi bekleniyor. Etkili olan yağış sebebiyle vatandaşlara karşı uyarılarda bulunuldu. Meydana gelebilecek olası sel, su baskını, heyelan gibi olumsuzluklara karşı da tedbirli olunması gerektiği belirtildi. Hava sıcaklığı ise ortalama 6 ila 8 derece olarak ölçüldü. Denizlerde hava durumu ise çok bulutlu ve yağmurlu olarak ölçüldü. Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5; yer yer 6 kuvvetinde rüzgar bekleniyor. Dalga boyunun ise 1-2 metre, batı kesimlerde ise yer yer 2.5 metre olması bekleniyor. Öte yandan, görüş mesafesi ise iyi olarak belirtilirken yağış anında ise orta olarak değerlendirildi. 
Yapılan uyarıda kent merkezi ve ilçelerde yağışın gün boyunca etkili olacağı belirtildi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Meteoroloji , hava durumu , Batı Karadeniz , yağış

Yorumlar

Okullarımızı hayırseverler yapıyor...

25 Aralık 2019 Çarşamba 18:29

Okullarımızı hayırseverler yapıyor...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde ilkokul ve ortaokul yaptıran hayırsever Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz çiftinin son olarak yaptırdığı Anaokulu düzenlenen törenle hizmete açıldı.

 Kdz. Ereğli ilçesinde eğitime yaptıkları katkılarla anılan hayırseverler Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz çifti son olarak yaptırdıkları Anaokulu’nun açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadı. Açılışa
Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Kapıcı, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, TSO Başkanı Arslan Keleş, daire müdürleri, STK temsilcileri, veliler ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan törende yaptıkları konuşma ile duygularını ifade eden Nurdan Oğuz ailecek eğitim aşığı olduklarını vurguladı. Oğuz konuşmasında “Bizler 32 yıl önce eğitime yapılan yatırımın en büyük iyilik ve görev olduğunu düşünerek, eğitim meşalesini kalbimizde yakarak yola çıktık. Eğitim sevdalısı olan eşim ve ben istedik ki, yaptırdığımız okullarımızda çocuklarımız başarılı olsunlar, iyi eğitim alsınlar, yaparak yaşayarak öğrensinler, bilgiye ulaşabilsinler. Vatanımıza ve milletimize faydalı, üretken, donanımlı, çağdaş ve söz sahibi bireyler olurken, ülkemizin adını ve bayrağını alsınlar, yükseltsinler. Ülkemizin gururu olsunlar. Bizler 1987 yılında yaptırdığımız ilkokulun açılış kurdelesini kızımız Zeynep 8 yaşındayken beraber kesmiştik. 32 yıl sonra bugün kızım Zeynep ve çok sevgili damadım Evren ve çocukları canım torunlarım Aslan ve Leyla’yla birlikte Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz Anaokulu’nun kurdelesini kesmek tekrar bize nasip olacak” dedi.

Vali Bektaş teşekkür etti
Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş ise Kdz. Ereğli ilçesinde hayırseverlerin eğitime verdikleri desteklerin biz güzel örneğini daha yaşadıklarını söyledi. Bektaş konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Ereğli yine farkını ortaya koydu. Hayırseverleri üzerinden eğitime yaptığı katkılar, getirdiği açılımlarla Ereğli gerçekten bölgemizin parlayan bir yıldızı. O çerçevede de çocuklarımız eğitimde başarılı oluyorlar. Gittikleri her türlü yarışmadan başarılarla geri dönüyorlar. Bizim için de en büyük gurur, en büyük mutluluk işin o tarafı. Biz işimizi yapmaya çalışıyoruz, işi organize etmeye çalışıyoruz. Kaymakam Bey de anlattı; işte bakın burada hayırseverlerin adı yaşıyor. Ama bugüne kadar kim bilir kaç tane Vali, Kaymakam geldi geçti onları kimse hatırlamıyor. Sizi hep hatırlıyorlar. Demek ki gerçekten güzel bir şey bu iş. Kaymakam Beyin umudu, beklentisi var; ona herhalde kimsenin itirazı yoktur. Bakın yağmur da alkışlıyor. Teşekkür ediyoruz, Allah kabul eylesin, Allah nasip eylesin. Hayır da, hizmet de bir nasip işidir, herkese nasip olmuyor. Bunu hak etmek lazım. Bu işi Nurdan-Ahmet Orhan Oğuz çifti çok hak etmişler, sağ olsunlar neredeyse buraya bir Oğuz mahallesi kurmuşlar. Gerçekten güzel bir iş, her türlü sözün, övgünün üzerinde. Allah yollarını açık eylesin, gönüllerini ve huzurlarını bol eylesin. Çocuklarıyla, torunlarıyla mesut, bahtiyar uzun ömürler geçirmelerini diliyorum. Bu hizmetin oluşmasında tabi ki çok yönlü katkılar var. Kaymakam beyin çok emeği var, başka emekler var. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Ereğli’de bu güzellikleri yaşamaya devam etme umuduyla, dileğiyle hepinize saygılarımı, selamlarımı sunuyorum. Hayırlı uğurlu olsun.”

Kaymakam Çorumluoğlu’nda fakülte temennisi
Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’da en büyük temennisinin fkültelerin harcınıda açılışınıda Oğuz çifti ile birlikte yapmak olduğunu dile getirdi. Çorumluoğlu “ Şüphesiz ki; Anaokulu var, İlkokul var, Ortaokul var. Belki bunun tamamlanması bir Lise olabilir, ama şuanda şükürler olsun ki, hayırseverlerimiz ve devletimizin gücüyle ilçemizde lise sorunumuz yok. Ama yıllara tarih olmak üzere benden önceki Kaymakamlarımızın da epey uğraştığı ve benim ilk geldiğim günden beri Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız ve hayırseverlerimiz ile uğraşmaktan büyük mutluluk duyduğum üniversite. Burada fakülteler inşaatının yapılması Ereğli için hepimizin en büyük hayalidir diye düşünüyorum. Bu bereketli, güzel hava diyeceğim; yağışa bakmayın önemli olan yüreklerimiz, biz Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz çiftinin yüreklerinin ne kadar büyük olduğunu biliyoruz. Bu vesile ile bugün kendi çocukları, damatları ve torunlarıyla da burada bu açılış vesilesi ile tanışmış olduk. Bunlar birer vesile; bir hafta önce kızı, damadı ve torunları Newyork’da yaşarken bugün Ereğli’de. Neden? Çünkü Ereğli’de yetişmiş bir kişinin buralara olan bir borcunu ödemek bunlara aracılık etmek için burada. Biz ilçe kaymakamlığı olarak sadece bu ailemiz ile değil, diğer bütün hayırseverlerimiz ile beraber Ereğli’de farkındalık yaşatmaya, Ereğli’de hizmet sunmaya Sayın Valimiz ve değerli çalışma arkadaşlarımızla hazırız. Darısı ve temennim odur ki ışıl ışıl bir günde denizi gören bir yerde fakültelerin temelinin atıldığı bir ortamda Nurdan ve Orhan Oğuz ile birlikte harcı atmak ve kurdeleyi kesmek. Hayalim budur” diye konuştu.
Yapılan konuşmalarından ardından Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz çiftine teşekkür plaketleri verildi ve ardından açılış kurdelesi kesildi. Açılışta minik öğrencilerin Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz çiftini canlandırdıkları tiyatral gösteri büyük beğeni topladı.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz Anaokulu , açılış

Yorumlar

Köy okullarına destek...

25 Aralık 2019 Çarşamba 18:10

Köy okullarına destek...

Zonguldak'ta özel bir okulun aile birliği sosyal sorumluluk projesi kapsamında Merkez ilçe ve beldelerdeki okullara destek sağlamak amacıyla yardım programı düzenledi.

 Okul Aile Birliği tarafından, 'Haydi Sende Uzat Elini, Bu yeni yılda kardeş okulda, bir çocuğumuzu gülümsetmeye ne dersin adı altında Merkez İl ve İlçedeki köy okullarının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bir restoranda yardım programı ve çarşı etkinliği düzenlendi. Yoğun katılım altında gerçekleştirilen etkinlikte, Okul Aile Birliği'nin hazırlamış oldukları yiyecekler ve ikinci el eşyalar satışa çıkarıldı. Etkinliğin sonunda toplanan gelir ise köy okullarına gönderildi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , köy okulları , destek

Yorumlar

İşçilerin kurtarma çalışmaları sürüyor...

25 Aralık 2019 Çarşamba 13:58

İşçilerin kurtarma çalışmaları sürüyor...

Zonguldak'ta bir maden ocağında meydana gelen metan gazı patlamasında mahsur kalan iki işçi için kurtarma çalışmaları sürerken, metan gazı değerinin yüksek olması ekiplerin işini zorlaştırıyor.

 Edinilen bilgiye göre, Kilimli ilçesine bağlı Gelik Beldesi Dereiçi Kümeevler mevkiinde kaçak olarak işletilen maden ocağında meydana gelen olayda metan gazı patlamasından 3 işçi etkilendi. Vücudunun çeşitli yerlerinde yanıklar bulunan Bahri Yeniay (51) bulunduğu yerden kurtarılarak Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, 2 işçi ocakta mahsur kaldı. 
Meydana gelen patlamanın ardından ocağın girişinden dumanlar yükselirken, ocakta mahsur kalan Ufuk Korkmaz ve Uğur Korkmaz’ın kurtarılması için olay yerine Türkiye Taşkömürü Kurumuna ait arama kurtarma tahlisiye ekibi sevk edildi. Ekiplerin yaptığı incelemelerde metan gazının değerinin yüksek olmasından dolayı cihazlarla donanan özel ekip kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , maden , patlama , kurtarma çalışması

Yorumlar

66 yıldır el işi örüyor...

25 Aralık 2019 Çarşamba 12:07

66 yıldır el işi örüyor...

Zonguldak’ta yaşayan 78 yaşındaki Ali Yılmaz birçok kadının ismini dahi bilmediği çorap ve kazak türlerini örerek görenleri şaşırtıyor.

 Zonguldak’ın Alaplı ilçesine bağlı Yeni Doğanlar köyünde tek başına yaşayan 78 yaşındaki Ali Yılmaz, çocuk yaşlarda babasından görerek birçok kadının ismini dahi bilmediği örgü türleriyle kazak ve çorap örerek görenleri şaşırtıyor. Yılmaz, kış aylarında vakit geçirmek için torunlarına , 12 yaşından beri bereler, çorap ve kazak ördüğünü söyledi. 
Şiş ile örgü örmeyi çocukken babasından öğrendiğini anlatan Ali Yılmaz," Ben bu mesleği 12 yaşındayken babamdan görerek öğrendim. O zamanlar fakirlik olduğundan babam ve annem bu el işini yapardı ve o yıllardan beri bende örgü örerim. Bu örgüleri beş şişle de iki şişle de yapabiliyorum. Ben bu örgü el işini para karşılığı olmadan hobi olarak yapıyorum. Genelde kazak, çorap, patik ve bereler örüyorum. Ben bunları torunlarıma, komşularıma ve isteyen herkese örüyorum" dedi. 
Köyündeki komşu kadınlara örgü konusunda da yardım ettiğini anlatan Yılmaz, bu el örgü mesleğini babamdan görerek öğrendiğini söyledi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Alaplı

Yorumlar