Kuruluşunun 28. yılında ZBEÜ'deki yatırımları anlattılar

9 Temmuz 2020 Perşembe 16:32

Kuruluşunun 28. yılında ZBEÜ'deki yatırımları anlattılar

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nin kuruluşunun 28. yıldönümünde Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, kuruma yapılan yatırımları anlatırken kurumun başarılarına dikkat çekti.

ZBEÜ kuruluşunun 28. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde basın mensupları ile bir araya geldi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, rektör yardımcıları, genel sekreter ve idari amirler önce gazeteciler ile kahvaltıda buluştu. Ardından Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı ve beraberindeki heyet Tahir Karauğuz Konferans Salonu'nda toplandı. Burada Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Fehmi Gür tarafından sunum gerçekleştirildi.
Sunumda eğitim-öğretim, uluslararasılaşma, AR-GE, sağlık ve toplumsal fayda konularındaki çalışmalar aktarıldı. Gür, "14 fakülte, 4 yüksekokul, 1 devlet konservatuarı, 9 MYO ve 35 bin bandında öğrencilerimizle hizmetlerimize devam ediyoruz. Ayrıca 2 bin 192 idari ve bin 300 akademik personelle çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.
Koordinatör Fehmi Gür, farklı bölümlerde 22 bölüm program açılarak öğrenci alındığını ifade etti. Gür, YÖK kararı gereğince azami sürelerden dolayı 8 bin 776 öğrencinin kaydının silindiğini hatırlattı. Sağlık kampüsünde eğitim gören öğrenci sayısını da 5 bin 33'den 5 bin 795'e çıkarttıklarını vurguladı. Koordinatör Fehmi Gür, sunumunda akredite olan programları da hatırlatarak 2018 yılında 8 olan kalite akreditasyon sayısının 2020 yılında 17'ye çıkartıldığını ifade etti.
Eğitimde kalite bağlamında engelsiz üniversite turuncu bayrak ödülü, kampüsün kanında hayat var kan bağış kampanyaları, GreenMetric Türkiye ve dünya derecelerini aktaran Fehmi Gür, spordaki başarılara da dikkat çekti. İHA ve insansız kara aracı çalışmalarının takımlar tarafından başarıyla sürdüğünü belirten Gür, kamuoyunda başarılarıyla bilinen Grizu-263 uzay takımının başarılarını da hatırlattı.
2018 yılında 57 bin 903 olan mezun sayısının Haziran 2020 itibariyle 69 bin 129 olduğuna vurgu yapan Fehmi Gür, Erasmus ve Farabi programlarındaki uluslararasılaşma sayılarını da gazeteciler ile paylaştı. Teknopark başta olmak üzere bilimsel araştırmalar, Ar-Ge çalışmaları, sağlık hizmetleri hakkında bilgi veren Fehmi Gür, 15 Temmuz Şehitler Kampüsü'ndeki çalışmaların son hızla sürdüğünü aktardı. Gür, 2018 yılında 273 bin 677 metrekare olan yatırımların 2020 yılında 296 bin 709 olduğuna dikkat çekti. Ardından kürsüye gelen ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çufalı, şöyle dedi:
"Fakültelerin kurulması YÖK’ün kararında oluşuyor. Ancak ilerleyen zamanlarda Zonguldak’a Hukuk Fakültesi ile ilgili bir çalışma yapılacaktır. Hastane ile ilgili biz bunu Sağlık Bakanlığı ile görüştük. Bu sıkıntılar bazen azaltılabilir. Bununla ilgili çalışmalar bir yıldır devam ediyor. SUT fiyatları güncellendi. Malzeme alımlarına başlandı. Araya Covid süresi girince yavaşladı. Hükümet bize ekstra destek verdi. Ancak borçlar konusunun çözümüne ilişkin de destek gelirse rahatlarız. Hastaneye hep beraber sahip çıkmalıyız. Dolayısıyla Hastanenin olumsuz bir şekilde anılması herkese zarar verir. Son iki yıldır temizliğin üzerinde hassasiyetle duruluyor. Personel canla başla çalışıyor. Bir kişi bir işten memnun olmayınca durumu sosyal medyadan yansıtabiliyor. Sıkıntıları CİMER yoluyla şikayet edilebilir, Bizzat tarafıma da iletilebilir. Biz üniversite olarak talep ettik, gerisini ilgili kurumlar belirleyecek ama bizim oraya ihtiyacımız var. Kampüs alanı çok daraldı ve Tugay alanı olursa bizim için mükemmel olur. Covid-19 süreci ile birlikte öğrencilerimiz aslında Zonguldak'ı ne kadar çok sevdiklerini ve özlediklerini ifade ediyorlar. Öğrencileri gerçekten bizlerde özledik. Covid-19 süreci nasıl işler bilemiyoruz ama biz her türlü eğitim ve öğretime hazırız. İster uzaktan ister normal."
Rektör Çufalı ve beraberindekiler inşaat çalışmaları devam eden İlahiyat Fakültesi ve Kütüphane binasını gezdi.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , beü , zbüe , rektör ,

Yorumlar

Güvenlik ve asayiş toplantısı yapıldı

9 Temmuz 2020 Perşembe 15:28

Güvenlik ve asayiş toplantısı yapıldı

“Kaymakamlar toplantısı” ile “Güvenlik ve Asayiş toplantısı” Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında yapıldı.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz başkanlığında “Kaymakamlar toplantısı” ile “Güvenlik ve Asayiş toplantısı yapıldı. Toplantılarda Covid-19 ile mücadele kapsamında alınacak tedbirler ile yapılacak denetimler, orman yangınlarının önlenmesi, yaralamalı ve ölümlü trafik kazalarının önlenmesi, Kurban bayramı, düğün-nişan-kına-asker uğurlama gibi programlarda yanıcı-patlayıcı havai fişek türü maddeler ile ateşli silah kullanımının önüne geçilmesi, boğulma vakaları konularında alınacak tedbirler, yapılacak denetimler ile kurumlar arası koordinasyon ve işbirliği görüşüldü.
Vali Tutulmaz; toplantılarda görüş ve önerilerini dile getirdi, tecrübelerini paylaştı.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , güvenlik , asayiş , vali , kaymakam , kaymakamlar , toplantı , güvenlik , orman , yangın , kıvılcım , kurbanbayramı , nişan , kına , düğün , asker , eğlence

Yorumlar

Talihsiz adam göz yaşları arasında defnedildi

9 Temmuz 2020 Perşembe 13:13

Talihsiz adam göz yaşları arasında defnedildi

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde dün talihsiz şekilde ölen Galip Keskin, göz yaşları arasında defnedildi.

İlçeye bağlı Kalaycıoğlu köyünde yaşayan 62 yaşındaki Galip Keskin'in, dün evinin önüne çıktığı esnada yıldırım düştüğünü görünce tekrar evine doğru yönelirken ayağı kayarak düştü. Bu düşme esnasında kafasından darbe aldı. Ailesi 112 Acil Servisi arayarak yardım istedi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri talihsiz adamın öldüğü teşhisini koydu. Bugün öğle namazına müteakiben Kalaycıoğlu Merkez Camii'nde cenaze namazı kılındı. Ardından ailesinin ve sevenlerinin göz yaşları arasında asri mezarlığına defnedildi.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kaza , vefat , talihsiz , yıldırım , şimşek , çarpma ,

Yorumlar

Batı Karadeniz Bölge toplantısı yapıldı

9 Temmuz 2020 Perşembe 12:48

Batı Karadeniz Bölge toplantısı yapıldı

Tüm İşçi Emeklileri Zonguldak Şubesi tarafından Batı Karadeniz bölgesi Tüm Emek-Der Şube toplantısı gerçekleşti.

Tüm İşçi Emeklileri Zonguldak şubesi tarafından Zonguldak şube binasında gerçekleşen toplantıda emeklinin sıkıntıları ve çözümü noktasında görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantı için değerlendirmede bulunan Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Sarıoğlu, emekli sorunlarının yetkililer tarafından çözüm bulmasını isteyerek “Bugün Batı Karadeniz bölgesi Tüm Emek-Der Şube başkanlarımla toplanmış bulunmaktayız. On binlerce emeklinin yaşadığı, emeğin, emeklinin başkentinden bir mesaj verelim dedik. Çoğunluğu yer altı maden ocaklarında çalışmış, emekli olmuş, ülkesine, bayrağına, devletine, vatanına saygı duyan, ülkesinin huzurunu, istikrarını düşünen, insan gibi yaşayabilmekten başka art niyeti olmayan, yıllarca yasaların el verdiği ölçüde dernekler kanunu ve tüzüğünün dışında hareket etmeyen, yöre milletvekillerimizin aracılığıyla egemenliğin kayıtsız şartsız milletindir sözünden yola çıkarak yüce meclisten bir an önce siyasi grupların desteğiyle yasaların çıkartılarak milyonlarca emeklinin mağdur edilmemesini talep ettik. Dün de genel başkanım Satılmış Çalışkan, sorunları dile getirdi. Emeklinin sorunlarını dile getirdi. Bütün grupların dikkatini çekiyoruz, o kürsü milletin. Bu milletin sözü ciddiye alınmazsa milyonlarca emekli vakti zamanı gelince gereğini yapar. Hiç kimse sessiz milyonların iyi niyetini suistimal etmesin. Bizler tüm siyasileri dikkatle izliyoruz. İzlemeye devam edeceğiz. Herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz. Mübarek Kurban Bayramı geliyor. Yaşlı amcalarınızın, büyüklerinizin duasını alın, başarılı olursunuz diyorum. Herkesi genel başkanım Satılmış Çalışkan’ın sözlerini iyi algılamalarını diliyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , toplantı , işci , şube , bina ,

Yorumlar

Kdz. Ereğli Türkiye İtfaiye Komisyonu’na seçildi

8 Temmuz 2020 Çarşamba 19:22

Kdz. Ereğli Türkiye İtfaiye Komisyonu’na seçildi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi İtfaiyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği’nin ortaklaşa kurdukları ‘Türkiye İtfaiye Komisyonu’na seçilen ilk ilçe itfaiyesi oldu. Komisyon ilk toplantısını video konferans yöntemiyle yaptı.

10 Büyükşehir Belediye İtfaiyesi, 2 İl Belediye İtfaiyesi ve Kdz. Ereğli Belediye İtfaiyesi’nden oluşan ‘Türkiye İtfaiye Komisyonu’ ilk toplantısını video konferans yöntemiyle yaptı. TBB Genel Sekreteri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şube Müdürü’nün de katıldığı konferansta Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş de hazır bulundu.
Ateş, toplantı ardından şu değerlendirmeyi yaptı: “Konferansta itfaiye mesleğinin sorunlarına, çalışma şartlarına, statüsüne, ekipman, malzeme ve tek tip kılık kıyafet konularına, afet ve acil durumlarda itfaiyenin ve Afad’ın koordineli çalışma sistemlerine değindik. Bizlere teşkilatımızın büyüyüp, gelişmesi için gerekli bütün desteği veren Belediye Başkanımız Halil Posbıyık’a teşekkür ediyoruz. Türkiye İtfaiye Komisyonu’nda Batı Karadeniz Bölgesi’ni en iyi şekilde temsil etmek için çalışacağız.”

Yorumlar