Kurban vekaletini Kızılay'a verdi...

31 Temmuz 2019 Çarşamba 19:01

Kurban vekaletini Kızılay'a verdi...

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Kızılay Derneği’ne kurban bağışında bulundu.

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Başkanı Yaşar Ciğer ile Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yılmaz AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır’ı makamında ziyaret etti. Ciğer ziyarette, Çakır’ın Kızılay’a yaptığı kurban bağışını kabul etti. Çakır’ın kurban vekaletini Kızılay’a vermesinden dolayı mutlu olduklarını belirten Ciğer kendisine örnek davranışından dolayı teşekkür etti. AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ise Kızılay Derneği’nin yeni yönetimin göreve başlar başlamaz güzel hizmetler yapmaya başladığını belirterek kendilerine her türlü çalışmalarında destek olmaya hazır olduklarını vurguladı.

Yorumlar

Çakır basın toplantısında önemli konulara değindi

31 Temmuz 2019 Çarşamba 18:57

Ereğli Haber

Çakır basın toplantısında önemli konulara değindi

AK Parti Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Fatih Çakır, Kdz. Ereğli’ye yapılması planlanan kampüs projesine bir an önce başlamak istediklerini söyledi.

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır parti binasında basın toplantısı düzenledi. İl genel ve belediye meclis üyelerinin de katıldığı toplantıda konuşan Çakır, Eski Devlet Hastanesi’nin bulunduğu alana en az 2-3 fakülte kazandırmak istediklerini söyledi. Çakır konuşmasında “Eski Devlet Hastanesi alanında yapılacak üniversite kampüsü konusu çok eskiden başlayan, yıllardır konuştuğumuz bir süreç. Şu anda bir proje çalışması var. Sayın kaymakamımız önderliğinde, ilçemizin yerel imkânları üzerinden, hayırseverlerimizin desteğiyle devam eden bir süreç var. Görüşmeler devam ediyor. Bu sene tasarruf tedbirleri çerçevesinde bakanlık ve rektörlük bütçesi müsait değil. Eğitim Fakültesi’ne ek bina ilgili zemin etüt çalışması yapıldı. Proje çalışmaları bitme aşamasında. Önümüzdeki ay ilk kazmayı vurup ek bina inşaatını başlatırız diye düşünüyorum” dedi.
İlçede son 3 yılda 15 okulun eğitim öğretime kazandırıldığını ifade eden Çakır, bu yıl inşaatı devam eden 3 okulunda yeni eğitim öğretim dönemine yetiştirileceğini anlattı.
Kdz. Ereğli’ye diş hastanesi yapımının programa aldırılması ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini ve kısa sürede ihalesinin yapılmasının sağlanmaya çalışıldığını belirten Çakır, devlet hastanesindeki doktor eksiklerini gidermek içinde girişimlerde bulunduklarını vurguladı.
Zonguldak-Ereğli arası karayolunun yapımının tamamlanarak hizmete açıldığını ve 1 saatlik yolun 30 dakikaya düştüğünü anlatan Çakır, Ereğli-Devrek karayolunun Çaylıoğlu’na kadar olan kısmının ise Ekim ayına kadar tamamlanacağını söyledi.
Kdz. Ereğli ilçe merkezindeki PTT inşaatının Eylül ayında tamamlanacağını belirten Çakır, kırsal bölgelerdeki yol, su ve kanalizasyon çalışmalarının da aralıksız sürdüğünü ifade etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fındık fiyatlarının bölge halkını mutlu ettiğini savunan Çakır, istihdam projeleri ile ilgili olarak ta çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.
Başkan Çakır yaptığı açıklamaların ardından gazetecilerden gelen sorulara yanıt verdi.

Yorumlar

TOBB Genç Girişimciler kururlundan Kdz.Ereğli TSO'ya ziyaret

31 Temmuz 2019 Çarşamba 17:56

TOBB Genç Girişimciler kururlundan Kdz.Ereğli TSO'ya ziyaret

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası’nı TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu ziyaret ederek çalışmalarında başarılar diledi.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İstanbul Genç Girişimciler Kurulu Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serdar Bakkaloğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Tanyıldız’ın bulunduğu ziyarete TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Kemal Karabel, üyelerden Erdem Dereli, Fırat Karahan, Ayşe Aslıbacak, İlayda Akçil, Sena Balkaç ve Şinasi Sefa Torun katıldı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Bakkaloğlu, tüm kurul üyelerine teşekkür ederken birlikte oluşturulacak proje ve iş birliklerinde beraber hareket etmekten mutluluk duyacağını belirtti. TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Kemal Karabel ise kurul olarak ziyaretlerine başladıklarını ve Türkiye de ilk ziyaretlerini de Ereğli’ye gerçekleştirdiklerini belirterek misafirperverliklerinden dolayı Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimine teşekkürlerini sundu.
TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu’nun Kdz. Ereğli’de ki ziyareti Tat Metal A.Ş. ardından sona erdi.

Yorumlar

Mevsimlik tarım işçilerinin zorlu yaşam mücadelesi

31 Temmuz 2019 Çarşamba 14:46

Mevsimlik tarım işçilerinin zorlu yaşam mücadelesi

Doğu ve Güneydoğu illerinden Alaplı'ya gelen mevsimlik tarım işçileri, sağlıksız barınma ortamlarında yaşıyor. İşçiler, tuvaleti ve suyu olmayan alanlarda derme çatma çadırlarda barınıyorlar.


Fındık hasat döneminin başlamasına sayılı günler kala kente gelen tarım işçileri, Alaplı Kaymakamlığınca Mollabey ve Aşagıdağ Köylerinde oluşturulan çadır kentlere yerleşmeye başladı. Fındık işçilerinin gittikleri çoğu yerde tuvaleti, suyu olmayan alanlarda, derme çatma çadırlarda yaşamak zorunda kalıyorlar. 
Tarım işçileri, 3 Ağustos'ta başlayacak fındık hasadı sezonunun verimli geçmesini ümit ediyor. Konaklama alanında kadınlar, saçta yufka pişirirken, gençler de yakacak sorununu çözmek için alandan metrelerce uzaklıktaki ormanlık alanlardan ağaç parçaları topluyor. 

"3 Ağustos'ta bahçeye gireceğiz" 
Mevsimlik fındık işçisi olarak Alaplı'ya gelen Bekir Boğan, oğluna düğün yapmak için bölgeye geldiğini söyledi. Boğan, "Alaplı'ya fındık toplamak için geldik. Şu anda fındık yetişmedi deniliyor. 3 Ağustos'ta bahçeye gireceğiz. Bahçe sahipleriyle anlaşma yapıyoruz Ben oğlumu evlendireceğim için buradayım" dedi. 
İşçilerden Şahin Kaplan ise kendileri için hazırlanan alandan tuvalet yeri olmadığını ve bulunduğu çadır konaklama yerleri yetersiz olduğunu söyledi. Çadırlarda konaklayan aileler yetkililere çağrıda bulunarak yardım istedi. Alaplı Aşağıdağ Mahallesi sınırları içerisinde yol kenarına çadır kuran mevsimlik işçilerden Harun Balta, 3 yıldır fındık toplamaya 5 kişilik ailesiyle birlikte Alaplı'ya geldiğini anlattı. Balta, "Memleketimizde tarlamız, iş yerimiz, iş imkanımız yok. Buraya gelerek fındık topluyoruz. Günlük fındık toplamak için 85 lira yevmiye ile yaz boyunca çalışıyoruz" dedi. 

"Para kazanmak için geldik" 
İlk kez fındık toplamaya geldiğini ifade eden Ahmet Acar ise "Sağlıksız şartlarda yaşamımızı sürdürüyoruz, tuvaletimiz ve banyomuz yok. Su ihtiyacımızı ise ileride bulunan köprünün başındaki çeşmeden su taşıyarak gideriyoruz. Çok zor şartlarda yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz ancak bunu yapmaya da mecburuz. Çatır başına 100 TL bizden para alıyorlar.Alaplı Bölgesinde ise Bu yıl rekolte yüksek seviyelerde olduğu söyleniyor. Fındık rekoltesi yüksek olduğunda bizler de kazanıyoruz, üreticiler de kazanıyor" diye konuştu. Fındıkta günlük 85 liraya çalışacaklarını dile getiren diğer mevsimlik işçileri, şartların kendileri için biraz daha iyileştirilmesini istediklerini söyledi. 

Yorumlar

TSO'nun meclis toplantısında bir ilk yaşandı

31 Temmuz 2019 Çarşamba 14:25

TSO'nun meclis toplantısında bir ilk yaşandı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası müşterek komite toplantısı gerçekleştirdi.


Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz ayı Olağan Meclis Toplantısında bir ilk yaşandı. Meclis toplantısına yedi meslek grubundan başkan ve komite üyeleri davet edilerek Müşterek komite toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda meclis gündem maddeleri görüşülerek oylama yapıldı. Meclis toplantısının kapanışının ardından ise Müşterek komite toplantısının açılışına geçildi. Yedi meslek grubunun katıldığı müşterek toplantısında her üye kendi sektöründe ki sıkıntıları ve çözüm önerilerini aktardı. İlçede ki hayati önem taşıyan konuları da ele alan üyeler, sorunları ve çözüm önerilerini de masaya yatırarak görüş alış verişinde bulundular.

Yorumlar